Jaskyňa

• Česko Jeskyně (viac)

Uprostřed hlubokého lesa v Rumunsku narazí tým vědců na ruiny opatství z 13. století. Po bližším průzkumu zjistí překvapivou věc - opatství stojí na vchodu do obrovského systému podzemních chodeb. Místní biologové věří, že v jeskyni by mohl existovat dosud neobjevený ekosystém, proto najmou skupinu amerických jeskynních potápěčů, aby jim pomohli její hlubiny prozkoumat. Jack (Cole Hauser) a jeho bratr Tyler (Eddie Cibrian) jsou profesionálními průzkumníky, kteří vedou tým nejlepších světových jeskynních potápěčů a neustále vyhledávají nová a nová dobrodružství. Do Rumunska dorazí s nejmodernější výbavou včetně nové kyslíkové bomby, díky jejíž velké kapacitě může zůstat potápěč pod vodou až 24 hodin. Elitní skupina, k níž patří také Charlie (Piper Perabo) a Buchanan (Morris Chestnut), ihned začne s průzkumem. To, co najdou uvnitř jeskyně, však není pouze nový ekosystém, ale úplně nový živočišný druh... (oficiálny text distribútora)

dobytek

Co to zase bylo za blbost? Abych pravdu řek, tak mi tam nějak všechny mužský postavy (kromě černocha a číňana) splývaly dohromady, takže jsem se nějak celej film jenom snažil pochopit, kdo je už mrtvej, kdo je ještě živej a kdo je mutant. Vzhledem k tomu, že ve filmu je celou dobu tma jak v prdeli a občas tam akorát někdo zamává baterkou, tak jsem stejně nic nepochopil. No ale ono je to stejně asi celkem jedno. Když teda vydržíte cca 1,5 hod toho, jak několik postav bloudí v jeskyni a snaží se je dostat jakási krkající potvora, tak vás pak film možná trochu překvapí asi v posledních 30-ti vteřinách. Třeba ten otevřenej konec bude znamenat ještě nějaký pokračování, ale na to já se určitě dívat nebudu... ()

Zazie

Mám ráda filmy odehrávající se v atraktivní tajuplné lokalitě, kde skupina vědců/badatelů/archeologů pátrá po něčem nebezpečném. Zpočátku to vypadalo zajímavě: rumunské hory s ruinami kláštera jsou velmi slibné. I nezbytné atributy: mladá krásná vědkyně (jak to ty Američanky dělají, že zvládnou tak mladé vědeckou kariéru a ještě jim zbyde čas na perfektní makeup?), replika "co to sakra je?" (v tomto znění 2x, varianty nepočítány). Pak se ale vetřela nuda a zůstala až do konce. A nezahnal ji ani náš milovaný Ztracený Daniel Dae Kim. ()

Lateef

Čas od času přijde někdo s nápadem, že i v dnešní době existují místa dosud neprozkoumaná, kam nevkročila nejen lidská noha, ale kam se nedostala ani nejmodernější technika. Podobně přemýšlel i Bruce Hunt, až si vymyslel komplex podzemních jeskyní kdesi v rumunských Karpatech, které vybavil specifickým ekosystémem a zcela novým živočišným druhem. Složil speleologickou výpravu z horolezců a potápěčů a poslal je do jeskyní s tím, že natočí hororovou podívanou plnou napětí a úzkosti. Spletl se. Natočil snímek, který ani zdaleka nedosahuje průměrnosti béčkových hororů a který zabředne v odpadních vodách hollywoodských stok....Přitom rozjezd není tak špatný. Nález jeskyně, sesuv kamenné laviny a vcelku efektní zborcení kláštera je pěkně nasnímané a podbarvené slušivým zeleným filtrem. První výlet do hlubokých vod podzemního labyrintu má dokonce svoji atmosféru...a už mu došel dech! V tomto bodě pověsil Bruce Hunt tu špetku svého režisérského umu na hřebík a píchnul si tři unce nejkvalitnějšího heroinu. Po zbytek Jeskyně totiž marně tápete ve tmě, ve jménech, v katastrofálně navazujících scénách, v nelogickém myšlení zdejších postav...zíváte a s třiceti vteřinovým intervalem sledujete hodinky a pečlivě odpočítáváte minuty do konce. Super nudné pachtění výpravy je občas přerušeno hnusným a brutálně rychlým střihem akčních scén...digitálně zpracovaná létající mostra jsou stejně nepovedená jako Nemesis v Resident Evilu, škoda jenom, že tu není Milla Jovovich, ale parta manekýnů s hubou plnou mockrát omílaných a klišovitých keců...otevřený konec, tolik typický pro béčkovité horory devadesátých let, je prostě směšný a potvrdil naprostou stupidity celé dějové linie a filmu samotného. 33 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

