Vitajte na starom dobrom divokom západe, ktorý má každý rád! Horizont: Americká sága sa odohráva počas obdobia americkej občianskej vojny v 60. rokoch 19. storočia a prezentuje predvojnové aj povojnové obdobie. Celovečerný film zavedie diváka na emocionálnu cestu na ktorej zažije obdobie rozkvetu Ameriky očami rodín, priateľov i nepriateľov. (Vertigo Distribution)

Naive

Starý dobrý Kevin Costner v nejlepší formě, western je evidentně jeho osud a je to vidět z každého centimetru filmu. Už se těším na další díl. ()

Konev

Zajímavost: Kevin Costner se objeví až po hodině filmu. Několik příběhů, každý jede po své linii. Když si konečně na jeden zvyknete, přepne se na jiný....Při obsazování území u řeky dost nelogické je, že si jediný člověk nově vzniklé osady postaví dům, Apači nic nedělají, a potom celou osadu vypálí. Přitom ty tři předešlé, zlikvidovali snad při prvním rozdělaném ohni. Jo a nezachrání to ani "krásná" příroda, pardon, spíš pustina. Já bych tam nejel ani na dovolenou, natož se tam usídlil... ()

jindrak

Pěkná westernovka, akorat jsem se tak trochu strácel v ději. A rozuzlení mi také uteklo... možná proto, že je plánováné do dalších dílů (doufám, že tedy budou..). Herecké výkony byly průměrné až dobré, standoff mezi záporákem a Costnerem byl asi nejlepší. ()

Zaks

Nádherné obrazy divokého západu, aké som snáď ešte v žiadnom westerne nevidel. To rozhodne upútavalo po celý čas pozornosť. Výber hercov a hudba tiež na úrovni, ale to ostatné, čo má robiť film zaujímavým, až na občasné záblesky, veľmi vidno nebolo. Občas som si pripadal, ako keby niekto halabala pospájal natočený materiál do prvého dielu a veľa práce si s tým nedal. Pevne verím, že pokračovanie bude lepšie spracované, najmä po obsahovej stránke, potenciál tu rozhodne je a obrovský. ()

lubosco

Snáď táto sága bude mať plánované pokračovanie(a), a Kevinovi to vyjde lebo zachytil som v médiách všeličo. Ono to vôbec nie je zlý film, ale na takú stopáž (skoro 3h) je tam priveľa hluchých miest a niekoho by to mohlo aj odradiť. Áno je to zoširoka uchopené, prelínajú sa tu rôzne príbehy, rôznych ľudi, spoločným menovateľom je divoký západ so všetkým čo k tomu patrí. A Kevin to rozpitváva ako sa patrí, dobovo je to vierohodné a máme možnosť vidieť asi všetky úskalia tej doby a toho regiónu z pohľadu prisťahovalcov aj indiánov. Parádne ačné scény, prestrelky a súboje striedajú oddychové momentky na prehĺbenie príbehov postáv, či úplne nové postavy, ktoré zapadnú do skladačky neskôr. Či to nie je pre kino priveľké sústo ukáže čas, možno z toho mohla byť radšej menšia TV séria, ale držím tomu palce. Záver filmu typu "v budúcich dieloch uvidíte" je v kine nevídaný a mne osobne to tam vadilo. Radšej by som prijal,  keby sa tento diel sústredil viac na jednu dejovú líniu a tá by nejak vygradovala ako zadosťučinenie za tie 3h pozerania. ()

