Vitajte na starom dobrom divokom západe, ktorý má každý rád! Horizont: Americká sága sa odohráva počas obdobia americkej občianskej vojny v 60. rokoch 19. storočia a prezentuje predvojnové aj povojnové obdobie. Celovečerný film zavedie diváka na emocionálnu cestu na ktorej zažije obdobie rozkvetu Ameriky očami rodín, priateľov i nepriateľov. (Vertigo Distribution)

Paldiny

Western na ktorý sa oplatí ísť do kina minimálne pre tú zložitú cestu akou si prešiel. Costner a jeho prvý pokus nájsť štúdio sa datuje ešte v roku 1988. Bez záujmu. Odvtedy si história pamätá ďalšie dva pokusy, pričom to vyšlo až na štvrtýkrát s Warnerom. A lacné to nebolo, Kevin do filmu investoval 38 mega zo svojho, podieľal sa na scenári, chopil sa réžie a zhostil hlavnej role. Tá si dá načas, príbeh, ktorého pokračovanie má napochodovať do kín už tri mesiace po premiére toho prvého, totiž prináša celý rad charakterov, s ktorými chce pracovať. Prekvapivo niektorým utne životnú cestu skôr než by sa čakalo. Človek si ale vie jednoducho nájsť cestu k ďalším, môže tak len prekvapiť fakt, že sa tá vaša pri toľkom počte pokojne aj na polhodinu odmlčí. Ide o epos v tom pravom slova zmysle, zároveň epos čo v minulosti pochoval nejedno štúdio. Ako prvé mi hneď napadol osud mega ambiciózného prepadáku z osemdesiatok Nebeská brána. Preto neviem či sa tu podarí zhmotniť celú tetralógiu, keď vidím tržby, skôr nie, ale prajem tomuto projektu, aby ho tvorcovia dokončili. A to nie som fanúšik westernu. Ani tu som nezabránil tomu, aby mi sem-tam neklipkali viečka, tiež by som v istých fázach zvolil vážnejší tón. Lenže nedá sa ignorovať to nadšenie pre vec, aké srší trebárs len zo záberu na krajinu či zvolenej hudobnej kompozície. Skrátka podobný projekt zase najbližších 40 rokov nevznikne. ()

ROCK,THE

A nejočekávanější western posledních let a co hlavně snový projekt Kevina Costnera dopadl jak? Za mě spokojenost, jedná se o první část která nám načrtla hned několik příběhů které se dle poslední ukázky postupně spoji v jeden celek. A i tento náčrtný první film byl za mě skvělým výpravným westernem který nám postupně ukázal všechny hrdiny a ukázal nám také jejich záměry. Leč někdy v některých momentech to krapet nedávalo smysl jelikož tolik příběhů vměstnat do jednoho filmu to chce sakra kuráž a tu Kevin má. Nádherný lokace spolu se skvělou hudbou Johna Debneyho mě však učarovali a já se už nyní nemohu dočkat dalšího pokračování a postupného rozvázání tak spletitého příběhu. Kdo má rád kvalitní western a skvěle zahrané (díky dokonalému obsazení) dramatické role a vůbec kdo má rád prostě Kevina Costnera a jaho hraní a rukopis tak neváhejte a hned kino navštivte. HORIZON: AN AMERICAN SAGA Mé hodnocení: 8/10 ()

Myslivir

Vinnetou: Nevyřčený příběh z druhé strany. Aneb tříhodinový sakra poctivě natočený western o jakž takž nepřikrášlené historii divokého západu, kde se místo pokrevních pout utvářely leda tak trhy se skalpy. Ona děsivě znějící tříhodinová stopáž byla k mému překvapení neuvěřitelně dobře stravitelná, což připisuji velmi chytrému rozdělení příběhu na dvě hlavní a čtyři vedlejší linie - kovaný badass Hayes a nevěstka Mary a vdova Frances s dcerou a vojáci mají nejvíce prostoru, ale slušnou dobu na plátně se ukáže i Ellen a bratři hnaní pomstou. O něco méně času je věnováno skupině lovců indiánských skalpů a klučinu Russellovi a britskému páru v dostavníkové putovní kolonii, přičemž nejméně šancí zazářit pak připadlo mini-lince o nevraživé větvi Apačů. Střídání těchto linií pak skvěle pomáhá držet pozornost, byť z některých linek je ukrajován příliš velký kus, takže vznikající vztahy mezi postavami si občas procházejí skokovým vývojem. Tak či onak, nenudil jsem ani na chvíli. Jde o perfektně letní film - zpocenej jsem do kina přišel a zpocenej jsem i odešel. Z těch dechberoucích záběrů na nádhernou a vyprahlou pustinu mi vysychalo hrdlo a potil se zadek. To sice zní jako něco špatného, ale na rozdíl od loňského Oppenheimera či čtvrtých Avengers, v případě Horizontu to považuji za záměrnou součást zážitku. ()