SOLOM.

Jeskyně patří mezi skupinu filmů, které jsem dlouho míjel bez povšimnutí, přestože jsem jí měl ve své filmotéce už hodně dlouho. Mám rád filmy odehrávající se v podzemí, ale docela mě odrazovalo nízké hodnocení a fakt, že jí mnozí srovnávali v mým oblíbeným Pádem do tmy (filmem na který nedám dopustit a patří mezi moje nejoblíbenější). Dnes jsem se tedy konečně odhodlal to změnit a po náběhu závěrečných titulek, toho ani moc nelituji. Jeskyně je sice v konfrontaci se stejně starým Pádem do tmy skutečně horší po všech stránkách, ale vyložená katastrofa to rozhodně není. Navíc jsem tu narazil i na několik věcí, které se mi docela líbily a Lena Headey je jednou z nich. Pro tuhle herečku mám jistou slabost a nemyslím si, že by ona nebo její kolegové podali špatné herecké výkony. Byli průměrné to ano, ale ne vyloženě špatné. On ostatně i samotný scénář není nikterak oslňující a dá se v něm najít spousta nelogických prvků, ale jen kvůli tomu nehodlám tento film pohřbít. V určitých pasážích jsem tu totiž narazil na docela povedenou atmosféru, občas jsem zaregistroval i několik pokusů o vytvoření „napětí“ a podvodní scény rovněž nebyly nejhorší. Byla jen škoda, že si tvůrci nevystačili pouze s náznaky, ale naservírovali nám všechna ta monstra na stříbrném podnose – jelikož některé fáze (potvory) nebyly zrovna extra vydařené. To však nic nemění na tom, že dokud fungovala hra stínů a slabého osvícení scenérie, byl jsem docela spokojený. Horší už to bylo se všemi těmi zvraty, které měli obohatit příběh, z nich větší polovina byla s logikou dost na štíru a prostě nefungovali tak jak by měli. Při troše dobré vůle se to však dá přežít bez újmy na zdraví. Když tedy sečtu klady a zápory – vychází mi remíza. Chápu však, že tento film moc lidí neokouzlil. Normálně bych dal asi 40%, ale za Lenu Headey ještě 10% přidám. ()

Hitman_47

Nádherný příklad toho, jak dementně udělané střihy dokážou zkurvit všechny akční scény...když už si za tu půl vteřinu říkáte, že přibližně víte, co se zrovna děje...tak střih a další nesmyslná půlvteřinka. Jo a taky se tu dozvíme, že jeskynní potápěči jsou ti nejtvrdší tvrďáci na celé planetě...kam se na ně hrabou chlápci ze speciálních jednotek! No...alespoň ty příšerky se jim celkem povedly, i když je za film uvidíme tak nanejvýš 30 vteřin. ()

• V potápěčských scénách zastupovala herečky Piper Perabo a Lenu Headey známá česká jeskyní potápěčka působící v Americe Jitka Hyniová.Při scénách se potápěla v paruce blondýny a brunety. (Karlas)
  • Hned v úvodu skupina vědců a potápěčů cestuje českým nákladním automobilem Tatra 813 8x8 Kolos. (ing)
  • Australskému debutantovi Bruce Huntovi producenti svěřili na Jeskyni 30 mil. dolarů, ale během úvodného víkendu (26. – 28. 8. 2005) zaznamenali zisk pouhých 6 milionů. Po měsíci film v amerických kinech vydělal 14,5 milionu. (imro)