V ako vendeta

• Slovensko V ako Vendeta (viac)

Veľká Británia v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti je desivým totalitným štátom, v ktorom sú slová ako mier, sloboda, názor či voľba neznámymi pojmami. Mladučká Evey (Natalie Portman), ktorá pochádza z robotníckej triedy, sa nad pomermi, v ktorých žije, nikdy veľmi nezamýšľala, pretože nič iné nepoznala. To sa však zmenilo v momente, keď do jej života významne zasiahol tajomný muž s prezývkou V (Hugo Weaving) – zachránil jej totiž život! Evey postupne odhalí, že jej záchranca je veľmi sčítaný, trochu excentrický, veľmi citlivý intelektuál, ktorý verí, že dokáže zmeniť – konkrétnejšie zlepšiť – svet a oslobodiť a osvietiť svojich spoluobčanov, ktorí už na všetko rezignovali a ktorí mlčky strpia čokoľvek od skorumpovanej a krutej vlády! Na druhej strane je to však tiež zatrpknutý, pomstychtivý, osamelý a brutálny muž, ktorého poháňa túžba po veľmi osobnej vendete! V má plán: chce, aby sa k nemu jeho spoluobčania pridali a 5. novembra, v tradičný Deň Guya Fawkesa, spolu s ním tiahli k budove parlamentu! Presne 5. novembra roku 1605 totiž prichytili istého Guya Fawkesa (Clive Ashborn) s tridsiatimi šiestimi sudmi strelného prachu v tuneli pod budovou parlamentu, ktorú sa práve aj so svojimi ľuďmi chystal vyhodiť do povetria – na protest proti vládnucej tyranii. Fawkesa a zvyšných atentátnikov na výstrahu popravili, vyvrhli a rozštvrtili – a ich plán na prevrat ostal nedokončený... Inšpirovaný touto zúfalou rebéliou prisahá V, že presne v deň jej výročia dokončí Fawkesov plán tak, ako sa mal odohrať už v roku 1605: že skrátka budovu parlamentu, aj so všetkým, čo je v nej, vyhodí do vzduchu! Keď Evey odhalí jeho plány, dozvie sa i pravdu o svojej vlastnej minulosti – a stane sa jeho nečakaným, spojencom v boji za slobodu a spravodlivosť! (oficiálny text distribútora)

Rudinsky

Všetkým vám chýba akcia, lenže o samoúčelné násilie a akciu v tomto filme vôbec nejde. Je to iba prejav komerčnej závislosti. Wachowski sa v tomto druhu filmov vedia perfektne nájsť. Kvalita a inteligencia dialógov, decentne prikorenená nejakou tou peknou bojovou scénou. Futuristické zobrazenie totality a vôbec celkovo ľudskej spoločnosti si zasluhuje uznanie. Hlavný záporný hrdina jeden z najlepších v kinematografii smerujúci do kultu. Ak je toto comicsová adaptácia, potom bravo! ()

martinez.

Hollywood nemá na to, aby z komiksové předlohy utvořil myšlenkově silný film, a protože V for Vendetta je přesně takový případ a zároveň má maximálně dvě dobré akční scény, nevidím důvod k doporučení nebo snad opětovnému zhlédnutí. ()

see_sawandrew

Nádherný film. Především pro ty, kteří podobně jako já neočekávali a ani nechtěli akcí nabitý film, který bude pod povrchem prázdný jako stará flaška od piva. V jako Vendeta je skvěle stylizované drama, které v jistých chvílích srší emocemi i napětím. Vzhledem k tomu, že jde o adaptaci komiksu od komiksového boha, jsou obavy z kompromisního obsahu logické, ale Vendetta je může s úsměvem smést ze stolu. Takto sofistikovaný film se těžko hledá. Ať už jde o způsob, jakým se kancléř se svými kumpány dostal k moci, tak samotná psychologie hlavních postav. Závěrečná sekvence a strhávání masek (proměna celistvé myšlenky v individuální identity) má přesně ty emocemi nabité grády, které u filmu miluji; stejně jako strhující střihovka zrození revolty v obou charakterech - v ohni/vodě; anebo skvěle vygradované domino. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 95% ()

Tom:)

Tak současné, až to bolí (Wikileaks & OperationPayback). K tomu skvěle natočené. "V" je borec největšího kalibru a za mě je jedním z nejcharizmatičtějších postav ve filmu vůbec. Kam se na něj hrabe "Bond, James Bond" :) Jen v reakci na ostatní třeba dodat, že pro mě byly např. "naivní" scény výbuchu parlamentu naprosto okrajovou záležitostí, která vůbec nekazí dojem z celého filmu. ()

