Votrelec: Romulus

• Česko Vetřelec: Romulus (viac)

Dej filmu sa odohráva medzi udalosťami prvého filmu Votrelec (1979) a druhého filmu Votrelci (1986) v temnom vesmíre, kde pri čistení útrob opustenej vesmírnej stanice sa skupina mladých vesmírnych kolonizátorov stretáva tvárou v tvár s najdesivejšou formou života vo vesmíre s Votrelcom, ktorý v klaustrofobickom priestore vesmírnej lode začína hon na svoje obete. (Cinemart SK)

Walter_Mitty

Na novém Vetřelci si cením zejména hlavní hrdinky, která byla z celé party nejchytřejší a i v emocionálně vypjatých situacích, dokázala zachovat chladnou hlavu. Jistě, v rámci tohoto universa nejde zase o tak neobvyklou věc, viz Ripleyová. Nicméně i tak bylo příjemné po delší době vidět film, kde všechny problémy nezpůsobí hloupost hlavní postavy. V rámci série jde pak o takovou poctu všem ostatním filmům, ze kterých si Romulus bere od každého trochu. Vážím si snahy propojit celý vesmír a alespoň částečně zodpovědět nezodpovězené otázky prequelových filmů. Stejně tak i snahy připravit půdu pro tři pokračování původního filmu. Přestože by se ve filmu našlo několik hluchých míst, jde o kvalitní žánrovku, na kterou se vyplatí zajít do kina. ()

Hapretor

Na tento snímek jsem se velmi nadrženě těšil. Ale po dokoukání jsem měl pocit asi jako kdyby po 45-leté sexuální abstinenci se k Vám na escort místo Vaší nejvíc oblíbené pornoherečky, dostavila 90-ti letá stařenka. Po přečtení článku o pozadí tohoto Aliena, jak FeT Alvarez nenávidí počítače a má rád přirozené modely, jak má rád žánr horor, jak má rád krev, ba si přímo libuje v násilí a nechutnostech ... viz nový leč stejně nepovedený Evil Dead ... tak jsem si říkal ... kur ... to bude konečně po dloooouhýýý době nářez. Nebyl. Prostředí skvělé. Herci, herečky dobrý, atmosféra super, akce fešná, sem tam dobrý nápad např. viz. kyselina vs. gravitace , ... ale krvavé, děsivé, napínavé, ... minimálně, úplně škoda, ... závěrečné monstrum - chudák, hnus, nuda , ... a stejně tam byly ty počítačové triky a hnusné a to nechápu - tak si FeT lže sám do vlastní kapsy ... prostě zase se to nepovedlo ... !!! A já tak doufal ... !!! ()

strikeman

Ano, je to recyklace všech možných cool nápadů z předchozích dílů a logika dostává občas těžce na prdel, ale od první do poslední minuty se na to moc pěkně dívá, až člověk zamáčkne nostalgickou slzu. Trochu plochý děj a nikterak výrazné herce plně kompenzuje bombovní vizuál, tempo a napětí ruku v ruce s kvalitním soundtrackem... 78% ()

elessar04

Tak, budu zcela upřímný. Nepočítám-li Scottovu "duologii" a AvP/AvP2, tak toto je to nejhorší, co jsem s Vetřelcem viděl, dokonce je to ještě horší než Vetřelec: Vzkříšení, který má aspoň smysl pro humor.Tak začneme postupně. Postavy - ploché jak přistávací dráha aeroplánu, absolutně žádné charisma, motivace (jako jestli je motivací vidět Slunce, tak to je fakt hodně špatné), absolutně bez nějaké psychologie, prostě nic. Atmosféra - nulová, nic; tvůrci jako kdyby se snažili navázat na první díl, ale to se jim fakt vůbec nepovedlo; žádné leknutí a doopravdy žádná atmosféra. Hudba - bez nápadu, nic nového. Casting - splňuje všechna současná hollywoodská nařízení. Vizuál - chválím; líbilo se mi, že se použila technologie prakticky odpovídající filmu z roku 1979 a Cameronova filmu, za to mají u mě tvůrci plus. Zajímavá také byla práce s tichem, ale to už se ke konci také už trochu okoukalo/oposlouchalo. Závěrečná bojová část není moc obrazově zvládnutá, je velmi nečitelná a já měl doopravdy problém pochopit, co se na plátně právě odehrává (trochu mi to připomnělo AvP2, v němž není nic vidět, hehe).Film nenabízí prakticky žádný příběh. Název Vetřelec slouží pouze jako reklamní kampaň, protože o něj prakticky vůbec nejde. Největší odporností a pro mě absolutně nepochopitelnou věcí je "Ash" z prvního filmu. Ian Holm vypadá příšerně - jestli takhle chceme filmografii směřovat, tak prosím ne. Jak je možné, že digitálně oživlé postavy vypadaly lépe v roce 2016 (Rogue One: Star Wars Story), než v roce 2024??? To fakt ne. Totální nesmysl! Dalším totálním nesmyslem jsou trosky lodi Nostromo, která, pokud se nepletu (a já se nepletu, jelikož to vím), v prvním díle explodovala. Prosím ne!Shrnuto: Alien: Romulus je jedna velká nuda, která potěší možná jen nostalgickým vizuálem, ale příběhově je pouhou kombinací filmů Vetřelec, Vetřelci, Vetřelec: Vzkříšení a Prometheus a vlastně nenabízí zhola nic (od postav až k samotnému příběhu). Největší nuda, kterou jsem měl v Alien Universu snad možnost vidět. Ridley, jestli tohle chválíš, tak už je fakt nutné si položit otázku ohledně tvé přizpůsobilosti… promiň, ale to snad nemyslíš vážně… ;) (zatím největší zklamání roku) ()

