Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

Arkanoid

„Not many men know what thier life’s worth. I do. Seventy grand. That’s what they took from me.“ Rozprávač Gibson, ktorý je zároveň hlavnou postavou, si diváka na začiatku získa hláškou. Brutalita je nám predstavená hneď od prvých scén. Jeho hrdina nie je svätý, a dáva vyžrať svoju pomstu aj nezainteresovaným drobnými krádežami. Ale asi sa tak živil aj predtým, to sa nedá posúdiť. Jeho drzosť a plán sú však obdivuhodné. Porter asi pozeral Dirty Harryho, tak si potrpí na Magnum. Modrosivý filter kamery dokonale pasuje ku jeho zádumčivej nálade a žánru neo-noir. Femme fatale tu hrá Deborah Kara Unger, ukáže sa aj Kris Kristofferson, stále vo forme, tu s menom Bronson a rovno ako boss bossov mafie. Akcia je smelá a zábavná. Prekombinovanosť Porterových plánov a využívania situácií je dych vyrážajúca a zaslúžťi si aspoň Oscara za scenár. Humor o jeho pohnútkach a situácii je nekonečný a divákovi neostáva nič iné, ako sa dobre baviť. „Shut up. I cured you.“ –„Hi Val. Where’s my money?“ –„I’ve got a few minutes.“ „So go boil an egg.“ –„Yeah, that‘s Porter. He has shit for brains.“ –„Nobody’d go through all this for 70 grand.“ –„If I’d been juest a little dumber, I could’ve joined the force myself.“ –„I forgot my cigarettes.“ –„Seventy? What do you mean, it’s only 70?“ Jazykové okienko: call it a day; moxie. ()

Kanibal

Gibson mě má rád, protože jsou jeho filmy v poslední době opravdu kvalitní a Odplata patří mezi ně. Velice dobře natočený, kvalitně napsaný a zahraný krimi film, který má nápady které shopně vyvracejí doměnku, že už nikdo nic nového v tomto žánru nevymyslí. ()

bari68

Nadpriemerný akčný thriller s dobrým Melom Gibsonom .Miestami ironicko -dôvtipné poznámky Mela sa mi tiež páčili.... Za mínusy by som ale označil až niekedy nerealistické sekvencie ,kde sa hlavný hrdina zo všetkého dostane, a jeho úder príde v štýle McGyvera za minútu dvanásť. Mafiánsky ,,najvyšší,,Kris Kristofferson sa mi v tejto úlohe tiež nejako nepozdával ,ale zasa v štýle ,,nadupaného,,akčňáku nemôžme čakať De Nira alebo Al Pacina.Aj to ma mrzelo ,že som sa s hlavnou postavou až toľko nestotožnil , pretože realita je ale v tom, že zlodej okrádal zlodejov. ()

Rudinsky

Al pacino ma Tonyho Montanu, Mel Gibson Portera. Drsný , sadomasochisticko prefiltrovane zrežírovaný gangstrobijec zo všetkým, čo chce správny chlap vidieť vo filme, ku ktorému otvára chladenú desiatku. A do toho neklišovitá love story a samozrejme, GRANDE FINÁLE... Film, v ktorom by Mel pokojne mohol zlivkidovat 5 krát viacej ľudí, ako pôvodne plánoval, a nenudil by. 100% ()

Seti

Jednoduché, stručné, výstižné! Námět byl podle mého gusta, ale největší problém jsem měl s hlavní postavou. Mel Gibson je pro mě v podobných polohách prostě skrz naskrz klaďas Martin Rigs a chladnokrevného zabijáka jsem mu neuvěřil. Nechci tím říci, že by nezahrál dobře, jen mi tam prostě nelícoval (momentálně mě napadá nejméně 5 "více sednoucích" jmen na Porterovu roli). Zdejší komentáře potvrzují, že Director's Cut verze, kterou jsem viděl já, je asi dost odlišná od původního sestřihu, takže hodnotím podle ní. 3,5 ()

