John J. Rambo (Sylvester Stallone) pricestoval do amerického provinčného mestečka Hope hľadať priateľa z vojny, s ktorým bok po boku bojovali v špeciálnej jednotke vo Vietname. Prichádza však neskoro, pretože jeho priateľ medzičasom zomrel na následky chemickej zbrane známej pod menom „Agent Orange“, ktorej pôsobeniu boli vystavené aj americké jednotky bojujúce vo vietnamskej džungli. Keďže polícia považuje viacerými vyznamenaniami oceneného vietnamského veterána za tuláka, zatknú ho a posadia do väzenia. Miestny šerif Will Teasle (Brian Dennehy) netuší, že tým spustil smrtonosnú lavínu – pretože prebudil Rambove inštinkty! Tomu sa totiž v dych vyrážajúcom tempe podarí uniknúť z väzenia a na ukradnutej motorke si to zamieriť do neďalekých hôr. Keď tam dorazí, ocitne sa vo svojom živle: a tým je guerillská vojna! V tomto štádiu už ani Rambov bývalý nadriadený plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna) nedokáže oboch mužov zastaviť v ich boji na život a na smrť... (TV Markíza)

curfew77

Sly Stallone jako veterán John Rambo, poprvé a hned se zrodil kult. Právem, na svou dobu to byl neskutečný bourák a když opadla koncem osmdesátých let vlna nadšení i u nás, zbyl z jedničky pořád film mimořádných kvalit. Žádné z řemesel počínaje scénářem přes kameru a režii až k hercům přitom nenabízí stoprocentní práci, to podstatné tady hraje atmosféra a drobné detaily. Od nezaměnitelné grafické vizáže titulků, tehdy neznámé a dnes provařené řízky na policejní stanici, jako je David Caruso, přes tvrdohlavého šerifa Briana Dennehyho... a na konci si uvědomíte, že zas tak moc lidí ve filmu násilnou smrtí nepojde. V žádném případě nedoporučuji český dabing, původní znění dává filmu docela, ale opravdu docela jiný rozměr. Co se podle mě nepovedlo, je taky mírně prkenný plukovník Richard Crenna (tím spíš, že si svou prkennatost plynule přenesl i do sequelů). Kdyby nechal Kotcheff Stalloneho postavu na konci umřít, jak stálo v původním scénáři, visela by ve vzduchu možná i stovka, použitý konec ale budí rozpaky. Přesto si u mě First Blood sáhlo na pátou hvězdu, konkrétně 85 %. ()

Pai-Mei

Aj v tomto prípade platí, že prvá časť je najlepšia. Stallone parádne zahral vojnového veterána, ktorého sa šerif rozhodne zavrieť za "potulky". Chyba! ()

unrocker

Když sem si přečetl knížku , tak jsem konečně pochopil určité situace ve filmu. Co mě nejvíc mrzí a to je velká škoda, že některé pasáže knížky ve filmu vůbec nejsou a to je fakt škoda. Ale ze všech dílů Ramba je tenhle surový, jasný, líčí i psychiku Johna a není to jenom akční podívaná. ()

Elegnor

Chlápkovi, kterej zabije šerifa skálou tak, že po helikoptéře hodí šutr, prostě musim dát pět hvězd.. Troška přehrávání v závěru nevadí, pro mě nejlepší rambo vůbec.. ()

krydy

výborný film, proste hodina a půl akce, která nenudí. závěrečná scéna byla podle mě zvláštní, jako by jí něco chybělo, asi sem se těšil, že si jí pořádně připraví, ale jinak to nemělo chybu... nejlepší byla podle mě scéna v lese, to bez pochyb ()

Dinsberg

Dělal jsem, co po mě chtěli a oni na mě za to plivali. Příběh zlomeného válečného veterána, který bojoval za vlast a je svou vlastí za to nenáviděn. Pak už stačí jen málo, aby takový člověk explodoval a vzhledem ke svému výcviku udělal z lesů kolem jednoho malého města neproniknutelnou past. Zmatení člověka, který ať udělal cokoliv, bylo to špatně. Třebaže Sly není, nikdy nebyl a ani nebude velký herec, jeho minimalistické vyjadřování emocí (kromě finální scény) perfektně vyjadřuje válečného veterána. Člověka, odhodlaného pro vítězství udělat cokoliv. Žádná ze scén není přehnaná a i když někteří odsuzují jeho pobíhání s M60 po městě, spíš než o samotnou destrukci šlo o symboliku boje proti zavedenému systému, zobrazenému v podobě maloměstského života. ()

