Nahý obed

• Česko Nahý oběd (viac)

Pozvání ke stolu pro otrlé. Kanadsko-britský film podle románu Williama S. Burroughse. Americký spisovatel William Seward Burroughs (1914–1997) vystudoval anglickou literaturu na Harvardově univerzitě a ve čtyřicátých letech se setkal se spřízněnými dušemi, představiteli tzv. „beat generation“, Jackem Kerouacem a Allenem Ginsbergem, kteří mu dali popud k vlastní literární činnosti. Jeho dílo, ovlivněné sci-fi žánrem, homosexuální orientací a dlouholetým užíváním drog, tvoří fantaskní až surrealistické prózy (nejznámější romány – Feťák, Teplouš, Nahý oběd, Lístek, který explodoval, Města rudých nocí, Místo slepých uliček). Kanadský režisér David Cronenberg (nar. 1943) rovněž studoval anglickou literaturu a i v mnoha dalších aspektech jsou jeho osudy a dílo podobné Burroughsovu. Začínal jako undergroundový filmař se zálibou ve sci-fi hororech a bizarních příbězích, což mu už zůstalo. Dnes je předním kultovním tvůrcem (nejznámější filmy – Scanners, Videodrom, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Crash). Jeho adaptace Nahého oběda (vydán 1959, poprvé česky 1994) je kombinací předlohy a Burroughsova životopisu. Ústřední postava William Lee (což byl spisovatelův pseudonym) pracuje jako hubitel hmyzu a stále hlouběji se propadá do drogové závislosti, takže přestává rozlišovat skutečnost od fantazie, v níž psací stroje získávají podobu mluvících brouků a on sám se stává protagonistou jakési špionážní historky. Hlavní roli ztvárnil americký herec Peter Weller (jeho nejznámější rolí pravděpodobně zůstane RoboCop ze stejnojmenného filmu), který dokonale napodobil Burroughsův hlas i manýrismy. Cronenberg do snímku ústrojně zakomponoval tragickou událost ze spisovatelova života, kdy v opilosti nešťastnou náhodou zastřelil svoji ženu Joan Vollmerovou, i jeho pobyt v marockém Tangeru. I další postavy filmu mají svoje předobrazy. Hrdinovi kamarádi Hank a Martin jsou nepochybně Kerouac s Ginsbergem a postava autora Toma Frosta, jehož představuje významný anglický herec Ian Holm (Bilbo Pytlík v Pánovi prstenů), zase reprezentuje známého britského spisovatele Paula Bowlese. Snímek, natočený v kanadsko-britské koprodukci, získal celkem sedm kanadských výročních cen Genie (obdoba amerického Oscara), mj. za nejlepší film, režii, kameru a výpravu. Z řady dalších prestižních ocenění jmenujme alespoň Cenu newyorských filmových kritiků za nejlepší scénář a Cenu Národního sdružení filmových kritiků za nejlepší scénář a režii. (Česká televize)

Pedro

To je tak perverzní... To je tak krásně perverzní! Beat generation (drogy, homosexualita...) střižená Kafkou (odcizenost, snovost, nesmyslné povely "shora"...) a téměř Švankmajerovským surrealismem... V rauši způsobeném desinsekčním práškem, eventuálně "černým masem" z gigantických brazilských stonožek se psací stroje mění na sarkastický požitkářský hmyz, který vám předává špionážní úkoly namířené proti jakési organizaci působící v jakémsi arabském přístavu... To se nedá popsat, to se musí (opravdu musí?) vidět! V případě tohohle filmu jsem schopen pochopit naprosto jakékoliv hodnocení, já se osobně přikláním ke 4 hvězdičkám, a to i přesto, že mám ke všem zmíněným pramenům, které já v tomhle úkazu pozoruji, docela vstřícný postoj, takže bych měl teoreticky být v sedmém nebi. Hlavní problém spatřuji v tom, že se zde jednotlivé složky místy spíše tříští, než aby se doplňovaly a umocňovaly. Ale i přesto se bezpochyby jedná o mimořádně originální a nepřehlédnutelný počin na poli kinematografie. Btw., ještě jedna aluze na Kafku - přesně takhle jsem si vždycky představoval toho brouka z Proměny... ;-) ()

Carodej_pes odpad!