Lenart

Ak pôjdete do kina so správnymi očakávaniami (teda že ide o úvodný trojhodinový diel dvanásťhodinovej ságy), dostanete epický realistický western o osídľovaní západu s neustále sa vrstviacim počtom postáv a pútavých dejových liniek, krásnou hudbou a v dobrom slova zmysle archetypálnymi postavami. Kamera širokouhlo sníma prérie i hory; Costner sa vyhral aj so snímaním dialógov, počasia či bežného života osadníkov a Indiánov.         Takéto (dobrodružno-výpravné) veľkofilmy sa už netočia, aj napriek občasnej patetickosti či nešikovnej snahe o humor som bol preto nadšený. Ak máte radi košaté snímky ako Nebeská brána, Návrat do Could Mountain alebo Legenda o vášni, rozhodne neodídete sklamaní.         85 % ()

007.

Když si vyberu film, na který jdu do kina, nikdy neodcházím zklamaný a to platí i v tomto případě. Uteklo to, jak voda. Perfektní hudba - hlavně v závěrečném sestřihu. Jak zde už bylo psáno, Kevin se věnuje detailům - opakovaný záběr na slepice mě pobavil. A díky tomu film plyne trochu volněji, ale proč v dnešní uspěchané době trochu nezvolnit a neužít si právě ty detaily? I přes malé tržby v kinech mu přeji, aby to dokončil a na další části se těším. 80% ()

ForGump

Tak za tohle bych Kevinu Costnerovi v Cannes opravdu nezatleskal, a to ani na milisekundu. Tříhodinový patvar, ve kterém nevíte, kde jste, co to je za postavy, kam jdou.. Jenom se mezi nimi podivně stříhá a nedává to smysl. Ve spoustě okamžiků jsou tam brutální nesrovnalosti v návaznosti, stále dokola hraje pseudovelkolepá hudba a dialogy by asi chtěly znít cool, ale jsou jen plytké jak z nějaké telenovely, přestože se prý jedná o western. Horizon je absolutně k nesnesení, nudný, není v ničem zajímavý a extrémně špatně režírovaný, od obyčejných scén po vedení herců, které je na pováženou. Costner hlavně ženské postavy neumí vést, když je nechá hrát s neustálým přivzlykováním, až pateticky nesnesitelně, kde i Sienna Miller, kterou jsem považoval za kvalitní, nedokáže hrát přesvedčivě, o hercích, kteří hrají mužáky jako z westernů Johna Wayna, raději ani nemluvě. Horizon prostě nepřináší nic. Jen špatný film, který bude mít ještě pokračování. 20% ()

wege

Všichni jsou Varech nebo s druhou stranou nebo jela prostě pryč, zůstanete sám. Je kurva vedro, tak jdete do kina. Kamarádi na to šli dříve a prý je to nuda. Mě se to líbilo, psal jsem jim „Hodně realistické ve vykreslení doby a detailů, americký severozápad je krásný, moc se v tom mluví, hodně klišé, jak jsem citlivka, tak jsem měl 2x slzy na krajíčku“. Abych to rozvedl, krásná příroda, věděli, jak ji prodat. Hodně postav, každá má svůj prostor a vyvíjí se, nešetří se tam realistickým vykreslením, jak to bylo kruté. Jde z toho vidět láska k žánru. Reakcí mi bylo „Když to porovnám s 1883, kde to bylo podle mě vykreslení dost podobně, tak to tomu nesahá ani po kolena“. Příště půjdu taky. ()

