Na hrad na úpätí Krkonôš prichádza jeho nový majiteľ Štěpán (Jakub Prachař) so svojou snúbenicou, krásnou kontesou Blankou (Dominika Morávková), a mladším bratom Adamom (Jan Nedbal). V horskom mestečku je ešte jeden nový návštevník, národopisec Jiráček (Ondřej Sokol), ktorý zbiera miestne povesti a nevychádza z údivu nad tým, že tunajší ľudia ešte stále veria na Krakonoša. Štěpánov kočiar zrazí okoloidúce dievča, ktorej pomôže Adam a ona sa doňho zamiluje. Naplní sa Liduškina (Leona Skleničková) láska k Adamovi? Akú záhadu ukrýva obraz na zámku Hůrka a čo strašné sa kedysi stalo v horách? Kto rozlúšti tajomné značky vlašskej knihy? A kto je vlastne Krakonoš (David Švehlík) a aké je jeho najväčšie tajomstvo? (TV JOJ)

honeysuckle

Pojetí Krakonoše mi přišlo vzhledem k mytologickému a hlavně televiznímu kánonu v pořádku. Krakonoše, který žárlivě střeží hory a jejich poklady, trestá i odměňuje lidi podle zásluh, ale není zcela povznesen nad občasnou malichernost či touhu po lidské lásce, jsme viděli v různých adaptacích již několikrát. Nabízí se srovnání se zpovykaným mladým Krakonošem v podání Ivana Luťanského z pohádky Co poudala bába Futéř (1983)  (kde se mimochodem dívka z vesnice, kterou si chtěl odvést k sobě, také jmenovala Lidka) či s krutým i lidským duchem hor z nedávného německého počinu Krakonošův poklad (2017). David Švehlík je na můj vkus možná až moc chladný Krakonoš a herecky na typově podobného Sabina Tambreau z Krakonošova pokladu nemá, ale zadání splnil. Zápletka je předvídatelná, ale funkční; potěšila mě role Onřeje Sokola, který, ač stále má tendenci přehrávat, tu alespoň měl v příběhu své místo, a Jakuba Prachaře, kterého jsme se rychle zbavili a do příběhu už nezasáhl. Ani chamtivé komtese se scénář nevěnoval víc, než by bylo divácky snesitelné. Mladá dvojice mě neurazila, ale oba byli nemastní neslaní, chyběla jim jiskra a zamilovanost jsem jim příliš nevěřila. Na druhou stranu, mají ode mě body za iniciativní jednání, to je poslední roky v českých pohádkách vzácné, aby hrdinové jednali sami bez větší pomoci ostatních postav, šťastných náhod nebo kouzelných předmětů. První polovina byla slabší, v druhé se to rozjelo. Kostýmy inspirované polovinou 19. století byly slušné, o hudbě nevím, že by tam nějaká byla... Krakonošovo tajemství je fajn pohádka – nebo adaptace mýtu, chcete-li – ale nezanechala ve mně hlubší dojem. Třeba zmíněný německý Krakonošův poklad byl působivější, a to nejen proto, že měl viditelně vyšší rozpočet. Proto dávám tři hvězdy, které chápu jako lepší průměr, a jsem ochotná to v budoucnu ještě přehodnotit. ()

mar48

Tak už tady máme druhou vánoční pohádku od režie Petra Bebjaka – Krakonošovo tajemství. Jedná se určitě o kvalitní počin, na jaký jme u režiséra pohádky zvyklý, ale na pohádku, která by se zapsala do obliby diváků, to nestačilo. A to z jednoho důvodu. V dnešní době chce totiž divák pohádku milou a mnohem energičtější, zatímco tady se jednalo o ponurou podívanou (ač kvalitní).  V mysli diváků ale určitě tento počin zůstane. ()

