Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Adman

A je tu další z mnoha a mnoha filmového zvtárnění knížky. Kniha se, jak už to bohužel bývá zvykem, od filmu liší jak to jen jde. Ve filmu je opravdu jen zlomek toho co je v pěti-dílném díle. Avšak, ať už jdeme do kina na film z důvodu porovnání filmu s přečtenou knihou, nebo pro pobavení se u dobré komedie, tak je to pro drtivou většinu určitě dobrá volba. Jako první co mě na filmu zaujalo a co jsem od něj nečekal je, že má film na svůj žánr velice dobrý príběh, a to se vším všudy! Zamilovanou dvojici, záporné postavy, konkurence zamilované dvojici, n-krát více záporných postav, akční scény, a hlavně vtipné scény. Ale pozor! Tady se dostáváme k jádru celého filmu. Nejsem žádný pasivní divák, mno a tak jsem se smál až jsem se za břicho popadal... :o) , nemá smysl tu nic vykládat, protože nikomu nepřeji, aby byl ochuzen byť jen o jeden z celé nekonečné řady ftipů, gegů a vychytávek. Hodnocení z mé strany k filmu je 4,5* (čtyři a půl hvězdičky). Na to, že jsem šel okolo kina a kamarádi mě zatáhli na film o kterém jsem věděl sotva jak se jmenuje, mě nadmíru potěšil! ()

Paxxx.cz

Z filmu mám spíše smíšené pocity. Více bych si ho užil kdybych znal knižní předlohu, ale to je můj problém. Stopařův průvode byl fakt dost ujetý, ale sem tam jsem se zasmál a viděl v akci pár mých oblíbených herců, slabší tři-50%. ()

Hannibal92

Strašná škoda že je zfilmován jen první díl knížky, i když by se dalo diskutovat o tom jestli to podle té knížky vůbec je. Ale to je jedno, je to prostě bomba. Za jediné letní prázdniny jsem stopaře viděl minimálně 15x a pořád mně neomrzel. Knížky jsme četl před pár lety první 3 a nyní jsem se k nim vrátil, čtu je znova a mam v plánu dostat se až k 5. dílu. Tohle je prostě bomba která si mně úplně získala a má mých 5* ()

Rosana

Když sjem to viděla kdysi, dala jsem tomu 2 hvězdičky, protože mi ten film přišel naprosto praštěný a nesmyslný. Pak jsem se na něj podívala znovu a výborně se bavila. Hlavně se některé věci vryjí do paměti a například "smysl života, bytí a tak vůbec má výsledek 42" mi přichází na mysl, kdykoliv toto číslo vidím. ()

Terter

Po dlouhých a bolestivých peripetiích konečně do kin dorazilo filmové zpracování kultovní pentalogie. A jak to nakonec dopadlo? Nebudem si lhát, mohlo to být o hodně horší. Odlišnost příběhové linie od té v knižní předloze nevidím jako zápor, neboť a) byla napsána samotným Adamsem, b) nové scény jsou celkem vtipné (Vogosféra apod.) a konečně za c) každý film potřebuje alespoň nějakou konzistentní příběhovou linii, kterou kniha postrádá. Samozřejmě mnoho z knihy ve filmu hodně chybí (někdy více než je zdrávo), ale podařilo se najít jakýsi kompromis mezi fanoškovskou adaptací a filmem pro širší publikum. Herecké výkony jsou nadprůměrné. Mezi nimi vyniká zejména k nepoznání namaskovaný John Malkovich. Ale i ten je ve stínu dvou jmen, jejichž nositelé se však na plátně neobjeví - tím prvním je Alan Rickman, který propůjčil svůj hlas zadepkovanému robotovi Marvinovi a tím druhým je Stephen Fry, který komentuje pasáže z Průvodce. Ty patří, vedle Vogonů, k tomu nejvipnějšímu v celém filmu. Takže ať už jste zarytí fandové knihy, milovníci anglického humoru nebo jenom máte rádi dobré filmy, popadněte ručník, stopněte si vogonskou loď do nejbližšího kina a bavte se. Ten film za to stojí. ()

numi

Těžko říct, jestli to šlo udělat lépe. Duch knihy se nevytratil, ale ani není zcela přítomen. Prezident se dvěmi hlavami mi přišel nepovedený, ale zase na obranu, sakra jak to měli asi udělat? Absolutně špičkový je rozjezd, který by zasloužil pět hvězdiček a naopak závěr mohl být možná trochu rozvláčnější a méně kapesníčkovitý. Herecké výkony i casting chválím, protože mi všichni sedli naprosto bezvadně a kdyby efekty dostal pod taktovku George Lucas, tak by se Hvězdné války ještě divili! Těšil jsem se, že film dostane úplně každého, ale asi tomu tak nebude. Na problematiky neznalého diváka toho bude asi přespříliš. Pro ty znalé to ale bude zase o ten kousek lepší. Pokud máte rádi britský humor a zajdete jednou za čas do Nýdnolu vrátit pár piv a nechat si odsát nějaký ten monokl, pak si připočtěte hvězdičku navíc... ;o) [listopad 2005] ()

