Juraj a Júlia už hádam nemôžu byť viac rozdielni. Ona je odkliata zámocká pani z rytierskych čias, on jednoduchý pastier oviec. Dokážu spolu poraziť zlo a chamtivosť? Nájdu k sebe cestu, aj napriek priepasti času a pôvodu, ktorá ich od seba delí? ... Juraj je chudobný, ale statočný pastier oviec z malej dediny. Kvôli zdieraniu zámockého pána Blažeja vidí Juro svoju jedinú možnosť v ceste do sveta. Na svoj sen si šetrí a s pomocou miestneho učiteľa sa aj učí písať a čítať. Všetko plynie podľa jeho predstáv, lenže do jeho plánov nečakane zasiahne osud: Júlia, zakliata zámocká pani, ktorú pred tristo rokmi zakliali mocichtiví príbuzní, aby sa zmocnili jej titulu a majetku. V tomto príbehu je však hlavný hrdina na rozpakoch. Čo si má chudobný dedinský šuhaj počať s urodzenou dámou, ešte aj z inej doby, ktorá mu zostane visieť na krku, keď on má so svojím životom celkom iné plány?! Záverečné odhalenie skutočného tajomstva troch zlatých dukátov bude pre diváka naozaj prekvapením. (RTVS)

Chundys

Koukám Slováci to mají s těmi novými pohádkami ještě horší než my! Zase dvě nové pohádky na Vánoce a Slovenská se mi opravdu moc nelíbila, hlavně i z toho důvodu, jak to bylo nadabované! Lokace byli hezké tojo, ale jak se zmiňuje i v jiných komentářích, to není všechno… ()

Mlle

Vlastně mě to hodnocení mrzí, je vidět, že s filmem byla spousta práce. Ale víc to opravdu nejde. Je to první skutečná pohádka „O hloupém Honzovi“. Hloupém, nafoukaném a pořádně nepříjemném. Nepříjemné jsou i další postavy. A to přesto, že neokoukané tváře herců v rolích vesničanů jsou sympatické a někteří herci budou určitě i velmi schopní. Komicky působí skrumáž historických kulis nakupených napříč všemi posledními deseti staletími bez ladu a skladu. Zasmějeme se vícekrát. Při naivní představě prosťáčka o „pokroku“. Bača s roztrhanou košilí disponuje finančními zdroji většími než celá měšťanská Praha dohromady, ale stěžuje si na zlého pána, kvůli kterému trpí nouzí. Za hlavu se chytáme i při kýčovitě vyostřených „třídních“ sporech, které autorky svědomitě opsali z pamfletů zakladatelů komunistické strany. Zasmějeme se vsi-nevsi, která má skicy spišských pahorků, realitu naaranžovaných skanzenů a fluidum brněnského předměstí. Jejím ústředním bodem s nejlepším vybavením je salaš ;) Zasmějeme se i dějové lince krásných a bohatých dívek, které se mohou zbláznit z arogantního bači, který jinak ničím nevyniká. Sáze o negramotných poddaných, která jako by vypadla z Jiráska (nikoliv kvalitou). Při duchařině tak bídné, že pobaví asi i děti školou povinné. Celkově jde o nevýraznou spatlaninu, která je po většinu času banálně nudná, místy směšná a líně se vleče od klasické kletby až po její moderní rozuzlení. Nebýt tu fantastická příroda, ovečky a krásná a šikovná border kolie, nebylo by tu vlastně na co koukat. Píseň Húsky a její úprava se moc nepovedla, i když bohaství lidové slovenské hudební pokladnice, z níž vychází, je štědré a okouzlující. Kameru a postprodukci ovšem velmi chválím, kromě nich pak obzvláště maskéřinu, ta tady byla velice přirozená, uvěřitelná, z toho by si mohli vzít příklad i ostatní v jiných pohádkách a historických filmech. ()

