Beckham

Veľká Británia / USA, 2023, 4 h 45 min (Minutáž: 66–77 min)

Dokumentární seriál o raketovém vzestupu Davida Beckhama, kluka z chudých poměrů, co to dotáhl až mezi světovou fotbalovou elitu. Uvidíte i zatím nezveřejněné záběry. (Netflix)

Olík

Víte jak to s podobnými sportovními medailonky bývá……něco se vynechá, něco se zveličí, něco se přibarví. Ale když celý váš život připomíná těmi nejlepšími manažery vedenou obchodní značku, tak jak asi může vypadat jeho následné zfilmování. Ale já toho kluka spicegirlsového měl (vlastně pořád mám) rád, dokonce jsem měl dres z tržnice s jeho jmenovkou a i pár jeho vlasových kreací jsem v dávných dobách zkopírovat. A tak jsem Beckhama o Beckhamovi zhltl prakticky na jeden zátah a ještě mi zbylo pozornosti pro Victorii. ()

DaViD´82

První polovina, kdy se jde po Beckově ostrovní kariéře skrze vzlety a pády, je vynikající. Přesně vyvažující osobní i kariérní rovinu. Emoce i pohledy jiných, je to sice "hladící" medailonek neskrývaně na jeho straně, ale to ničemu nevadí. Nejpůsobivější samozřejmě události po MS 1998. Problém nastává s posledním obdobím u Rudých ďáblů, přesunem do Španělska a dále. Začne to být šíleně útržkovité, kontroverzím se to sice nevyhýbá (a že jich bylo habakuk; od rozhádaní se s kdekým, večírky, zálety, couvání ze smluvních vztahů, upřednostňování businessu mimo trávníky, poklesy formy), ale vůbec se po Davidovi nevyžadují odpovědi. Pasáže z rychlíku ze sklonku kariéry a po kariéře jsou pak již vyloženě výsměchem dokumentárním dobrým mravům. Platí však, že ani tak to netratí nic ze své atraktivity. Nesporně to má binge-watching kvality, těžko se od toho odchází. Jenže jak je první polovina vynikající, tak je druhá polovina zarážející nedotažeností. PS: Povinnost po všechny nostalgiky (mezi něž také patřím), kteří žehrají, že z dnešního fotbalu umístěné pumelice ze střední vzdálenosti takřka vymizely, že už se to pořádně ani netrénuje a kde že jsou tu doby, kdy zato páni plejeři jako právě Beckham, Nedvěd, Berger, del Piero, Carlos a mnozí další uměli vzít a posílali jednu za druhou... Jeden až vystřízliví, když po letech vidí, kolik času a prostoru bylo na přípravu, navedení, zkontrolování postavení brankáře a po celou tu dobu nikde nikdo; a samozřejmě tlak na xG. ()

Tosi

Naprosto ukojeno bylo moje fotbalové srdce. Kromě jeho fotbalového umu, tedy spíš trestňáků, musím vyzdvihnout  jeho psychickou odolnost. Na toho kluka ušatýho byl po celou jeho kariéru takovej tlak, že já bych si hodil mašli. Co se na jeho hlavu sneslo po té červené kartě, to byl až neuvěřitelnej fanatismus. ()