Lukango

Začíná být doba, kdy si velcí režiséři začínají plnit své sny a natáčet vysněné snímky. Avšak pak zamrzí, když se těmto filmům nedaří, jak na poli ocenění, tak finančně. Tento rok se představí dva takové vysněné snímky. Jeden z nich je Coppolovo Megalopolis, ze kterho kritici moc nejásají a finančně na tom bude podobně, možná i hůř. To samé platí pro Horizon, který se odlišuje tím, že si našel větší ohlas u publika, bohužel ho nikdo v kinech nepodpořil. Costner přináší svůj velkolepý western, který je tak epický, že je už předem rozdělen na dvě části, a třetí se začíná natáčet. V tom je také kámen úrazu. Navzdory tomu, že je film poutavý a krásný na pohled, působí spíše jako „otvírák na lahve". Film totiž za dlouhé tři hodiny pouze otevře příběhové linky, trochu je roztáhne, ale nijak je neuzavře. O finále se zde ani nedá mluvit, protože sledujeme bandu pašeráků, která je ta nejméně důležitá dějová linka filmu. Ti zmasakrují indiánskou vesnici, a pak následuje jakýsi trailer na další díl. Film dělá naprosto základní chyby. Vezměte si například první část nové Duny. První část má jasné finále, ale i poměrně dobré zakončení. Film říká, že čeká na další díl, ale zároveň se toho v první části stalo mnoho a spousta dějových linek se uzavřela. Zde však sledujeme pět příběhových linií, které se jen otevřely a nic důležitého se s nimi nestalo. Můžeme se také bavit o důležitosti jednotlivých linek, kde podle mě jsou jen dvě, maximálně tři, zajímavé. Nejpodstatnější je samozřejmě ta Costnerova, pak vojenská a indiánská. Naopak pašerácká a linka s karavanami působí naprosto nesmyslně. Rozhodně oceňuji Costnerovu myšlenku zachytit tyto prvky, které dělají western westernem – máme tu všechny linky, které k tehdejší době neodmyslitelně patří. Bohužel, skoro žádná z nich není příliš zajímavá. Z příběhové stránky jsem velmi zklamán. Sice film vylepšuje dojem, že není tak nudný, jak by mohl být, ale i tak je to slabé. Costner udělal několik zásadních chyb. Jednak přidal zbytečné dějové linky, které hledají svou důležitost jen těžko, ale také si k žádné z postav nelze vytvořit silnější vztah, přestože čas na to má. Asi nejvíce jsem si oblíbil Costnerovu postavu, protože je to prostě skvělý herec, ale kdyby nějaká jiná postava umřela, řekl bych si jen: „Hm.“ Pak je tu také ten konec. Ve finále sledujeme zmíněný masakr indiánské vesnice, ale proč je to finále, to opravdu nechápu. Doslova ta nejméně důležitá linka zakončuje tříhodinový epický western. Následně přichází jakási „trailerová“ koncovka, která se na závěr prostě nehodí. Smutné je, že v traileru na první kapitolu byly zřejmě scény z druhé části, takže když jste sledovali trailer na první kapitolu, vlastně jste viděli trailer na druhou. To se prostě nedělá a jde vidět, že marketingové oddělení nemělo materiál, co do trialeru jedničky dát. Z příběhové stránky se jedná o velké zklamání. Film mohl být opravdu dobrý, kdyby se soustředil na méně linek a nesnažil se odvyprávět všechno. Otevřít pět linií a ani jednu ani částečně neuzavřít, to je opravdu velká chyba. Abych hodnocení trochu zvedl, musím pochválit několik scén, které měly myšlenku, zaujaly a fungovaly, ale jako celek je to příběhově špatné. Co se týče hereckých výkonů, máme tu několik tváří, které si zaslouží lehkou pochvalu, jako je samozřejmě Costner, který byl skvělý, jak se od něj očekávalo. Vlastně si na žádný herecký výkon nemůžu stěžovat, všichni hrají dobře a rozhodně film neshazují. Jediný slabší výkon podala Georgia MacPhail v roli Elizabeth, ale to se dá částečně omluvit jejím věkem a dosavadními zkušenostmi. Z technické stránky jsem se těšil především na hudbu a kameru. Oboje potěšilo, ale očekávání nenaplnily. Začněme s kamerou. Obraz je ve westernovém poměru stran, což přidává malý bezvýznamný plus. Jedná se o výpravný film, který často ukazuje rozlehlé pustiny, kaňony, lesy, mokřiny a nádhernou přírodu, a tyto panoramatické záběry stojí za to. Od filmu jsem však čekal, že si Costner kameru trochu „vypiplá“ a nechá nás uhranout dlouhými záběry bez střihu. To se sice chvílemi děje, ale ne tak, jak bych si přál. Chtěl jsem mít dlouhé záběry i během akčních sekvencí, ale bohužel. Většina záběrů měla pěkný začátek, že to už vypadalo, jako že konečně ty dlouhé záběry dostaneme, ale bohužel netrvaly dlouho. Třeba příště. Z hlediska hudebního doprovodu se jedná o krásný podkres, kde především smyčcové pasáže jsou opravdu povedené, ale očekávání bylo větší. Film má po většinu času krásný soundtrack, ale najdou se tu i slabší momenty. Samotná akce je pěkně natočena a Costnerovi se celkem povedla. Celkově se jedná o velmi ambiciózní snímek, který se snaží vyprávět s co největším rozmachem, bohužel však za ty tři hodiny pouze otevře všechny dějové linky, ale ani jednu z nich ani z části neuzavře. To, jak film zakopává na scénáři a katastrofálním vyprávění, by mělo být hodnoceno daleko přísněji, ale pořád z velké části uplatňuji subjektivitu. Známka: 6/10. () (menej) (viac)

Zupan_

V kinách nezaslúžene neuspešný Costnerov Westernový epos. Miestami veľmi drsné ale aj doslova dychberúce. Autenticita vysoká, čiže žiadne klišé o dobrých Indiánoch a zlých belochoch nečakajte.Jeden z naj filmov roku. Dal by som tomu 5* ale je to naozaj ťažké hodnotiť keďže ide iba o štvrtinu príbehu ktorý má tiež hneď niekoľko dejových liniek ktoré sa striedajú. Čiže zanechalo istý pocit náhleho konca aj keď Costner si to chcel vyžehliť naozaj majterskou emotívnou komplikáciou k ďalšiemu dielu na konci. ()

Falanx

65% Je to jako hodnotit pilota seriálu, který má roztočeno pět řad po deseti epizodách. Je to utahané, patetické,  občas zabolí, občas potěší. Skvělé scenérie, hmotná kultura je  na vysoké úrovni - Apači, modrá panděra, špína  hornických městeček, kurvy... Uvidíme co nám starej Kosťa nadělí dále. ()

Costnerův western propadl, pokračování se odkládá

Costnerův western propadl, pokračování se odkládá

11.07.2024

Je hezké, když si slavní auteuři plní vlastní filmové sny. Takový snímek vždy provází zarputilé odhodlání, s nímž tvůrci převádějí film na plátno, což si ve většině případů rozhodně zaslouží obdiv.… (viac)