Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Pussycat18

Tak já nevím. Za odvahu pustit se do počinu o pravděpodobné nepravděpodobnosti, vogonské hrudce žlutého hnusu, kterou našel velitel lodi jednoho rána v podpaží, o psychedelicky depresivním Marvinovi, kterého ze všeho nejvíc vytáčí dvěře, vzdychající radostí, že jimi někdo prošel, o Arthuru Dentovi, jehož prvním dojmem v celém příběhu bylo: "Žlutý!", a hlavně o tom, že oznámení o demolici planety Země bylo několik vesmírných let vyvěšeno v suterénu ministertva mezigalaktických věcí...dávám 5*. Za způsob "odvyprávění", nad kterým, nebýt čtenář Adamse, bych jen nechápavě a nepobaveně vrtěla hlavou...dávám 1*. Za provedení, masky, efekty, scény...dávám 3*. Za Marvina, kterej je prostě k sežrání...dávám 4*. A doufám, že pustit se do natočení toho nejlepšího a nejvtipnějšího scífka už nikdy nikoho nenapadne!!! ()

eagle-eye

Oprava hodnocení, přidávám jednu hvězdu, na podruhé jsem se na to podíval v klidu a lépe jsem se ve filmu zorientoval... Dalo by se filmu vytknout mnoho věcí, je to takový filmový bratříček Červeného trpaslíka, ovšem v Trpaslíkovi jsou mi hrdinové sympatičtější a každý díl je napumpován až po okraj skvělou zábavou. V Průvodcovi bylo přece jen dost hluchých místeček, ale jinak gutto... Kdo má rád RedDwarfa, určitě bude uspokojen i tímto filmem cca na 70%. ;-) PS: Marvin boží, moc hezký ústřední song... "Sbohem a dík za všechny ryby." ()

Scytale

Jeden z nejlepších humoristicky laděných sci-fi románů se dočkal tragického zpracování balancující na hranici filmů kategorie B. Tragické herecké obsazení (kromě S.Rockwella a J.Malkoviche) v čele se silně nesympatickým M.Freemanem ve spojení s mizernými efekty a lacinou komediálností, která se ani v té nejneuvěřitelnějsí dimenzi neblíží knižní předloze, pro mě spolehlivě připravily jedno z největších filmových zklamání. ()

1860

Hodně ujetý, ale taky hodně dobrý.. Asi jako každý taky sem zpočátku tápal, ale pak už byl jen smích a hodně vyvedenej humor, např. na planetě vogan, kde se vše řídilo předpisy a formuláři a když si začal myslet, dostal si lopatkou přes ksicht.. prostě neuvěřitelný, škoda, že tyto zábavné věci se mísí s trapnými a netvoří souvislý celek, ale spíše souhrn vtipnejch momentů, někdy neuvěřitelně skvělých, jindy trapných.. když je člověk na rozpacích, jde zlatou střední cestou, proto tři hvězdy.. ()

SphereF

Četl jsem celou pentalogii a jsem rád, že je i film který se snaží zachytit co měl Douglas Adams na mysli. Není to sice tak trefné jak seriál od BBC, ale přesto mám tento film moc rád a vždycky se na něj rád podívám. Jediné co mi chybí tak je pokračování. ()

Stružák

Jedna velká nuda, která sice má pár nápadů, ale která mě taky nedokázala udržet v pozornosti po celých 109 minut. Přijde mi, že se míchá páté přes deváté a celé to tak nějak nedává smysl, což bude z části způsobené tím, že jsem nečetl knihu. Tak jako tak, film je zkrátka zmatečný. Jedna ze dvou hvězd určitě patří nádherným maskám a Alanu Rickmanovi v roli robota Marvina. ()

Ledkodlaq

Tak tohle bylo zase za poslední dobu to nejlepší, co jsem shlédl. Byl jsem velmi dobře pobaven, ohromen, dojat i zaujat. Povedené dobrodružství! Už podruhé se mi stalo, že po shlédnutí filmu mám v plánu přečíst si knižní předlohu. Pokud je to tak jako obvykle s knižními předlohami, že jsou téměř bezvýhradně lepší, než výsledné filmové zpracování, jak moc skvělá může být kniha stopařův průvodce? Už se těším, až to zhltnu k knižní podobě! Pro ukázku výtah z filmu: Vogonská poezie: Ó fretná chrochtobuznosti! Tvé mikturace jsou mi Co zprudlé žvastopunksery na plzné včele Škvrrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrzy A krákorně zafras mě svými scvrknuvšími patlocaráty nebo tě roztrhám na fidloprčičky svým frkodrťákem, tak bacha na to! ()

