Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) sa narodil ako syn chudobného černošského roľníka na americkom juhu. Jeho otec Mac (Carl Lumbly) nechce, aby syn celý život trpel núdzou ako on, ale naopak, aby sa vzdelal a niečo dosiahol. Najväčšiu perspektívu v 40. rokoch minulého storočia mu mohla poskytnúť iba armáda, rasová nerovnosť však vládla aj v nej. Carl sa dá naverbovať k námorníctvu, stane sa najskôr kuchárom, potom sa osvedčí ako záchranný plavec, ale jeho sen je stať sa potápačom. Na každom kroku sa stretáva s otvorenými rasistickými predsudkami. Napriek tomu sa ako prvý černoch dostal do elitnej školy pre potápačov – záchranárov v Bayonne neďaleko New Yorku. Nie je bojovníkom v poli, ale expertom záchranárom. Jeho nadriadený veliteľ Billy Sunday (Robert De Niro), známy drsný muž, však nie je z Carlovej prítomnosti v jednotke nadšený, dáva mu to poriadne pocítiť a šikanuje ho. Carl sa však nevzdáva a sám sa aj vzdeláva. Hoci je preukázateľne najlepší, odopierajú mu odmeny, chcú ho dokonca utopiť, ale Carl prekoná všetky príkoria a stane sa prvým černošským veliteľom potápačov. Neskôr sa ešte raz ocitne tvárou v tvár diskriminácii, keď príde o nohu a majú ho prepustiť zo služby. Tentoraz mu však pomôže práve bývalý veliteľ Sandy, ktorý presvedčí sudcu, že Carl môže službu vykonávať aj naďalej. Medzi mužmi sa zrodí vzácne priateľstvo... (TV JOJ)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (172)

lennyd 

všetky recenzie používateľa

Už když byl Carl (Cuba Gooding jr.) malej kluk, jeho otec mu říkával - "Nikdy se nevzdávej, vždy běž za svým cílem". A i když doba nebyla námořníkům černé pleti nikterak nakloněna, svým sebezapřením šel Carl den za dnem za svým cílem - ať už to bylo na průzkumné lodi, výcvikovém středisku nebo v osobním životě. Svojí snahou dokázal přesvědčit i velmi skeptického velitele výcvikového střediska, Billyho Sundaye (Robert DeNiro), že barva pleti je až to poslední, co je v životě důležité ... Jasně, můžeme se jen dohadovat jak moc film odráží skutečný život Carla Brasheara, a kolik je jen výmyslel filmařů pro zatraktivnění snímku. Nicméně v základních rysech to sedí, a tak můžeme klidně nadávat na spoustu klišoidních scén a vlající americká vlajka tu nebyla tolik vidět snad jen proto, že z velké části se film odehrává pod vodní hladinou - nicméně takto to bylo a to je fakt. Více než Cuba Gooding jr. v hlavní roli mne ale zaujala postava Billyho Sundaye v podání Roberta De Nira - pan herec Robert De Niro zase jednou dokázal, jak výtečným hercem je. Celkově se mi Men of Honor (Ten nejlepší? kdo to probůh vymyslel) líbil, a klidně se na něj podívám znovu... ()

iXtr3m3 

všetky recenzie používateľa

Ja neviem, ale mne sa film páčil. Kam všetci týmto filmom mierili je mi jasné a je to okaté aj pre úplneho blbečka, ale v tomto podaní som to jednoducho zožral aj s navijákom. Možno mám problém vysvetliť, čo sa mi na filme naozaj tak veľmi páčilo (retro? originálne prostredie? ústredná dvojica?), ale jedno viem isto a to, že jeho zhliadnutie u mňa zanechalo veľmi dobrý dojem a to je pre mňa to najdôležitejšie, technicky to bolo na vysokej úrovni, dvojica De Niro a Gooding Jr. to hrali super, ostatní vo vedľajších úlohách tiež ušli a tieto obdobia okolo rasovej segregácie ma vždy fascinovali, keď boli obklopené skvelým a zaujímavým príbehom ako napr. Spomienka na titánov a iné... Videl som ten film viackrát a ešte si ho viackrát pozriem. ()

Reklama

Rocky62 

všetky recenzie používateľa

Pokud film obsahuje štědrou porci De Nirových nasraných póz a originálních sarkastických projevů, jsem ochoten všechny neduhy odpustit, což jsou v tomto případě nevkusná klišé a tradiční sentiment. Tillman občas zatlačí na pilu i co se týče moralizování o životních úspěších, ale tím u mě zápory končí. Skvěle je vyobrazen kariérní vzestup (Carl Brashear), sestup( Bill Sundy) i rasová segregace mezi těmito postavami. Charlize Theron coby sexsymbol filmu trochu zkrášluje vizuál. Nechybí několik emotivních scén (osobní duel se zadržením dechu, závěr ve skafandru, praktická zkouška pod vodou) a i ty romantické nejsou k zahození. Trochu pateticky působí řeči o životních hodnotách a poctivém vybojování slávy a úspěchu, nicméně i přesto z tohoto hlediska Men of Honor zapůsobí a možná donutí diváka omezit jeden ze sedmi smrtelných hříchů. Lenost :-) ()

OG_Swifty 

všetky recenzie používateľa

Hodně podhodnocený film inspirovaný skutečným hrdinou Carlem Brashearem. Sice nic nevynalezl nebo nevymyslel, ale pro svou zemi odvedl hodně práce a především bojoval proti okolnostem, což by většina lidí včetně mě asi nezvládla. Film samotný není kdovíjaký trhák, ale Cuba Gooding Jr. to zahrál dobře a celý film pak stojí i na fantastickým De Nirovi. Taky tam hraje sexy (tehdy) Charlize Theron. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Film o rasizme natočený ešte v dobe, keď to nebolo také povinné ako dnes, že zmienka o rasizme vychádza z každých novín, každej chladničky. Veď aj keď dnes Slavia vyradí Arsenal, bude za tým rasizmus. Avšak na film Ten najlepší takto nehľadím. Ide o dobre zahraný, pre mňa zaujímavý príbeh z doby, kedy trebalo nabrať odvahu niečo dosiahnuť, ak ste patrili k menšine. De Niro je tu v rovnakej polohe ako vo väčšine svojich filmov, lenže vždy mu to herecky vychádzalo na jedničku, v podstate mu stačí tá istá gestikulácia, tie isté grimasy. Neviem do akej miery film odráža skutočnosť, no určite som sa nenudil. ()

Galéria (28)

Zaujímavosti (6)

  • Jaderná bojová hlavice byla nalezena po dvou a půl měsících hledání. Za svou službu při hledání bomby byl Brashear později oceněn medailí Navy and Marine Corps Medal, což je nejvyšší námořnické vyznamenání za nebojové hrdinství. (Posheidon)
  • Carl Brashear sloužil půl roku v námořním doprovodu prezidenta Eisenhowera. (duklak2)
  • Carl Brashear se během svého života třikrát oženil a i třikrát rozvedl a z těchto tří manželství měl 4 děti - Shazanta, DaWayna, Phillipa a Patricka. (Posheidon)

Reklama

Reklama