Mallinali

A zase ten scénář. Pohádka dojíždí na fakt, že ho nedostal do ruky někdo řemeslně zdatnější. Námět ušel, ale začátek příběhu byl překotný a prokletí tak nějak nepřehledně komplikované, takže jsem teprve v průběhu příběhu zjišťoval, co vlastně Julie může a nemůže po těch sto letech dělat a říkat. Řada problémů v logice byla prostě způsobena doslovným ukazováním Juliina prokletí, tož příště asi radši jen náznaky a tajemno. Chování Julie, která chtěla zachránit, věděla že se objevila až po 300 letech a přitom se ze začátku stejně chovala jako fiflena co ji to tam vsechno patří, bylo trochu zvláštní. Konec s uznáním 300 let staré smlouvy kvůli objevení 300 let staré dědičky byl taky fakt hodně přitažený za vlasy a ostatně celé finále bylo příšerně uspěchané, když se všichni objevili na jednom místě hned poté, co byla Julie uvězněna. Ta propíraná elektrifikace byla na hraně, ale chápu že chtěli ukázat pokrok a celkem se to dalo. Herci se mi líbili, jenže dojem dost kazil nezvládnutý dabing, když se stejně k příběhu slovenština přímo nabízela. Hudba bohužel nic extra, naopak kamera byla hezká. Zajímavostí slovenských pohádek je, že se často překlopí do takového jemného sociálního dramatu, což na pohádkovosti někdy méně, jindy více ubírá (třeba příšerné Johančino tajemství), ale tady se to ještě celkem podařilo ukočírovat. Hádky o to, zda byly letos lepší Tři zlaté dukáty nebo Klíč svatého Petra jsou tedy celkem zbytečné, obě pohádky trpí především na nedostatečně promakaný scénář (mimo jiné), takže vítězem letošních vánočních večerů je o prsa selky z Oktoberfestu jasně (loňské) Krakonošovo tajemství. ()

Olík

Trošku jiná pohádka a to ne zápletkou, ale především Slovensko z ní kupodivu udělalo, pro našinec exotickou záležitost. Bačovské lokace, hlavní hrdina s lookem maďaského cikána, venkovský pastýř, který si v angličtině čte o posledních vynálezech. Ačkoliv rozhodně nešlo o nadprůměrnou pohádku, něčím vybočovala z řady a to je to, co mne na ní bavilo. ()

DAPDO

Pohádka dovede být dobrá i bez nadpřirozených postav, který k nim prostě patři, tady tomu ale tak není. Tři zlaté dukáty by nezachránilo ani sto čertů zkříženejch s vodníkama. Chybělo tomu snad všechno, nepřišlo mi to nápaditý, ani humorný, snad bych to nenazval ani pohádkou. A ten konec byl úplnej paskvil, nechci se o tom rozepisovat, abych nespamoval. Jednu hvězdu dám za představitelku hlavní role, která mi byla jako jediná sympatická. ()

papaguy

Spoiler alert: Sličná panna, takhle z rána, o panství je okrádána. Tři dukáty má, komupak je dá. Vesničani nehrnou se, strašiducha zaleknou se. A ten bača, modernista? Do Ameriky chce, a basta! Starý správce na lakotu hřeší, brinza a halušky to řeší... Příjemná pohádka se zajímavými nápady, trochu modernizovaná o elektrospotřebiče a emancipaci. Leč se scénářem spíchnutým poněkud horkou jehlou. Chybí dostatečně vybudovaný dramatický oblouk. Juraj je perfektní prototyp lumbersexuála. Umí číst a psát, je vyfitkovanej (na pastýře poměrně pobledlej, měl by občas zajít i do solárka). Má svoje elektrické hračky, vystačí si sám, a tak na holky kašle a sní o emigraci a práci na Západě. Až se bude točit dvojka, bude třeba opět zvážit náročnost úkolu pro zachránce. Zatím co zde náš hrdina musel alespoň naučit svoji holku vařit halušky a hrabat seno a kriticky si ověřit literární prameny (nebýt Čvančarové, kdo ví, jak by to dopadlo). V příštím díle bude jako hrdinský čin muset stačit, když se chasník vůbec odlepí od obrazovky a půjde zachraňovat někam, kde není wi-fi. ()

siloalampa

Mariana by chcela byť jednoduchou rozprávačkou, avšak jej príbehom chýba ťah na bránu a priamočiarosť o ktorú sa usiluje zamotáva dvomi - tromi zbytočnými prihrávkami späť k vlastnej bráne. V tomto súboji jednoznačne zvíťazili exteriéry. ()

tranquill

"Čertovské stroje věští pekelné časy!" Nikterak výpravná pohádka s jednoduchým příběhem, ale ten byl přesto milý svým modernějším pojetím a já byl spokojený. "Chceš fakta nebo pohádku?" ()

Kakho-oto

Pěkné exteriéry a výprava, celkem dobří a pohlední herci, ne úplně marný příběh. Vycházejí mi z toho tři hvězdičky, i když s odřenýma ušima. Klíč svatého Petra je o trochu povedenější pohádka. ()

Jonatána

Bylo to lepší než Štědrovečerní pohádka a když té jsem dalal tři (i když půl hvězdy bylo za Lukáše Příkazského :-)), tak tomuhle nemůžu dát méně. I když mě docela zklamalo to, že jsem tam celkem marně hledala vtip. o kterém v rozhovoru v TV MAX paní režisérka nadšeně hovořila jako o něčem, co tam bude. A z toho setkání Julie, která žila před 300 lety, s Jurajem z přelomu 19. a 20. století se dalo určitě vytřískat víc.  Takže letošní dvě pohádky celkem nuda. Obzvláště ve srovnání s nestárnoucí Popelkou a za mě třeba i s vtipnou, živou a dobře fungující pohádkou Princezna a písař, na kterou jsme koukali odpoledne. ()

