Jakobova sestra Julie zemřela během svatební noci. A vše nasvědčuje tomu, že to udělala vlastní rukou. Její bratr se však nechce smířit s pouhým konstatováním smrti. Chce zjistit, proč se ta tragédie musela stát. A zjištění je možná ještě hrůznější než samotný čin. Pravda se skrývá v městečku Morke… (oficiálny text distribútora)

TheEvilTwin

Z Dánských filmů se mi líbí více novější kousky (Složka, Zabijáci...), ale Morke není žádná hanba a severský filmový styl z něj tryská na kilometry. Pomalé, ponuré a roztahané vyprávění (které bohužel ne každý ocení) spolu se slušným námětem dělají z Morke fajn, inteligentní věc, která je ke konci bohužel trochu nelogická a Nikolaj nejen, že se celý film tváří jak blázen, ale taky se tak ve finále trochu chová. Záporák je správně hnusný, prostředí severu výborné, nápad originální a v určitých místech umí film být i citlivý, takže za mě spokojenost, ale protože mám s čím srovnávat, čtyřhvězdu nedám a nechám ji spíše jiným dánům. ()

Viperine

Napnutá jak kšandy jsem byla... od začátku až do konce. Tenhle film je zářný příklad toho, že i za málo peněz se dá udělat hodně muziky. Dle mého je to dokonce herecký a scénáristický megakoncert. Hodně zahuštěná a sugestivní atmosféra, nenásilná a přitom všeprostupující dramatičnost, výborná kamera a obrazová stránka filmu vůbec... Navíc neustálý dějový vývoj - doslova prošpikovaný zvraty, ale přitom ne po povrchu se klouzající úprk. Velké nadšení. PS: v zařazení do žánru mi tak trochu chybí "Psychologický" - nejeden milovník onoho "žánru" si na tomhle smlsne. ()

kareen

Není to špatný film, ale v některých momentech mě mírně rozčilovalo chování hlavního hrdiny, který nebyl schopen podat prosté vysvětlení svých podezření a místo toho se choval občas dost nelogicky. Navíc Nikolaj Lie Kaas mě svým výkonem také zrovna dvakrát nenadchnul. Na druhou stranu je tu celkem slušná mrazivá atmosféra a třeba scéna na chodbě v hospodě, kde byl Jakob ubytovaný byla docela strašidelná. Konec pak byl dost předvídatelný, což je další mínus pro tento severský snímek, takže víc jak za tři zkrátka dát nemohu. ()

jedna_vrana

Ak sa niekto z vašich blízkych pokúsi spáchať samovraždu – bežnou reakciou je byť zaskočený. Hoci, na prvý pohľad, mohol mať na to dôvod. Začnete premýšľať, čo ste zanedbali a tiež popierať. Naozaj sa o to pokúsil? To nemôže byť pravda... Niečo musí byť zle. Anker - javí sa ako krotký tlsťoch, ktorého zmyslom života sa zdá byť rodina, no ďalšia známosť ukazuje na znepokojujúceho človeka, ktorý za milou tvárou skrýva temnú stránku. ()

DonBraso

Možná jsem chtěl příliš a to se mě osobně vymstilo.Chladné a deprimující severské režijní kousky jsou vždy zárukou kvality,jenom mě zrovna tady snímek nevtáhnul sebou do vesnice Mørke jak bych si přál.Ústřední dvojice se už setkala v jiných filmech a je hlavní devizou celého snímku,ono taky čeho jiného.Hudba sice krásně podkresluje ilizu starýho venkova,což je hezký a tou atmoškou.Novinář/detektiv Jakob co chce přijít na kobylku,proč zemřela jeho sestra Julie,se vydá do vesnice a začíná vyšetřovací část až do konce.Dalo by se posuzovat,jestli tento film není čistě kriminálním,bohužel postav je příliš málo a člověk aby si vybral toho kdo za všechno může je víceméně 50/50.Když bych řeknul,že víceméně,kdo je nejvíc vidět na plátně,vrah to není,tak tady se šachistovi podlámou kolena :)Místama mě přišla i trochu triviální scénka o blbcovi(Jakob se zaparkovaným autem u statku),místama převrácený styl Colomba,který se chce vrátit snad 4krát domů a furt to nejde a další berličky s né moc zajímavých finišem na jezeru,který mě tedy přišel až už moc amerikaniše.Pěkných 70%. ()

• Mørke je město v regionu Střední Jutsko v Dánsku, ale také dánský výraz pro temnotu. (šerminator)