Lidský úděl 1.: Čistá láska

• Česko Lidský úděl 2.: Hněv (viac)

Režisér Masaki Kobayashi nabízí divákovi monumentální válečnou fresku, která začíná v roce 1933 vpádem japonských vojsk do Číny a končí zajetím hlavního hrdiny po porážce Japonců sověty v Mandžusku. Hlavní hrdina Kaji (Tatsuja Nakadai) se neustále snaží povznést nad zkorumpovaný systém, ale zjišťuje, že jeho morálka je na překážku... (oficiálny text distribútora)

Belsazar

Nechci psát komentář ke každému dílu zvlášť, protože se jedná o dílo jedno. / Divákovi je pozvolným způsobem předkládán život mladého kluka, který si je schopen udržet své ideály. Ovšem není to ten typ pozvolnosti, který nudí, nebo během něhož vám oči sklouznou jinam. Je to ten typ pozvolnosti, kdy děj ubíhá pomalu, ale vy nevěřícně zíráte na obrazovku a nechápete, že jste tohle neznali. Hlavní hrdina dělá věci, které nechce dělat, ale chápe, že je dělat musí, pokud se má vrátit za svou milou. / Japonští vojáci prováděli v oblasti Mandžuska naprosté příšernosti, což film zobrazuje dosti kvalitně, stejně jako lhostejnost vedoucích v místních dolech (a nejen jejich). Doba je těžká a žádá těžká rozhodnutí. / Celou epopej jsem si zařadil k těm nejlepším válečným filmům, které jsem zatím viděl, za natolik kvalitní záležitost považuji svad jen Ivanovo dětství od Tarkovského. Teorie může být správná a stejně v praxi neobstojí. Všichni musíme umřít… někdy. Osud už rozhodl, kdo bude žít a kdo zemře. Zabít nebo být zabit. To člověka změní. ()