1670

Poľsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scenár:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (viac)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (9)

1670 (2023)

Po první řadě mohu zodpovědně prohlásit, že jsem byl spokojen. Poláci mě totiž zase jednou dokázali pořádně rozesmát, a přestože byly dvě epizody v začátku druhé poloviny série citelně slabší, nabrali tvůrci ve finiši znovu správný kurz a zejména finálním dílem si opět získali mou plnou důvěru. Neubránil jsem se srovnávání s první řadou Černé zmije, pravdou ale je, že Poláci ke své záležitosti přistoupili přece jen odlišným způsobem, což bylo sice chvílemi na škodu, ve výsledku to ale bylo spíše dobře a já už se těším na pokračování, k němuž, doufám, dojde. / Poučení: Kdyby jen Jan Pawel věděl... ()

Sněmík (2023) (E01)

Pilotní díl seriálu bych mohl s klidem otrojkovat, aniž bych si to následně nějak vyčítal. Jenže mě ten úvod silně připomněl první sérii britského seriálu Blackadder, který jsem si svého času mocně oblíbil, a i když byla polská nálož humoru znatelně slabší, bavil jsem se velmi dobře. Pan Adamczewski, který se jistě stane téměř nejslavnějším Janem Pavlem v polských dějinách, se musel potýkat s typickými překážkami doby, a k tomu musel číst šifrované zprávy bez znalosti kryptologie. Humor měl sice kolísavou úroveň, mně ale vyhovoval, tři hladovějící sourozenci mě dočasně vyřadili z provozu, takže jo, za mě to bylo fajn. / "V životě mi nikdo nedal nic zadarmo, všechno jsem si musel zdědit sám." / / Poučení: Kdo se na nic netěší, nemůže být zklamán. ()

Folwark (2023) (E02)

Série pokračovala druhou epizodou ve stylu, který nasadil úvodní díl, a i když uznávám, že nejde o žádné veledílo, humory zde použité na mě fungovaly. Například snaha místního Žida o to, aby zapadal do stereotypních mantinelů mě fakt dostala. Hlavní devizou seriálu je pro mě jednoznačně schopnost polských tvůrců utahovat si z vlastního nacionalismu; schopnost dělat si srandu ze sebe sama jsem vždycky řadil mezi ty nejlepší lidské vlastnosti. / Poučení: Nepletichaříš, nejsi Žid. ()

Wiosna (2023) (E03)

Musím se přiznat, že jsem tentokrát váhal mezi třemi a čtyřmi pěticípými, protože jsem se v průběhu epizody několikrát přistihl při myšlence, že by mohl být děj přece jen zábavnější. No jo, jenže o chvilku později přišel například rozhovor u topení Morany, závěr zásnub byl dokonalý, a já jsem tak ke svému obvyklému čtyřhvězdí přidal jen výstražné mínus. / "Já osobně bych utopila strašáka." "Tvůj názor nikoho nezajímá, Morano." / "Klidně si můžeš dovolit dvakrát minout, služek máme dost." / / Poučení: Kovové nádobí má své výhody. 4*- ()

Marsz równości (2023) (E04)

Čtvrtá epizoda se polským tvůrcům povedla. Na rozdíl od předchozího dílu jsem nenarazil na hluchá místa a se svým typickým křivým úsměvem jsem sledoval, jak děj tepe do všech typických, polských předsudků. Chvílemi jsem se chechtal fakt naplno, protože odkaz na někdejší polskou televizní soutěž byl prostě dokonalý, podobně mě dostal i židovský alegorický vůz a vlastně i celý pochod (včetně jeho odpůrců). / Poučení: Ne každý může být loutkářem. 4*+ ()

Dżuma (2023) (E05)

Tak ne že by to nebylo chvílemi vtipné, z toho, co jsem zatím viděl, šlo ale o zatím nejslabší epizodu. Absolutně mimo byla dějová linie s houbičkami, která měla jasný potenciál, tvůrci ji ale dokonale pohřbili a udělali z ní takový apendix pátého dílu. Nešlo ale jen o houbičky, za mě se nepodařilo patřičně vytěžit ani kočovné divadlo, mor se taky nechytil, takže z toho vyšla tahle ne zrovna šťastná splácanina. / Poučení: Nikdy, opakuji nikdy neprobírej symptomy chorob s hypochondrem. ()

Pojedynek (2023) (E06)

Všiml jsem si toho už u předchozího dílu; s tím, jak se série přehoupla do druhé půle, ztrácí postupně na zábavnosti, takže mě u šesté epizody rozesmál ten nejprimitivnější humor, zatímco snaha o jakýsi přesah se u mě minula účinkem. Jak jsem už dříve zmínil, připomínal mi seriál zpočátku první sérii Černé zmije, jenže Britové se dokázali držet pevného vzorce, kdežto Polákům se jejich konstrukt trochu rozpadá pod rukama. / "Homo homini lupus est! Homo homini lupus est!" / / Poučení: Výběr zbraní a náhradníka je při duelu klíčovým faktorem. ()

Polowanie (2023) (E07)

V minulém komentáři / recenzi jsem projevil jisté zklamání nad tím, že se první série stala ve své druhé polovině poněkud slabší záležitostí, takže jsem neočekával, že se budu u sedmé epizody tak dobře bavit. Francií poznamenaný hejsek mě sice trochu iritoval, ale děj, vytvořený kolem jeho osoby, v žádném případě nezklamal, vhodně ho doplnilo vymítání vedené poněkud skeptickým duchovním a lov už byl jen třešničkou na dortu. / Poučení: Pokud jsi nejsi jistý svými střeleckými schopnostmi, a přesto vyrazíš na lov, angažuj tým zkušených dobíječek. ()

Wesele (2023) (E08)

Musím přiznat, že mě tvůrci z druhého břehu Olše / Olzy průběhem závěrečné epizody první série mocně pobavili. Vražda je bezesporu hrozným, zavrženíhodným činem, jediným horším skutkem už může být snad jen vražda šlechtice. A jo, vlastně, ještě vražda duchovního. Otec Zmije byl každopádně Bohem obdařen bezesporu obrovským talentem na poli vyšetřování trestné činnosti, svatba se taktéž vyvedla a já jsem si to užil. / Poučení: Zvídaví nezasvěcení si mohou odvodit, co je to lechtaczka. 4*+ ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD