Katherine Watson (Julia Roberts) v roce 1953 přijíždí na prestižní univerzitu Wellesley, kde získala místo profesorky historie umění. Očekává, že její studentky, které patří k nejlepším vysokoškolačkám v zemi, využijí všech možností, které jim současná poválečná doba nabízí. Krátce po svém příjezdu však Katherine zjistí, že prostředí na prestižní škole je velmi konzervativní. Její kolegyně, profesorka Nancy Abbey (Marcia Gay Harden), není zdaleka jediná, kdo si stále myslí, že zásnubní prsten je pro mladou ženu mnohem větší životní výhrou než kvalitní vzdělání. Když Katherine začne své studentky povzbuzovat k tomu, aby začaly přemýšlet nezávisle, dostane se do konfliktu s ostatními profesory, některými absolventy a dokonce i jednou ze svých studentek arogantní Betty Warren (Kirsten Dunst). Poté, co se Katherine podaří přesvědčit nejlepší kamarádku Betty Joan Brandwyn (Julia Stiles), aby si podala přihlášku na právnickou fakultu univerzity Yale i přesto, že očekává nabídku ke sňatku od svého přítele, stává se čerstvě vdaná Betty jejím zapřísáhlým nepřítelem. Pro chytrou a provokativní Giselle Levy (Maggie Gyllenhaal) je však Katherine vzorem a rádcem, kterého dlouho potřebovala. Její pedagogické působení má příznivý vliv také na nesmělou Connie Baker (Ginnifer Goodwin), které se konečně podaří získat tolik potřebnou kuráž a prolomit svou kriticky malou sebedůvěru. Katherine se snaží učit své studentky myslet samostatně a nezávisle ve světě, ve kterém jim všichni ostatní říkali, jakým způsobem mají žít. Jejich pokusy o nalezení vlastní cesty nakonec pomohou změnit životní kurs i jí samotné. (oficiálny text distribútora)

DannyBoy80

Slabé 4*. Docela mě to bavilo, sice některé herecké výkony nebyly nejlepší, ale pro mě solidní odychovka do vlaku. Taková sonda do myšlení mladých dam v nedávné minulosti. Julia ten film táhla a jejímu výkonu nemám moc co vytknout. Škoda že to bylo trochu předvídatelné. ()

Chudobka

Film jsem viděla před několika lety a vůbec mě neoslovil. Julia Roberts, která nepatří k mým oblíbeným herečkám, je jako učitelka naprosto  nevěrohodná. Se Společností mrtvých básníků nemá cenu srovnávat. To byl úžasný zážitek, toto je jen nepřesvědčivé a nudné. ()

alenka

extremne uhlazene a v zasade o nicem. jediny vetsi obrat vyvolavajici nejaky pocit byla "zamena" role manzelky a nezavisle studentky u dunst a stiles. ()

lili6

Od filmu s účastí Julie Roberts jsem upřímě čekala trošku víc.Chvílema připomínal film Mezi řádky, který je na podobné téma. Učitelka, která je zprvu nenáviděna,ale nakonec se stane miláčkem studentů. Film byl zajímavý, v 50. létech v nesvobodné Americe bylo asi těžké žít, ale jinak mi přišel vcelku o ničem.50% ()

Lilloos

Fajnové obsazení (i jindy protivná Julia Roberts hezky zapadá), ale to je tak všechno. Minuty svižně odsýpaly a já pořád čekala nějaký zvrat nebo alespoň vývoj, leč zbytečně. ()

arcticsky

Obsazení v ženských rolích luxusní, ale jinak nesmírná nuda. Drama ani komedie to nebyla. Takové téma už bylo mnohokrát zpracováno a podstatně lépe. ()

kaze

Julia Roberts ma veľmi nepresvedčila. Myslím, že tých 20 mil. mala dosť trebárs Maggie Gyllenhaal. Všetky príbehy dievčat mi pršli nedokončené a neprepracované...dosť to bolo povrchné.. ()

