Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

robfi

Vadilo mi to vlezlé a nekonečné nimrání se v psychologii hrdiny, ne, že by to bylo blbě natočené a zahrané, ale tihleti týpci jsou prostě profíci, jsou psychicky silní a vědí do čeho jdou, takže to bulení s těhotnou ženskou a dceruškou na krku vyznělo absolutně trapácky a nevěrohodně. Jediné, co bych té bandě uvěřil, že by zabíjeli košer, mimo šábes a dávali si bacha na vepřové a množství výbušnin by konzultovali s Talmudem, ale to ve filmu kupodivu není. Jinak ovšem fajn, kamera, příběh, vyprávění.. prostě slušná zábava, jen trochu moc filmových šablonek a scén na efekt. Když bouchá bomba, musí tam být dítě, anebo aspoň milenci a sexy zabitá agentka musí umírat dloooouho a nahatá, jak jinak. Mohlo to jít i o mnoho vkusněji a méně vlezle. ()

rigby

Sugestivně podané vyprávění o pomstě za akci organizace Černé září. Uhrančivé ztvárnění diváka doslova přišpendlí po celou dobu (a nijak krátkou) k plátnu. Ale není všechno jen černobílé a na druhou stranu dává film velký podnět k zamyšlení, zda rčení Oko za oko... je vždy ta správná cesta. A tato otázka zůstává v mysli diváka i po skončení filmu. ()

OwenBobby

//Pro mě jeden z nejlepších Spielbergů. Eric Bana si výborně poradil s přechodem z celkem naivního a neschopného agenta v zabijíka osnujícího brutální vraždy palestinců, kteří stáli za Mnichovským atentátem. Škoda, že od té doby nedostal moc vyraznějších hlavních rolí, protože zde je jeho zachmuřelý kukuč hoden oskarové nominace. Jinak film vyniká hlavně drsností zpracování a věrným prostředím. 9/10 ()

PatrikP4

Film je hodně zajímavý...Eric Bana je velmi kvalitní herec... Jediné co hodně vadilo je to že 2 a půl hodiny... Bylo to prostě moc dlouhé... ()

Saxos

Pár měsíců po zabití 11 izraelských olympioniků v Mnichově 1972 Mosad spustil Operaci Boží hněv - mivca Za'am ha-El. Operace /lépe řečeno likvidace jakýmkoliv způsobem možných organizátorů "mnichova" a dalších z OOP, Černého září/ byla připravovaná tak, aby v případě odhalení nebylo zjištěno spojení s Mosadem a státem Izrael. Úspěch nic moc, pár omylů, hodně kritiky, doteď se k tomu moc nemají, na tři přeživší atentátníky se stejně nedostali a vybrané cíle s největší pravděpodobností neměli s Mnichovem nic společného. Závěr: doporučuji. ()

Lendak

Mal som veľké očakávania. Nehovorím, že to je sklamanie, ale čakal som od toho predsa len viac. Spielberg oproti Ryanovi trochu zaostal, a to hlavne s postavami. Kým v Ryanovi som si postavy obľúbil a mrzelo ma keď zomreli, tu ma neoslovila vôbec žiadna postava, všetci mi boli úplne v riti, vôbec som nevedel kto je kto a ich smrť ma vôbec nezarazila. Jediný, koho som si obľúbil, bol Eric Bana a skvelá premena jeho postavy z odvážneho a lojálneho agenta, na zúfalú a paranoidnú trosku. Zase tu je, typicky Spielbergovsky, skvelá práca s kamerou, hudbou a vraždy, spolu s akčnými scénami sú skvelo urobené (Holanďanka na lodi). Naopak tu sú niektoré časti zbytočné naťahované a filmu by neuškodilo, keby bol o takú polhodinku kratší. VERDIKT: 8,5/10. ()

PTuranyi

Skvelá dráma - izraelsko palestínsky konflikt ako pomsta za teroristický útok na izraelských športovcov na olympiáde v Mníchove. Sledujeme partiu (ne)Mosadu likvidujúcu postupne jednotlivé osoby z pozadia palestínskeho terorizmu. Výborné produkovaný príbeh s výbornými hercami. Daniel Craig sa tu stretáva v podobných úlohách s Mathieu Amalricom ako v Quantum of Solace. ()

