V roku 1755 sa zbedačený kapitán Ludvig Kahlen vydáva dobyť drsné a nehostinné dánske vresoviská so zdanlivo nemožným cieľom: vybudovať tu v mene kráľa kolóniu. Výmenou za to získa pre seba vytúžené kráľovské meno. Jediný vlastník tejto oblasti, bezohľadný Frederik de Schinkel, je však arogantne presvedčený, že krajina patrí len jemu. Keď sa de Schinkel dozvie, že jeho slúžka Anna Barbara a jej manžel utiekli, aby sa ukryli u Kahlena, privilegovaný a zlomyseľný majiteľ vresoviska prisahá pomstu a robí všetko pre to, aby kapitána vyhnal. Kahlen sa nedá odradiť a pustí sa do nerovného boja - riskuje nielen svoj život, ale aj život rodiny utečencov, ktorá sa okolo neho zoskupila. Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s viacerými silnými stránkami, z ktorých asi najmenej prekvapujúca je tá najpresvedčivejšia. Je to charizma starej školy, ktorá vyžaruje z plátna vďaka Madsovi Mikkelsenovi v úlohe muža, ktorého mlčanlivú povahu a drsnú odvahu podrobujú skúške všetky možné ťažkosti, ktoré ho mohli v Dánsku 18. storočia postihnúť. (Film Europe)

naytsirk

Moje chyba, že jsem si dopředu nezjistil o co půjde... Nevím, proč jsem si myslel, že půjde o něco ve stylu Spásy, ale když je člověk připravenej na western a dostane a dostane životopisný drama, tak je lehce zklamaný... Ale opakuji, že je to jen mou hloupostí... Jinak film jako takový byl koukatelný, Mikkelsen je prostě frajer a šťasnej konec to taky mělo... takže ve finále dorbý.... ()

Polux

8/10 | Ještěže některé jistoty se v čase nemění. Zase evropská produkce, zase Seveřani, zase Mikkelsen a zase pecka, tentokrát atmosférická slow burn dobovka bez obvyklých klišovitých přísad. A navíc točená částečně i u nás a se spoustou tuzemských jmen v závěrečných titulcích:-). | Palec nahoru za krásně nekompromisní příběh, který se s jednotlivými postavami vůbec nesere a je jedno, zda jsou hlavní nebo vedlejší (pokud by se v reálu člověk v podobné situaci happy endu rozhodně nedočkal, tak tady jej daná postava prostě také nedostane - snad jen ta úplně poslední scéna byla na podobně realisticky pojatou historku trochu moc "pohádková", ale přiznávám, u srdíčka to zahřálo:-)), s výborně vykresleným vztahem/ne-vztahem Mikkelsena s Collin, několika dějovými kličkami, které jdou proti diváckému očekávání (neromantické vyústění milostného trojúhelníku, vzájemný spor nekončící povstáním poddaných proti vrchnosti, rafinovaně "ženské" zúčtování s hlavním padouchem) a jednou stylovou vsuvkou (assassinovská stealth mise) navrch. | Silný casting to pak táhne ještě výš. Mikkelsen v poloze umíněného/cílevědomého "poutníka" je tady opět za hereckého démona (ať už je to pod vedením Jensena, Vinterberga nebo teď Arcela:-)), na první pohled nenápadná Collin s ním hraje rovnocennou partii a třetí do party Bennebjerg vystřihl ukázkového hajzla z ranku Rotha v Rob Royovi, kterému divák přeje jen to nejhorší od první minuty na scéně:-). Hned zkraje roku nečekaně příjemné překvapení. | PeZet ()

Bolex

Za ztvárnění postavy Mikkelsenem uznání. Jinak ovšem, přes veškerou brutalitu, pohádka. Někdy až extrémně zjednodušující. ()

varg

Nie zlý film ale Mads má aj lepšie ... toto sú v podstate sfilmované začiatky pozitívneho vzťahu margializovaných skupín k zemiakom. Ale 3 dám Mads hrá dobre a aj záporák bol dobrá sviňa. ()

Pignon

Velmi poctivý K. J. Erben. Děti, běžte se na to podívat, abyste přestaly skuhrat, jak se máte blbě. A i jinak je to krásný, emocionální film. Takto jsme žili statisíce let,,teprve posledních 100 let je, i přes velké přimhouření obou očí, doslova ráj. Užil jsem si všechny minuty filmu. ()

