Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

SpaceOdyseus

Povedla se vyprava, povedly se kulisy. Co se nepovedlo? Film postrada jakekoli napeti ci gradaci, cgi triky jsou za oci tahajici a mladi herci se jeste nenaucili ani trosku hrat. Chapu, ze pro decka to asi bude velika zabava, ale pro dospeleho filmoveho fanouska to je nudo. ()

Pat.Ko

V hlavnej úlohe bezchybného hereckého obsadenia „Kameň mudrcov“ je nádherný fantasy dobrodružný film, ktorý osloví doslova každého. Na základe románu J.K. Rowlingovej a režiséra Chrisa Columbusa by ste len ťažko hľadali niekoho, kto si v dnešnom svete aspoň trochu neužil Harryho Pottera. V predvečer svojich 11. narodenín osirelý chlapec Harry Potter zistí, že je v skutočnosti čarodejník. Odvedení na čarodejnícku školu v Rockforte sledujeme Harryho novými magickými zážitkami, stretnutiami s novými priateľmi, nebezpečnými odhaleniami a návratom starých nepriateľov. S dĺžkou filmu 152 minút má film dostatok času predstaviť nám všetky tieto postavy a kúzla, ktoré čarodejnícky svet ponúka, bez toho. Film nám nielen predstavuje milú trojicu Harry, Ron a Hermiona, ale okrem mnohých skvelých vecí, ktoré dosahuje tento prvý film, nemôžem dostatočne zdôrazniť, aké nádherné a ikonické je skóre od Johna Williamsa. Je to jednoducho čarovné. Vystúpenia troch hlavných predstavení sú tiež trochu odvážne, ale ako film napreduje, zdá sa, že sa ich herecké schopnosti zlepšujú a skutočnosť, že ich spoločná chémia je mimo rebríčka, skutočne pomáha prekonať mnoho komediálnejších a dramatickejších rytmov. Ako už bolo povedané, všetci ostatní majú perfektnú interpretáciu svojich literárnych náprotivkov. Toto je úžasne verné spracovanie, ktoré zaujalo publikum všetkých vekových skupín po celom svete. Možno to hralo trochu vanilku v porovnaní s umeleckým štýlom neskorších filmov, ale čarodejnícky svet, ktorý je tu prítomný, je taký teplý a lákavý, že napriek všetkým negatívam, ktoré film môže mať, sa niet čomu čudovať, keď dosiahol zhruba miliardu dolárov pokladňa. Je to skutočne roztomilý a úžasný film, a čo je najdôležitejšie, magický zážitok, ktorý pobaví ďalšie generácie. ()

Radim

Zručně a efektně natočená rodinná podívaná, která však národ, odkojený Dívkou na koštěti a Arabelou, nijak zvlášť neohromí. Film se příliš drží knižní předlohy, ale to "něco", co dělá knihu vyjímečnou, na plátně není. ()

defagoo

I když je to film který díru do světové kinematografie neudělal, neznamená to že režisér nevybudoval solidní atmosféru kouzelnické školy, mimo jiné světu ukázal Emmu Watson a dětinským způsobem odvyprávěl příběh, který baví všechny děti a nejen je. A i když je Radcliffe přinejmenším pochybná volba, nezapomeňme na skvělého Rickmana a plejádu vedlejších figurek. ()

kwoky

Prvni polovina filmu je spickova. Seznameni s hlavnimi hrdiny, zacatek vyuky a vubec to vsechno okolo na me zapusobilo velmi prijemne. Bohuzel druha "dramaticka" polovina byla o dost slabsi a cele to (alespon u me) zabil konec. Do oci bijici nesmysly jsem zde bohuzel potkaval casteji nez je zdravo. Celkove je to dobry uvod serie, dobry a napinavy film pro male i velke. Pro me vsak zatim zustava nejslabsim Potterem. ()

shimpy(CZ)