Vojcl

Bohužel neznám knižní předlohu - o to je mé hodnocení ztížené. Nemůžu si pomoct, ale film mi přišel hrozně nudný a utahaný, samotný příběh je taková variace Hvězdných válek, ale postrádá jakékoliv napětí či emoce, hrdinové jsou do jednoho hrozně nesympatičtí a ani toho humoru se moc nedočkáme.. Celkový dojem je hodně zmatený, možná kdybych znal knížku a orientoval se lépe ve všech těch postavách a národech dopadlo by mé hodnocení lépe - ale zatím jsem nenašel důvod proč si to pustit znovu... ()

Freemind

Film roven knize. Nenadchl, místy pobavil, místy navodil pocit lehké trapnosti. Hooray pro většinu herců (Rockwell, Nighy), booo pro Zoey, scénografii a masky. ()

erased

Právě tímto filmem kdysi začala má úchylka na britský humor. Pozdější srovnání s geniální knižní předlohou sice ustál jen těsně, výtky k nepřesnostem a změnám jsou rozhodně na místě, ale kvality zde bez problémů smažou jakékoli zápory. Vedle předlohy celý film vede hlavně geniální obsazení. Martin Freeman se pro roli čajem posedlého anglického everymana Arthura narodil, Mos Def je sice úplně jiný, než v originále ale zároveň minimálně o 100% lepší, Zaphod mu i se svou volební písničkou zdatně sekunduje, Marvin ve spolupráci Alana Rickmana a Warwicka Davise vytvořil pravděpodobně nejlepšího robota v historii filmu a nakonec i ta americky romantická stránka celého filmu, Zooey a její Trillian, do filmu celkově zapadá bez větších problémů. Zmínit se zde samozřejmě nedají všichni, Stopařův průvodce je s ohledem na casting daleko před jakoukoli konkurencí. I vizuální stylizace a myšlenka celkově se svou parodickou moderností do puntíku drží duchu předlohy. Je tak škoda, že Adamsova práce nezapadá do středního proudu a neúspěch byl Průvodci od začátku souzen, další díly by si totiž zfilmování zasloužili také. ()

gogos

Vyborna britska komedie. Na knizku to sice nema, i tak je to ale vice nez vtipne. Pekne udelano, vyborny scenar, dobre natoceno a sympaticti herci.... Asi to bude tim ctvrtkem....ctvrtky sem nikdy nechapal... ()

ABLABLABLA

Blbost. Ale dokonalá blbost, která nadchne a pobaví a člověk ji může vidět snad neomezeněkrát. (jsem si vědoma toho, že to není slovo:D) Absurdní momenty dostanou člověka do kolen. ()

Alementina

Knizku jsem cetla tak pred 12 lety, prvni dil jsem shltala, s druhym uz to bylo horsi a dalsi necetla, i kdyz jsem si knizky koupila... Knizku jsem povazovala za nezfilmovatelnou, ale i kdzy nedokazu posoudit, jak moc se podoba predloze, tak me se filmova podoba libila ... proste mile vtipne a plne nadsazky. Marvin je nejlepsi :) ()

SarumanKo

Zvláštny a trochu rozporuplný zážitok. Stopárov sprievodca po Galaxii diváka bombarduje takým množstvom skvelých a neuveriteľne vtipných nápadov, že na to človek, ktorý nečítal predlohu, nemôže byť pripravený. Žasol som a nahlas sa rehotal. Paradoxne je práve toto najväčším nedostatkom filmu - jeho dejová roztrieštenosť a evidentná snaha pretlačiť do adaptácie čo najviac nápadov D. Adamsa. Hoci je film vizuálne zaujímavý a nechýba mu hlbšia myšlienka, miestami mätúci dej a nesmierne otravný Rockwell mu uberajú na atraktívnosti. "So long and thanks for all the fish!" (7/10) ()

kaylin

Docela rád jsem si tohle humorné sci-fi osvěžil a připomněl jsem si, že bych si někdy rád přečetl knižní předlohu. Výborné herecké obsazení, kdy setkání Martina Freemana a Billa Nighyho v jedné scéně bylo naprosto elektrizující díky jejich hereckým schopnostem. Jinak chytré a zábavné sci-fi s výbornými herci i v hlasových rolích. ()

suicide

Jaká je odpověď na základní otázku tajemství života, vesmíru a vůbec? 42! No tahle odpověď je ovšem k ničemu, dokud nezjistíte, jak zní vlastně otázka. Ale jen žádnou paniku, nic se vám nemůže stát, máte-li v hlavě Babylónskou rybku (nejlepší překladatelka ve vesmíru), v ruce Stopařova průvodce po Galaxii, na sobě župan a kolem krku ručník. Jedině a tak a nejinak můžete bezpečně a stopem objevit mnoho krás a záhad vesmíru. Uslyšíte třetí nejhorší poezii ve vesmíru, uvidíte rasu tvorů, kteří dotáhli byrokracii k absurdní dokonalosti. A možná až si postesknete po domově, tak vás až překvapí, jak je Země dokonalá, dalo by se skoro až říci, jemná ruční práce. ()

Damiel

Milovníci Adamsových knih možná blechy na filmové adaptaci najdou, ale divák, který literární předlohu nezná, se určitě dobře pobaví. Elitní herecké osazenstvo podává výborné výkony, scénář srší britským humorem jako kvalitní vánoční prskavka a má spád, takže nudné pasáže jsem hledal a nenašel. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)