Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce (D. Patrasová), která dostane za úkol ke králi (J. Čenský) přijet-nepřijet, oblečená-neoblečená a přinést dar-nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka H. Sýkorová a v režii L. Ráži s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice J. Uhlíř a Z. Svěrák tak před lety vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou první. (Česká televize)

Víteček

Viděl jsme teď v poslední době na ČT. V podobnou dobu jsem viděl i "Princové jsou na draka" a "O princezně, která ráčkovala" a tahle mě bavila nejvíc. Je vtipná, má některé pěkné písničky (Jitka Molavcová FTW!) a není tak stupidní jako druhé dvě jmenované. Mnohem víc se mi taky líbili kulisy, asi díky tomu, že pohádka obsahuje narozdíl od ostatních pěkné, neumělé, exteriéry. Dáda je v pohodě, respektive téměř v životní formě. Také mi přijde, že kostýmy nejsou tak hloupé a oči rvoucí. ()

Jasmín

Ale jóó. Jedna z lepších pohádek. Mám jen pár věcných: 1) Když Kostka říká, že Zdeničce (Patrasový) je 18 let, tak jsem smíchy málem spadnul z gauče - fakt nejlepší fór. 2) Ty děti na konci v džínách na moderních koloběžkách ... já nevím, dost to tu pohádku snižuje, je to divný. Jinak, abych jen nekritizoval, ke zbytku nemám nejmenší výhradu. A tak: "Kdybych byla vlašťovkou, měěělaaa křííídla hbitááá....". ()

Adam Bernau

Kromě dojmu, že se vše odehrává v příměstském parku (jak výstižně podotýká Šandík), sráží Koloběžku zejména nutnost brát Čenského vážně (čehož se tvůrci o dva roky pozdější kultovky prozíravě vyvarovali). Body naopak přidává nevšední možnost sledovat moudrou Dádu. Královské regé to sice není, ale zásluhou šílené aristokratky Molavcové se i toto dílo stává nesmrtelným příspěvkem k dnes žel již opomíjenému žánru logopedické pohádky. Navíc lze konstatovat, že werichizovaný duch klasického motivu se zcela nevytratil, viz A_FISH. Sám to nechám na dvou, nicméně očekávám, že některá z příštích generací tento kus náležitě docení. ()

PavelZava

Jsou tam samí titěráci. Je to jedna z Werichových novodobých pohádek, je to vtipné např. J.Molavcová kompletně či vtipné hlášky s trojnásobnými nadávkami (trulant, trumbera ... ). Konečně vím, kde bývalá kolegyně v práci a kamarádka Janík sebrala sousloví oddaná poddaná teda asi ? musím se jí zeptat. ()

flanker.27

Tuhle pohádku si rytířka z Trychtýřovic urvala pro sebe. "Střízlivý střízlík stříbro střádá" nebo "budeme hrát společenské hry a žužlat cukrlata" vstoupilo do mé mluvy již v dětském věku. Základ je Werichův inteligentní příběh pro děti přetavený v duchaplný scénář a s dobrými herci (Dádu jsem neměl rád už jako dítě, ale každá výjimka má své pravidlo. Nebo naopak). ()

• Natáčelo se v Průhonickém parku. (M.B)
  • Psi v pohádce jsou slovenští čuvači. (greeneye)