Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Lichty

Magické a navzdory obavám snad nejlépe režijně zvládnuté. Nebojím se říct, že Yates tvoří atmosféru ještě dvakrát lépe než Cuaron a při závěrečném souboji jsem se doopravdy telelil blahem. Fénixův Řád je navíc prvním Potterem, ve kterém existují emoce a teď nemyslím jen lásku k Cho, ale veškerou chemii mezi hlavními postavami. K plnému hodnocení chybělo opravdu jen velmi málo! ()

DonTommy

Nevyvázne bez výtek, to se zatím povedlo pouze 3. dílu :) jakožto ortodoxní žrout knižní předlohy bych byl schopen vést dlouhé dišputace o tom jestli jsou dobře rozloženy škrty, něco si mohl Yates odpustit, něco zase mohl zachovat, ale je samozřejmě nesmysl požadovat film jako přesný obtisk knihy. Řemeslně zvládnuto výtečně, herecké výkony rok od roku lepší, snad jen ty akční scény mohli být delší, protože s tím jak jsou zpracované by to byla už opravdová bomba :) vcelku je to důstojné vypořádání s obtížnou knižní předlohou, hlavní linie příběhu vyzní celkem dobře (i když nevím jak na tom budou ti, kteří nečetli knihu), a koneckonců, hned se zase vrhnu na knihu a film už si dodělám k dokonalosti ve své fantazii....jsem zvědav na další díl, myslím že Yates to rozhodně neznectí, ale provolávám, provolávám hlasitě: ALFONSO PROSÍÍÍM, VRAŤ SE NA REŽISÉRSKOU STOLIČKU V SEDMÉM DÍLE, VŠICHNI TĚ TAM CHCEME!!! ()

lift666

Vynechali tolik veci! Ja vim, ze to delaji vzdycky, ale tohle bylo poprve, co jsem cetl knihu HP a pak videl film. Vsechno to ubehlo tak rychle. No, dobry efekty, dobry zpracovani. Umbridgova skvela, ale vynechanim tolika veci to ztraci autenticnost. Kvuli tomu davam pryc jednu hvezdicku... Mozna k tomu prispelo i to, ze jsem to videl anglicky, ale to nevadi... Zebricek filmovych Potrovcu: 1. Vezen z Azkabanu 2. Tajemna komnata 3. Fenixuv rad 4. Kamen mudrcu 5. Ohnivy pohar ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Hermiona Granger (Emma Watson) ... To, že se někdo minimálně vyrovná mistrovské práci Alfonse Cuaróna jsem nečekal. Tím spíš ne od takřka neznámého režiséra, jakým David Yates do této chvíle dozajista byl. A přece... Fénixův řád je perfektní snímek. Z obsáhlé knižní předlohy si vzal pouze to, co potřeboval a zbytečnosti nechal ležet. Od příliš akčního a digitálně přeplácaného Ohnivého poháru se leccos změnilo, příběh se soustřední na vnitřní boj Harryho Pottera s děsivými nočními můrami i se sebou samým. Spousta nových postav, které se ve filmu objeví, dostane pramálo prostoru něco víc předvést, stejně jako Harryho nejbližší - Ron a Hermiona, kteří jsou také odkázáni na druhou kolej. Obrovský prostor naopak dostává nová učitelka obrany proti černé magii v dokonalém podání Imeldy Staunton. Mrcha jak má být a dost možná ještě horší :) Snímek je temný, místy s až hororovým nádechem a tak trochu kontroverzní, protože už to prostě není pohádka pro děti. Co se mi ale líbilo úplně nejvíc (a co Yates jako první z režisérů dokázal opravdu věrně zachytit) je propojení kouzelnického a mudlovského světa. Setkání s mozkomory v posprejovaném podchodu nebo noční let Londýnem konečně ukazují jak blízké si oba světy jsou. Stejně tak mluva a chování žáku v Bradavicích je přirozenější a mudlovskému divákovi bližší. :) Yates natočil dospělý film. Hodně se mluví, akce ubylo, ale když už se objeví, tak stojí za to - dlouho jsem si říkal, jak je možné zfilmovat souboje na ministerstvu a ejhle! Ono to jde a bere to dech! Nezbývá než doufat, že si Yates stejně dobře poradí i s Princem dvojí krve... ()

Jadis

Pátý díl sice nepřekonává Cuarónovu laťku, ale po naivní čtyřce je to velmi příjemné pokračování. Mnohem lépe se mi také sledovala hlavní trojka, nejenomže dospěleji vypadají, ale je to znát i na jejich hraní. Dřív tak časté přehrávání, které i ve vážných scénách místo úžasu vyvolávalo jen trpký úsměv, je víceméně pryč. Píši víceméně proto, že se z oněch dětských herců přes noc samozdřejmě nestali herci světového formátu, ale už to konečně zvládájí. Plusem také je, že téměr všichni skvělí herci ve vedlejších rolích, kteří byli v minulých dílech totálně nevyužití tu mají alespoň pár replik. Možná ten film trochu přeceňuji, bylo to koneckonců poprvé, co jsem byla v kině na titulkované verzi, ale je to příjemná změna, jednou Pottra nekritizoval ale chválit. ()