První díl HP je spíše dětskou pohádkou, a pro spoustu dospělých je to jen přitroublé brýlaté děcko. Ovšem mě se film jako celek líbil, a i přes dlouhou stopáž film nenudí... Je sice pravda že tento díl je opravdu hlavně určen dětem ()

Haymar

Možná sem divej ale Harry Potter mě prostě nebere. Má to výbornou atmosféru a i příběh jako takový se mi líbil (knihu sem nečetl, tudíž nevím nakolik to je/není věrné předloze), na druhou stranu je to trikově i herecky děsně rozporuplný - některý triky sou výborný, jiný naopak... stejně tak dospělácký herci (Rickman, Coltraine, Hurt, Cleese atd.) - parádní, ale obsazení dětských herců se moc nepovedlo. ()

jasiska

Hoci bol film dosť zjednodušený a nie celkom sa mu podarilo zachytiť všetky tie parádičky, čo robia čarodejnícky svet Harryho Pottera takým výnimočným fenoménom, mnohé veci boli úžasné a celkový dojem bol "kúzelný":-) Malý Harry, Ron a obzvlášť Hermiona sú neskutočne zlatí; kostýmy, kulisy, interiéry i exteriéry sú nádherné a sprievodná hudba Johna Williamsa je geniálna. ()

Wishkah

Doslovná adaptace, bez jediné špetky vlastního nápadu. Mohla to rovnou natočit sama J. K. Rowling a možná by to ještě dopadlo lépe. Navíc vůbec nechápu proč se nějak nepracuje se soundtrackem. John Williams opet složil doslova ikonický motiv, ale proč ten motiv pouštějí skrz celý film pořád dokola. Jediné co tenhle film zachraňuje od pohromy je výborný casting. S ohledem na to co přijde v dalších dílech musím hodnocení snížit na tři hvězdy ()

The_Second

Je to děs. Nevim proč ale když jsem na to koukal nedávno přišlo mi to jako dlouhá reklama na Vánoce. Jak knižní tak i filmovou sérii mam dost rád, ale Kámen mudrců se mi nelíbí ani v jedný podobě. Příběh podle mýho není dost silný na to aby udržel celý film, je to spíš povídka roztažená na neuvěřitelný dvě a půl hodiny. Navíc filmová verze není moc věrnou adaptací knihy, ale ono ve výsledku je to zřejmě dost jedno. Uznávám to jen proto že díky tomu tady máme filmovou verzi jednoho z nejzajímavějších knižních světů. Ještě jeden klad tenhle film má a to je jeho obsazení. Hlavní trojice v dalších dílech dokazuje, že talent rozhodně mají (teda v tomhle ani v dalším díle si toho nevšimnete), docela se těšim až je uvidim v nákých jiných rolích. Ovšem pochybuju, že si je někdo bude pamatovat jinak než jako Harryho, Rona a Hermionu. No a pak ještě obsazení Alana Rickmana do role Severuse Snapea prostě nemá chybu. ()

Prochy38

Jako první díl této série je moc dobře, že se hodně drží knižní předlohy. Dalo by se říci, že otrocky. Ale jako každá adaptace většinou nemůže obsáhnout vše, co je v knize. Efekty jsou na dost slušné úrovni. A detaily, které autorka popisuje, jsou často moc pěkně vystihnuty. Volba herců je bezchybná. Nemohu nezmínit dokonalého A. Rickmana. Jediné, co mě mrzí, je absence ducha Protivy a ušetření diváků o některé úkoly, které naši trojici provázejí na konci až ke kameni mudrců. Jinak povedený pohádkový příběh. ()

Hanes88

Rodinný, pěkně zpracovaný film. Tento díl jsem viděl ještě předtím, než jsem četl knihu a můžu říct, že všechno bylo popsáno skvěle(Bradavice a podobné scény) a navíc příjemně akční scény:-). Samozřejmě to ničím extrémně nevyniká, ale i tak pěkná podívaná. ()