Elgin

Krasna hlavna predstavitelka v emancipacne ladenej postave a to je tak vsetko co by sa dalo povedat o tomto pokuse ktory zostal na starte. Takmer dve plne hodiny nudy a nezazivenho klabosenia. Ja len dufam, ze sa konecne Julia spameta a zacne si vyberat role hodne jej kvalit. Zufale 25% ()

P-puma-

Můj favorit na deštivá odpoledne. Nese sebou odkaz na určitou dobu a společenské poměry. Julia Robert i ostatní herečky tu podle mě září. ()

jane1106

Zajímavý námět, řada hereckých hvězd, ale nad konečným výsledkem Mona Lisa zas až takový důvod k úsměvu nemá. Povrchní a sentimentální pohádka o konzervativních dívkách dozrávajících v "sebeuvědomělé" ženy ale určitě nenudí a osobně mě zaujal výkon povětrné Maggie Gyllenhaal a pobavily výstupy staropanenské Marcie Gay Harden. ()

chrispe

Film po vizuální stránce příjemný, herecky zajímavě obsazený a obsahově rozhodně podnětný. Možná kdyby nebylo toho SPOILER sladkobolného konce a pro mě naprosto trapného výrazu Kirsten Dunst, která na konci POCHOPILA že se chová jak kráva, šla bych s hodnocením výš. // Oproti mému očekávání, že Julia Roberts tu bude silná, rozlobená feministka, jsem byla překvapená její podivnou křehkostí a zmateností (že univerzita neplní její očekávání - ve smyslu nového pohledu na postavení ženy ve společnosti). Mile mě překvapily i další (známé) herečky v rolích studentek (předesílám, že až na Ginnifer mi nikdy nebyla žádná moc sympatická). Líbila se mi drzost a ztracenost Maggie Gyllenhall, úzkoprsost a nepřejícnost (matkou ušlápnuté) Kirsten Dunst... i postava Julii Stiles a už zmíněné Ginnifer Goodwin (proč mám pocit ,že jsem ji zatím viděla jen v rolích ušlápnutých holek, co nakonec ke štěstí přišly?). Nicméně ve světle toho všeho sluníčkování, které prostupuje celým filmem, se podle mě tak trochu ztrácí obsah, který nejde do hloubky. A proto na tento film brzy zapomenete. Oddechovka na odpoledne. ()

simon84

Zajimavej film o vymejvani mozku, pardon, chtel jsem rict vychove, divek v 50. letech v Americe. Jeste, ze to natocili v roce 2003, dneska by z toho spouste lidi jeblo. :-D 2 hvezdy navic za Usmev Julie Roberts, jako obvykle. (ted koukam, ze to by pak bylo jen 2 pro film... hm, to rozhodne, stoji to za shlednuti). ()

Bozvav

Milý snímek, jenž velmi nudným a škatulkovým způsobem mapuje přístup k ženám střední a vyšší střední třídy v padesátých letech v USA. K diskuzi film nevyzývá, neb kromě romantiky a způsobu myšlení nic nenabízí. Co mě však dojalo, byl způsob učení hodin dějiny umění. Pokud by toto subjektivní tlachání a pár pouček bylo vše, co by si stuentky odnesly, opravdu by bylo užitečnější upéct bábovku a umýt okna. Za mne 50% max. ()

Snape

Feministická studie o údělu ženy v polovině 20. století. Pokud máte rádi jednoduché slaďáčky, přijdete si na své, ale jinak vám Úsměv Mony Lisy bude připadat zbytečně rozvláčný a zdlouhavý. Tvůrcům se nicméně podařilo velmi věrně zachytit dobovou atmosféru. Výkon Julie Roberts je standardně kvalitní, ale mnohem více tentokrát zaujme Kirsten Dunst v zápornější poloze. ()

Judas

Zajímavý film o tom, že není lehké jít proti proudu nebo vybočit ze zajetých kolejí, ale přesto tento film není nikterak úchvatný. Společnost mrtvých básníků je dokonalejší v každém ohledu. ()

Smejdik

Mně se to prostě líbilo. Příjemný film, který vrací do atmosféry 50. let. Já miluju filmy, kde jsou krásně vidět vztahy mezi postavami a jejich charaktery. A tady to bylo vidět. A navíc ten soundtrack... ()