Profesor Hunham (Paul Giamatti) je člověk, kterého by žádný normální student nechtěl za učitele. Je to postarší osamělý mrzout, který se lépe než v současnosti orientuje ve světě antické literatury, a každým, kdo nemá podobné vidění světa, hluboce pohrdá. Mladík Angus (Dominic Sessa) je student, kterého by ve své třídě nechtěl žádný normální profesor. Magnet na průšvihy, rebel bez příčiny, ničitel a narušitel školních řádů. Ti dva na sebe zbyli v univerzitním kampusu o vánočních prázdninách, protože ani jeden nemá kam jet. Učitel je sám a student se rodičům nevešel do dovolenkových plánů. Na „svatou“ trojici je doplňuje školní kuchařka Mary, která nemá na Vánoce náladu, protože se právě dozvěděla, že její syn padl ve válce ve Vietnamu. Naděje na to, že k sobě tyhle tři osamělé duše najdou cestu, je od počátku zcela mizivá, jenže zázraky se dějí a někdy stačí jen projevit trochu dobré vůle k tomu, abyste poznali, že lidé můžou být ve skutečnosti jiní, než jací se zdají na první pohled být. (Cinemart)

KLFPIM

Dřív jsem měl na výběr, jak trávit svátky / na horách, u známých, u televize / nebo jsem sáhl po nějaké knize / Letos mám dohlížet na drzé spratky… ()

BrusVejn

Typický feel good filmík s dramatickými vložkami. Ničím nevybočuje z priemeru a trochu sa na môj vkus tiahol. Herci boli fajn ale oscarové nominácie by som za toto nerozdával. Dominic Sessa bol ale ako debutant skvelý a myslím, že o ňom ešte budeme počuť. ()

kopecek

Příjemná podívaná. Film má celkově takovou good feel atmošku, která je částmi vtipná, až jsem se pousmál a částmi dokáže zahrát i na vážnější notu. Ústřední dvojice, přísný učitel v podání Paula Giamatti a jeho žák v podání Dominica Sessa, si postupně, přes zimní prázdniny, k sobě hledá cestu, stejně tak jako vy, jakožto divák, si postupně hledáte cestu nejen k nim ale i k dalším postavám. Myslím si, že na konci se každému dostane zadostiučinění. Vtipný, příjemný, maličko smutný ale stále nevinný film na který doporučuji kouknout. Takže: Vizuál- 8/10, Kamera- 8/10, Hudba- 7/10, Výprava- 8/10, Herecké výkony- 8/10 ---> Celkem 8/10 ()

karnifex

Na začátku jsem zaváhal, jestli se omylem nedívám na nějaký stejnojmenný film ze sedmdesátých let, ale ne - je to jen retro. To sice moc nemusím, ale tady mi to příliš nevadilo. Dá se říct, že je to pěkný příběh, ale bohužel mě ničím výrazně nezaujal ani nezasáhl. Jako bychom něco podobného viděli už mockrát: děj i závěr je v podstatě předpokládatelný a celkově to vlastně působí dost klišovitě. Mezi klady patří, že se většinu času vyhýbá přílišnému sentimentu a citovému vydírání (což se bohužel v závěru už nepodaří). No, čekal jsem víc.. ()

Lendak

A Oscara v kategórii najlepší pôvodný scenár získava film Holdovers od režiséra Alexandra Paynea!  (tak nič no...)Táto konverzačná spoveď troch zlomených duší dokázala ľudí odrovnať a pritom stačilo k tomu tak málo. Citlivo rozpisaný a premyslený scenár, kde každá jedná scéna posúva dej a postavy ďalej. Celok tak pôsobí plynulo bez nejakej vaty. Niekto tu písal, že toto sú akoby novodobé Pelíšky. Nie úplne príbehom, ale tónom a atmosférou a bezpochyby to má potenciál sa stať vianočnou klasikou. ()

Grimaldi

Byl jsem opravdu příjemně překvapen, jak moc mi byl po většinu stopáže film sympatický. Skvělé herecké výkony a hlavně atmosféra sedmdesátých let jak vzhledem, tak i hudbou snímku dodala i přes ně úplně lehká témata pozitivní náboj. Dlouho jsem se s hodnocením držel na solidních čtyřech hvězdách, ale od scény návštěvy kina šel pro mě film při ždímaní emocí oproti zbytku až moc daleko a vše včetně zkratkovitého konce tak Zimní prázdniny v hodnocení poslalo do oněch tří hvězdiček. A je to velká škoda. ()