Karbos

Všehovšudy vlastně poctivá filmařina, dobře zvolené kulisy, exteriéry, kamera, kostýmy, herecké výkony, vše na slušné úrovni, hudba dokonce skvělá. Na Krakonoše jsem si musel teda chvilku zvykat a jak mi jeho pojetí v téhle pohádce na začátku neštymovalo, postupem času mi začal být sympatický. Trochu problém jsem měl ale s až moc moderní dobou, do které je pohádka zasazena. Přecejen, prostředí z přelomu 19-20 století už nepůsobilo moc pohádkově a spíše rušilo. Další problém byl chybějící humor, což u pohádky prostě je znatelný deficit, něco málo sice předvede Sokol ale to je málo. Na jednu stranu oceňuji, že se pohádka nenese v afektovaném a pitvořivém stylu, na druhou stranu celkový herecký projev je tak nějak mdlý až nudný. Díky tomu, se už i tak dlouhá stopáž zdá být ještě delší. Myslím si dokonce, že pohádka menší děti dost možná vůbec nezaujme. Pokud by člověk na pohádku totiž jen tak přepnul z jiného kanálu, dost možná si bude na první pohled myslet, že kouká na nějaký český Panství Downton (seriál) (2010). Což pro vánoční pohádku nevyznívá dobře. Kolem a kolem, určitě to není propadák ale i když je to řemeslně vše dobře zvládnuto a třeba hudba je vyloženě vydařená, určitě to není pohádkový počin, který bych chtěl shlédnout opakovaně a děti to nejspíš budou vidět stejně. Takže i přes aktuálně solidní hodnocení (66% a půjde spíš ještě dolů), pohádka zmizí v šedém průměru a vánoční stálicí se určitě nestane. Nezbývá než si počkat na zítřejší Korunní princ (TV film) (2015) ,který se, narozdíl od většiny novodobých vánočních pohádek vyloženě povedl. ()

brasek

Jakub Prachař ako záporák, je jediná vec čo v tomto filme funguje! Zvyšok herectva iba povrchne sa zúčastňuje príbehu, ktorý je extrémne nudný, miestami naivne hlúpy, bez emócií a s trápnym humorom. Je za tým slabý scenár? V rozprávke sa nepatrí zameriavať na niekoľko vecí, pretože z toho bude miš-maš ako sme videli tu a nevieme "koľká bije"! Krakonoš Švehlík? Bez komentára, radšej! ()

JeffScylla

Pohádka se mi líbila. Nevím proč každý chce srovnávat nesrovnatelné a sice s Krakonošskými pohádkami což ani nebyl záměr tvůrců. Jednoduché schéma jednoduchý příběh a na rozdíl od mnohých se mi obsazení hlavních postav neprofláknutými tvářemi líbilo a neřekl bych že nehráli. Naopak. Nevím co kdo očekával. neustálé zakopávání a komiku ala Bambitka 2? Ondřej bych řekl že trochu přehrával ale zvládl to taky dobře na rozdíl od Prachaře který přehrával až okatě a tak my v druhé polovině jeho postava opravdu nechyběla. Jen ten úplný závěr byl trochu přitažený za vlasy, který mi opravdu neseděl. ()

rigby

To by mě zajímalo, co na to říkají děti. Jako pohádku určenou pro ně jsem to moc neviděl, snad jen v první polovině. Pak už postavy zcela nezakrytě jednaly a hovořily dospěle. Takže spíše pohádkový film pro starší. Ale na to je tam až žalostně málo jakékoli akce, vtipu, zkrátka čehokoli, co dovede zaujmout. Celý ten příběh je trochu kostrbatě natočen, i když je zcela jednoduchý a jasný. Vzhledem k tématu by se nabízelo využít krásné exteriéry, ale scény zůstávají silně komorní a televizní, navíc v lokacích nekrkonošských. Není důvod se podruhé trápit, za mě velké zklamání z jediné letošní vánoční premiérové pohádky. ()

BrMikes

Bebjakovi se letos u České televize daří. Hlavním nositelem tohoto úspěchu je fakt, že má štěstí na scénáristy, kteří dokážou vzít zahraničí trend a celý ho přetransformovat pro českého diváka. Vždyť jeho Devadesátky u nás vyvolali po poslední dekádě minulého století stejný zájem jako Stranger things v USA po osmdesátkách. A Krakonošovo tajemství je tak nějak hezky česky po svém oživení úspěšné značky. I když ne doslovným. Scénáristka a hlavně producentka Barbara Johnsonová totiž přichází s úplně novým příběhem i pojetím ale nezapomíná, kdo příběh zpracoval před ní a hází tak po divákovi narážkami, od sojky přes dýmky a lyže až po obsazení Jakuba Prachaře do záporné role (přestože ve finále je trochu nevyužité). I tak přináší příjemný pohádkovo-dobrodružný příběh, k čemuž jí stačí jen pár lokací, špetka humoru a trefné herecké obsazení. Díky tomu se tato, asi ne úplně pohádka, řadí nejen k vrcholu toho, co Johnsonová vyprodukovala, ale i k vrcholu premiérových vánočních pohádek. Člověk je jí tak ochoten odpustit i fakt, že z Krakonoše dělá v určité fázi příběhu v podstatě záporáka a že děj zřejmě protahuje víc, než by bylo třeba.  Suma sumárum příjemná vánoční pohádka, která dokazuje Bebjakovi schopnosti, pokud se mu do ruky dostane dobrý scénář. ()

