Wes Craven, tvorca kultových hororových sérií Vreskot a Nočná mora v Elm Street, prichádza do kín s thrillerom Nočný let. Jedná sa o oveľa subtilnejší žáner, než na aký sme u neho boli doposiaľ zvyknutí, ale napätia a strachu neubudlo. Skôr naopak. Lisa Reisert (Rachel McAdams) strašne nerada lieta, ale hrôza, ktorá ju zmocní v priebehu nočného letu do Miami, nemá so strachom z lietania nič spoločné. Vo chvíli, keď sa lietadlo vzlietne, prezradí Lise na prvý pohľad sympatický spolucestujúci Jackson (Cillian Murphy) pravý dôvod svojho pobytu na palube: Pripravil plán na zavraždenie mocného biznismana a Lisa má byť jeho kľúčom k úspechu. Ak odmietne spolupracovať, jej otca zastrelí nájomný vrah, ktorý čaká na Jacksonov telefonát. Uväznená v obrovskom lietadle a 10 000 metrov nad zemou nemá lisa kam utiecť a koho volať o pomoc. Miami sa blíži a Lise zúfalo ubieha čas k nájdeniu riešenia, ktorým spacifikuje zločinca na vedlajšom sedadle a zabráni tak vražde... "Bolo príjemné opustiť obľúbený žáner a vyskúšať si niečo celkom nové. Nie je tu žiadny maniak, ktorý by naháňal ľudí s mäsiarskym nožom v ruke a nikto tu nenosí strašidelné masky teda okrem človeka, ktorého maska pozorného spolucestujúceho je veľmi civilná a o to možno nebezpečnejšia a reálnejšia. Nikdy nemôžete vedieť, kto si ku vám prisadne," hovorí režisér Craven. Keď sa scenár o klaustrofóbnej hre mačka s myšou úspešného televízneho scenáristu Carla Ellswortha dostal Cravenovi do rúk, bola z toho vraj láska na prvý pohľad. "V porovnaní s tým, ako ho Wes obohatil, v priebehu príprav na natáčanie a potom priamo na pľaci, to bol ale nepodarok. Wes je skutočný majster hrôzy," sebakriticky hodnotí Ellsworth. Kľúčových úloh únoscu a jeho obete sa skvele zhostili charizmatický Cillian Murphy (Batman začína, Návrat do Cold Mountain), ktorý presvedčivo zvládol obidve polohy a vychádzajúca hviezdička Rachel McAdams (Mean Girls), ako sebavedomá Lisa, ktorá sa odmieta nechať zmanipulovať do úlohy bezbrannej rukojemníčky. Zo zeme obidvoch istí skúsený Brian Cox (X-Men 2, Bournov mýtus) v úlohe ohrozeného Lisinho otca. (oficiálny text distribútora)

brtko

Dobrý thriller, ktorý pozdvihuje Cillian Murphy. Podľa mojho názoru však stále lepší zážitok ako Tajomný let s Jodie Foster. ()

FREEWHEELER

Tak tentokrát som bol príjemne prekvapený ba dokonca až nadšený. Super minutáž, fakt že skvelý nápad, bohová McAdams a slizký Murphy. Nebolo v tom nič hlbšie, ale napätie sa dalo krájať a kto by tú bezmocnosť takému jemnému stvoreniu mohol neuveriť. Vlastne zbytočné sa v tom prplať. ()

chrchel

Uznávám že víc než nějaké příběhové kvality mě přibitého do křesla drželo napětí, a také hlavní ústřední dvojice. Víc ani nebylo potřeba. ()

BenchPress

Narozdíl od Tajemného letu si ten let Noční neudržuje stálé tempo. První půlka je naprostá paráda. Cillian Murphy je správně vychytralý a zároveň docela nechutný. Druhá půlka je dělaná hrozně na šok a lacinej strach. To si mohl Crawen odpustit, ale to by nebyl tvůrce Vřískotu. Ale ta první polovina to opravdu tahá nahoru. To je téměř 60 minut výborného komorního thrilleru. 3/5. ()

wowylgu313

Zasloužených 65-70% ... Cillian Murphy si tu zahrál psychouše! A hrál ho velmi dobře. Drama, které vás po uvítání do děje, nepustí. Držíte ruce v pěst a "fandíte" ... Pamatuji si když jsem tenhle film viděl před x lety poprvé. V té době bych dal možná i víc procent. Nyní se přizpůsobují všem těm již lepším. Herecké obsazení tady je super. Tempo si to drží hned od prvního incidentu. Co se zda jako poklidný let z bodu A do bodu B se nakonec stane noční můrou. Na svou dobu luxusní podívaná. Dnes jsem se po x letech podíval znova a stále spokojenost. ()

bigjames

Vynikající Cillian, podprůměrná až otravná Rachel a celkem naivní, ale pro tento film dostačující příběh = slabší průměr. ()

kezzla

No tak to byla paráda...až...až na ten konec. Jako by si Craven nevěděl rady s tím jak to zakončit, tak tam šoupnul konec alá Vřískot. No, furt lepší než kdyby si vzpoměl na Fredyho. P.S. Ještě mi trochu vadila stopáž - 73 minut + 10 minut tituky...Das ist wenig. ()

Tuty

Škoda, že si Craven nakonci neuvědomil, že to není Vřískot a taky několika typicky amerických klišé, jinak výborné obsazení... ()

Katy19

Ten Cilian je ale hajzl! Pěkný napínavý a rychle ubíhající thriller. Lepší průměr, ale na 4* to podle mě úplně není. ()

gpx odpad!

Jejda, další z řady frašek "kdybys-nebyl-takovej-hrdina-tak-se-nám-ten-zločin-podaří". Film plný stupidit, kde jedna střídá druhou v neskonale rychlém sledu. U Bruce Willise to kousnu, ale u šmajdavý playmate, která rybičkou vyvraždí Alcatraz mi to nějak neštimuje. ()

kuře.gril

Co jsem si z toho filmu odnesla? To, že lidé jsou hrozní ignoranti. Když si nikdo nevšimne, že hned vedle vás v letadle někdo někomu vyhrožuje, tvrdě hlavičkuje nebo násilně zatlačí na záchodky ... něco je špatně. Ale jinak to byl vcelku dobrý film... nijak oslnivý, ale zaujal. Rachel McAdams ta role sedla, Cillian Murphy jako vždy velice nesymptický (hraje on někdy někoho typově jiného?). Jednohubka. ()