Mkartaylas56

Poctivý, staromilský velkofilm, na nějž se opravdu skvěle kouká, z každé jeho scény vyzařuje láska a zápal, kterou do něj Kevin Costner vložil a vlastně jedinou výraznější vadou na kráse je samotný fakt, že jde o úvodní část příběhu. Tříhodinová stopáž, ve které se až na pár pěkných akčních sekvencí jen a jen představuje, nastavuje kurz jednotlivých příběhových linek a přirozeně tak nedochází ke katarzím, natož ke kompletním obloukům. A ano, po příchodu navazujícího filmu/filmů se tento zádrhel v určité míře smaže, avšak přesto ve mně jasně převládá dojem, že formát minisérie by byl ale setsakra příjemnější. Každopádně nehledě na to jsem neskonale vděčný, že se takto vysokoprofilový western dočkal uvedení na velkém plátně a nyní stačí jen doufat, že se to i po obsahové stránce povede úspěšně dotáhnout a že tak Horizon bude Costnerova vysněná tečka za bohatou kariérou. ()

hrumsrt

Love letter upadajícímu žánru westernu sepisující stárnoucí Kevin Costner, aby divákům připomněl osudy osídlovačů západu a sám zavzpomínal na svoje slavné role.. Skupinka osadníků zakládá osadu Horizont, bez ohledu na to, jak moc zasahují do území indiánských kmenů, či jak složitý úkol pro nově příchozí vybudování kompletně nové osady bude.. Nádherná výpravná monumentální pouť zachycující drobné osudy příchozích osadníků a jejich velké střety s místním ekosystémem.. Pokud máte rádi westerny, stejně Vás ale Horizont může jako diváka skoro zabít, jelikož postrádá jakýkoli uzavřený příběh a spíš než cokoli jde o jednu tříhodinovou expozici s drobnými zážitky ústředních hrdinů. Costnerův Horizont boří známou westernovou strukturu a mnohem víc funguje jako sestříhaný seriál (čemuž napoví i finální upoutávka na další díl). Proto je z něj cítit jistá epizodičnost postrádající větší ucelenější příběh a spíš pokaždé vrací postavy na výchozí místa.. Úvodní noční útok indiánů, či věkově rozdílný vztah Maigold a Hayese to jsou nejzajímavější linky, jaké Horizont v téhle žánrové fresce nabídne.. Costnerův Horizont je jinde, bude nutit současné diváky dívat se na žánr, který jim už asi nic neříká, ignoruje filmovou strukturu, a na současné filmové poměry až nevybíravě střídá uvolněné chvíle s napjatými. Ale dělá to vše s takovou láskou a parádou, že jsem si to nemohl nechat ujít! P.S. Přesně ve třech lidech jsme v sále seděli, zatímco konce se ve stavu bdělosti dočkal už jen jeden.. /viděno v kině/ 75% ()

J.e.r.e.c

Costner se na revmatická kolena sympaticky zbláznil a vrazil manitouvíkolik desítek a snad i stovek miliónů dolarů ze svého do stavby monumentálního kinematografického pomníku dobývání amerického západu. První mi okamžitě naskočil Spielbergem produkovaný seriál Na Západ, ale Kevin si zjevně neklade tak velké historicky-naučné cíle a jeho sága se bude odehrávat na výrazně kratším časovém úseku cca v polovině devatenáctého století. Horizon vypadá úžasně a je to přesně ten typ filmu pro velké plátno. Jakkoliv jde strukturou spíš o seriál s několika oddělenými dějovými liniemi a hromadou postav, které se možná ani nikdy nesejdou, a pokud ano, tak až v posledním díle. Pokud tedy bude vzhledem k brutálnímu komerčnímu neúspěchu toho aktuálního vůbec natočen. Přestože tu chybí vyloženě vrcholné scény, děj je navzdory příběhové košatosti dostatečně svižný a nabitý událostmi, takže jsem si ty tři hodinky na amerických prériích mezi pionýry, indiány, kovboji a vojáky užil. Nadšení, ve které jsem doufal, to sice není, ale spokojenost nemalá. A natěšenost na další části ještě větší! 75 % ()

Crust

První díl Costnerova westernového eposu, kvůli kterému vlastně opustil Yellowstone a přitom do něj angažoval pár herců právě z Yellowstonu a jeho prequelu 1883. Který mimochodem zpracovává v podstatě stejné téma jako Horizont. Není to pro každého, je to zejména pro fanoušky Costnera a jeho westernů, vlastně jakýchkoliv novodobých westernů, a to i těch seriálových, jako právě 1883, nebo Angličanka. Zhruba v první hodině mi dost vadilo, že příběh nakousává další a další dějové linky s novými postavami, v kterých se začínám ztrácet, ale pak už si to sedlo a film mi dovolil se ponořit do děje. Popravdě některé dějové linky a herecké výkony mi nepřišly až tak strhující, abych si kousal nehty, jak se vyvinou v dalších dílech (např. ta se Siennou Miller a Samem Worthingtonem) a právě kdejaký seriál je na tom v tomto ohledu asi lépe - a že seriálová podoba by tomu slušela víc, s tím asi nemůžu, než souhlasit. Ale pokud jako já patříte do té množiny diváků, které jsem popsal ve třetí větě, u kterých se navíc tak nějak očekává zájem o historii severoamerického kontinentu, tak těch pár slabin přejdete a Kevinovi za jeho srdcový projekt nakonec taky zatleskáte. ()