Pelargius

Martin Freeman je jako Arthur Dent naprosto dokonalý, ale co ten zbytek? Ehm, takhle zpackanou filmovou adaptaci knížky jsem dlouho neviděl. A přitom je to taková škoda. Stačilo by pár věci změnit a hned by to bylo fajn. Jenže né, ono to musí vypustit nejlepší fóry do větru a dát je někam, kde se vůbec nehodí! Ách jo, ale i přesto dávám tři hvězdy alespoň za ty herecké výkony... ()

Simbet

Tento film je tak zajímavý, že jsem si ho musela dávat na několikrát. Takže dávám čtyři hvězdičky tomu rozkošnému robotkovi s velkou hlavou, který se tváří velmi smutně zřejmě kvůli tomu v jakých sr......andách musel hrát. Bohužel mu musím srazit jednu hvězdičku za naprosto nudného vypravěče, druhou za toho trapného blondatého hároše a třetí za naprosto nesympatickou hlavní hrdinku Deschanel. Naprosto nechápu, co tam dělala valná většina herců. Ale zase chápu,co tam dělal Martin Freeman. No někde na toho Hobita přece natrénovat musel. ()

Hanys_

Asi jsem se už chytal trochu víc než kdysi, ale pořád to nějak nebylo ono. Je tady kupa fakt zábavných šíleností, ale taky dost scének, které jsou spíš trapné než vtipné. Dost to taky zachraňuje to fainové obsazení. Takže možná zase za 10 let... ()

Sayko

Většina komentátorů zde porovnává knihu s filmem, ale jelikož já jakožto člověk, který stěží přečetl povinnou četbu, jsem ani tento kousek nečetl, tak mohu být alespoň objektivní. Ve snímku se nádherně prolíná anglický humor s tím americkým, jsou zde postavy, které si oblíbíte a vlastně není žádná, kterou byste neměli rádi. Film je na jednu stranu absolutní kravina, na druhou zase geniální a promyšlená komedie, kterou si můžete pustit jen tak večer z nudy a pobaví celou rodinu. ()

Radim

Stopařův průvodce je pro ctitele sci-fi povinnou četbou; je napsána geniálně a její vtipnost je především ve slovních obratech. Každá druhá věta by se dala tesat do kamene. Film ze své podstaty musí stavět na vizuální stránce věci a tady je zakopaný pes: oproti nabušené knize má film moc hluchých míst. Navíc byla hodně ořezaná postava depresivního robota Marvina, mého oblíbence. Celkem mi vadila přílišná doslovnost - většina replik byla slovo od slova přesná s předlohou. Ocenit musím vizuální stránku a obsazení. Celkově vzato to je ale švanda převeliká, jednu hvězdičku odečítám jen díky tomu, že bohužel nebo bohudík dobře znám předlohu. ()

Drc

Parodie, která zřejmě nedosahuje kvality knižní předlohy. Přestože obsahuje řadu skvělých momentů, celek je vcelku nudný, ale koukat se na to dá. Nejlepšími aktéry v celém filmu jsou robot s depresemi, počítače a různí mimozemšťané, zatímco lidští účastníci působí nevýrazně a skoro jak by byli jen do počtu. ()

kollis

Do sebezahleděný, v britském balení zamíchaný, nesourodý, nudný a nevtipný mišmaš, který je pro neznalé předlohy absolutně nestravitelný. ()

Anderas

Tomuto filmu nemám z hlediska předlohy co vytknout, neboť jsem ji nečetl. Jako film samotný mi nicméně Stopař připadal ultrazábavný a i když má sem tam nějaké to slabší místo, celkovému dojmu to neubírá. Britský humor je ve srovnání s tradiční nadílkou amerických debilit najednou velmi originální (ano, nejsem znalec britského humoru) a svěžestí jen překypuje. Film má velkou spoustu výborných nápadů, momentů a gagů, naprosto dokonalého Marvina a pár dalších věcí na které si už nevzpomenu, jen je škoda, že Stopaři ke konci došel dech, mohl jsem jít s hodnocením ještě výš. ()

Haymar

Ze začátku sem měl dost rozporuplné pocity - po cca 20minutách však byly věškerý moje obavy fuč a jen sem si to užíval... Knihu sem sice nečetl, ale i tak sem se celkem slušně bavil... i když chápu, že tenhle typ humoru není zdaleka pro každého ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)