Na hrad na úpätí Krkonôš prichádza jeho nový majiteľ Štěpán (Jakub Prachař) so svojou snúbenicou, krásnou kontesou Blankou (Dominika Morávková), a mladším bratom Adamom (Jan Nedbal). V horskom mestečku je ešte jeden nový návštevník, národopisec Jiráček (Ondřej Sokol), ktorý zbiera miestne povesti a nevychádza z údivu nad tým, že tunajší ľudia ešte stále veria na Krakonoša. Štěpánov kočiar zrazí okoloidúce dievča, ktorej pomôže Adam a ona sa doňho zamiluje. Naplní sa Liduškina (Leona Skleničková) láska k Adamovi? Akú záhadu ukrýva obraz na zámku Hůrka a čo strašné sa kedysi stalo v horách? Kto rozlúšti tajomné značky vlašskej knihy? A kto je vlastne Krakonoš (David Švehlík) a aké je jeho najväčšie tajomstvo? (TV JOJ)

Biopler

Film, ktorý v sebe spája dva príbehy, aj rozprávku, aj mýtus o Krakonošovi, no vo výsledku nevie čo chce byť. I v herectve je to také pol na pol. Pri mýte o Krakonošovi sú skvelí Švehlík so Sokolom, v globále vedľajšie postavy, a práve oni ťahajú celú snímku a zamestnávajú diváka, aby neupadol do mrákot. Naproti tomu nemastná-neslaná dvojica Nedbal a Skleničková, ktorým tú lásku ani pri záverečnom bozku nie a nie uveriť. Film má hluché miesta, rozumej používanie zbytočných prostredníkov, taktiež fail keď sa po honbe za pokladom mládenec akosi zabudne prečo ho vlastne absolvoval... a služobníctvo mu takmer vyhodí kabát so vzácnym drahokamom. Snúbenica kontesa, o ktorú bojujú bratia, je akási nepríťažlivá a pôsobí staro, sorry, ako Morávková-Zeleníková už má svoj vek a záhradníčka v podaní Skleničkovej ju strčí do kapsy. Beriem to ako malé mínus, ktoré zase Bebjak zažehnáva režisérsky a vtipne tým, že otravného a majetníckeho Štepána v podaní slizkého Prachařa odprace z pľacu a doslova. Už vidíme len jeho leteckú formu :) Je to viac romantický film ako rozprávka a nie je to na škodu. Má krásnu kameru, natáčalo sa v krásnej prírode a potulky lesom s protagonistami majú svoje čaro. Interiéry, zámok, taktiež na úrovni. ()

zukatoka02

Jop, tohle mě chytlo. Sice možná trochu temnější pohádka, než by člověk čekal, ale zase ne tolik aby mi to zkazilo celkový dojem. Možná je to díky té balanci s humorem, který obstarává hlavně O. Sokol. Myslím si, že se najdou lidé, kterým bude připadat zdlouhavá, ale já i moje rodina jsme se náramně bavili. Jo a D. Švehlík jako Krakonoš byl super, moc se mi líbil. ()

E lan

Vánoční příběh se sympatickými herci, kterému bohužel chybí humor a přeci jen zajímavý příběh. Tak nějak se nám tato štědrovečerní pohádka topí v zapomenutelném průměru. ()

deLaFere

Tak opět po dlouhé době slušná pohádka. Bez pitvoření, s příběhem, poselstvím a příjemnOu chutí. Na Krakonošské pohádky to sice nemá, ale neva. Zajímavá hlavní hrdinka, David Švihlík se svým úsporným herectvím a celkově prostě odpočinková záležitost. ()

swiss

Chodím na místo, kde se schovává Krakonošova zahrádka poměrně často a nikdy jsem ji neviděl. Inu kouzla. A pohádka, kde jsou záporáci vtipní, ta už tu taky dlouho nebyla. Ve srovnání s Bambitkou 2, kde mě moji oblíbení Lábus a Vladyka neskutečně srali, byl Prachař ve filmu poměrně krátce a jsem rád, že už se nevrátil. A bez Sokola by byl film poloviční! ()

ChickenPate

Příjemné překvapení letošních Vánoc. Po dlouhé době pěkně natočená pohádka, která má hlavu i patu. S poměrně malým hereckým obsazením, bez zbytečného křičení a pištění. Jen dvě výtky si neodpustím, krkonošskou slovenštinou mluvící maminka Lidušky a když spadne Jiráček do bažiny, tak by se dalo předpokládat, že zbytek cesty dojde v po prsa zablácených šatech, ale ne, minutu poté už mu svítí na košili bílé manžety. ()

bearmeedek

Ach jo! Prý daleko lepší než Tajemství staré bambitky 2. Za mě velmi slabé, bez náboje, bez humoru. Mdlé ženské postavy, teda herečky. Tak jak "diváci" (omlouvám se za kvalifikovaný výraz u stupidních čumilů) strhali Bambitku 2, tam vynesli do nebe Krakonoše. ()

tančísvlky

Celkom kvalitný produkt a je tam vidieť určite snahu niečo ukázať. Vôbec to nie je veľa presladené a je to tak akurát. Možno aj slabšie štyri hviezdičky možno odo mňa prídu, ale tam tomu šancu ... ()