Doom351

Film který odstartoval šílenství kolem HP a mou vášeň pro knížky J.K. Rowlingové. Filmově to sice není žádné mistrovské dílo (krom hudby), ale stejně je to film mého "dětství" a tak to taky zůstane. :) ()

vander19

Prečítal som ako 12 ročný knihu a po nej prišiel o 2 roky film. Ale toto je hrozné....Ani kúsok z napínovosti knihy sa v tomto filme nenachádza, by som dodal toto je tak 5-9 ročných film. ()

J*A*M*A*L

Moje jasná dětská srdcovka kterou prožívám a miluju dodnes.Chris Columbus natočil první díl této skvělé ságy skvěle.Viděl jsem to snad ani to nemůžu spočítat a vždy se u toho bavím skvěle a jako kdybych se na to koukal poprvé.Ještě k tomu legendární a jedinečný skladatel můj velký oblíbenec John Williams složil pro tento film skvělou hudbu.Přestože knižní předloha je lepší Chris Columbus se snažil netočit i skvělý film a stalo se.Vážně skvělé rozjetí této nesmrtelné a legendární fantasy ságy kterou už musí znát každý a jestli ne tak už mě snad nemůže překvapit nic.98% ()

Paldiny

Rowlingová stvorila úžasný svet. Tiež som patril do generácie, ktorá mrzla o polnoci pred kníhkupectvom a netrpezlivo očakávala zbrusu nové vydanie, a preto bolo pre mňa príjemným ohliadnutím sa za počiatkom veľkého Rockfordského dobrodružstva. Na prekvapenie aj v dospelosti si ma jeho čaro znovu získalo, ba dokonca sa mi podarilo zachytiť mnoho pekných myšlienok, aké detskej hlavičke pod rúškom mágie a čarov jednoducho unikali. Teraz už viem, že ak si odmyslíme tento magický predobraz, dostaneme na podnose ten náš, v ktorom dennodenne prebieha boj dobra so zlom, v ktorom sa ľudia vedia utopiť vo vlastných spomienkach, alebo sa pre dobro veci obetovať. Chris Columbus Rowlingovej odkaz pochopil a šikovne preniesol na filmové plátno. A už len fakt, že tieto neuveriteľné príhody prežívame s toľkými sympatickými postavičkami je neoceniteľné plus. Ak by som mal vybrať obľúbenú scénku vyzdvihnem metlobal, alebo skvelú šachovú partiu, ale to nechcem. Tento film má dušu a ako celok funguje rovnako dobre v knižnej aj filmovej polohe. ()

Tristaver

To jsem se tak po patnácti letech konečně dostal k prvnímu dílu HP a ... jsem překvapený, jak pohádkové to všechno bylo. To není kritika, jen konstatování. Celkově jsem byl hlavně s vizuálem dost nadšený (přestože tam bylo možná zbytečně mnoho digitálních efektů), a to mj. i proto, že se jedná o dětský film se spoustou dobrých vtipů (to jsem nečekal). Herecké obsazení moc fajn, obzvláště pak u profesorů Snape a McGonagall. Škoda, že film v závěrečné třetině zoufale ztrácí tempo, protože tohle klidně mohlo být za pět. ()

orkadimenza

Harryho Pottera jsem měl vždycky moc rád jako dítě a rád jsem se na něho díval v televizi. První díl jsem viděl asi nejvíckrát, ale mezi mé nejoblíbenější se nezařadil, na to jsou jiní adepti (konkrétně Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár). Před pěti lety bych dával určitě 4*, ale s odstupem času mě čím dál tím víc irituje konec, který je- promiňte mi to- opravdu špatný a zdá se mi neuvěřitelně nouzový. Nebýt něj je to ovšem pěkné nahlédnutí do světa čar a kouzel, které je snad filmovou povinností. ()

Aerine

Žádný film už nevykouzlí takovou atmosféru jako první díl Harryho... aneb když je mi smutno, ráda se znovu a znovu nechávám vtáhnout do tajuplného a přitom tak lidského světa mladých kouzelníků a přeju si nebýt mudla... Představte si, jaké by to bylo... ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)