AnanAss

Ono je to holt těžké… když se někdo snaží v zaběhlé sérii přijít s něčím novým, tak si lidi stěžujou, že už to není ono a nelíbí se jim odklon od původní myšlenky. No, a když pak někdo přijde s tím bleděmodrým jako v počátku, tak se remcá taky. Daly by se na tom hledat chyby, ať už například v občas nelogickém chování lidské potravy nebo v evoluci vetřelce, kdy po vylíhnutí z hrudního koše, dojde během pár minut k totálnímu vývoji a dostaneme dospělého jedince. Ale ber to čert, já si nejnovější vybíjenou nejdokonaleji navrženého monstra (Predátor a Vraždící rajčata prominou) v historii, vychutnal do sytosti. Alvarez na to jde sice hodně pomalu a dává si s uvítanou do světa Xenomorfů na čas. To ale vůbec nevadí, když je všechno tak hezky „retro“ a zpočátku se odkazuje na první dobrodružství s vesmírným mazlem, ať už hudbou, atmosférou, interiérem kosmických korábů a jedním torzem porouchaného androida. Jakmile ale naše mladistvá sebranka zjistí, s kým mají co do činění, začíná nervy drásající naháněčka, která v druhé půli téměř vůbec nezpomalí. Ba naopak, ve finálním aktu navíc přijde s tak nádherně zvrhlou scénou, že jsem chvíli nevěděl, co si o tom myslet. Ale líbilo se mi to. Zjednodušeně bych to přirovnal k Alvarezovu druhému počinu, kde se taktéž partička kriminálníků, za touhou po lepším životě, rozhodla přilepšit krádeží, jen tentokráte rozlehlou barabiznu nahradí vesmírná stanice a místo slepého stařešiny si je vezme do parády zrůda o dost vyššího kalibru. Nejedná se v žádném případě o nějaké brutální jatka, jak by se z režisérovy předešlé tvorby mohlo zdát… a i ty, kyselinu vylučující, potvory nakonec tolik prostoru nemají a více si užijeme ty malé mršky, které se tak rády přicucucávají na lidské lebky. Ale všechno to vynahrazuje právě ten vizuál s kamerou, krásně kroužící prostorami vyřazeného vraku lodi a hutná atmoška, která navozuje tu správnou stísněnost a bezradnost hlavních hrdinů. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

helloween93

Bál jsem se, aby to nebyl remake jedničky. Nebyl ani náhodou, film je stand-alone installment, který je mostem mezi Alienem 1 a story arcem Prometheus/Alien Covenant. Tentokrát se neřeší původ žádného druhu ani náboženství a jde o čistý survival jako tomu bylo v případě původního Aliena. Potěší hodně velký fan service i nové specie. Určitě si film pustím znovu. 4* ()

Gediman

Inspirace hrou Alien: Isolation je velké plus, ale neustálé narážky na první dva filmy jsou poněkud otravné. Budování atmosféry nejvíce funguje v první půlhodině, ale pak se film rozjede a na atmosféru už není čas. To je velké mínus. Chválím snahu o překvapující finální monstrum, ale design se moc nepovedl (monstrum z Vetřelce: Vzkříšení je po všech stránkách lepší). Hlavní hrdinka a Andy jsou fajn, ale ostatní postavy jsou příliš ploché a nezajímavé. Hlavně film narušuje logiku série, z pohledu Weyland-Yutani: vše to blíže popisuji v mé audiorecenzi. ()

