Tady Havel, slyšíte mě?

• Česko Tady Havel, slyšíte mě? (viac)

Prezident, občan, režisér, priateľ, manžel, pacient, muž na sklonku života... Unikátny dokument Petra Jančárka vracia do centra pozornosti Václava Havla v jeho známych, ale aj verejnosti doposiaľ skrytých polohách. Vychádza pritom z nikdy nepublikovaného materiálu natočeného počas posledných rokov jeho života. Film vstupuje do kín v čase, keď Havlov myšlienkový odkaz a dôraz na individuálnu slobodu v spoločnosti rezonujú silnejšie, ako kedykoľvek predtým. Václav Havel k nám znovu prihovára. A my ho znova potrebujeme počuť. (Continental film)

mover odpad!

Bohužel typická slaboduchá havlistická roztomilá naivní fraška. Vlivem propagandy působí jako Vašek šašek :-( Václav Havel je bezesporu česká osobnost, ale všechno toto slaboduché naivní nadšení mu velice škodí. Hodně je to také zaviněno tím, že si jej přivlastňují dnešní sluníčkáři, kteří se spokojí s prvoplánovitým povrchním bohorovným viděním světa, nechtějí být konfrontováni s jiným názorem, je naopak umlčují a nenávidí. To je jejich pojetí pravdy a lásky. Jiný názor neznamená souznění s komunismem ani Ruskem ani totalitou obecně, ale naopak více svobody a demokracie a diskuse (demokracie je diskuse, jak říkával jiný prezident). Bylo by záslužné natočit jednou hlubší snímek nejlépe o V.Havlovi, který by opravdu rozebíral jeho pojetí demokracie prostřednictvím neziskovek, ne politickým stranám, ne mírovému řešení konfliktů, ne konkrétnímu politickému názoru a uspořádání společnosti (konec totality není důvodem ke vzniku nejistoty a nezaměstnanosti ap.). I tak měl VH rozhodně svoje kladné vlastnosti (disidentská činnost, nebojácnost při převratu, reprezentování naší vlasti ve světě atd.) a lidské kvality (ač to není absolutní asi jako u každého). Není to jen o symbolech. Mrzí mě, že obzvlášť v dnešní době neobjektivních veřejnopr. médií a propagandy se takto s VH zachází. Třeba někdy příště. ()

Karas.j

Jako kdyby jste našli starou VHS se záběry z nějakého rodinného setkání. S nostalgií a leskem v oku jsem byl rád, že pana Havla po dlouhé době vidím. Film sám o sobě žádnou výpovědní hodnotu nemá a asi ani mít neměl. Nekriticky ukazuje odcházení Velkého muže, kterým byl. Dnešní svět by minimálně jednoho takového Havla potřeboval. Hashtag #chybitenam použitý při reklamní kampani je naprosto výstižný. ()

Sweety_Leon

Film osobně není špatný. Vadí mi ale 3 zásadní věci: Nejsou data, ve kterých se scény v filmu odehrály. Je to škoda, protože pak není jasné, kdy se co stalo. Závěr byl tak nedořešený, že se mi chce zvracet. Dali tam scénu, jak Havel nastupuje do auta, a pak dvě minuty je tam prázdný Havlův pokoj. Nemohli tam aspoň dát scénu, kdy média oznamují Havlův úmrtí? Některé scény v filmu jsou úplně nepotřebné a nedávají divákovi žádné informace o Havlových posledních dnech. Každopádně se jedná o celkem slušný dokument. Hodnotím ho 55%. ()

Iloveporn odpad!

Všichni komouši milujou Havla, protože je zachránil od šibenic a nechal je si nakrást. - Jančárek je kumpán Štětiny a Procházkové a zakládal Člověka v Tísni. Havloidní propaganda. Darmo mluvit. ()

M_C

Ne úplně špatný, ale značně šplhounský dokument prezentující Havla buď jako člověka z lidu (Havel luxující) nebo jako bývalého prezidenta (na návštěvě v USA) a také jako režiséra svého Odcházení. Šplhounský proto, že je zcela poplatný havlovskému kultu. Záběry vybrané do filmu ho ukazují v dobrém či neutrálním světle obklopeného svými přáteli, ale kritikům, chybám nebo kontroverzím místo dáno nebylo. Aniž by bylo nutno Havla jakkoli dehonestovat, dala se zmínit témata typu Bakalova role v Havlově postprezidentském období a jiná. Koutecký v Občanu Havlovi nebo Echo v knize Náš Václav Havel pokus o objektivitu předvedli daleko lépe. ()

Olicsfdias

Dovolím si jenom krátký komentář. Jde o dobře zpracovaný "rozlučkový" dokument, který chce vykreslit Václava Havla v dalším odstínu a ukázat některá zákoutí jeho života a přiblížit je pro divákovu perspektivu. Nejde však o nijak převratný dokument, který by si zasloužil brutální pozornosti spíše menší projekt, který si pozornost, těch co chtějí, zaslouží. Možná je malinko chaotičtěji poskládaný v některý částech, ale dohromady tvoří tu kostru dokumentárního snímku na úrovni a Havel si tuto filmařskou poklonu zaslouží jak za svoje politikaření, tak i svoji uměleckou duši a pestrý život. ()