Reklama

Reklama

M. Butterfly

  • Česko M. Butterfly (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Zvláštny príbeh lásky medzi francúzskym diplomatom a čínskou opernou divou v období kultúrnej revolúcie v Číne. René Gallimard pracuje na francúzskom veľvyslanectve v Pekingu. Jedného dňa sa zúčastní operného predstavenia pre diplomatov a na prvý pohľad sa zamiluje do Song Liling, predstaviteľky Madame Butterfly v slávnej Pucciniho opere. Medzi speváčkou a diplomatom sa vyvinie milenecký vzťah, ktorý je založený na Francúzových ireálnych snoch a predstavách o pokornej ázijskej žene. Song svojho milenca skutočne zbožňuje a prejavuje mu oddanosť na tisíc rafinovaných spôsobov. Zároveň si ho však drží od tela, odôvodňujúc to svojou ázijskou hanblivosťou. A hoci Renému porodí dieťa, nikdy mu nedovolí uvidieť ju nahú. Song má na to dobrý dôvod. Dokáže fantáziu svojho milenca držať pri živote tak dlho, až kým mu kruté politické okolnosti neodhalia skutočnú pravdu o jej láske. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (58)

ledzepfan 

všetky recenzie používateľa

Já teda asi chápu co Cronenberga v téhle fázi kariéry lákalo na tomhle námětu. A skutečně je v tom velkej potenciál. Sexy komorní drama na pozadí velkých historických událostí. Transformace, mimikry, imaginace ve službách romantismu, psychologický bypass mezi iluzí a realitou.. to všechno tam je. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že se z toho dalo vytřískat mnohem více. ()

Willy Kufalt 

všetky recenzie používateľa

Nemám pocit, že bych byl tou správnou romantickou duší... ale tohle romantické drama mě svou barevností, zvláštní poezií a tajuplnou atmosféru nejen hodně vtáhlo, ale také mi začlo býti líto, když jsem v druhé polovině začal cítit jisté zneklidnění a pocit, že tohle skončí čímsi děsivým... škoda. Ale to by nebyl David Cronenberg, aby ve svém filmu nezašel k čemusi řádně a neotřele úchylnému, byť mě tentokrát stejně překvapilo, jaké (pro něj) netradičně komorní, nejednou až poetické drama dokázal natočit 3 roky před Crash. :o) Netuším, jak to dotyčný umělec dokázal, ale ona Číňanka od počátku dlouho oplývala silně přítažlivým a tajemným půvabem, hodným správné femme fatale. Operní árie přidávají na síle prožitku, snad jen úplný závěr mě svým úchylně patetickým podáním moc nesedl... že je to (snad až na jeden zde zamlčený „detail“ o posledním incidentu hlavní postavy) příběh dle skutečné události? Jeden by neřekl, co se vše bizarního v zákulisí života politicky aktivních osob může odehrát. Napínavé a překvapivé bylo vidět film bez přesné znalosti šokující pointy. [85%] ()

Reklama

Jirka_Šč 

všetky recenzie používateľa

Velmi zajímavý film. Zajímá mě, jestli byl doopravdy vytvořen podle skutečné události. Měl jsem bohoužel hendikep, protože jsem si přečetl diskusi a "tušil", ale manželka do posledního momentu netušila (přestože měla chvílemi takové úvahy ... no rozumíte mi). I přes krutost (psychickou), kterou film ukazuje, se mi líbilo. Minimálně odlišností od čehokoli, co jsem dosud viděl. Jediné, co mi stylově nesedlo, byla ona Velká čínská zeď, protože byla v kontrastu s "obyčejností" ostatních reálií. ()

Tommy987 

všetky recenzie používateľa

Fenomenálne dielo a Cronenbergov nie najlepší, no určite najemocionálnejší a najpocitovejší film. Jeremy Irons hral počas celej jeho kariéry lepšie snáď len v Dead Ringers a John Lone predvádza niečo, čo som doteraz odmietal veriť, že je vôbec možné. Z črtov tváre je pomerne jasne poznať, že ide o muža, no dokázal okolo seba vytvoriť akúsi auru, ktorou disponujú len tie najosudovejšie femme fatale. Klobúk dole pred jeho herectvom. 10 / 10 ()

Astaroth12 

všetky recenzie používateľa

Hneď začiatok ma nadchol svojou farebnosťou a citom pre detail. Potom som bol nesmierne prekvapený, ako jemne a poľahky sa príbeh formoval a vobec si nevypomáhal nejakými silnými dramatickými chvíľkami. Príbeh bol hlavne o vášnivej túžbe po láske, kde jednu stranu do toho poháňal akýsi morálny prehrešok z odhalenia, ktorý v jeho postavení by mohol byť fatálny, ale práve, že to mu ešte viac dodávalo sebavedomie a istotu. No a druha strana to robila zámerne a len kvôli tomu, že jej to niekto nariadil. A to ma privádza pred otázku, že či tá druha strana si po čase na to len zvykla alebo aj ona začala prechovávať nejaké city a náklonnosť. Lebo mna ani pod hrozbou smrti by nikto neprinútil spraviť taký hyenizmus na sebe, ale ani na inom človeku. Cronenberg to uchopil do pevných ruka navzdory tomu, že on točí celkom ine žánre, tak aj tu dokázal, že je režisér, ktorý nemá obmedzenia, čo sa týka voľby žánrov. Pointu som už uhádol skoro na začiatku, keď za divou prišla tá zo strany. Je tu pomaly štýl rozprávania, ale ktorý sa k tomuto režisérovi hodí. Ale na to, že sa film odohráva v dobe temna v čínskych novodobých dejinách by ten konflikt mohol zachytiť aj rozvážnejšie a nie len to vtesnať do niekoľkých minút. Je fakt, že sa režisér sústredil na problematiku dvoch ľudí, ale všetko zo všetkým súvisí a keby nežnejšia polovička žila v inej dobe, tak by sa s Francúzskym diplomatom určite  nestretla. Preto si myslím, že ozrejmenie politickej situácie a následky konaní politickej strany tu mali byť aspoň trocha upresnené. Ten koniec mi prišiel už dosť afektovaný a do cela zbytočný. I keď sa jedna o znepokojivý počin, tak u Davida mám rozhodne radšej iné kategórie filmov. Silne 3*. ()

Galéria (7)

Zaujímavosti (4)

  • Čínska opera, ktorú Song (John Lone) uvádza na začiatku, sa volá „Gui Fei Zui Jiu“, alias „Opitá konkubína“. (Bilkiz)
  • Davidovi Cronenbergovi sa hra natoľko páčila, že keď počul, že sa natáča film, okamžite sa ponúkol, že ju bude režírovať. (Bilkiz)

Reklama

Reklama