Mistickzz

Veľmi dobrý film, to bezpochyby. Začiatok je priam parádny, tak isto aj akčné scény a zobrazenie nastoleného systému. Ale, niekedy som mal pocit z niektorých hercov(a to hlavne z policajtov), že neboli až tak profesionálny a aj scenár mal niekedy trhliny. V ako Vendeta mal aj svetlé aj svoje temné časti a celkové hodnotenie sa zastavuje na solídnych troch. Natalie Portman zahrala v celku dobre a V bol proste sympaťák, ktorý to vedel všetko povedať. 68% ()

Lisabellla

Dlouhá a trnitá je cesta za poznáním.. Dlouhá .. předlouhá byla cesta za rozkoší tohoto filmového milování. Krása, půvab, lesk a slib načínal vše to, co později v touhu a milostnou předehru se proměnilo. Vášeň v každém monologu laskala mé smysly od konečků prstů po kořínky vlasů. Jazyk chtíče a nedočkavosti oblizoval mé ušní lalůčky .. Dech se mi krátil, jen steny vydraly se z hrdla .. když v tom ... Ach .. NE. Nic nepřišlo. Dychtivě jsem očekávala to, co přijít mělo, muselo! Nic nepřišlo. Z každého mého póru sálala nedočkavost, aby konec byl minimálně úměrný ději. Nic nepřišlo. Jsem smutná. Jsem zklamaná. Jsem neuspokojená! ()

Chegi

Rohodoval jsem se mezi *** a ****. Nakonec jsou z toho silnější tři hvězdy. Něco mi v tom chybělo. Herci byli výborní, ale scénář a filmové zpracování nebylo takové, jaké z předlohy mohlo být. Ke všemu si myslím, že vyzobrazení totalitní Anglie bylo až moc barevné. Jinak pěkný žert v podobě Johna Hurta. ()

Ebon

Chlápek s maskou je neuvěřitelně charismatický. Vlastně ani netuším proč, ale uhranul mě. K tomu jeho revolta proti dystopické Británii a Natalie! Tenhle guláš mě náramně pobavil. ()

Benedygtus

Musim priznat, ze kritika toho filmu je asi na miste, ted kdyz si to ctu, tomu souhlasne pritakavam. Ale co na tom? Ja jsem film zhltl i se vsim tim zkazenym, co v nem bylo aniz bych si neceho vsiml az na jediny moment, ktery me nemile prekvapil. Chyceni Evey, to co nasledovalo me trochu znechutilo, prislo mi to vytrzene z kontextu, nehlede na "zakomponovani" dalsiho pribehu jine postavy a celkove bych tech 10 nebo kolik minut uplne smazal.. Jinak jsem se ale bajecne bavil, strasne dlouho jsem tento film odkladal, protoze jsem myslel, ze me bude desit, ze to nebude uplne prijemna podivana, ale ve vysledku bych to radil spis k oddychovejsim filmum a ja se proste opravdu dobre bavil. ()

HiddenDragon

"My turn." Je zajimave, ze tento pomerne vizuelne i pribehove originalni snimek se autorovi predlohy Alanu Moorovi zrejme nelibi, jelikoz se pry od knihy odlisuje (a neni ani uveden v titulcich - doporucuji sekci Zajimavosti). Osobne to posoudim, az si Vendettu sezenu v papiru, ale scenar filmu se mi libi a je pomerne nadcasovy, i kdyz ocividne parafrazuje udalosti nacistickeho Nemecka, akorat v novejsi podobe, a misto Hitlera mame Sutlera. Ze se jedna o komiks, vlastne neni nijak znat. "V" je sice obratnejsi a silnejsi, ale vylozeny superhrdina to neni. Je to takovy anarchisticky Robin Hood, ktery se snazi primet lidi k uvedomeni si, co je na vlade spatneho, aby se postavili utlaku a nesvobode. S gracii si ho strihl Hugo "Agent Elrond Smith" Weaving a i kdyz ma masku, barva jeho hlasu je proste dokonala a na dialogy se hodi. Portmanova jako jeho "schovanka" Evey ma misty mozna i dulezitejsi roli a hraje svuj kvalitni standard. Cely pribeh o pomste je navic celkem dobre propojen odhalovanim minulosti Strany az detektivniho razu. Na akcnich scenach je pak znat styl "Matrixu", ktery si asi Wachowsti prosadili a neni to na skodu. Videt bullet-time s dykami je zajimava variace, a mozna trochu zamrzi, ze jsou bojove sceny vseho vsudy jen tri. Jako alternativni verze minulosti/budoucnosti, jako pribeh o nebezpeci totalitnich rezimu, a koneckoncu jako komiks, stoji "Vendetta" urcite za zhlednuti. ()