Wally

Jeden z filmů, kde si myslím, že M. Gibson zahrál opravdu výtečně...drsoň a otloukánek v jednom a navíc krásná M. Bello k tomu. Opravdu bomba film! ()

Mistickzz

Zábavná gangsterka plná očakávaných zvratov, hlúpych zabijakov, ešte hlúpejších policajtov a nadmiernou dávkou klišé. Mel Gibson ako tvrdohlavý Porter zaujímavý a jeho kočička sexi, no i cez dávku zábavy sa nedokážem preniesť cez nelogickosť a naivitu aká vo filme vláde. Veď čo, aj u nás stačí človeka mlátiť na kapote auta na preplnenej ulice a nik si vás nevšimne, strieľať kade tade bez povšimnutia a odrezávať hadičky pod autom bez toho aby si toho plné auto grázlov čo i len všimlo. Ehm a hlášky boli tiež originálne. 60% ()

Chipsonator

Paráda! Mel v nejlepší formě! Jedna z jeho nejlepších rolích. Mel v roli drsného Portera je opravdu vynikající a mé symptatie si získal okamžitě, přesně tenhle druh chlápků mám ve filmech rád. Příběh, akce a Porter navíc mají koule z oceli což nám dává výborný krimi snímek ze skvělým Melem Gibsnem, několika slizkými záporkáky a sadomasochistickou Lusy Liu. Jo odplatu jsem si kurva užil! 85% ()

Nassau

Not many people know what their life's worth is. I do. Seventy grand. That's what they took from me. And that's what I was going to get back. (8/10) ()

iXtr3m3

Novodobé spracovanie Posledného skauta? Neviem, asi sú od seba tieto filmy veľmi vzdialené. Ale čo sa týka stratených, gaunerských existencii, tak sú si podobné. Áno, sú to vlastne viac protipóly, keďže jeden je zločinec a druhý policajt, ale obidvaja sú "hajzlíci" s nezabudnuteľnými hláškami.... :) ()

klukluka

Líbilo se mi to podstatně více, než původní, čistě Helgelandova verze, kterou dostal do světa až v roce 2006, a která je aktuálně lépe hodnocena uživateli ČSFD - 89:85. Jinak do času cca 1 hodina tam vyjma prvního záběru - doktor vytahuje Melovi kulky ze zad vs. Mel kráčí po městě - není prakticky jediný rozdíl, snad jeden dva lehce upravené dialogy. V této verzi je později Bronson muž a objevuje se v obraze, v Helgelandově verzi je Bronson žena a k Porterovi hovoří pouze prostřednictvím hlasitého odposlechu na telefonu. V této verzi Porter zničí syndikát, v Helgelandově postřílí pár pěšáků. Proto u mé zvítězila tady tato, je taková nekompromisnější. ()

LEATHERFAC

Jednoznačně lepší verze ve všech ohledech, než director cut z roku 2006! Je to divný? Jo - megadivný. Ale je to tak. A to jsem si dal obě verze schválně po sobě s plným vědomím pozadí vzniku. Tohle je pecka, director cut to kupodivu jenom zkurvila. Nic víc, nic míň. Tohle se stává málokdy. ()

Slimak

Velice povedená chuťovka s Gibsonem...jeden z filmů který se mi s ním nejvíce líbil...drsné hlášky,střílení a tak všelijak podobně....a to jak vezme Gibson prachy žebrákovi co je asi celej den trpělivě střádal od kolemjdoucích.....to byla šlupa hned v úvodu... ()

irigi

Tenhle film nebyl (pokud vím) točený podle komiksu a přesto z něj komiksová atmosféra i nadsázka úplně čiší - daleko více než když ze skutečného komiksu vyseknou jenom hlavní postavu a děj. Když jsem viděl úvodní scénu, jak se doktor posilní plnou sklenicí brandy a chystá se vytáhnout Porterovi kulku, hned jsem si řekl, že je to druhý Max Payne (hra, ne film, samozřejmě). A ani v nejmenším jsem nebyl zklamán. Plné skóre. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)