Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Salvator

Z předchozích dílů víme, že dr. Jones zvládne kde co. Zde se z něj ale zbytečně stává superman. Poněkud vyčpěle působí i věčný americko-sovětský souboj. Tři hvězdy jsou tak pouze z lásky k archeologovi a jeho předešlým dobrodružstvím. ()

mirronelli

Mam pocit, ze Ford s vekom trochu straca dych. Tento jeho pocin a nasledne vykon v star wars ep 7 z mojho pohladu silne zaostavaju a posobia az trochu senilne. Aj scenar tohto filmu uz bol poslabsi. Skoda. Tajne dufam i ked neverim, ze Indy 5 niecim opat prekvapi. ()

pold

Když se do podivně trapné indianadžounsovské omáčky přidá přehršel nadbytečných triků a ultimativně sliznatý Šišla Přeblaf, vznikne toxická kombinace, kterou bych se nebál přirovnat k takové filmové bílé orchideji. ()

Nugat

Mo se mi líbilo zpracování, tvůrci se na tom dost vyřádili, včetně tvůrců kostýmů a interiérů. Odpouštím nelogičnosti a popírání fyzikálních zákonů - "tím si ten krásný příběh nebudeme kazit :-)" ()

meda2016

Hravost a znaky té doby, případně fámy a báje epochy, kdy se díl odehrává. To se daří Spielbergovi nejlépe. Harrison Ford se svým chlapeckým pohledem je pro dobrodružství nepostradatelný. Pouze milostné scény jsou pro jeho typ nepoužitelné. Začátek je potěšení za potěšením, vše je milá připomínka toho co poznáváme. Dříve to byli nacisti, nyní skvěle využití KáGéBáci, testovací proudový motor, atomová střelnice s městečkem - a nápad s olověnou ledničkou, to je směs dobrodružné komické hravosti, která příběh skvěle rozjíždí. Stará láska a nový syn, to už takové moc není. Ještě že pro Indiho má scénář dost dobrých nápadů. Trojitý agent, palec nahoru. Skvělé bláznivě přehnané honičky a nové fujtajblové nápady. Pak je potřeba nedomýšlet, jaké jsou důvody ke složitosti kamenných mechanizmů. To UFO a danikenovské inspirace hravost ztratily. K Indimu se hodí spíš ty chiméry archy úmluvy. Úplný závěr - zase dobře. I když - zakázal bych Karen Allen ty amatérské úsměvy. ()

CultClassic

Smutná tečka (tečka?) za dávno uzavřenou trilogií na níž moje generace vyrůstala díky TV a VHS. Neoznačil bych to za špatný film, ale s ohledem na CGI nepovedený bordel a s ohledem na původní díly, se člověk neubrání pocitu marnosti. ()

Kontryhelka

Tak tohle pokračování vůbec nemuselo být. Dokoukala jsem to,ale vůbec jsem nebyla nadšená. Kvality prvních tří snímků to nedosahuje ani omylem. Zatímco ostatní Indiany jsem viděla několikrát,tady bezpečně už vím, že jednou mi to stačilo a víc už fakt ne. ()

Karbos

Je to vlastně taková vyčpělá karikatura sama sebe, snaží se to tvářit jako že se nic nezměnilo ale ono se změnilo a hodně, takže se to vlastně jen paroduje. Záchvěvy nostalgie tam sice jsou ale jako celek to moc nefunguje. Indy měl zůstat tam kde byl, pohřben jako legenda se všemi poctami, jenže prachy jsou prachy a tak se paradoxně sám Jones stal obětí vykradačů hrobů, bažících po zisku **. *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 2/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 1/10 viz profil ()

Diego75

Po dalším zopakování této legendární série musím bohužel u čtvrtého dílu ubrat jednu hvězdičku. Možná, že film sám o sobě působí dostatečně akčně a dobrodružně, ale původní trilogii nesahá ani po kotníky. Film DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY vyniká ve všech směrech. Má skvělou zápletku, brilantně napsané postavy, je výborně natočený a hlavně se zrodila ta nejikoničtější dobrodružná postava slavného archeologa Henryho Jonese jr. Právě proto film nikdy nezestárne a zůstane navždy legendou, alespoň pro mě. Druhý díl CHRÁM ZKÁZY je často zmiňován jako slabší a je pravda, že oproti jedničce je děj a vyvrcholení zápletky na nižší úrovni. Na druhou stranu tu máme velmi zajímavé a temné prostředí indického paláce, dva zábavné Indyho pomocníky, velmi silnou scénu s vyjmutím srdce zaživa, honičku v důlních vozících a řadu dalších plusů. Toto pokračování je místy až hororové a ze všech dílů má jednoznačně nejlepšího záporáka. Veškeré zábavné prvky jsou pak důvodem, proč mám druhý díl Indiana Jonese na seznamu nejoblíbenějších filmů. POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA se stylem vrací k jedničce. Jako protivníky tu máme nacisty a k Indyho dobrodružství se mimo Sallaha a Marcuse Brodyho přidává Henry Jones v podání Seana Conneryho. Právě dvojice Ford a Connery funguje výborně a třetí pokračování vyniká hlavně ve vtipných situacích (viz. setkání Indyho s Hitlerem nebo vyhození nácka ze vzducholodi). Uběhne 20 let a tvůrci natočí film s názvem KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY, který rozhodně není špatný a má řadu plusů, jako je zasazení příběhu do doby padesátých leta využití komunistů jakožto protivníků nebo například scénky s ledničkou a obřími mravenci. Oproti původní trilogii toho však chybí tolik. Postava Mutta nebyla sympatická a vedle Harrisona Forda bohužel působila víc jako akční hrdina než hlavní postava. Tím, že je film z roku 2008, tak může samozřejmě využít spoustu CGI efektů, které se však nikdy nevyrovnají slavné scéně z prvního filmu, kdy se Indy přichytí bičem náklaďáku a je táhnut po drsném terénu...........Tento komentář píši ve chvíli, kdy vyšel oficiální trailer na pátý díl, který by se měl česky jmenovat ČÍSELNÍK OSUDU. Jelikož jsem velkým fanouškem této série, tak samozřejmě nepředpokládám, že by film měl snad překonat původní kultovní trilogii, ale rozhodně jsem zvědavý, co všechno nám nabídne. P.S. Tvůj ikonický klobouk dolů Harrisone, že jsi do toho šel. Na osmdesát let rozhodně vypadá tento herec perfektně a je stále v kondici. ()

