Chudobný farmársky chlapec Eragon nájde v Dračích horách čudesný modrý kameň. Najskôr ho chce iba speňažiť a zabezpečiť tak rodinu na nadchádzajúcu krutú zimu. Keď sa však z kameňa vykľuje dračie vajce a z neho neskôr dračie mláďa - Safira, uvedomí si, že stojí tvárou v tvár dobrodružstvu, ktoré siaha vysoko nad jeho možnosti. Dozvie sa totiž, že je súčasťou elitnej jednotky Dračích jazdcov. Jeho prostý život cez noc zanikne a on sa ocitne v novom, nebezpečnom svete intríg, kúziel a vojen. (TV JOJ)

kubas369

Další uspešný pokus hollywodských tvůrců o zprznění dobrého příběhu od nadějného spisovatele. Jedna hvězda za digitálního draka. ()

vipeerr

Nevyzrálost hlavního hrdiny Eragona mi šla na nervy. Celý film na mě působil jako přeoperovaná dívka. Pro takové akčně nabité fantasy tam měli obsadit alespoň někoho charismatického jako např. Ellijah Wood a né vyloženě takovou holčičku. Kouzlení, akční souboje, kouzelné šípy a létání na drakovi to je prostě výborný základ. Myslím že hlavní hrdina byl krok vedle. Jednou jsem se podíval a myslím že dost. ()

DeNighty

Další film, který byl natočen podle knížky. A samozřejmě je vše nastrkané do 104 minut co nejtěsněji na sebe, aby se všechno vešlo. Drak se vylíhne z vejce a hned mluví a oznámí hlavní postavě, jak se jmenuje. Copak jsem jediná, komu se to zdá trošičku... podivné? Trošku víc bych rozvinula děj, filmoví milovníci přežijou, když bude film o 15 minut delší, zato ale kvalitnější... Tři hvězdičky hlavně kvůli knižní předloze - příběh je prostě senzační, má spád a baví mě - což se stalo i u filmu. Jen prosím netočte pokračování.. ()

Esdälon

Fantasy nuda bez nápadu s průměrnými triky nesympatickým hlavním zmrdem a šerednou elfkou. Jedna za Ironse a jedna za Hedlunda, jeho Murtagh byl super. Ale co jsem mohl čekat, když už kniha byla slabej průměr, vyhypovanej masivní marketingovou kampaní, sázející na to, že děcka nečtou. Což je pravda. ()

matab

Četli vůbec tvůrci tohoto filmu tu výbornou knížku? Jen se modlím, aby je nanapadlo natočit další díl a ještě ničit další povedené díly. A pokuď ano jedině s Paolinim jako scénáristou a normálním režisérem a jiným hereckým obsazením. To by totiž podělali i Eldesta. Jenom za knižní předlouhu a pokus ji přenést na plátna kin dávám dvě hvězdy! ()

Kolosseum

Chudák Paolini... úvodní díl jeho vynikající knižní série si zaslouží filmovou adaptaci na úrovni Pána prstenů, ne takovouto slátaninu. Vůbec mě to nebavilo a ... zkrátka hrůza, zvlášť když máte rádi knižní předlohu! 12% ()

Daertelon odpad!

Tak, kde začít? Zaprvé: Paolini je blbec, když se mu to líbí. Z "Odkazu dračích jezdců" nezbylo snad vůbec nic. Zjištění Gedwey Ignasia u Broma, Bromův vzhled - v knize malý, tlustý, vousatý stařík - absence Solembuma, přehnané mládí Angely, Vardensko-Královská bitva, zabití jednoho Razaka (co to sakra?), to všechno je celé od začátku špatně. Zadruhé: Scénář ala gorila. No, popravdě, Buchman se mi dostat pod ruce - zmlátím ho Hamletem. Dialogy se za dialogy nedají považovat, spíš za automaticky generovaná náhodná slova. Zatřetí: Safira. Safiřin zjev sice trochu bortí moje dosavadní představy o vznešeném drakovi s blanitými křídly, ale jinak je zpracovaná moc dobře. Její výchova do dospělosti je ale tak strašně odfláknutá, že jsem si původně myslel, že se to Eragonovi jenom zdá. Ty skvělé pasáže o domě na stromě, krmení a první let, kde to je? Její dabing trochu skřípe, nehodí se mi k ní, ale budiž. Začtvrté: Pokračování. No, zrovna dvakrát se nedivím, že dosud netočí pokračování, protože si dost dobře zabouchli dveře s tím hafem nesrovnalostí. já dávám slaboulinkatých 5% - za Safiru. ()