paddy35

PO SEDMI LETECH ZNOVU DO KINA NA WESTERN! A byla to jízda, kterou jsem si užil! Obsáhlý epos, který prvním dílem načrtl svůj potenciál a který chce být menší Hrou o trůny v kulisách Divokého Západu. Neodstartoval vůbec zle. Krásné scenérie, zajímavé postavy, staromilský soundtrack i struktura děje. Horizont nenabízí nic převratného ani nového, ale o to mu ani nejde. Chce složit poctu westernovému žánru a jde mu to nadmíru dobře. Umí uhranout, umí zaujmout dramatickými situacemi a i když se nevyhne drobnějším klišé, za tři hodiny drapne a nepustí. Je to sice krapet pomalejší, ale jedná se o první díl. Bohužel tržby zatím nejsou oslnivé, přesto doufám, že Kevin Costner své opus magnum dokončí, protože zde leží potenciál pro vynikající ságu. ()

Puxina

Moc jsem od tohohle nečekával (určitě ne další Tanec s vlky), trailer jsem viděl vlastně náhodou jen jednou, ale jsem nakonec velmi spokojen. Jo je to dlouhé a ještě nás toho čeká hodně. Ze začátku jsem si říkal, že to načíná až příliš dějových linek a bál jsem se, že se nevcítím do postav a ještě se v tom ztratím. Přesto to nakonec fungovalo perfektně a většina dějových linek mě vážně zajímá. Co ale očekávám bude finanční průser a Costner a spol. si tohle budou muset prostě zaplatit sami. Zaplatí si svůj sen natočit snad skvělý western. ()

r007

Tak konečně ! Musím říct, že do kina jsem šla s velkými obavami, že prostě Tanec s vlky nemůže být překonán. Od chvíle, kdy jsem jej viděla poprvé, jsem si zamilovala film i Kevina. Ale taky jsem novému filmu přála, aby byl mi ukázal divoký západ trošku jinak. Splnilo se obojí. Hned úvodní hudba a pár scén mě vtáhly do děje . První hodina byla hodně náročná, protože se stále objevovaly nové a nové postavy a napjatě jsem čekala, až se objeví ON, Přesně takový, jak ho mám nejradši. Myslím, že hrdina v Yellowstonu mu  k srdci nepřirostl. V Horizontu nic nehraje, on takový prostě je, čiší to přímo z plátna, že to je jeho ryzí charakter. Proto asi tak toužil filmovou ságu natočit. Miluje divoký západ a chce být jedním z nich...Oceňuji nádherné scenérie přírody, detailní záběry při bojových scénách ( jde to i bez stříkající krve ). i některé vtipné dialogy. Na druhé straně se asi nešlo vyhnout některým scénám, které se nápadně podobaly filmu Tanec s vlky. ( Indián smutně pozorující zabitého bělocha, hrdinka schovávající se za strom ), ale ty se nedají překonat. Proto dávám jen 4 hvězdy. Pak tam ale byly i scény úplně odlišné - třeba kluk , který pozoruje  boj indiánů s bělochy  a evidentně je čím dál víc na pochybách komu má vlastně fandit...nebo scéna s Kevinem v krámě ( Víte co ? Obslužte nejdřív ji. )  - tak ta byla obzvlášť povedená. Nechce se mi věřit, že mu táhne na 70 ... Ve filmu mnoho   příběhů, které bych ráda viděla až do konce.  Třeba co se stane se Samem nebo s adoptivním synem indiánského náčelníka. A možná se na film podívám brzy ještě jednou a ocením ho víc...kdo ví ? ()

Costnerův western propadl, pokračování se odkládá

Costnerův western propadl, pokračování se odkládá

11.07.2024

Je hezké, když si slavní auteuři plní vlastní filmové sny. Takový snímek vždy provází zarputilé odhodlání, s nímž tvůrci převádějí film na plátno, což si ve většině případů rozhodně zaslouží obdiv.… (viac)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (viac)

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (viac)