Reklama

Reklama

Maljukgeori janhoksa

  • Južná Kórea 말죽거리 잔혹사 (viac)

Obsahy(1)

Hyeon-su je mladík, ktorého vzor je Bruce Lee a jeho otec je učiteľ Taekwonda. Prevelili ho do chlapčenskej školy, v ktorej to občas vyzerá ako v armáde alebo väznici. Prísni učitelia a dozorcovia, študentská hliadka, striktná hierarchizácia študentov a predovšetkým šikana. Hyeon-su sa spriatelí s miestnym bitkárom Woo-shik. Ten však začne chodiť s dievčaťom, do ktorého je Hyeon-su zaľúbený. (Jordan)

(viac)

Recenzie (83)

zputnik 

všetky recenzie používateľa

MALJUKGEORI JANHOKSA - to je pro mě ideální skloubení linky romantiky, napětí, drámy, sociální sondy atd. A to vše tak perfektně drží pohromadě, že nejde než dát plné hodnocení. Navíc, tento jihokorejský snímek ve mně v několika scénách evokoval britský snímek PINK FLOYD: THE WALL. Není sice tak experimentální a artový (on vlastně takový vůbec není), není ani hudební/muzikálový, ale svou kritikou poměrů školského systému si s Pink Floyďáckým "nastavováním zrcadla" může v mnohém podat ruku. Shrnuto a podtrženo: Výborný film, u kterého si do poslední chvíle nemůžete být jisti, zda-li budete plakat dojetím nebo smutkem. A úplný závěr filmu? Imho - takový je skutečný život. ()

Adrian 

všetky recenzie používateľa

Once Upon a Time in High School má podtitul "Spirit of Jeet Keun Do", čím sa odvoláva na systém boja zostavený slávnym Bruce Lee. Niekto by si mohol myslieť, že pôjde preto o martial arts film, ale nie je tomu tak (i keď bojových scén sa tu dočtáte a treba povedať, že pôsoboia dosť realisticky). Podstata príbehu a celého filmu, ale spočíva v inom. Bruce Leeho jadro učenia vychádzalo z viery v boj bez obmedzujúcich pravidiel, rovnako ako v úsilí neustále napredovať vo vlastnom vývoji (neobzerať sa späť, ale dopredu). A presne to sa deje aj vo filme. Skrz hlavnú postavu mladíka, prichádzajúceho na novú strednú školu, sledujeme osud a dospievanie aj jeho rovesníkov. Postupne ako sa mení povaha hlavného hrdinu (celým dejom sa vinie do hĺbky prepracovaná charakteristika nielen jeho, ale aj vedľajších postáv) vyvíja sa aj žánrový tvar filmu (od melodrámy s jemným nádychom humoru až po vážnu drámu). Navyše film veľmi realisticky reflektuje kórejský školský systém praktikovaný od dôb II. svetovej vojny až do začiatku 80. rokov minulého storočia, kedy prišlo k niekoľkým podstatným, ba až revolúčnym zmenám. Záver filmu, aj napriek eruptívnemu vyvrcholeniu predchádzajúceho deja nesie v sebe aj náznak odľahčenia s radosťou, ako reflexiu vo vieru v lepšiu budúcnosť. ()

Reklama

Ender66 

všetky recenzie používateľa

Once upon a time in high school je zlepenec. Začína ako príbeh o plachom chalanovi, ktorý sa pokúša zapadnúť do kolektívu a o vzniku jeho priateľstva s najväčším triednym bitkárom (basketbalový zápas, útek z autobusu), postupne sa ale stále viac sústredí na kritiku diktátorského školského systému (ktorý z učiteľov aj žiakov vytiahol práve to najhoršie). Medzitým film rieši prvú lasku hlavného hrdinu- jeho nesmelé pokusy o nadviazanie kontaktu, námluvy, trápenie keď jeho "vyvolená" upredností jeho najlepšieho kamaráta až po záverečné vyjasnenie vzťahov. Film prezentuje hneď niekoľko zaujímavých rovín (mne osobne najviac šmakovala tá v ktorej sa spočiatku submisívny hlavný hrdina vzoprie "fašistickému" režimu a praktikám šikanujúcich študentov aj profesorov, aby nakoniec našiel vnútorný kľud a zmierenie so sebou samým i spoločnosťou), ktoré sa režisérovi podarilo šikovne skĺbiť, hoci miestami na mňa film predsa len pôsobil trochu nesúrodo. Za výborné herecké výkony, nostalgickú atmosféru, za kameru a hudbu, za perfektne spracované bojové scény (najmä pri záverečnej až zamrazí pri naturálnosti jej spracovania)- 9/10. ()

Jirka_Šč 

všetky recenzie používateľa

Když se tak nad tím zamyslím, přestože jsem jihokorejských filmů viděl víc než sto, tak z filmů, které by se věnovaly životu na středních školách ještě před středoškolskou reformou v osmdesátých letech, snad jedině Classic. Hodně jiné. Dost tvrdé. Působí to nepřikrášleně. Některé prvky nedovyprávěné. Jiný pocit, než ze standardní jihokorejské tvorby. Hledání sebe sama. ■ K hlavnímu hrdinovi: Nevěřil jsem mu postavu outsidera, ale když se to zlepšilo, bylo to lepší :). K hlavní hrdince: Zcelá náhodou jsem nedávno viděl seriál The Moon Embracing The Sun a po Once Upon a Time in High School si říkám, že Han Ga-In měla svoji postavu v seriálu zahrát už v roce 2004. Byla mnohem přirozenější. ■ Původně jsem dal 4*, ale když to změním na 5, budu se cítit lépe. ■ May: Děkuju za DVD! ()

Fr 

všetky recenzie používateľa

,,SERU NA VŠECHNY KOREJSKÝ ŠKOLY!“..... /// (já taky, já taky…) Čekal jsem zajímavej vejlet do období, který je pro mě pole neoraný. Místo toho – smíšený pocity. Zajímavá škola, ubíjející romantika, zvláštní osobnost Hyun-soo a jestli něco člověk vychovanej v socialistickým Československu nechápe, tak jak všechny ty věci, který jste v tom filmu viděli, dokážete filosoficky převést do kritiky školskýho systému a podobnejch intelektuálskejch úvah. Korejskej muzikál ze střední 70tejch let bez ,,zpívánek“, zato s pár rvačkama, obdivem k umění Bruce Lee, upevňování morálky a nešťastnou láskou. Osoba obdivující Pelíšky a dávající přednost filmům s Jackie Chanem prostě orgasmus nedostane. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kolik takovej průměrnej korejec vydrží ran nunčakem do palice. 2.) Hledám obrazovou příručku: Brucem Lee snadno a rychle (…tak nejdřív si otevřem knihu na straně…). 3.) Pochopím, proč je na tom zamilovanej Korejec stejně jako zamilovanej Číňan (a co Čech? Diskriminace!!!). 4.) Thx za titule ,,kuore“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ne ()

Galéria (43)

Reklama

Reklama