Luk Skywalker

Pocta starému Vetřelci až na půdu se závěrečnou odbočkou k Vzkříšení. Od stylu fontu názvu filmu přes stařičké (elektronkové) počítače až po temnou a tíživou atmosféru, které ještě přidává planeta, kde slunce nevychází resp. nejde vidět. Nejsem si úplně jistý fyzikou v beztížném stavu, ale budiž. Dává to smysl, xenomorfů je zde samozřejmě více a proč taky ne - jeden stačil v jedničce a trojce a zase zde roboti nejsou dobráci a oceňuji obsazení (byť mrtvého) představitele Ashe z prvního Vetřelce. Spokojenost a tentokrát i Theatre Deluxe mělo něco do sebe. ()

CaptainCzech

Nějak nechápu červená čísla pro snímek jenž bych se nebál nazvat ''Alien light porno''. Jako sorry, ale takovej vetřelčích ptáků, kund a stříkání dohromady nebylo za všechny filmy. Je vidět že Fede si na to potrpí. Postavy jsou poměrně nefanditelný, úmrtí nudný a kdo přežije absolutně předvídatelný. Hlavní postava farmářky samozřejmě dokáže v klidu řídit vesmírnou loď, ovládat kriokomory a když na to přijde, tak i porazit gravitaci planetárního prstence. Jediné co to lehce táhne nahoru je hudba, nadějný začátek v kolonii a RUR David Jonsson. Za mě slabé 2* a tyto babské vrtochy už nechci vidět. ()

franzkfk

Jednooký mezi slepými králem. Smutné, jak dnešní áčkové filmy mají laťku nastavenou tak nízko. Relativně zábavné, ale když se podíváte pořádně, tak se nestačíte divit, jak moc hloupé a nepromyšlené to je ... plné povrchních odkazů a narušování kontinuity původního Vetřelce a Vetřelců. ()

helraiser

Konečně jsem se dočkal důstojného pokračování legendárního sci-fi hororu. V podstatě se jedná o fanouškovskou poctu nejlepšímu vesmírnýmu monstru všech dob. V rámci série se jedná po jedničce a dvojce o nejlepší díl a zároveň o jejich mix převedený při dnešní publikum. Má to slušnou atmosféru, perfektní kameru, skvělý nápad jak se zapojit do série a na konec se objeví i nový druh monstra. Objeví se tu sice pár scén, u kterých divák nevěřícně povytáhne obočí a usměje se, ale to nic nemění na celkovém dojmu. Kino zážitek stal za to a rozhodně se na to zajít vyplatilo. ()

Perth

Byl jsem dvakrát v kině a nadšení zůstává. Výbornej film. Skvělé rozvržení lokací. Skvělá kamera, kulisy i scénografie. Nejlépe napsaný robot z celé série. Hodně ikonické scény, které jen tak nezapomenu. A budování hustého napětí namísto laciných lekaček.  Za mě Vetřelec vymazlený do posledního detailu. Běžte do kina! ()

Xatrix

Trailery jako obvykle klamou tělem. Fede Alvarez buduje díky designu prostředí, pomalého tempa i solidní atmosféru, ale sám si podráží nohy nezajímavými postavami (čest výjimce v podobě androida Andyho) a především logikou, která se plně podvoluje potřebě scénáře. Že už samotná zápletka moc nedává smysl prominete, ale když se začnou popírat fakta z předchozích filmů a vetřelci dokonce vyčkávají před kořistí, protože to scénář vyžaduje, diváka to zabolí. Romulus je zajímavý fanservice, který se snaží být jako jednička, ale nepřináší skoro nic nového (nápady s gravitací potěšily) a závěr vysloveně zklamal. Více v audio recenzi ()

Tomo

Dokonalý film to určitě není, ale pecka je to velká. Fanoušci Alien universa si nemohli nic lepšího přát. Po delší době je zde vykreslen uvěřitelný a fungující svět, jehož jsou vetřelci součástí, se spoustou odkazů na původní filmy a kupodivu i na ty nové. Jistě, pár detailů mohlo být jinak, tvůrci se to rozhodli udělat po svém a já s tím nemám problém. Ostatně, remcat se dá vždy a na všechno. Čistých 9/10 ()