ER

Konečně pohádka bez čertů a pitvořících se Lábusů apod. a přitom neméně pohádková. Kladně hodnotím výběr herců, po dlouhé době nemám výhrady ani k jedné postavě. Sice ve scéně, kdy se v jeskyni odhalil Krakonoš,  mohl být Švehlíkův hlasový projev důraznější, ale to je menší vada na kráse. On to na druhou stranu srovnal svým výkonem Prachař. I sympatická Leona Skleničková v roli Lidušky dokonale své minuty na place využila. Jednoduchý příběh, který jde na podstatu tajemství Krakonoše přes literaturu, má vše, co je potřeba od panské hamižnosti, až po lásku a štěstí. ()

rublik05

Na naše poměry až nezvykle vážná pohádka, jejíž největší předností jsou jednoznačně herci, prostředí a efekty. David Švehlík je výborný herec, roli Krakonoše zvládl na výbornou, Jakub Prachař rovněž nezklamal, jemu takové záporné a lehce bizarní role zkrátka jdou. Příběh je překvapivě originální, se seriálem nemá absolutně nic společného, za vlastní nápad a invenci náleží tvůrcům velká pochvala. Prostředí je povedené, líbily se mi i efekty, atmosféra je po většinu času temná, žádný humor proto nečekejte. Pokud bych měl jmenovat pár věcí, které podle mě Krakonošovu tajemství znatelně podráží nohy, tak je to jednoznačně pomalé tempo, dále pak upadající poutavost a v neposlední řadě také občasná nuda. Nebýt těchto neduhů, hodnocení by rozhodně bylo minimálně o hvězdu vyšší. Každopádně se jedná o dobrý příslib do budoucna, že i tento typ pohádek umíme dobře a pěkně natočit. 6/10. ()

Inozuka

Prequel ke Krkonošským pohádkám. Moderně zpracované a celkem zábavné pojetí, které nijak zvlášť nepotěší ani neurazí. Vedle nadrženého Krakonoše je nejlepší postavou takový lokální Castlepool v podání Ondřeje Sokola se zálibou v národopisectví a vědě obecně. Vtipné a nápadité ... ()

gemi

Ale jo. Po letech zase pohádka, na kterou se dá podívat, aniž by člověk pociťoval trapnost. Má to na poměry českých pohádek úžasnou výpravu. Připomínalo mi to pohádku O statečném kováři. Tedy tou výpravou. Dramaturgii má Krakonoš slabší. Taky jsem přemýšlel, jak dostali tu jeho chajdaloupku na ten útes... No je vidět, že se až tak nešetřilo a někdo se snažil, aby to vypadalo úplně jinak, než standardní česká pohádková produkce v papundeklových kulisách. A povedlo se to. ()

darjeeling

Celkem pěkná pohádka odehrávající se v 19. století s poměrně dobrými hereckými výkony (hlavně výkon Jana Nedbala a Davida Švehlíka) a sexy Krakonošem. Humor byl někdy trochu přehnaný a ne za tak vtipný, jak asi bylo míněno. Chvílemi mi to mělo ale takový cimrmanovský nádech, hlavně kvůli postavě Ondřeje Sokola. Námět byl poněkud netradiční a ne tolik pohádkový. Trochu mě mrzí, že projekt měl takový ten běžný ČT vizuál. Nejvíce mě oslnila hudba Juraje Dobrakova, která celkovou atmosféru a příběh poměrně pozvedávala. Celkově za mě not great, not terrible. 60% ()

Trixinka

Krakonošovo tajemství má podle mne v sobě všechny atributy současné atraktivní a žánrově rozmanité pohádky, uvedl režisér Peter Bebjak. Dovolím si s panem režisérem nesouhlasit. Pohádka má jednoduše nastavený koncept - zlo je potrestáno, vyhraje dobro. Žádná rozmanitost, žádné současné atributy. Ne, jasný léty ověřený návod jak má vypadat dobrá pohádka (schválně nepíšu skvělá, takových se už asi nedočkáme) - hrdina, padouch, láska, nenávist, dobro, zlo..... V této pohádce nebylo dlouho jasné (vyjma postavy Štěpána) kdo je vlastně ten hodný, a kdo zlý. Hlavní "padouch" je potrestaný poměrně brzy, poté se už jen přešlapuje na místě, jako by se nevědělo co dál. Prozření druhého bratra takové jalové, jeho láska k Lidušce opět taková nijaká. Postava Krakonoše zajímavě pojatá, Švehlík ji zahrál na výbornou. Celkově "pohádka" působí ponuře, místy nudně, herecky také žádné sláva (obsazení Sokola nechápu, Prachař v tom hrál asi čistě kvůli dědečkovi). Znovu už si ji cíleně asi nikdy nepustím, možná snad v nějaké repríze příští Vánoce (pokud ji někdo zařadí do programu). Pokud srovnám s jinou novou "vánoční" pohádkou (Tajemství staré bambitky 2), tak bambitka zaručeně vede :) ()

Lupes

Korektní pohádka do hyperkorektní doby. Obraz současnosti. Přehnané prožívání malicherností. A nádavkem Krakonoš, který už dýmky jen vyřezává. ()