Soupalka

Takový film mi už tak dlouho chyběl.... Jako by se úplně přestaly točit... Jak vyvážené postavy i hudba, jak zahrané, jak inteligentní a příjemný humor i dialogy, jak hezky okleštěné o tu obvyklou hollywoodskou nálož emocí a klišé která dokáže zbořit kde co....tentokrát plný počet bez zaváhání a vubec mi neni lito penez za listky do kina, náklady mi zcela vynahradila třeba scénka na baru v kuzelkarne. ()

uhlerado

Niečo takéto chýbalo a potešilo. Inteligentná dráma z internátneho prostredia s vtipným pohľadom do študákovej ale aj zakyslého profesora duše. Niektoré výroky som si zapísal, sú pravdivé. Ľudské, nežné, drsné, real mojo. ()

Heywood

V úvodu trochu zpět: Letošní Oscary jsou odpovědí diváků a Academie na vnucované „rozmanitosti“, na  nutnosti zahlcovat filmy černými herci a účelově demonstrovat, že v populaci je 50% LBGT+, kterým se navíc permanentně a zřejmě i záměrně ubližuje. Nic z toho v reálném světě nebylo vzdálenější pravdě, ale okopírovaná komunisticko-nacistická propaganda udělala své. Obludné filmy začaly propadat, nevydělávat a nikoho nezajímat. Hollywood se musel vrátit z nebes stupidní propagandy na Zem a s ním se vrátila i hodnota Oscarů. Da'Vine Joy Randolph obdržela Oscara za vedlejší roli ve filmu The Holdovers (česky Zimní prázdniny, o kterých to ale až tak nebylo) takže zvítězilo umění a nikoliv politika, což Oppenheimer rozřízl suverénně a Chudáčci to dorazili. (že propadl Maestro jsem uvítal, ten film mě skoro naštval..) Takže proč tu píšu u Oscarech místo abych hodnotil film, který svým komorním příběhem plným lidskosti a citových zvratů, pohledů a hodnocení nemá nic co dělat s kopanci super-hrdinů (filmy propadají), nic s filmy plných politického švindlu (propadají), kterému se eufemisticky říká korektnost a ve skutečnosti je to rasismus. Vlastně to, co vše tento film podle politicko/stupidno/pokrokových teorií nemá jej činí skvělým, když herecké výkony jsou perfektní a do děje filmu vklouznete a ven se dostanete až když film skončí. Zdá se, že Amerika ve vrací k hodnotám, které zajistily její velikost ekonomickou a uměleckou a Zimní prázdniny, jakkoliv je to neokázalý snímek, to jen dotvrzuje.  Paul Giamatti a Dominic Sessa rozehrají koncert takových, které potkáváme, mnozí z nás i takoví jsme a stejně tak, jako ti dva , v těch podstatných chvílích se zachováme správně. I za cenu osobních ztrát. Je to o těch přehlížený, nedoceněných, někdy i nemilovaných... a přesto jim fandíme a držíme palce. Držíme je tím i sobě. ()

kockodan

Sorry, ale ne.  Kamerou, celkovým feelem, i způsobem režie, herectví a vyprávění jsou to jen vykradené snímky z 80's velice podobného stylu. Navíc tomu dát stejný filtr jako 80's filmy, to je opravdu až moc okaté. Poté, co spratek se sobeckou narcisistickou matkou jež ho odmítla na Vánoce vzít domů začal po vykloubení ramene v rozestavěné tělocvičně bondovat s psychotickým dementem profesorem, a zašli si jen oni dva do dineru na intimčo burger s kolou, jsem do toho hodil vidle. ()