Dillon

Jako skalní fanoušek jsem se těšil od první klapky. Fandil jsem Alvarezovi se zatnutými pěstmi, aby obstál. Film je do dvou třetin parádní s dokonalým (až asi přehnaným) fanservisem. Úžasný vizuál a sound. Slušná atmosféra (zejména v první půli). Vzhledem ke zbytečnému, nepochopitelnému až trapnému CGI závěru a nekolika nelogičnostem, jsou to nakonec necelé 4*. I tak Fede děkuji, že jsi zřejmě zachránil moji nejoblíbenější frenčízu. ()

NitroXcz

Romulus je svým způsobem hrozně jedinečný a zároveň jako každý druhý film s vetřelci. Alvarez vypráví příběh který na nic nepospíchá a nepřeskakuje z jedné události do druhé. Všechno to bere hezky popořadě a dobře se na to kouká. První polovina filmu je taková, že... meh, ale ta druhá je masakr za masakrem. Jediné co nechápu, proč vytvářeli animatronika Xenomorpha, když téměř každá jeho scéna byl záběr na tu jeho uslintanou držku. Ale cením za snahu vnést do tohoto žánru praktické efekty. ()

misbos

jo jo jo, to si pamatuju, to je to, to bylo v tom jiným filmu, v tom dřív filmu s vetřelcima... je to Franto dost hustej film, je tam hooodně těch hlášek, co už byly v těch filmech před tím!! - aneb - Jak solidní začátek umlátit referencema. Totálně prosraná šance. ()

hrumsrt

Kariérní vrchol Fede Alvareze je nakonec další sequel některé z legendárních filmových značek, když tentokrát se konečně dopracoval k možnosti toho, co cení nejvíc - Vetřelec.. Už jsme v tomhle vesmíru viděli hodně, zkoušeli to mnozí, někteří tak či onak, ale pořád se nikdo nedokázal přiblížit prvnímu snímku. Vetřelec: Romulus je film ze staré školy, dlouho buduje napětí, šetří s akcí nebo děsem a vskutku je ve svojí výstavbě původnímu Scottovu snímku nejblíže, ale bohužel Fede Alvarez je až přílišný fanoušek a nakonec v něm vždy zvítězí touha zkusit si totéž, než aby sám přišel s něčím novým.. Na úvod přitom skutečně přichází s něčím originálním, když ukazuje civilizaci na zemi, bez vesmíru, bez vetřelců. Ale než jednou ukázat něco jinak, jen se zdržuje a potřebuje hlavní hrdinku spolu s pár dalšími chodícími mrtvolami nacpat rychle do lodi a vyslat tam nahoru, aby se mohli stát vetřelčí kořistí.. Vetřelec: Romulus by se měl s odlepením postav od země začít projevovat a vystavovat mladé hrdiny pod nové výzvy, a tohle on přesně dělá, ale bojuje po celou dobu s problémem, že to stejné neplatí pro diváka, který je díky znalosti původního filmu a celého konceptu vždy o krok napřed.. Alvarez zkouší, tady přijde z rozšířením kánonu, pak kompletně vymyslí něco nového a jindy zase přímo odkáže na původní Scottův filmový milník. Jenže i přes to všechno, pořád úplně nemá čím diváka překvapit.. Podobně jako ve svém Evil Dead zintenzivňuje (vetřelců je víc), přidává (zabíjení je brutálnější) až nakonec překročí i hranici nechutnosti (porod!), jakou kdy značka měla, ale stejně je to málo a možná nejde o víc než teen vyvražďovačku, ale snaha se mu upřít nedá.. Sequel Vetřelce je přílišné sousto pro každého a Fede Alvarez ten klaustrofobií ovládnutý neonově laděný nápad měl, jen už se pokouší vyprávět skrz na skrz probrané téma. Ale málo to není, dost možná jde o třetí/čtvrtý nejlepší film série, jen nějak nemám potřebu se k němu už vracet. I třeba proto, že Romulus je jen ta vedlejší loď, na níž si děcka letí splnit svůj "kosmický sen".. /viděno v kině/ 70% ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

19.08.2024

Dominance na tržebním vrcholu po spanilé krasojízdě končí. Nový hororový snímek Vetřelec: Romulus od Fede Alvareze (Smrt ve tmě), jenž pochválil i otec série Ridley Scott, překonal všechna očekávání… (viac)

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

Detektiv s výrazným jižanským přízvukem, Benoit Blanc, se vrací řešit nový podivuhodný případ... svůj zatím nejnebezpečnější. Jak už bylo dříve avizováno, z chválené detektivky Na nože režiséra Riana… (viac)

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024