Born2BeAlone

Absolutní klasika mého dětství. A při vzpomínce na hlášku "Rambo je zvyklý sníst, po čem by se prase zeblilo" si říkám, že asi nejen moje. Tehdy 8 letý Bear Grylls se možná právě v tu chvíli rozhodl, čím se jednou proslaví :-) . ()

Daxus

Výborný film, který stojí, stejně jako Rocky na Slyově neherectví. On TO nehraje, on tím prostě je. Příběh o hledání posledního bezpečného kouta světa, které se změní ve ventilaci frustrace a nasranosti vůči všem by byl ještě lepší, kdyby byl použit tento závěr: http://www.youtube.com/watch?v=cg7wy4X0Y8c (mimochodem, tady Stallone zvládl svoji roli fakt dobře) 100% ()

petrik11 odpad!

Priznám bez mučenia, filmy so Stalonem priam neznášam. Mimoriadne nesympatický zjav, ktorého však režiséri obsadzovali do úloh neohrozených hrdinov. "rambovky" sú pre mňa úbohou politickou propagandou, podobne ako mali sovieti podobných dielok nadostač. továrišča trafila spŕška z guľometu, ale on ide a svoj granátik donesie do cieľa. Jednoduchší diváci ho asi žrali, ale pre mňa je to jednoznačné fuj ()

princesofpersia

Klasický akční film smíchaný a velmi silným námětem, naprosto perfektní hudbou a dokonalou atmosférou. Kdyby to skončilo, tak jak původně mělo, a ubrali by pár rozmluv mezi šéfama, bylo by to na čistých 5*. ()

Havala

Povinná klasika, která má všechny atributy solidního akčního filmu. Stojí jakoby ve stínu Predatora a snímků s Arnoldem - alespoň pro mě. ()

mark9th

Tak toto je moja srdcovka. Nie len preto, ze v case kedy som to prvykrat videl chcel byt kazdy druhy Rambom vratane mna :). Ved to poznate, detske sny su silnym motivatorom. Avsak aj dnes ked sa na to pozeram ovela viac kriticky z pohladu filmoveho fanusika, ozaj nenachadzam chyby. Na svoju a aj nasu dobu dokonaly kusok pre milovnikov akcie, ktory nikdy neomrzi. ()

ShaoKahn

John Rambo je veterán z Vietnamu a jeho duše, plná démonů mučení a vražd, má velký problém, zařadit se do společnosti. Všichni kamarádi jsou mrtví a svět postrádá smysl. Pak už stačí jen vidlácký šerif, který rád šikanuje cizí pocestné a může začít partizánská válka. Skvělý akčňák o oběti válečných nočních můr, který už je dneska legendou filmového plátna. Co víc napsat? Brilantní! ()

anyonecek

Nevinný začátek, který se během chvíle změní na parádní řežbu se vším všudy. Přesně takovéhle žánry mám rád, člověk nezavře po celý film oči a hltá jeden moment za druhým. Opět veliké ponaučení z tohohle filmu plyne a zřejmě to bude pro každého jiné ponaučení. Parádní, silný emotivní konec a samozřejmě je třeba vychválit skvělého Stallona, bez kterého by tento film byl nic. Dnes už se na to mládež kouká asi jinejma očima, ale ti správní chlapci na tomto filmu vyrostli ;). Kdo si jako malej puběrťáček nepředstavoval, že běhá někde s půlmetrovou kudlou a nebo boxuje ve stylu Rockyho, tak měl zřejmě velice nudné dětství, které bylo strávené u PC a zp.... facebooku ;). ()

Sejk

Film popisuje příběh vietnamského veterána, který se po návratu domů nesetkal s pochopením místní policie. Jeden proti všem... jak to asi dopadne...kdo bude lovit koho. Při letmém pohledu jde o béčkový akční film, ale opak je pravdou. Tento snímek je považován za kultovní a právem. V dnešní době jeho sláva bledne, ale je v něm třeba vidět i psychologickou stránku věci. 5* je pro mě jasná volba (1* ze sentimentu). ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (viac)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (viac)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (viac)