Marcecek

Správne severské, kruté, chladné, historické dráma a hlavne dánske, takže každý trochu znalý bude asi tušiť kdo tu má hlavnú rolu a hlavné slovo. Je to drsný film odohrávajúci sa v drsnej dánskej nehostinnej prírode, v ktorom si jeden človek ide aj cez mŕtvoly za svojim snom a svojou zásadovosťou a poctivosťou serie hlavne namysleného zemepána Schinkela, ktorý si honí ego a brutálnym spôsobom zneužíva svoju moc. U Schinkela by som sa zastavil, tomuto charakteru budete priať tú najhoršiu smrť už po prvej minúte čo sa objaví na plátne alebo obrazovke, jeden z najvýraznejších a najúlisnejších záporákov za poslednú dobu a hovorí sa že film je tak dobrý ako jeho záporák. Mikkelsen nezaostáva, hrá ako vždy nadštandartne, je to správny chlap a jeho rozhodnutiam budete rozumieť, aj keď za jeden konkrétny čin by som ho nakradšej vyfackal. Film ukazuje, že svet je krutý, a že nie vždy /takmer nikdy/ nič nedopadne tak, ako by sme chceli. Nečakajte nejaké prehnané zvraty, cliffhangery, akčné scény, film je vystavaný pomalšie a režijne tak dobre, že nudiť sa nejde, namiesto toho obsahuje niekoľko silných momentov, ktoré diváka do toho sedadla, nech už sedí kdekoľvek, dokážu prikovať. Možno keby sme si odmysleli to chladné prostredie a estetiku, špinavosť, dostaneme tuctový príbeh, ale takto to spolu funguje, patrí to k sebe ako čas k priestoru a treba to hodnotiť tak ako to vidíme. A ja som videl vysokú kvalitu, veľké prekvapenie už na začiatku roka, náležite vysoko aj hodnotím, moja slabosť pre dánske filmy s Mikkelsenom pretrváva. Bravooo! ()

boss123

Najnovší filmový počin Bastard od dánskeho režiséra Nicolaja Arcela ma zaujal už od uvedenia prvého traileru. Veľkú zásluhu na tom mali predovšetkým výborný herec Mads Mikkelsen a aj samotný námet, ktorý je jednoducho moja šálka kávy. Príbeh samotný nebudem nijak rozpisovať keďže najlepšie je ho zažiť, pretože je emocionálne pomerne silný. Najvýraznejšou zložkou sú pre mňa herecké výkony. Spomínaný Mads Mikkelsen je tradične skvelý a dokáže perfektne hrať len samotnou mimikou ešte viac ma, ale prekvapil Simon Bennebjerg. Ten sa do svojej úlohy Schinkela ponoril úplne naplno a predviedol jeden famózny herecký výkon. Jeho postavu bude drvivá väčšina divákov každou minútou viac nenávidieť. Oceňujem aj pevnú režisérsku ruku Nicolaja Arcela. Ten aj s celým svojím tímom zvláda z každej scény dostať maximum. Jeho snímka ma dokázala zaujať vďaka svojej atmosfére a celkovému spracovaniu od prvého momentu až po záverečné titulky. Pochváliť musím aj to, že sa tvorcovia neboja brutality a niektoré scény ma dokázali celkom šokovať. Výhrady prakticky takmer nemám až na nie príliš výraznú hudbu a pomalú poslednú tretinu, ktorú, ale dostatočne zachraňuje veľmi dobré zakončenie, ktoré bolo pre mňa zadosťučinením. Hodnotím, teda na päť hviezd a percentuálne na 90%. ()