I kdyby to mělo nějaký obsah, tak si budu myslet, že po té Burroughsově předloze šáhl zvrhlík Cronenberg jen proto, aby v sobě ukojil lásku pro hmyz. Ten chlap je odpornej, jemu se určitě zdají sny, jak souloží s přerostlou mouchou. Fuj-film! ()

Perfo

Chcete si nechat vyvolat halucinace, aniž byjste museli pozřít nějakou dobrůtku? Stačí si pustit tento film a nechat ho na sebe působit. Cronenberg se opravdu vyřádil! ()

JM87

Věřím, že knížka mohla mít velice dobrou atmosféru a tohle by taky do jisté míry mělo, ale vzhledem k tomu, že se tam prakticky nic moc neděje, to atmosféru právě celkem ztrácí... takže jen 3 hvězdičky. ()

LuccinyFilmy

Nahý oběd je nezfilmovatelná knížka. Cronenberg ji nicméně zfilmoval, protože Cronenberg takovéhle věci prostě dělá. Vznikl z toho celkem koukatelný film, kde jsou k vidění nejen paranoidní halucinace psacích strojů, které slouží jako hmyzí agenti (tohle asi nedává smysl, dokud si to nepustíte), ale l i divácky vděčné postavy Kerouaca a Ginsberga. ()

kamil.i

Burroughsova biografia? Adaptácia Burroughsových diel? Inšpirácia Kafkom, Dickom, Freudom alebo aj Švankmajerom? Filmová verzia ranných surealistických obrazov a kníh? Cronenbergova odpoveď na retro-noir? Fragmenty Trainspottingu pred tým ako bol vôbec nejaký Trainspotting napísaný? Labyrint paranoidných halucinácií jedného feťáka? Sfilmovaný pocit zhnusenia? To všetko a ešte čosi navyše. ()

Grafito

Pokus o zfilmování nezfilmovatelného nedopadl podle mě úplně špatně.. pro člověka, který o předloze nic neví, to dokonce mohlo být zajímavé pokoukání samo o sobě.. ()

Corvaxus

Otřesné. Povinnost pro fanoušky "drogových" filmů. Viděl jsem, četl jsem... Užil jsem si to maximálně! Ale fakt je to úchylná záležitost. :) ()

sandis

Tak tedy..... z tohoto mam hodne smiseny pocity... Psychedelicky zazitek... vzpomnel jsem si na LSD, ale tento trip se mi tedy opravdu nelibil... Ne snad proto, ze by to bylo spatne natocene, ale kombinace Cronenbergova stylu s takovou depresi mi proste nesedla. Jindy bych jej velebil, ale tentokrat mi Cronenberg proste nesedl do nalady 7/10 ()

tragos

Ano, Nahý oběd je trochu úchylný, ale třeba oproti takové Mazací hlavě je to pohádka na dobrou noc :-) Upřímně mě Cronenberg docela překvapil, hlavně tím, že se Nahý oběd nesnaží hrát na vážnou notu, což byl jeden z hlavních prolémů eXistenZ. Vlastně jsem se příjemně bavil od začátku do konce, na čemž má možná největší podíl Howard Shore. Peter Weller taktéž vynikající. ()

danek22

Mám rád beatniky a filmy vzdávající jim hold, ze začátku jsem vrněl blahem, jelikož mě film velmi oslovil, jenže pak nepřinášel nic nového a pořád se dělo to stejné dokolečka. ()

Rockerman

Jsem si jist, že William S. Burroughs musel brát, kromě jiných drog také ten žlutý prášek proti švábům a rozemleté, sušené, brazilské stonožky, jinak by nemohl napsat a Cronenberg zrežírovt takovou šílenost. Mláďata a Crash byly fajn, ale toto mě vůbec neoslovilo. Pokud se jedná o drogové halucinace, tak ty raději sleduji v Trainspotingu, což je určitě hodnotnější a zábavnější film. ()

jakub.uck

Cronenbergův nedoceněný film. *** Snímek "Nahý oběd" (1991) totiž není jen prostým zfilmováním stejnojmenné knihy „Naked Lunch“ (1959) beatníka Williama S. Burroughse, jak by se podle názvu mohlo zdát, nýbrž je mnohem spíše kombinací spisovatelova životního příběhu (povolání hubitele, drogová závislost, fascinace psaním, zastřelení vlastní manželky Joan, cesta do Tangeru, přátelství s Kerouacem a Ginsbergem, atd.), fantaskních motivů a scén z literární předlohy (postava doktora Benwaye, atmosféra sexuální zvrácenosti, bizarní historky, postavy z podsvětí apod.) a konečně Cronenbergovy vlastní invence, jež obě předchozí složky doplňuje, rozvíjí a tmelí dohromady. ()

kersten

Neuveriteľné. Pichať si do žíl jed na šváby.... tak to už hej. Teda videla som už kadejaké filmy, ale toto bol rozhodne najväčší úlet aký som videla. Ako sa u nás povie : "týpek mal teda riadne haluze" , no nevyskúšajte to. Trošku mi vadil koniec. (1001 filmov, ktoré musíte vidieť než zomriete) ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)