Smršť

Hlavným hrdinom filmového príbehu je forenzný psychológ Martin Lang (Tomáš Maštalír), ktorý prichádza spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do kúpeľov v horách. Ďaleko od civilizácie si chcú oddýchnuť a pokúšajú sa zachrániť vzťah. Prechádzajú vážnou partnerskou krízou, ktorá pramení z hlboko ukrytej traumy, a tento pobyt je pre nich ultimátom – buď svoje problémy prekonajú, alebo sa každý vyberie vlastnou cestou. Kolobeh rutinných dní však naruší príchod tajomnej zásielky – balíka s dôkazovým materiálom z vyšetrovania tragického prípadu. Odosielateľom je Langov kolega, psychológ. Ten od neho potrebuje pomoc v prípade známom ako „jazda smrti“, na konci ktorého boli štyria mŕtvi. Lang sa spočiatku zdráha, ale postupne podľahne neznámej sile, ktorá ho k prípadu priťahuje. (Bontonfilm SK)

Rimina

Pro mně obrovský zklamání. Trhlinu miluju, ale tohle?Dvě hodiny ztracenýho času. Výkon Ani byl zde nejlepší ze všech herců, ještě jsem vlastně neviděla, že by někde hrála špatně, až na mírně křečovitou Prezidentku. Knížku od Kariky jsem nečetla, ale film je prostě hra na “natočíme hustej film” a ono prd prd cililink. Místy až komický. U scény s tancem na “trhanou hudbu” už jsem se jen smála. Hudba obecně,mi tady opravdu nesedla. Celý závěr fakt … no to nevymyslíš,… nebo jo? Tak jo. Konec. Bodka. ()

Dennysak

Film, u něhož je zásadní, zda jste četli Karikovu knihu Smršť (která je výborným hororem), nebo ne. Pokud ne, hodně věcí vám nebude dávat žádný smysl. Ale ono je to ještě zamotanější. Linka s člověkem, který je vyšetřován za zabití, je totiž obsahem Karikovy knihy, včetně entity zvané Větrnice. Kniha končí tím, že zmíněný člověk zemře, protože to je jediný způsob, jak Větrnici porazit (načež se typicky Karikovsky filosofuje o archontech, přechodech mezi dimenzemi, atd. - vážně doporučuju knihu přečíst, nebo si ji dát v audio verzi, je to skvěle načtené). Film samotný je jen takový přílepek, odehrávající s PO knize. Takové příběhové afterparty. Větrnice je vidět jen na několika málo velmi nezřetlených a rozmazaných záběrech při sledování notebooku, je zmíněna legenda o halném větru a to je asi tak všechno. Popravdě nemám nejmenší tušení, proč je vůbec spojitost s Větrnicí ve filmu zmiňována, protože na děj nemá prakticky nejmenší vliv, krom toho, že postavám začne tak trochu jebat v hlavách. Co se pracování týká - herecky za mě dobré až výborné, vzhledem k pointě, kterou nebudu prozrazovat, nemá smysdl se zabývat logickými lapsy, které vlastně logickými lapsy ani nejsou, atmosféra je strašidelná a pomalé tempo mně vyhovovalo, mělo to atmosféru. Vzpomněl jsme si na Nicholsna a Overloočí REDRUM. ()

tenna

Pokud vezmu v potaz to, že nejsem žádná hororová velmoc a není to něco, co by československá produkce vydávala 3x do roka, nemůžu jinak než dát 5 hvězd. Nijak bych to nepřirovnávala k Osvícení nebo jiným filmům, zápletka mi přijde dosti odlišná. Bála jsem se od začátku a ač tam vlastě nelítají žádní duchové či staroby v černém hábitu, je to samo o sobě velmi děsivé, protože to očekávání z nějaké lekačky a zjevení oné Veternice je ještě víc creepy, než kdyby tam byla v každým druhým záběru. Anna je skvělá, jako vždy a stará ozdravovna tomu všemu dodává třešničku. Jsem teda ráda, že jsem se nenechala odradit komentáři a hodnocením, neboť z nějakého důvodu my Češi a Slováci naše filmy hodnotíme velmi přísně. ()

Dakota1978

Poctivě budovaná atmosféra poloprázdných slovenských lázní, dobrý scénář a fantastičtí herci si mě získali už po pár minutách, tudíž jsem vydržel tu přehnanou stopáž a nenudil se. Souhlasím s ostatními hodnotiteli, že určité dějové fragmenty a lehce šokující závěr jsme viděli již jinde, ovšem ne v cs produkci a ne tak příjemně podané. Mi to sedlo a nenudil jsem se. ()

gapa466

Nejdříve mi to přišlo jako Prokletý ostrov, potom jako Šestý smysl, nakonec jsem měl pocit, že to bude jako ve filmu Ti druzí. Všechny zmiňované filmy mě bavily, tento bohužel ne. Konec  samozřejmě nebudu prozrazovat, ale vůbec mi nezapadal do průběhu. Tím mi spoustu věcí ve filmu nedávalo vůbec smysl. Herci dobří, i když hrají bohužel pořád stejně. Aňa Geislerová by mohla některé scény předtočit a pak je používat v různých filmech. ()

Nonver

Bohužel film nemá ani hlavu ani patu. Je dlouhý a nudný. Dvě hvězdy jsou pouze díky výkonům hlavních protagonistů, kterých je pro takovou "patlaninu" škoda. ()

Montmorency

Knihu neznám a asi dobře, když jsem tak četla recenze... za mě docela v pohodě - hustá manželská krize řízlá mystery story o větrné babce, fakt jsem byla zvědavá na konec, vo co tady doopravdy go a byla jsem zklamaná - nic nového pod sluncem, docela nudný twist, možná si je ta větrnice mohla odnést :-) ()

lineker

Spojení Karika, Bebjak na mne při Trhlině zapůsobilo opravdu silně, až téměř magicky. Smršť je nutno říci si z románové předlohy bere jen pramálo. V podstatě jen mýtickou postavu Větrné báby a trojici, která se v knize rozhodla přijít záhadě halného větru na kloub. Film jakoby navazuje na knihu a prakticky by mohl fungovat jako pokračování. Ta filmová je totiž spíše psychothrillerem ze kterého více než hororový feel pocítíte ostrou traumatickou linku z posraného života obou hlavních hrdinu. Temnou kulisou jim je lázeňský dům, jeho gerontoklientela a šéfová, která pro tenhle socialistický, architektonický skvost doslova dýchá. Exteriérem je pouze silný vítr, který dokresluje atmosféru zmaru, nepohody a jednoho finálního rozhodnutí. Ten závěrečný twist byl asi očekávaný, ale i tak potěšil. ()