Lietadlo spoločnosti United Airlines sa jedenásteho septembra 2001 o 10.06 zrútilo na pole neďaleko dedinky Shanksville v štáte Pensylvánia. Žiaden zo 44 ľudí na palube katastrofu neprežil... Let číslo 93 z New Yorku do San Francisca v ten deň, ktorý sa krvavými písmenami naveky zapísal do dejín nielen USA, ale celého sveta, uniesli samovražední atentátnici z Al-Káidy. Ich cieľom bol Biely dom. No kým tri ďalšie lietadlá 11. septembra naplnili svoje hrôzostrašné osudy a narazili do budovy WTC a Pentagónu, pasažierom letu číslo 93 sa podarilo zmeniť kurz, ktorý mali naplánovaný štyria teroristi nachádzajúci sa na palube. Čo presne sa však vtedy stalo? Nuž... (TV Markíza)

Estetik 1

Hraný dokument s velkým odstupem a skoro žádným patosem. Díky tomu možná až příliš emocionálně chladné. Ale řemeslně se tomu asi nedá nic vytknout. ()

Desmi

Přestože člově ví, jak to dopadne, je film krásně dramatický a v závěru vám oči přímo přiková k obrazovce. Bohužel ale až od druhé poloviny filmu. Dlouho, na můj vkus, trvalo, než se děj trochu rozhoupal a začala skutečná panika. Nic to ale nemění na tom, že rekonstrukce oné tragédie je to vpravdě zdařilá a za shlédnutí jistě stojí.. ()

FOndra

Zážitek z filmu samozřejmě umocní skutečná odálost. Každopádně závěr snímku pořádně drásá nervy ... (hlavně nezaměňovat s TV verzí) ()

ludovit14

Paul Greengrass vo filme United 93 nám priblížil udalosti okolo 11.sep.2001-ťažko tomuto príbehu uveriť,že to presne takto bolo,kedže si myslím,že pravda je úplne inde.Ale,keď to zoberieme ako thriller je to veľmi slušné dielo-ktorému najviac škodia herecké výkony.Neviem čo si myslel Greengrass,že plnohodnotný film sa dá natočiť bez hercov.Okrem teroristov som hereckým výkonom v lietadle ako aj na zemi,vôbec neveril(priam naopak,bolo to smiešne čo tam tá herecká banda stvárala).Tu stačilo angažovať pár hercov z,,B’’kategórie a nie z kategórie,,G’’.Hlavne v lietadlo to malo byť o emóciach a o väčšom chaose-a tak isto na zemi chýbali herecké výkony,ktoré by nás presvedčili,že ÁNO takto to nejako mohlo byť.HOD:86%.VIDEL 2 krát.PS:ak by tu boli 100% herecké výkony,tak by moje hodnotenie bolo 100%. ()

pitrson

V momentě, kdy se pasážéři sjednotili a vyburcovali k odporu, jsem si tolik přál a snad i věřil, že to tzv. dobře dopadne, i když z historického podtextu vím, že to dobře dopadnout nemohlo. A to je na tomto mistrovském díle režiséra Greengrasse nejvíc obdivuhodné a já smekám! ()

hony23

Film věrně mapující události 11.září 2001. Tady se nedá moc vytknout. Snad pouze ten chaoz ve střihu, kdy člověk ztrácí orientaci, zda je zrovna v řídícím středisku v Bostonu, New Yorku nebo v Clevelandu. Ale on ten chaoz evidentně panoval i na zmíněných místech, když letadla padala na Washington a New York. Naopak oceňuji, že nás tvůrci ušetřili patosu hustého tak, že by se dal krájet, jak tomu v podobných filmech bývá. A teď už mě nechte, jdu si na PC postřílet několik stovek muslimů - ALAHU AKBAR! ()

zigy

Roztřesená kamera je fuj, nicméně jsem to skousnul, abych prožil s cestujícími jejich tragický let 11. září. Chudáci lidi, byli stateční, a tohle je důstojná pocta všem, kteří se vzepřeli. Film je velmi specifický, opravdu jde spíše o rekonstrukci událostí než o nějaký klasický děj s hlavními postavami...tady jsou hlavní postavy všichni pasažéři, opravdu všichni....Škoda zdlouhavého úvodu, naopak neuvěřitelně napínavý závěr (ačkoli víte, jak to skončí - zajímavé). A po skončení budete mít chuť všem islámistům nakopat zadek. ()