hrumsrt

Jestli něco Netflixu jde, jsou to tyhle dokumenty o lidech, kteří mají sami dost silné mediální postavení a skoro automaticky i řadu fanoušků, kteří budou chtít takový projekt vidět.. Nejde o první sportovně laděnou sérii, kterou streamovací gigant udělal díru do světa. Už před lety se vytasil s fenomenální sérii jménem The Last Dance mapující úspěšnou éru Chicago Bulls a osobnost Michael Jordana, kterou jsem si svého času zamiloval. Tentokrát šlo ale o daleko osobnější projekt. David Beckham byl v mém dětství pojem. Znal jsem naprosté minimum hráčů a stejně jsem věděl, že tam někde je David Beckham.. Vzpomínám si na jeho působení v Americe, i na návrat do Paříže, ale když končil a já se zrovna tou dobu začal o fotbal opravdu více zajímat, jakoby jsme se minuli.. Jestli některé hráče budou znát i lidi, co se o fotbal nezajímají, tak tehdy to byl Beckham... Líbil se holkám a kluci žrali jeho levačku, kterou dominoval celému světu. Ale faktem je, že zase mezi tou nejužší špičkou nikdy nebyl.. Co David ale uměl naprosto dokonale je práce s marketingem a svojí značkou jako takovou, která sálala do tolika různých oblastí a její síla trvá dodnes, tedy i deset let po jeho ukončení profesionální kariéry... Netflix správně pochopil sílu jeho jména a hutnost témat, která se dají do jeho medailonku zahrnout a dokázal jeho život obsáhnout do skoro pěti hodin, kde zaznamenal všechno, co by v takovém dokumentu o sportovní ikoně mělo být.. Samozřejmě velkou výhodou je skutečnost, že naprostá většina záběrů ze zápasů je dostupná a navíc i fakt, že Beckham byl populární už od útlého věku, kdy se rychle dostal do struktur Manchesteru United a třeba fotka jeho malého s Sirem Alexem Fergusonem je legendární... Na Davidovi musíte ocenit, že on má takové zkušenosti s medií jako málokterý sportovec, a tak i jeho rozhovory a vystupování jsou na naprosto špičkové úrovni... Beckham jako dokument mě bavil, jako fanoušek Manchesteru United jsem si moc užíval dobové záběry a vstupy tolika známých tváří, které pro mě definují jednu fantastickou fotbalovou éru... Současně cením, kolikrát se látka zaměřila i na nepříliš populární témata a otázky, ať už vůbec celá otázka okolo reprezentace, anebo Beckhamův třaskavý osobní život. Ale pokaždé to je zpracováno tak citlivě, že oceníte jeho vlastenectví a pochopíte, co to pro něj znamenalo a stejně tak vztah s Victorií je tady zpracován nakonec pozitivně.. On a Victoria se tady postarali o jeden z nejdojemnějších a nejupřímnějších scén v historii podobných dokumentů, která se následně stala hitem tolik sociálních sítí... Kdyby každý velký fotbalista dostal takovou tečku, budu nadšený, ale musíme si uvědomit, že asi s nikým by to nešlo tak hladce a poutavě jako s Davidem.. Je to trošku přibarvené, ale má to být oslava jeho jako ikony a fenoménu, na který se z dnešní generace fotbalistů absolutně nikdo nechytá... A já mu tak jedno víkendové dopoledne rád věnoval. Nostalgické až hanba, ale on si to zasloužil! 80% ()

agentmiky

Nikdy bych do Netflixu neřekl, že je schopen vyprodukovat tak precizní sportovně založený dokument. A ejhle, on to dokázal. A ještě k tomu o mnou oblíbeném fotbale a jedné z největších ikon tohoto sportu. Fakticky jsem čuměl jako puk, protože nikdy by mě nenapadlo, že se dá o Beckhamovi najít tolik materiálu a videí. Paráda. Jinak technicky samozřejmě špička, na poli dokumentárně laděných počinů to nechává většinu konkurence daleko v prachu za sebou. Velice se mi též zamlouvalo, že se to soustředilo dosti i na život mimo fotbal. Člověk tak mohl pochopit, že býti celosvětovou hvězdou sebou nepřináší jen plusy. A hlavně... Beckham je prostě sympatický chlapík, který si na nic i po těch letech nehraje. To cením :) Jinak jsem ocenil účast tolika person, co ve světe fotbalu něco znamenají. Jo, tohle mi úspěšně zahrálo na strunu nostalgie. Sir Alex Ferguson, dále pak celá nadpozemská esvadra v RM (R9, Zizou, Carlos, Figo). Více takových projektů. Prosím. Za mě si odnáší 9/10 ()

• Britský list Sunday Times provedl fact-checking dokumentu a našel několik případů zjevného upravení skutečných událostí. (Olík)