Veeria

David Švehlík jako Krakonoš - úžasná volba. Role mu sedla přímo na tělo. Vyzdvihnout chci i  Lidušku a Jiráčka - tyto dvě postavy (spolu s Krakonošem) se mi moc líbily. ()

RyxiraAmy

SPOILER Jako upřímně řečeno, nic moc. Plusem bylo pár vtípků, Sokol jako pomatená parodie na Jiráska a David Švehlík coby fešácký Krakonoš s tajemstvím, které mi přišlo celkem zajímavé a hezky vymyšlené. Postavou, která mě naopak štvala ze všech nejvíc, byl Adam, což je u jedné z hlavních kladných postav trochu problém. Většinu času se choval jako idiot a ta poblázněná Libuška místo toho, aby zůstala s Krakonošem, jenom čekala, až mu přestane šplouchat na karbid (a že mu to trvalo). ()

david141474

No, tak nám vyšla další pohádka a já musím říct, že to není vůbec špatný. Sice je to o něco horší než jsem čekal, ale i tak to není špatný. David Švehlík jako Krakonoš ujde, ale na Peterku nikdo nemá. Karel Peterka je v téhle roli legenda. Děj není zrovna Oscarovej, ale na tuhle pohádku to stačí. Postavy jsou dobrý a pro tento film dostačující. Herci solidní. Zvrat byl zajímavej, ale nebyl dost využitej a to je trochu škoda. A konec skončí zase jak je zvykem u tohoto žánru dobře. 8/10 Není to špatný. ()

Dvorik

Jedna velka nuda. Svehlik je fajn a to je tak vsechno. Uff nechapu ty chvalozpevne recenze jak zde na csfd, tak na jinych serverech primo od novinaru. ()

moriero

Tak po "hromnicové princezně" můžu velice opatrně, fakt opatrně, konstatovat, že se českým (no jo, česko-slovenským) pohádkám blýská na lepší časy. Nevěřil bych, že se Peterkovi někdo vyrovná, ale inovativní Švehlíkův Krakonoš mě přesvědčil a uklidnil, že legenda mého dětství zprzněna nebyla. Je to Pan herec, kterému stačí stát, nemluvit a jen se na mě dívat, abych věděl, že jako houbař/pytlák/hledač pokladů lítám v pěkném průseru. Děkuju panu Bebjakovi za historicky-detektivní flashbacky a obsazení Trautenberka juniora. Za mě 85%. A kdyby Liduška nebyla blbá a vybrala si správně, dalo by to našim nostalgickým vzpomínkám na milovanou postavu úplně nový rozměr… a bylo by to za 100%. ()

Scaevola

Povedená sváteční vtipnost tentokrát vsází na poměrně realistickou zápletku, skutečně silný ženský charakter a promyšlené navazování na legendu. Děj sice působí jako několikrát nastavovaná kaše a především v druhé polovině se táhne, aniž by měl film o čem vyprávět, ale odlehčující O. Sokol většinu scén zachrání a D. Švehlík má jistý, těžko popsatelný šmrc, který ústřední postavě dodává potřebnou dávku váženosti. Jen je škoda, že hrdinka nevypadá jako princezna a hlavně... žánrově to není pohádka. ()

fafejt001

Tak za mne po nějaké době skvělé dílko.  Výborný Krakonoš  i Ondra Sokolů .. Taky ostatní byly fajn jak Lidunka , tak protivná Blanka i ten její kolík. Tedy ten nepříjemný nápadník, budoucí pán zámku.  Jěště, že  mladší brácha měl vic zdravého rozumu, tedy až na to zapřeni toho největšího drahého kamene z jeskyně. Jinak děj měl spád a triky se tam hodily.  Což mne mile překvapilo.  Tohle se dosti povedlo.  Takže plný počet *****. Klobuk dolů před všemi,  kdo se na tom podílel.  Bravooo. ()