WolfIssen

Knihy Christophera Paoliniho jsem sice nečetl, ale podle recenzí musejí být skvělé. Film, který vznikl pouhé 2 roky po dokončení knihy Eragon, je v mnoha ohledech nedotažený, plytký, mnohdy až prázdný, postrádá šmrnc a atmosféru. Řeč je o epické výpravnosti, kostýmech, propracovanosti prostředí atd. 2 roky jsou krátká doba na přípravu a natočení fantasy podle knižního bestselleru. Určitě ale potěší pěkně vyvedený drak, Jeremy Irons a slovenské exteriéry. ()

Guran

Myslel jsem, že půjde o stejnou bombu jako Pán prstenů, protože prostředí příběhu je podobné. Nakonec je toto obrovská slabota. Na snímek se můžu koukat tak jednou za rok, protože toto diváka nazaujme skoro ničím. Nevím jak to vysvětlit, ale i atmosféra filmu působí hodně slabě. Najdou se zde i zvraty, ale to snímek nezachrání. Podle mě příběh tahá pořád za jeden provaz, přijde mi jednotvárný. ()

Brano

Fantasy rozprávka, ktorá kopíruje od ostatných filmov čo sa dá. Chýbal tomu originálnejší dej, lepšia výprava a herci, pretože Speleers sa mi veľmi do tohto snímku nehodil. S jeho ženskou tváričkou by sa skôr hodil do Sajrajt ságy. Každopádne to bolo na fantasy žáner príšerné. Dialógy medzi chlapcom a dračicou tiež zlé. A nedá mi ani okomentovať český dabing. Hlavne hláška "Je to krásny, mladý drak" a v tom ten "drak", alebo skôr dračica prehovorí ženským hlasom "No vidíte, on sa skutočne v drakoch vyzná." Asi sa autori dabingu pozabudli v akom rode sa vyjadrovať. ()

Fronix odpad!

Veľmi som sa na tento film tešil pretože knihy som proste žral ale ako som ho videl som zhnusený.Z knižnej predlohy úplne minimum.Príbeh vôbec nejde podľa časovej osi kníh a je slabý ba až nudný.Keby knihy neboli moja srdcovka ani by som to nedopozeral do konca.Na môj vkus to ma až privysoké hodnotenie.Pre mňa je to obrovské sklamanie pretože tvorcovia mali skvelý príbeh len ho nevedeli dať do schopného celku pre fanúšikov,ktorí na tento film čakali s veľkým očakávaním. ()

bloody21

Nechapu co to mělo znamenat, Už od začátaku film jaksi pohnojili, mládě draka se vznese do výše a najednou jako mávnutím proutku je z něho obrovský drak...Teda drak. spíš se objevila velká ryba něco jako lochneska.. Vůbec necvičil s mečem a jde do války.a z ničeho nic provádí kouzla a samozřejmě mu nic není protože je velmi silný. a závěrečná bitva? co to jako bylo? :D letěl s tou rybou a všechny je zapálil... ()

Kimkong

Na tento film jsem byl v kině. Knihu jsem měl moc rád a film byl velké zklamání. Po dějové stránce. Triky a Sienna Guillory byly koukatelné. ()

Venak

Film se mi původně líbil, ale po přečtení knižní předlohy bych dal odpad, protože prakticky nic není jak má. Postavy podle popisu v knize jsou zcela jiné, náhlý vzrůst draka je taky kravina a spousta dalších věcí... Dávám 2 hvězdičky pouze za to, že je to celkem hezky udělané. ()

Athlona

Nikdy bych necekala, ze se kniha 23 leteho kluka docka, tak rychleho prevedeni na filmove platno jako je tomu s Eragonem. Knihu jsem cetla film videla a kupodivu me prevedeni knihy do filmove podoby velice mile prekvapilo.Film je dobry, pribehy o dracich vzdy "tahly" a ,kdyz se clovek zaposloucha do vypraveni Broma v podani vynikajiciho Jeromy IRONS zustane vyset na jeho rtech s napetim a ocekavanim co se v dalsim okamziku stane. John Malkovich ktery zde hraje krale Galbatorixe, pak zustava jaksi v pozadi,skoda.K nepoznani je zde Robert Carlyle (The Full Monty, The World is Not Enough) na , kterem si visagiste pekne smlsly a jeho zly carodej Durza s rudymi vlasy je opravdu protipol hercu,kteri zde predstavuji kladne hrdiny.K drakovi mohu napsat jen to, ze je velic dobre animovany ovsem jeho hlas v podani HERECKY Rachel Weisz je jaksi divny, proste me nesedi protoze jejim hlasem je jaksi veskere nebezpeci proste pryc /pisi o originalni zvukove verzi/ale slyset NENU ktera nadabovala hlas draka v nemcine je vice nez hrozne a nedoporucuji ! Ted uz si jen pockam na ceskou verzi.Kamera a strihy jsou velice dobre vse plynule a hezky pomale vzdyt se jedna predevsim o film pro deti.Muj zaver: Jedna se o pekny film plny fantasie i kdyz se najdou takzvane hluche sceny, kterym se neubrani snad zadny film ,protipolem jsou akcni sceny s drakem kterych je mnoho a tak nam nezbyva nic jineho nez se tesit na pokracovani ,ktere se bude natacet, protoze kral Galbatorix ma pro nas ma zaver filmu jedno prekvapeni jen ,ale prosim ne tak dlouhe a mozna by bylo dobre se dostat trochu vice na uroven filmu Lord of the Rings, pak by byla podivana urcite 100%,nemam totiz rada filmy ,ktere jsou "umele"prodluzovane" scenami, ktere jsou zbytecne hluche a nic nerikajici ,bohuzel i zde se tomu reziser Stefen Fangmeier nevyhnul , proto 4 hvezdy. ()