De Large

A to som ešte váhal, či nedať iba 3 hviedy. Autentickejší po každej stránke sa mi zdal Gideonov meč. Tieto "veľkolepé" scény, keď v Aténach vybuchne hotelová izba boli síce super, ale boli to umelecké výbuchy, čakal som viac reality. Okrem toho, vo filme bolo veľmi veľa historických nepresností, doslova bludov. Jeden za všetkých - dievča ktoré zdvihlo telefón nikdy neexistovalo... A to nerátam "maličkosti" akože platili dolármi z roku 1996 (vtedy USA obmieňali bankovky) a po moste v Holandsku šlo Iveco z roku 2000. Od Spielberga som čakal rozhodne viac. Menej veľkolepých scén a viac chute a patiny. Skutočným pozitívom bola atmosféra 70-tych rokov. ()

Xylobalsam

Poměrně vydařená podívaná, ale pouze po vizuální stránce. Z nesmyslných, zbytečných a trapných dialogů vám často vstávají vlasy hrůzou, nicméně film má celkově velkou přitažlivost. ()

Caj

Je to zručně, stylově natočené, zajímavá kamera, výprava a tak - koneckonců je to Spielberg. Ale postavy jsou jen načrtnuté, takže mě těžko může zajímat jejich psychologický vývoj, politická rovina je nepříliš objevná (ano, násilí plodí další násilí, i Palestinci jsou lidé a nemít domov je celkem k ničemu - a co jako?), hlubokomyslné hovory plytké. A jako thriller film, kde se dvě a třičtvrtě hodiny opakuje schéma "nalezený Palestinec/příprava na zabití Palestince/zabitý Palestinec" může fungovat těžko. Čili až na několik celkem zajímavých scén (které se ale v těch 164 minutách naprosto ztrácejí) a slušných herců (ale jen slušných!) nic moc. Škoda. ()

Olivier

Nemám Spielberga rád a ani Mnichov na tom nic nezmění.Je to v podstatě přehlídka 100+1 způsobů, jak oddělat palestinského teroristu. Mezi jednotlivými vraždami si užijete ještě trochu toho filosofování, na čí straně že je vlastně pravda, dramatického váhání hlavního hrdiny a podobných kousků. Jednoduše - nuda. Spielberg neumí natočit dílo s "morálním podtextem" (ať už to znamená cokoliv), aniž bych neměl pocit, že mi něco vnucuje. ()

zaack

Napínavý thriller, jenž je velmi dobře natočený a má parádní obsazení (Bana, Craig, Rush, Hinds). Navíc je O NĚČEM. ()

Luke55

Jak nemám rád politické thrillery tak na Spielbergův Mnichov jsem se musel podívat.A po prvotních obavách,že Steven vyměkl a tak chtěl natočit něco u čeho alespon slza ukápne jsem byl tak vtažan do děje jako už delší dobu předtím ne.Arabové zavraždí 11 izraelských sportovců,Izrael naplánuje ofinzivu a začne vraždit Araby,kteří za tím stojí.Tím rozčílí i Araby,kteří s Mnichovem nemají nic společného a ti začnou zabíjet všechny.Izraelská tajná skupina(respektive Eric Bana)poté zjištuje,že asi nezabil pouze Araby,kteří stojí za atentátem.A všichni nakonec vraždí všechny,ten zabije toho,ten ho pomstí a tak to jde pořád do kolečka až dodnes.A Spielberg se nebál o tom natočit brilantní snímek a poštvat si proti sobě ''pár''lidí,kterých se film dotknul(především Izraelců a Arabů,Američanům je věčně všechno jedno pokud se to neděje na jejich území a asi ani plně tento snímek nepochopí).Škoda jen závěru,který trošku ztratil tempo a tak strhnu jednu * dolů,ale jinak celý film stojí za to mu věnovat plných 160(a něco) minut a ani jedné nelituju.80% ()

zager

Poučení: Na co jsou nám národy, přesvědčení, víry a seskupení? Jsou jen zdrojem neshod a vzájemných výměn názorů. Vytrácí se však to hlavní - život. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)