Hmmm. Todleto byl zase filmek, kde jsem nejdrive četl knižku a potom ho az viděl... Což byla chyba. Lenka Láskorádová je naprosto tuctová kouzelnice a charakterově ani vzdáleně nepřipomíná to, jak ji stvořila Rowlingová. Chvílemi jsem si myslel, jestli páni tvůrci vůbec četli předlohu:) Je mi jasný, že všechno se do stopaže nevejde, ale charatkery se zachovat musi. Treba Dolores byla skvělá:) Mno abych furt nereptal, tak kdybych to nečet, byl bych asi spokojenej daleko vic...čistě jako film je to rozhodně kvalita... Díky bohu z toho nevznikla soap opera (kdyz uz nam postavičky dospívájí a začínají se zamilovávat) které jsem se podvědomě dost bál a před šestkou se budu bát zase.... ()

Nixon

Po formální stránce další dobrý Potter. Jenže tato série není jen o krásně barevných paprscích kouzel! Kdy konečně se zas autoři odhodlají udělat film minimálně tří hodinový?! Chápu, že neznalci předlohy by se mohli nudit, jenže znalců je většina. A tak zas nastává problém - každá jiná postava než Harry na plátně pobývá jenom pár okamžiků a já si nedokážu nic užít. Kde je silný vztah hlavní trojice? Kde je vztah Harryho a Brumbála či Harryho a Siriuse (aspoň takový, aby měl nějaký význam)? Spousta zajímavých věcí z knihy chybí, ty scény, kde všechno třaská a blíští se, zas přebývají. Taky mě už začíná štvát, že filmový Voldemort nemá u diváků žádný respekt. Chcu v každém okamžiku cítit jeho zlé činění. Filmy o Harrym jsou příliš uspěchané a tvoří je lidi, kteří k němu nemají absolutně žádný vztah - hlavně že mají pořádný vztah k penězům. To vše jsou ale slova člověka, který žije knižní sérií a je zklamaný z toho, že na plátně není všechno. To co jsem viděl jsem si maximálně užil. 75-80% ()

RedRose

Proste a jasne... Serie ktera me po X letech opet donutila cist knihy... Nad tim cim to presne je spekulovat radeji nebudu... Filmova zpracovani techto knizek taky nepotrebuji nijak zvlast hajit a snesou i nejprisnejsi kritiky ;-) ()

Chamyl

Hm, tak nevím... Knižní předlohy jsem nečetl a Harryho tak poznávám jen jako divák na vlastním domácím kině. Vždycky to byla přehlídka triků a výpravných kousků, nejrůznějších tvorů a havěti, ale mně to nějak přestává stačit. Příběh se od kamene mudrců v podstatě neposunul a pořád se trochu nudně točí okolo Harryho rodičů a toho, jehož jméno nesmíme vyslovit. V každém díle se tak odehraje stejná písnička Harryho vnitřní rozpolcenosti (která je mimochodem v Radcliffově podání velmi nevěrohodná), nedůvěry a posměchu jeho spolužáků, ústrků od nevlastních rodičů a závěrečného vítězství, pochopení a padnutí si do náruče se všemi okolo. To vše proto, aby Harrymu v následujícím díle zase nikdo nevěřil, všichni o něm pochybovali a posmívali se mu... Prostě to působí trochu nelogicky a ani "dětští" herci to příliš nezachraňují s výjimkou tradičně dobré a roztomilé Emmy Watson. Celá sága navíc jakoby se nemohla rozhodnout, zda bude pohádkou pro děti nebo hororem pro dospělé. A tak se děti bojí a přestávají chápat a dospělí se nudí nad dětskými problémy postav. Celkově tedy za 60%. ()

xylofonka

Je milé sledovat, jak se postupem let z dětí, které si ze začátku hráli na milou pohádku, stávají skuteční herci. Je fascinující poslouchat Alana Rickmana v roli Severuse Snapea. Je nádherné vracet se do Bradavic a vědět, že je režisér, kterému jsem nedůvěřovala, nezprznil. Na Alfonza to sice pořád nemá, ale s obsažností předlohy si tvůrci poradili téměř mistrně. Má to svoje mouchy, ale který film je nemá a pokud má člověk k Harrymu nějaký vztah a lačně hltá knižní předlohu i několikrát za sebou, tak by si film neměl nechat ujít. Téměř bravo za všechny zúčastněné, ale hlavně za Freda a George, Střelenku, Severuse, Siriuse atd atd atd. A ještě na závěr smekám klobouk, který nevlastním opět jako i ve čtvrtém dílu před Ralphem Fiennesem, protože on je skutečný Voldemort, takový jaký má být a jaký má plné právo strašit kouzelníky ve snech. ()

