Reklama

Reklama

Bitka o Midway

Trailer

Obsahy(1)

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (141)

kaylin 

všetky recenzie používateľa

Takový ten klasický válečný americký film, který mě nějak moc nebere. Jsou zde skvělí herci, kdy mě překvapil Henry Fonda, který tu pro mě hodně zestárnul (nedávno jsem viděl filmy, kde byl přece jen mladší), ale nejvíce zaujal Charlton Heston. Přece jen měl hlavní roli. Skoro jsem si myslel, že na boje nedojde, protože první hodina je celkem o ničem, spíše vztahová, ale ono se to nakonec povedlo. Ten konec ale až tak klasický není a zaujal. ()

Maynard. 

všetky recenzie používateľa

Nestane se mi celkem často, že bych viděl 2 filmy za jeden den, a už vůbec se mi nestane, že bych viděl dva filmy, který se i téměř stejně jmenujou za jeden den. Ale když má člověk bolavý záda a volnej kvartýr, tak proč ne :o). Začnu tím líp hodnoceným kouskem....Hlásím spokojenost. Oceňuju to, že se do filmu napasovaly dobový záběry, takže to působí hodně reálně. Taky oceňuju, že sem se tady mnohem víc dozvěděl o strateggii a o všech těch maličkostech, který rozhodly tuhle klíčovou bitvu. Jasný, je to už "stará" vykopávka :o), ale má to grády i parádní obsazení... Jediný co bych vynechal, tak "trable" jedný japonečky a vojáčka, to sem nepatřilo... ()

Reklama

corpsy 

všetky recenzie používateľa

Najväčším problémom tohto vojnového snímku je to, že je príliš zavalený dokumentárnymi ´´akčnými´´ zábermi a takisto si veľa scén požičiava s iných filmov svojho žánru, ako napr. 30 SEKÚND NAD TOKIOM alebo TORA! TORA! TORA!, čo je u mňa pri takomto spektákli neprípustné. Zvyšok je ale celkom obstojný náučný snímok s hviezdnym hereckým obsadením. ()

Dragonlanc 

všetky recenzie používateľa

Veľmi dobrý vojnový film, zaoberajúci sa bitkou pri ostrove Midway v júni 1942, kde sa stretli 4 japonské a 3 americké lietadlové lode a ktorá skončila drtivou porážkou japoncov - 4 potopené japonské lietadlové lode za cenu jednej americkej. Americký historici nazvali túto bitku "MIRACLE AT MIDWAY" - Zákrak pri Midway, keď napriek počiatočným neúspechom a veľkým stratám dokázali v priebehu 10 minút zázrakom zvrátiť celý priebeh boja. Nič podobné sa už potom v histórii námorných bojov nezopakovalo - aby 16 liediel rozhodlo celý námorný boj a zničilo 3 lietadlové lode. Ako znalcovi histórie mi veľmi vadilo, že v bojových scénach na americkej strane vystupujú stíhacie lietadlá F6F Hellcat a torpédové bombardéry TBF Avenger (ktoré sa objavili na bojiskách v skutočnosti až rok po bitke pri Midway) a na japonskej strane vidieť strmhlavé bombardéry D4Y Suisei, ktoré sa v pacifiku objavili až v 1944 roku. Ďalším nedostatkom je, že absolútna väčšina bojových záberom streľby na japonské lietadlá sú archívne zábery, veľmi dobre známe a nakrútené vojnovými dokumentaristami počas námorných bojov vo Filipánskom mori a pri ostrove Okinawa o 3 roky neskôr (a je to jednoznačne vidieť aj na kvalite obrazu). Hodne mi tiež vadilo, keď do tohto inak historicky pomerne verného filmu primiešali stupídnu "romantickú" zápletku medzi americkým pilotom a japonským dievčaťom. Absolútne nehodnoverné a poplatné dobe vzniku filmu, keď Američania museli ukazovať svetu a pretvarovať sa, že nie sú takí rasisti, ako v skutočnosti boli. V čase týchto udalostí boli Japonci pre Američanov len "žltí špinaví psi" (citácia z jednej historickej knihy amerického autora) a americký vojak, ktorý by sa zaplietol s Japonkou, by to v námorníctve USA nedotiahol ďalej ako na čističa záchodov. Klobúk dolu pred veliteľov japonskej perute torpédových bombardérov, ktorý napriek poškodenej jednej nádrže na lietadle odletel na poslednú akcie napriek tomu, že vedel, že sa už nikdy nemôže vrátiť. Žiadny filmový výmysel, ale obyčajná holá neprikrášlená história. Kde sa hrabú všetci americkí rambovia. ()

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Skvely vojnovy film o bojoch v tichomori. Od väcsiny vojnovych filmov sa lisi tym, ze namiesto jedneho kratkeho mohutneho utoku tu sledujeme bitky, ktore su plne taktiky a predchadza im planovanie, ktore zabera polovicu stopaze filmu. Mne to taktizovanie pripominalo bojove filmy s ponorkami, co je presne styl, ktory mi sedi, ale dost vela divakov sa v prvej polovici filmu pravdepodobne bude strasne nudit. Ja som sa vdaka bojom zalozenym na taktike vynimocne nenudil aj ked ich tvoria z velkej casti letecke suboje, ktore nemusim. Po technickej stranke vyzeraju stale pôsobivo. Vydarili sa aj postavy. Konecne väcsina tych hviezdnych xichtov sa tu len nemihne, ale aj nieco predvedu. Vdaka tomu si ma postavy ziskali a americanom som fandil. Japonci ale tiez nie su vykresleni ako nejaki fanatici alebo diletanti, ale ako inteligentni superi, ktori si zasluzia respekt. Popritom je tu nakusnuta aj tema internacnych taborov pre japoncov v USA, ktora bohuzial vyznie do stratena. Takze vysledkom je kvalitny vojnovy film so skvelymi postavami aj bitkami. 8/10. ()

Galéria (29)

Zaujímavosti (17)

  • Japonské letouny ve filmu představovaly upravené americké stroje. Stíhačky A6M Zero a částečně i bombardéry B5N ztvárnily upravené T-6 Texan a SJN Texan. Bombaréry Aichi D3A a Nakajima B5N pak letouny BT-13 a BT-15 Valiant. (Foxhound#1)
  • Henry Fonda bol nespokojný po tom, čo mu zafarbili vlasy, aby sa podobal skutočnému admirálovi Nimitzovi. (westerns)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (viac)

Reklama

Reklama