Trixinka

Začátek této "pohádky" vypadal slibně - krásná příroda a scenérie a celkem i zajímavá zápletka v podobě kletby. Bohužel moje nadšení vyprchalo po nástupu moderních zlepšováků v podobě elektřiny a elektrického ohradníku, kola, aut a korunu tomu nasadila přítomnost vzducholodě. To jsem vyprskla smíchy a nevěřícně koukala na televizi. Herecké obsazení bylo neokoukané a sympatické (až na Čvančarku), ale bohužel nemělo moc co hrát a na čem stavět. Vajdův záporák byl ze všech postav nejlépe pojatý a Jožo si jej užil naplno. Ve srovnání se štědrovečerní pohádkou je tato velmi nepovedená (on i Klíč svatého Petra byl hodně špatný), proto dávám pouze 1* za nápad s kletbou a krásné exteriéry. Vynechat moderní prvky a bylo by to mnohem mnohem lepší. ()

rublik05

Po velice povedené štědrovečerní pohádce jsem byl moc zvědavý, zda i další letošní nová pohádka, Tři zlaté dukáty, bude stejně tak povedená, nebo ideálně třeba i lepší. Jak já byl bláhový. Tři zlaté dukáty jsou jedna z nejhorších pohádek, jaké kdy ČT o vánočních svátcích vysílala. Už od začátku film působí strašně zvláštně, příběh moc nedává smysl a je dost nudný, nic nějak extra zajímavého se zde neděje, snad jen poslední třetina je malinko živější, závěr je pak úplný fail. Zpracování je čistě průměrné, ničím výjimečné, herci jsou nevýrazní, postavy tím pádem zase nezáživné. Český dabing po celou dobu přímo rve uši, postsynchrony VŠECH postav jsou úplně šílené a filmu akorát škodí. Vůbec nic by se nestalo, kdyby se pohádka vysílala v originálním znění, ba naopak by pak působila více autenticky. Ale bohužel, u nás se prostě dabují i Slováci a tečka. Pochválit lze snad jen krásnou slovenskou přírodu, jinak těžká bída a zbytečně promarněný čas. 2/10. ()

bearmeedek

O jeden procentní bod více, než nová česká štědrovečerní pohádka? To jste se pokakali v pomalé chůzi! Solčanská předvedla totální úpadek své mysli. Na jeden vánoční večer to bylo celkem utrpení. ()

Likan7

V rámci pohádkového žánru vlastně docela ucházející. Což je klad. Pohádky nemusím, nevyhledávám je, ale tady jsem si řekl, že to zkusím. A jediná věc, která mě vyloženě štvala, bylo nepochopitelný předabování. Je snad slovenština tak vzdálená, že jí musíme dabovat? Občas mě to fakt tahalo za uši..jinak celkem pěkná pohádka s pěknými lokacemi. ()

MarekPlachky

Je to pohádka. Vyšla na Vánoce. Dalo by se tedy říct, že se jedná o vánoční pohádku. Co víc potřebujete vědět? Recenze skončila, můžete jít domů...                                                                                                  Vy jste stále tady? No dobře... Tři zlaté dukáty je kupodivu mému pohádka, která není pro děti, ať to znamená cokoliv. Alespoň si nedokážu představit, že by se na ni zvládly dívat děti stejně jako na jiné pohádky. Film má silný začátek se zajímavou premisou a poměrně silné zakončení, ale to mezi tím je zdlouhavé, upovídané a celkově se tam nic neděje. Pohádka měla velký potenciál, ale jednoduše si s ním nedokázala poradit. Co ovšem musím uznat, tak jsem se během sledování bavil a několikrát zasmál, nevím, zda to dokázala pohádka samotná, nebo vtipy na Slovensko, které létaly z diváckého osazenstva sem a tam. Je to jednoduchá pohádka, která mohla být mnohonásobně lepší, ale na Vánoce to asi postačí. A žili spolu šťastně a zamilovaně na zámku celých 18 let, pak přišel Masaryk s tím jeho Československem, zrušili šlechtické tituly a zámek znárodnili. Konec. ()

mac000

Vzhledem ke slovenským reáliím mi slovenština připadala vhodnější (shlédnuto v slovenské štědrovečerní premiéře na STV1). S výjimkou strašidelně temného pohádkového úvodu se film držel spíše historických reálií života na vsi (Juraj coby vynálezce elektrických přístrojů, první "automobil" na vsi) a tím si pravděpodobně získá i dospělé diváky. Sympatický herecký projev K. Krajčovičovej v roli milostslečny Júlie ()