SaxGuy

Naprosto chápu proč je veřejností čtvrtý díl legendární franšízy opomíjen a shazován. Nebo ne. Fakt to nechápu. Jasně Indy zestárl a v některých akčních scénách viditelně působí dosti úsměvně. Digitální prostředí nebo opice jsou fakt mimo a u emzáckého ufo závěru jsem si, i při tom všem, co už nám filmy s Indianou Jonesem nadělily, řekl too much. Ale kurde! Super úvod, stále neselhávající Ford, hodně fajn kooperace s Muttem, scéna v hrobce a hledání lebky nebo návrat Marion. Ne vážně, tenhle film hodně krát ukázal, že pořád sleduju stejnou dobrodružnou sérii o stejném archeologovi. Mimochodem Cate Blanchett hrála asi nejcharismatičtější záporačku celé série a scéna s ledničkou je fakt skvělá. Mám pro tenhle díl slabost. ()

david141474

Tohle je dobrodružnej film přesně podle mého gusta, ještě s nádechem nacistů. Dokonce se zde objeví i samotný Hitler. Za mě je tohle nejlepší díl série, ale to se tenhle měsíc s 5 může ještě změnit, no tak uvidíme. Nacismus zde byl cítit ve velkým, dokonce postavy byly v nacistickým Berlíně při pálení knih. Soundtrack byl opravdu solidní. Děj byl skvělej. Postavy byly velice solidní, ať to byl Indi, Marcus, Sallah nebo Henry Jones starší. Herci byli solidní, dokonce se zde objevil Sean Connery. Takový scény na motorkách, při ohni nebo ve finále jsou prostě božský. Já jsem s tímto filmem velice spokojen, protože je opravdu božskej. 9/10 Tahle má vypadat dobrodružnej film! ()

Pepi74

Poprvé jsem kdysi viděl Svatý grál a okamžitě jsem věděl, čím chci být. To, že to nakonec nevyšlo, za to nemůže Indy. Ale bylo to úžasné, skvělé a hlavně uvěřitelné. Od té doby jsem vyrostl ale i tak jsem se těšil na další pokračování. Třikrát jsem začal a vždy skončil u té natažené, snad dvě hodiny trvající honičky v džungli. Triky jak z Mašinky Tomáše, kde taky vlaky jedou stále v pohodě, kopec nekopec. Šerm na autech mě vždy donutil to vypnout. Ale dobře, je tu pětka a tak jsem to musel dokoukat. Čili si posunout film za honičku a pak jsem se nestačil divit. Celou expedici vede Čáryfuk, který není schopen kloudného slova, ale přesto mu Indy naslouchá a řídí se jeho chaotickými pokyny. Archeolog co mlátí kameny do pyramidy. Agent, který už ani neví, čích je agentem. Syn, co si chce nasadit Indyho klobouk ale ten mu ho naštěstí sebere. Záporačka s kordem (proč??). No je mi líto ale z původích dvou, jednu ubírám. Promiň Jonesi.... ()

JesterKruger

Ačkoliv má film nějáký ten svůj vizuál, a má nepopiratelně dobré herce, kameru, efekty a vše kolem, tak to není film, který bych si sám od sebe pustil znovu. Netvrdil bych, že jsem se nějak výrazně nudil, ale tady v tomhle díle chybí takové to kouzlo z prvních tří dílů. Navíc tenhle film ani nevypadá, že by mělo jít o pokračování Indiana Jonese. To UFO mi tu vůbec nesedí. To už podle mě není Indiana Jones. Je tady pár hluchých míst. Jak říkám, není to špatný film, ale, že by to bylo něco co bych si znovu musel pustit? Vůbec. ()

PTuranyi

Štvrtý Indiana Jones sa drží overených atribútov: akcia a záhady. Harrison Ford má už Jonesa v krvi a netreba na tom nič meniť. Scenárista to myslí s akciou od začiatku vážne a nasadzuje najťažšie kalibre. Indy zažil už všeličo retro ruské komando by teda nemalo prekvapiť. Ale uprostred USA? Indy sa tak ocitá skôr v roli Jamesa Bonda. Jazda sa však len začína, a to doslovne. Cestou pozbiera zopár starých a zopár nových známych. Shia LaBeouf sa mi však do role Indyho syna veľmi nehodí, Rusov sa však nezbaví hoci sa veľmi snaží. Nezastavia ho ani vodopády. To však už začína byť príliš veľa. Efekty sú veľkolepé aj nejaký ten vtip sa sem tam Indy utrúsi, ale príbehu akoby niečo chýbalo. 70% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)