Škandál v katolíckej škole

• Česko Skandál v katolické škole (viac)

Dramatický příběh ze 70. let nás zavádí do katolické střední školy, kterou navštěvují dva kamarádi Francis (Emile Hirsch) a Tim (Kieran Culkin). Oni i jejich nezkušení spolužáci zatím vnímají svět podle jednoduchých pravidel. Existuje dobro a zlo, které od sebe lze vždycky odlišit. Sestra Assumpta (Jodie Foster) v jejich životech figuruje jako úhlavní nepřítel a proto chlapci nakreslí komiks, v němž sestra vystupuje jako zloduch na motorce. Ve skutečném životě oba přátele potkávají události komické i vážné a maturita se blíží. Francis prožívá první lásku ke spolužačce Margie (Jena Malone) a zjišťuje, že život není takový, jaký se zdá a že dospět znamená naučit se samostatnosti. Cesta od nevinnosti k poznání není vůbec lehká (oficiálny text distribútora)

mm13

Typický okrajový snímok o dospievaní - otvorený až mierne nekorektný, tu naviac ozvláštnený výletmi do komiksového sveta. Nie je to také originálne, ako sľubuje námet, resp. nie je to tak zručne natočené, ako by si takýto námet želal (v potenciálne pôsobivom finále to potom bolí najviac). Ale určite som sa nenudil, obdivoval sa v herectve dvojice hlavných hrdinov (prečo každý chváli Culkina a málokto spomenie nemenej talentovaného Hirscha?) a zmietal sa v pocitoch k "Drevenej nohe", ktorú neopakovateľne (a na akom malom priestore!) stvárnila Jodie Foster... bez preháňania v jednej zo svojich najlepších (najnáročnejších) rolí! ()

Remedy

Krásně příkladná ukázka díla, které dokáže vyprávět o puberťácích a podat všechnu jejich vzdorovitost, neúctu téměř k čemukoli a mladickou rebelii způsobem, který chytne za srdce. Dětští herci jsou nejlepší ve své přirozenosti, protože jak toho logicky ještě nestačili mnoho „nažít“, projevují se na plátně „živočišněji“ a divákovi předávají spíše něco ze své soukromé stránky než z naučených replik. Konkrétně teď mluvím o Jeně Malone a Emile Hirschovi, kteří jsou ve svých rolích opravdu vynikající. Film má vynikající dramatický spád, kdy postupně vygradují až do maxima obě příběhové linie, jejichž konečná emoční síla je dosti značná. Úplně mě to tzv. nesundalo, ale trochu to se mnou zamávalo.) ()

Lischai

Tohle je jeden z těch zvláštních filmů. Co je uvnitř? Jednak nostalgický feeling dospívání: léto, kamarádství, komiksy, blbnutí party kluků. Jednak jakési temnější tóny skutečných tajemství, problematického dospívání. A konečně WTF dějová linka s pumou (zvířetem). Nostalgické tóny jsou super, temnější tóny jsou super a uvítal bych jich dokonce víc (Jena Malone!), ale puma je prostě moc. Asi bylo cílem ji udělat realisticky, ale vždycky, když ji šli kluci řešit, měl jsem touhu kus přeskočit, protože jsem tomu nějak moc nevěřil. Tak celkově asi za 3*. Soundtrack dobrý a Jena Malone byla zjevně tak jasný typ na melancholickou zraněnou školačku stejně, jako je teď Peter Dinklage na trpaslíka. ()

Morien

KOMENTÁŘ NEPŘÍSTUPNÝ DĚTEM DO OSMNÁCTI LET: Už mi leze na nervy, jak Jena Malone pořád hraje něžné dívky a přitom vypadá tak sprostě a obhrouble. Jestli slovo obhrouble neexistuje, tak jsem ho právě zavedla, protože právě tak ona vypadá. Sakra, jsem tam zapomněla napsat ty sprostý slova, kvůli kterým to mělo být nepřístupný. A není to vůbec divný, že souložit můžou od patnácti a koukat na porno až od osmnácti? Kde se to mají naučit? Není divu, že má tolik lidí trauma z dospívání. A můžou za to církevní školy. Nebo ne? Když ono nic na světě ani v životě není jednoduchý. ()

janek85

Na tento fil jsem narazil opravdu náhodou. Už i ten název mě docela zaujal. Příběh je s hodně zajímavým námětem. Nevím, zda je to podle skutečné události, ale proč nemůže? Takové věci se po světě dějí. Myslím si, že by se takové náměty měly více zfilmovávat, ať lidé vědí, co se ve školách děje. Teď přejdu k hodnocení samostatných sektorů: Rozohodně chválím 2 hlavní herce. A taky chladnou Jodie Fosterovou. Atmosréfa byla opravdu ponurá. Film se mi moc líbil a doporučuji ho všem zhlédnout. 80% ()

• Hoci sa román Chrisa Fuhrmana odohráva v 70. rokoch 20. storočia v Savannah v štáte Georgia, tvorcovia chceli „univerzálnejší náhľad“ a rozhodli sa neuviesť miesto. Veľa sa diskutovalo aj o tom, či by postavy mali mať južanský prízvuk, ale aby sa zachoval tento „univerzálny pocit,“ rozhodli sa producenti proti akýmkoľvek silným akcentom. (Arsenal83)
  • Tvorcovia filmu uviedli, že Emile Hirsch bol prvým hercom, ktorého mali na mysli pre postavu Francisa, pretože vyžaroval „nevinnosť a naivitu“, ktorú hľadali. (Arsenal83)
  • Báseň, kterou Francis (Emile Hirsch) ve snímku recituje, je "The Tiger" od Williama Blakea. (savra)