Krvavá mačeta Apačov

• Slovensko Krvavá Machetta Apačov (viac)

Apačský náčelník Ulzana (Joaquin Martinez) je znechutený biednym životom v rezervácii a spolu so skupinou súkmeňovcov z nej ujde. Podniknú sériu vražedných nájazdov po okolitých usadlostiach, pri ktorých nemilosrdne lúpia, znásilňujú a vraždia. Stanú sa doslova postrachom všetkých arizonských osadníkov. Problém narastie do takých rozmerov, že sa riešením začne zaoberať armáda, ktorá prizve k spolupráci skúseného stopára McIntoscha (Burt Lancaster). McIntosh veľmi dobre pozná apačskú mentalitu, pretože sám sa oženil s Indiánkou. Vytvorí vojenský oddiel pod vedením mladého a neskúseného poručíka Garnetta DeBuina (Bruce Davison) a priberie do trestného oddielu aj apačského armádneho zveda Ke-Ni-Taya (Jorge Luke), ktorý je zhodou okolností Ulzanovým švagrom. Ulzanova banda je vo voľnej prírode takmer nepolapiteľní, ale vďaka skúsenostiam McIntosha a Ke-Ni- Taya sa po neskutočne namáhavom prenasledovaní podarí Apačov zneškodniť. Daň je však veľká a krvavá – vojenský oddiel je zdecimovaný a sám McIntosh zomiera na následky poranení... (TV JOJ)

Anderton

Spočiatku nie príliš zaujímavý western sa rozbehne v celkom krvavý filmový zážitok pripomínajúci westerny Sama Peckinpaha. Vo svojom jadre ale ide skôr o návrat k žánrovým koreňom. Vykreslenie indiánov ako krvilačných beštií je predsa len viac relativizované, najmä ale k faktu, že bieli sú v podstate takí istí, čo nemusí byť pre každú postavu filmu jednoduché prijať. Navyše sledujeme aj plnokrvné dialógy s pôvodnými obyvateľmi Ameriky a jeden z pomocníkov skupinky prenasledujúcu vraždiacich maniakov je taktiež Apač. Skrátka Aldrich mal veľké skúsenosti s réžiou mnohých filmov, takže jeho western je aj kvalitne remeselne spracovaný a prinesie občas nejakú tú zaujímavú filozofickú myšlienku. ()

Martin741

Jo, Robert Aldrich /Emperor of the North, Co se vlastne stalo s Baby Jane, Tucet Spinavcu/ a jeho chlapske filmy .... tuto ide o extra brutalny western, hoci teda najlepsie veci sa tocili v 50. a 60. rokoch. Hoci je rok 1972, film je rezisersky perfektne zvladnuty, western nestoji na brutalnych scenach, ale aj tie sa najdu, Burt Lancaster /Vlak 1964/ rolu zvladol na urovni, mlady Bruce Davison tiez hral slusne. k tomu este krasna priroda, vyborne dialogy a zabudnite na romantiku - ide o rasovu neznasanlivost. 92 % ()

flanker.27

Jeden z nejrealističtějších a nejsurovějších westernů. Děj je vlastně prostý - skupina asi 30 Indiánů uprchne z rezervace, ukradne koně a vydá se na loupežnou výpravu. Po její stopě se vydává oddíl vojáků pod vedením nezkušeného poručíka a až moc zkušeného (= znechuceného) starého stopaře. Absolutně neromantická honička bez hrdinů s místy brutálními scénami a výborně napsanými postavami. ()

marvan

Aldrichovy Apači ukazují indiány dokonce v mnohem realističtějším duchu, než současné westerny, nejsou to žádné ušlechtilé duše splývající s přírodou a trousící životní moudra k natvrdlým bílým tvářím. Tihle indiáni neznají dobro ani zlo, pouze sílu, kterou lze načerpat zabíjením, mučením a znásilňováním nepřátel. Dost možná ten nejrealističtější pohled na vztah bílého a rudého muže, jaký jsem doposud viděl. ()

Historik

Musím říci, že jsem měl poněkud jinou představu o tomto filmu. Čekal jsem násilí, řádění indiánů, nic takového tu ale není. Kdyby se film jmenoval Ulzanův útěk, byl by to název daleko více odpovídající obsahu. Jedná se totiž o stopařský western, kdy na jedné straně máme prchající a na druhé straně pronásledovatele. Příjemně nejednoznačné postavy hlavních představitelů, dobrá práce s napětím, velmi solidní přestřelky, jakož i "decentní" zobrazení několika násilných scén vytvářejí ve výsledku hodně dobrý western. Pro milovníka westernů je navíc vždy potěšující, když do své "sbírky" může přidat nový zajímavý kousek. ()

• Na začátku filmu při poručíkově rozmluvě s majorem Cartwrightem (Douglass Watson) je poručík DeBuine (Bruce Davison) neupraven a nemá zapnuté knoflíky od uniformy, což je v armádě a ještě v době, kdy se film odehrává, dosti nemyslitelné. (Winster)
  • Rozpočet byl 1,2 milionů dolarů a filmování trvalo 7 týdnů, o 3 - 4 filmy méně než většina Aldrichových filmů. (liquido26)
  • Burt Lancaster byl v podstatě i nepřiznaným producentem filmu. Pomáhal s přípravami na natáčení a měl poslední slovo i při stříhání. (liquido26)