fruity

Když jsem viděl v létě moji nejoblíbenější Potterovskou knížku ve filmu, byl jsem doslova nasranej. Ale s odstupem 9 měsíců musim říct, že to prostě nešlo líp. Knížky jsou prostě na film moc dobrý a kdyby tam měli bejt všechny ty detaily co se mi líbí, tak by musel mít minimálně hodinu na 100 stran textu, takže by musel trvat 8 hodin. Logicky mně tak WB nemůže uspokojit, ale stejně se půjdu kouknout jak si poradí s dalšími díly. ()

wOOzIe

Nemůžu si pomoct, ale tenhle díl je prostě nejlepší jak filmařsky, tak i knižně. Všechny ti dětští Columbusové, zajímavě pojatý Cuarón a naposledy Mike Newel, kterému se povedl pěkný kousek jen za vizualního hlediska, ale po stánce knižní je to utrpení.A teď přišel někdo, kdo jim vytřel zrak- David Yates. Opravdu mě příjemně překvapil. Pojal to velice dobře a ví přesně co se od něj očekává. Od každého něco. Natočeno teda hlavně pro čtenáře knihy, kde se dozvíte samozřejmě také důležité věci, které se do filmu nevešly, ale Yates to udělal dokonale, takže se nemusí divák bát, že mu toho tolik uniká, sice ochuzuje o dost věcí, film je jen jako doplnění knihy, ale i přesto se má šanci výborně bavit a přes rozsáhlost knihy dobře porzumět narozdíl od Ohnivého Poháru. Abych to shrnul: výborné po všech stránkách, na své si příjdou všechny věkové kategorie snad vyjímkou těch nejmenších, čtenáře potěší velká snaha o dodržení předlohy, která zde byla dost obtížná, a diváci, kteří nečetli je ve filmu většina důležitých věcí. Závěrem jen, že sem velmi zvědav jak se Yates popere s šestým dílem, který si myslim bude ze všech dílů natočit nejobtížnejší... ()

danielwanderer

Prečo mám pocit, že sa šetrilo? Slečna J.K. vytvorila veľké fantasy dobrodrúžstvo, ktoré až dosiaľ svoju veľkosť nestrácala ani čo sa týka filmového spracovania. Aź doteraz, áno aj kniha bola orientovaná už skor na "väčšie" deti, ktoré budú chápať rebéliu a politické prvky, no i tak mi snímok (vlastne trochu aj kniha) prišiel akosi fádny. Úplne proste premosťovací diel. To je smutné, lebo knihy tento osud nestretol. V deji sa dozvieme o Fénixovom ráde, o formovaní Voldemortovej (aj Dumbledorovej) armády, tajomnej veštbe a mnohými ďalšími vecami, ktoré nečitateľov budú viac miasť ako baviť. ...akčný (a smutný) záver preberie z driemot. ()

Alojs

Temné, ukecané a herecky obstojné. Vysoké hodnocení je mi ale záhadou. Nemyslím si, že by to partička okolo Davida zvládla. Buďto se příliš osekávalo, nebo se až příliš rozjel střihač. Nesledovat pátý díl s přítelkyní, která má všechny Pottery načtené, nakoukané a naposlouchané (tam i zpět x-krát), místy bych nevěděl, která bije, kdo je ten, či onen. Co je ale nejsmutnější - chybí zde emoce a potřebně proceděná slza. Zase se umírá a zase mě to nechalo chladným. Stejně jako hrdiny. Přitom se jedná (jak jsem pochopil) o docela zásadní kapitolu v životě hrdinů. ()

Tiiso

Všichni jsme dospěli a všichni chceme život brát vážně. Pátý díl je temnější a děti si už tak na své nepřijdou. Film výborně udělaný a děj je moc hezký. Zde se už kouzlí a čaruje na plné obrátky. ()

casef

Už to nepůsobí tak dětsky a více jsou vykreslený charaktery postav. Nemůžu si ale pomoct, ve Fénixovu řádu mi postava Harryho není 2x sympatická. Více bych si to asi vychutnal, kdybych četl knihu, takhle mě to ale moc nevtáhlo, možná až se na to podívám znovu, tak si všimnu věcí, které mi utekly. ()

Ogrb

Bylo to trochu lepší než trapácká čtyřka, ale pro mě nic, co by bylo nutný vidět. Radcliffe mi je nesympatickej, Watson se mi nelíbí, takže zbývá jenom Grint a ten je asi jedinej, ze kterýho by někdy mohlo něco bejt. Potter jde prostě mimo mě. 6/10 ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)