Veľká železničná lúpež

• Československo Velká železniční loupež (viac)

Film, který je považován za vůbec první western, tedy za zakladatele později tolik oblíbeného žánru. Zápletka Velké vlakové loupeže vám jistě bude známa z mnoha a mnoha jiných westernů. Čtveřice banditů nejprve přinutí telegrafistu k poslání zprávy, která zajistí neplánované zastavení vybraného vlaku. Ten poté přepadnou, s lupem prchnou, ale ne na dlouho. Download filmu zde. (HOODY)

Hellboy

Na rok vzniku technicky dobře zvládnutý film, mám na mysli hlavně scénu odehrávající se ve vlaku za jízdy. Během necelé čtvrthodiny vykreslená hustě akční zápletka:D která má i své rozuzlení, je natáčená v celistvých scénách bez střihu, což ještě trochu připomíná divadlo. Ale jinak už to působí jako film se vším všudy, docela pokrok ve srovnání s tehdy deset let starými "filmy". A figurína mě nemálo pobavila:) ()

kaylin

Podíváme se ještě trochu dál do historie na snímek, který už má 110 let. To je krásný věk. Kéž bych se takového věku dožil. Téměř sakrální hudba vás uvede rovnou do akce. Tady se na ničem nešetřilo. Skupina mužů přepadne drážního zaměstnance, aby měli volný prostor při přepadení vlaku. Ten přijíždí zanedlouho a odjede i s černými pasažéry. Ti jsou opět rovnou na věc. Teatrální herectví je úžasné, navíc je propojeno s uvěřitelnou akcí. Ono to sice vypadá, že je to takové to video, kdy se dlouhý film odvypráví v několika minutách, jenže tady máte akci, napětí, drama, všechno nakombinované tak, aby to opravdu fungovalo. Začátky filmu jsou nádherné. ()

Galadriel

Prastará věc bez zvuku i dodané hudby, která je ale v mnohých ohledech o dost skutečnější, než většina věcí, která vzniká v dnešní době. Narozdíl od pozdějších němých děl má navíc obrovskou výhodu - krátkou stopáž. Hodinové opusy v podobném stylu dnešní divák jen stěží překousne, ale těch 12 minut je přesně akorát, aby poznal film té doby a přitom se nezačal nudit. ()

Legas

Číst některé zdejší komentáře k tomuto filmu je neuvěřitelný zážitek - buď k pláči, nebo alespoň k popukání. Hodnotit film z počátků kinematografie bez přímého porovnání s ostatními filmy té doby mi přijde značně nesmyslné. Respektive - kdo neviděl více než 50 filmů té doby, ať laskavě vůbec o nějakém hodnocení nepřemýšlí, protože zde akorát honí frajera, jakej je kabrňák, že viděl 100 let starý film s "úžasnou" kamerou, který "svou kvalitou převálcuje spoustu Hollywoodských trháků posledních let". ()

DaViD´82

Proč se po Velké železniční loupeži natáčejí další a další filmy je mi záhadou. Jsou totiž již jen mlácení prázdné slámy a variací téhož. Porter do těch několika málo minut totiž vměstnal naprosto, ale opravdu naprosto, vše co by si jen divák mohl přát vidět. Jestli za život vidět jediný film, tak tenhle. Není sice ani zdaleka nejlepší, ale je čistou esencí filmu jako takového. A to prosím bez náznaku jakékoli nadsázky či snad dokonce ironie. ()

• Jako poctu tomuto filmu se rozhodl Martin Scorsese ve svém snímku Mafiáni (1990) věnovat poslední záběr, když nechá postavu Joa Pesciho vystřelit na kameru. Podobně pak ztvárnil závěr filmu Americký gangster (2007) režisér Ridley Scott, kde rovněž hlavní postava vystřelila směrem do kamery. (Mr.Ocek)
  • Film bol pôvodne distribuovaný s poznámkou, že slávny záber banditu strieľajúceho z pištole do kamery mohol byť umiestnený buď na začiatku, alebo na konci filmu. Všetci si to ale nechali na koniec. (westerns)
  • Film přišel s řadou inovativních technik, včetně křížového střihu, dvojexpozice nebo pohybu kamery. (Mr.Ocek)