Jack, Sayid, Elois, která je těhotná s Widmorem, a Richard se snaží z vodíkové pumy dostat část plutonia, a to pak převézt ke stanici Labuť a zabránit tak elektromagnetickému výboji, který je ukryt pod energetickou kapsou. Ta by měla být navrtána. Mají na to jen dvě hodiny.
Když Locke vede své lidi k Jacobovi, řekne Benovi, že se ho chystá zabít. Ten se mu na oplátku svěří, že ho nikdy neviděl. Locke mu připomíná, co všechno pro ostrov udělal a jak se ostrov zachoval k němu a chce po něm, aby Jacoba zabil on.
Sawyer, Juliet a Kate se vysvobodí z ponorky a vrací se zpátky na ostrov zabránit Jackovi k odpálení pumy.
Ve flashbacku vidíme, jak Jacob vstupuje pasažérům letu 815 do života a snaží se jim pomoct. (PROCESOR)

Colonist

Nejlepší finále sezóny v rámci celého seriálu. Neustále se tam něco děje, divák nemá čas vydechnout. A posledních 20 minut je takový mindfuck, že jsem při prvním zhlédnutí ještě dlouho po skončení epizody s otevřenou pusou zíral do monitoru a vstřebával, co se vlastně stalo. Tímto dílem končí nejlepší éra seriálu, poslední sezóna už takovýchto kvalit bohužel nedosahuje. ()

Anderton

Najväčším plusom prvej časti finále je odhalenie Jacoba (ako človeka z mäsa a kostí), samozrejme bez známok starnutia a nesmie chýbať ani muž v čiernom, i keď zatiaľ v menšej úlohe. Dianie na ostrove zatiaľ ničím neprekvapí, tešil som sa na problematický prenos časti bomby vo vode, avšak tu použili tvorcovia skratku. Finále by sa asi malo brať ako jeden diel a aj tak byť hodnotené. ()