Zagros

V jako Vendeta na mě působí zvláštně. Není to žádný skvělý a úžasný film a popravdě bych k němu měl několik drobných výtek. Ale čert to vem, po zhlédnutí jsem měl dobrý pocit. Hlavně se mi líbilo skvělé obsazení méně známými herci, svižný děj a celková atmosféra filmu. Diktatura byla spíše jen lehce načrtnuta, ale bylo to dobrým způsobem a filmu to neuškodilo. Chybek by se pár našlo, ale v celku se to velmi povedlo a jak jsem psal, po zhlédnutí převážil dobrý pocit (čtyř hvězd). ()

Milano33

V for Vendeta je politickým dyspotickým thrillerom, v ktorom sa zvádza mocenský boj o slobodu, nadvládu, dominanciu a ideové hodnoty. Film má zápal, vykresanú iskru, vďaka ktorej vzplanie revolúcia úchvatných rozmerov. Príbeh je zasadený do neďalekej budúcnosti, ktorá je skôr ponurou dyspotiou, než futuristickou progresívnou dobou. Británia zažíva temné časy a úpadok, keďže neo-fašistická strana sa chopila moci, čo priamo znamenalo potláčanie základných ľudských práv a obmedzenie slobody. Británia sa sa stala obeťou radikalizmu, fanatizmu, propagandy, rasizmu a xenofóbie, bola nastolená večierka - zákaz vychádzania v nočných hodinách, cenzúra tlače a slova. Ľudia už naďalej nemohli vysloviť svoj vlastný politický názor a nesúhlas s vládou z dôvodu toho, že britským občanom bolo právo na slobodu prejavu kompletne odopreté. Takisto sa množstvo predmetov a literatúry dostalo na čiernu listinu štátu, veľká časť umenia a kníh bola pre totalistickú vládu poburujúca, moc ohrozujúca a preto sa báli, že myšlienky obrodenia a slobody by mohli zvrhnúť celý ich systém a tak ich radšej rovno všetky zakázali. V for Vendeta je prvotriednou ukážkou toho, čo absolútna moc a hegemonická nadvláda urobí s ľudmi a spoločnosťou. Scenár k tomuto filmovému počinu napísali geniálny súrodenci Wachowski, takže dialógy i monológy boli neskutočné hravé, sofistikovane napísané a myšlienkami prepracované. Do každého slova a vety vložili istú večnú ideu, ktorá je schopná hýbať celým svetom. Chytré rozhovory a horlivé prejavy majú často až alarmujúco väčší význam pre dej, než sa spočiatku môže vzdať. Aj u tohoto druhu snímku Wachowski uplatnili pravidelné zaužívanie obrazných pomenovaní a prenesených významov. Vyrieknuté slová sú mnohokrát skôr metaforické, majú v sebe aj trochu tej poézie a využívajú básnické a umelecké trópy na pomenovanie skutočnosti. Príbeh má takisto tú správnu hĺbku, je dosť poetický i alegorický. V for Vendeta je filmom, ktorého najlepšie vystihujú symboly a symbolika všeobecne - napr. keď sa celý systém zosypal ako domino. Film je plný obrazov, vízií a výjavov, ktoré dávajú podnet k niečomu veľkému a revolučnému. Hlavná myšlienka a jasné posolstvo mi boli sami o sebe nesmierne sympatické a som definitívne toho istého názoru. Wachowskich slobodomyseľný prístup rozhodne podporujem. Sloboda je a mala by aj zostať základným ľudským právom bez ohľadu na všetko. Pri natáčaní filmu sa zachádzalo až do pozoruhodných detailov, V for Vendeta sa zaoberá i tými najmenšími maličkosťami a drobnosťami. Film sa môže tiež pýšiť svojím unikátnym záberovaním, nasvietením, nasnímaním a minimalistický prístupom. Aj tie dravé strihy vyzerajú skvelo na efekt. Akcie tu nie je veľa, ale keď už na ňu dôjde, tak je nesmierne pôsobivá. Veľmi úchvatne nasnímané akčné zábery pôsobia vážne elegantne, kinetický a svižne. Nadmieru ma uchvátili slow-motion bojové scény s nožmi, ktoré svištia vzduchom a pritom sledujeme ich trajektóriu. Natalie Portman je milá, nevinná a velice krásna. ()

iXtr3m3

Zaujímavý sci-fi triler, ktorý vo svojej dobe dal vzniknúť pomaly kultu a maska sa stala doslova virálnou a dodnes ju každý spája s Anonymous. Ale je pravda, že moc si z toho filmu v dnešnej dobe nepamätám, takže hodnotím len kvôli vtedajšiemu prvotnému pocitu. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (viac)

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (viac)