Endurion

Tomuhle eurowesternu můžu vytknout vlastně jen jednu jedinou věc, a tou je Mads Mikkelsen. Ne snad, že by roli ambiciózního kapitána Ludviga Kahlena hrál špatně - jen jsem mu prostě ty ambice nedokázal věřit, když na první pohled vypadá jako zasloužilý pantáta, kdo si spíš urgentně hledá chalupu na důchod. Bastard zkrátka potřeboval v hlavní roli o generaci mladšího Madse z roku 2006, aby opravdu fungoval. Pořád je to ale skvělý film, když nás tomhle člověk přimhouří oko. V nějakém alternativním vesmíru hraje Ludwiga Kahlena Nikolaj Coster-Waldau a v něm je Bastard opravdu bezvadný. Mimochodem, když se italským westernům z 60. let přezdívá špagetové, tak tohle je... slanečkový western? ()

johankazarku

Historická dráma o dosiahnutí nemožného, získať titul a vybudovať kolóniu v neúrodnej zemi. Ťažká cesta ku cieľu chudobného kapitána v podaní skvelého Mikkelsena je plná zlomyseľných plánov neľútostného sudcu, ktorý sa snaží získať všetky pozemky pre seba. ()

stringers

Nevím jakýho mongoloida napadne jakýmkoli způsobem tohle přirovnávat ke Statečnému srdci - veškerá podobnost končí u toho že na zemi je bláto. Šílenýho Mikkiho mám tuze rád a jako vždycky byl super ale tahle historická freska už zas tak ne... Vizuál je moc pěknej a smyčcování šmitců taky paráda jen tam nějak chybí ten příběh kterej člověka přiková a trošku rozhejbá emoce. Film o tom že se běžně věci serou a kolikrát s tím nemůžeme dělat ani kulový asi nebude můj šálek protože ty běžný lidský sračky  mám kolikrát sám live takže proč bych na to měl ještě čumět. Netušim nakolik je to věrné skutečným událostem ale působí to na mě jako snaha ukuchtit silný příběh tam kde ani možná nikdy nebyl... šance že bych to někdy v životě potřeboval ještě vidět je asi tak 0 na třetí. Jako bonus ale konečně vím koho měl na mysli Arnold J. Rimmer když mluvil o Králi bramborových lidí. ()

Zaks

MM sa v 18. storočí snáď aj narodil. Pre neho sú tieto historické role priam ako stvorené. Viac ako dve hodiny som strávil na stredovekom dánskom vresovisku a intenzívne prežíval nádherný príbeh o premene piesku a kameňov na hrudu úrodnej pôdy. V mene kráľa bojoval oddaný kapitán nielen s krutou prírodou ale najmä s ľstivými neprajníkmi. Okrem hlavného hrdinu hrali skvele aj vedľajšie postavy. Filmu nie je čo vytknúť. ()

Vosnik

U málokterého filmu je každá, jinde banální zápletka vyřešena tak, že se otočí jinak než čekáte, málokde je každý dějový obrat a mezihra emocionálně tak nabit jako tady. Seversky ponuré, ve vřesovištích zasazené drama, při kterém jsem se ani na sekundu nenudil. Finále, ještě temnější než v mlze zamžený začátek krásně uzavírá celý mistrně napsaný příběh. ()

Langos

Dánské nemilosrdné drama, které mě neodtrhlo od obrazovky. Film mě pořádně překvapil. Podle traileru jsem poznal, že to asi nebude žádná sranda. Jednoduše řečeno jsem dostal to co jsem očekával z traileru, což mě potěšilo. Film má propracované postavy a víte co si o nich máte myslet. Záporák tak moc k přetržení, že to není možný. Silné vztahy mezi „jakoby“ rodinou na vřesovišti a vyskytuje se tu velmi těžké rozhodování, které musí různé postavy podstoupit. Ve filmu nezůstane postava, která nemá svoje opodstatnění a to je kouzlo Bastarda. A ty všechny záběry na krásnou krajinu, která je velkolepá, to prostě nemá chybu. Neváhejte a pusťte si to! ()

lubosco

Skvelý Mads Mikkelsen (aj keď sa môže zdať, že strúha tan istý kamenný ksicht) v dráme zo začiatku 18. storočia, kde v roli kapitána vo vyslužbe získa pôdu na neúrodnom vresovisku a snaží sa za každú cenu (naozaj!) na nej založiť hospodársku usadlosť, vo vidine získania prestíže a titulu. Film ponúka dobový pohľad na spoločenské kasty daného obdobia a (ne)spravodlivosť vykonávanú panstvom urodzeným. Treba vidieť, miestami je až človeku nevoľno z toho, čo si voľakedy mohli páni dovoliť. Treba vidieť, nie je to žiaden blockbuster, ale kvalitná podívaná to teda je. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (viac)