Drahy

Přes všechny negativní recenze a názory jsem se přece jen rozhodl, že se na filmové zpracování Eragona podívám. Četl jsem knížku, a tak jsem si řekl, že to zkrátka musí stát za to - pro mě jako fantazy maniaka. Nakonec MF Dnes se svou negativní recenzí mě nejvíc nabudila se na film podívat. Musím ale přiznat, že hned ze začátku příběhu mi tam chybělo několik velmi důležitých scén. Například - nalezení vejce ve filmu trvalo pár minut. Růst dračice Saphiry, která vyrostla na filmovém zpracování za 3 sekundy a výběr jména, které si vybrala vlastně sama a následný úprk dračice z vesnice s Eragonem v náručí (drápech), kterému se vlastně nic nestalo a ještě spadl do slámy, když v knížce se popisuje, jak byl celý poškrábaný a skoro snad i umíral. Tyto věci mi zkrátka nedaly a už jsem začal film odsuzovat. Ale brod byl ještě daleko. Ztrhující zpracování bitvy , krásné kostýmy a dračice v brnění mě ihned odtrhly od negativních myšlenek. Bitva s ohnivými koulemi na závěr, kterou jsem si přesně takto představoval, mě utvrdila v tom, že si film zaslouží přinejmenším dobré hodnocení. ()

Chladek

Nedá se říct, že by to byla blbost, kopírující ostatní fantasy filmy, kterých je v poslední době přezpříliš. Když se na to podíváte z pohledu s ničím nesrovnávajícím, jako na samostatný film, je to podívaná vcelku zajímavá. Říkám záměrně zajímavá, ne dobrá, nebo špatná. Co se týče vizuální stránky, hereckých výkonů, či výpravy, nemám ani jednu výtku. Po straně dějové a příběhové ale film trochu kolísá. Ač se nato snažím dívat neovlivněně, další "vyvolený a předurčený" mě už doopravdy nebere. Navíc se mi zdálo, že do krátkých 104 minut chtěli nacpat velké množství děje. Takžestřih se mi zde taky nezdá. Z kina jsem odcházel rozporuplný, ale nevím, jestli na to budu znova spěchat. ()

Jumper

Než jsem zašel na tento film četl jsem jen něco málo komentářů tady a popravdě sem byl rozpačitý jestli na něj vůbec půjdu. Udělal jsem dobře. Dvě hoďky v kině utekli jako voda a jediné do oka bijící pro mě bylo: "zrychlený děj" (to byla až drzá skákačka), trošku nesladěné překonávání vzdáleností (drak versus kůň a to hned v několika částích filmu) a možná hodně příběhu v na to krátkém filmu. Na debut nasekal S.Fangmeier chyb akorát a věřím, že se ponaučí a proto se máme v dalších dílech na co těšit... Jinak nemám co dodat. Nevím o knize ale ten příběh je super nápad. Okoukaný, ale ten drak... :) A krom toho Safira je prostě sympatická "ještěrka" :) ()

CrazmydRed

Eragon nebol sice zly film, ale suhlasim s mojou sestrou, ze sa s dejom nejako poponahlali. Jedna "velka" udalost za druhou, cloveka uz nic neprekvapi, dej sa da predpovedat dopredu aj polhodinu dopredu. Jedinym svetlym bodom bol Jeremy Irons, aj ten sa vsak neohrial vo filme dlho...A John Malkovich sa objavil dokopa v kolkych scenach? Dvoch - troch?! A ukoncenie? Mizerné.. ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (viac)

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (viac)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (viac)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (viac)