F2003F

K môjmu plnému hodnoteniu chýba veľmi málo a zároveň aj nie. Na to v akom duchaplnom štýle sa nesie nedokáže vo výsledku absolútne nič zanechať čo by ma primälo sa k nemu niekedy vrátiť a cítiť doznievajúci zážitok. Totiž okrem čara atmosféry zimných prázdnin a príjemne obsadených charakterov (Da'Vine!) hrajúcich fantasticky sa nesnaží priniesť inú emóciu než smútok, s ktorým nevie narábať. Postavy poriadne nepredstaví, takže ani nenaskytuje možnosť s nimi súcitiť aj keď veľmi chceme. Až príliš sa sústredí na hlavnú, ktorá je moc nesympatická a prostredníctvom nej sa pokúša vytvoriť citovú väzbu s príbehom, lenže si pritom neuvedomuje aký široký potenciál mrhá vo vedľajších. Nedozvieme sa napríklad kvôli čomu jeden pije a druhá smúti za synom, čo by v konečnom dôsledku ani vôbec nevadilo keďže sa dej nesie zväčša prebiehajúcim momentom, keby v závere ambiciózne nekombinoval zrazu prvky minulé bez vysvetlenia a keby tie postavy neboli natoľko zaujímavé, že si nevedomky kradnú pozornosť aj celú emočnú sústredenosť a hlavnej línie sa tým nedostáva zamýšľaného dosahu. Milé dielo, smutná dráma, v rámci možností aj výborný scenár, no prvotný efekt vyšumený behom sekundy a dosť možne strácajúci opakovaním na hodnote. ()

Polux

6/10 | Relativně příjemná dramedy, příhodně zasazená do období svátků, která disponuje nepřekvapivě skvěle hrajícím Giamattim (na podobný typ rolí se hodí jako málokdo), slušnou dobovou atmosférou 70s a emocionálně silným závěrem, během kterého zajisté jedno oko nezůstane suché, ale naneštěstí také značně utahaným tempem, s tím související přepálenou stopáží a nijak zvlášť struhujícím dějem, který se drží obvyklých příběhových škatulek všech podobných (divákovy emoce ždímajících) sentimentálních žánrovek o tom, jak si k sobě více nebo méně nedobrovolně hledá/nachází cestu nějaký nepravděpodobný pár postav, v tomto případě problémový student a konzervativní pedagog. | Premisa o partičce postav z obou stran barikády, která se proti své vůli ocitne pod jednou (akademickou) střechou a musí se s touto neblahou situací vypořádat, je bohužel zužitkována pouze na úrovni dojemné/smířlivé vztahovky, ve které se otevírají srdce, odhalují se nitra a léčí se traumata z minulosti. Tudíž opravdu vtipná scéna je v celém filmu pouze jedna (tělocvična a následná cesta autem) a přesah, respektive kritika, stran sociální nespravedlnosti a tehdejší společenské situace, což by se k podobnému tématu (vzhledem k zasazení děje do bouřlivého období přelomu 60s a 70s) více než hodilo, se tady řeší jen velmi okrajově. Navíc si film dává zbytečně moc na čas, než ze skupiny přítomných postav vykrystalizuje ústřední dvojice a děj se konečně začne soustředit na jejich vzájemný vztah. Palec nahoru za silné herecké výkony v čele s Giamattim, zbytek je sice fajn, ale nenabízí nic navíc, co by už jindy nebylo k vidění jinde. | PeZet ()

BigbyWolf

Skvělá retro vánoční stylizace a fantastičtí herci ve všech rolích (předevšim samozřejmě tři hlavní představitelé), to vše v bezchybné režii. Paul Hunham se může směle postavit vedle Johna Keatinga jakožto jeden z nejlepších kantorů, které kdy střibrné plátno přineslo. Dominic Sessa je velký objev a Da'Vine Joy Randolph si pravděpodobně dojde hned pro několik cen za herečku ve vedlejší roli. Payne by měl zvážit konec se psaním scénářů, protože svoje nejlepší filmy od devadesátek točí na cizí autory. Rozhodně letošní top 5 a moje želízko v ohni během současné awards season. ()

Kikinn_

Jak tady mnoho lidí psalo ano hraje to na jistotu a hraje to dobře ,ale co je ještě lepší tak je hudební stránka filmu. Naprosto výborný výběr hudby rád si pouštím playlist s hudbou z filmu a plánuju rewatch na příští vánoce ()

Kamil111

Klasický Payne a mimořádný Giamatti, ale také Sessa. Kuchařka určitě vařila výborně a byla velmi sympatická, ale zda také hrála na Zlatý glóbus? To asi ne. Ovšem v Americe mají svá kritéria, která odteď již žádnou menšinu nenechá zahynout. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)