Tribe

Po filmové stránce je to parádní kousek, ale po etické stránce je to hnus největšího kalibru. Když si k tomu ještě přičtu možnost, že si za to v Jůesej můžou sami, tak to tomu dává dokonalou tečku. Bohužel (bohudík?) jsem viděl příliš mnoho dokumentů / výpovědí / důkazů o tom, že to bylo celé jinak (tím samozřejmě nemyslím konkrétně dění v letu číslo 93) ... a vzhledem k tomu, co se dnes ve světě děje (strach, propaganda, teror, Islámský stát vytvořený ze Syrské opozice, kterou, především na začátku, podporovala CIA (pššt!), USA / EU vs. Rusko, Írán, Sýrie, Čína), tomu prostě věřím. Také nechápu, jak toto může být pocta všem nevinným lidem, kteří onoho dne zahynuly. Představte si, že by jste 11. září někoho v těch letadlech ztratili... chtěli by jste se za 5 let podívat na film o tom, jak vaši příbuzní / kamarádi zařvali v letadle? A prožít si to celé znovu? Já teda rozhodně ne. Poprvé v životě nehodnotím film jako takový, ale hodnotím pouze jeho hnusný a jasně manipulativní účel, který má upevnit všechna "oficiální" stanoviska z této kontroverzní události. ()

Spoiler

Greengrass zkrátka umí a už nás o tom přesvědčuje pěknou řádku let. Dokázat udržet diváka v napětí od začátku až do konce, i když ví, jak jednotlivé situace probíhaly, a co se všechno stalo, je opravdu mistrovský kousek. Bravo Paule! ()

jackalsc

První hodina celkem nudná, pak se konečně začíná něco dít, nabírat pořádné obrátky a závěr je strhující. Kdyby byl film natočen převážně v letadle tak by to nemělo chybu. Ale takové to ,,obtelefonování" armády a řvaní do sluchátek, že situace je kritická je docela dobrý balast. Takovéto snahy o budování atmosféry u mě propadávají svou nudou a vykrádáním tun typicky starších Hollywoodských filmů. ()

Vlasek

Mimořádný zážitek, ani jsem nedýchala. Navíc se musím přiznat, že jsem vůbec nevěděla o čtvrtém letadle, a proto to bylo pro mě velké napětí až do konce. Výborně natočené a tak autentické až z toho mrazí. ()

sebulba1981

Protože se blíží výročí událostí z 11.září,rozhodl jsem se pro tento film.Abych si připomněl,jak strašný a zbabělý to byl čin.Stále je to pro mě nepochopitelné,proč se něco takového stalo.Tento film doporučuji všem,abychom si stále připomínali obrovské hrdinství všech pasažérů,kteří se do poslední chvíle snažili odvrátit nevyhnutelný konec.A pokud mám hodnotit samotný film,říkám jen BRAVO.Tohle strhující drama je z filmařského hlediska na vrcholu mého žebříčku nej filmů,po kterých v noci nemůžu spát.Opravdu doporučuji všem. ()

ivanek.b

Tenhle film JE na pět hvězdiček. Dokonalý ... neskutečně silný příběh a i když každý ví, jak to dopadne, stejně jsem se přistihl, že pasažérům držím palce, aby to zvládli a letadlo přistálo. V mnoha scénách by se napětí dalo krájet, telefonáty na rozloučenou blízkým jsou totálně emotivní a odzbrojující ... Paul Greengrass to prostě zrežíroval bravurně a s ohromnou úctou. Posledních pár minut od plánování útoku na únosce jsem skoro nedýchal. A poslední vteřina filmu je taky dokonalá - dokážu si představit desítky režisérů, kteří by nám nabídli pohled shora, s výbuchem, troskami všude kolem, atd. Nicméně "střih - tma" je asi nejdokonalejší řešení konce. ()

Ronkar

Dle mého nejlepší ztvárnění tragického dne 11. září. Greengrass užil dokumentární kameru i způsob vyprávění, který vůbec nespadává do patosu a perfektně sedí k nervydrásající zápletce cestujících, kteří se snaží přežít v naprosto bezvýchodné situaci. Tohle je boj o holý život bez amerického patriotismu, umělých slz či jiných srágor, které obvykle ruinují výsledný dojem podobných snímků. Teroristé tu nejsou zobrazení jako neosobní démonické figurky, ale skuteční lidé, které chtějí dosáhnout opozičního cíle, kterému hluboce věří. Čas běží, únosci ztrácí nervy a cestující začínají chápat, že nejde o výkupné... atmosféra se dá krájet a pak přichází FINÁLE. Poslední čtvrhodinu filmu, kdy se zoufalí pasažéři snaží probít cestu do kokpitu, jsem měl pocit, že mi v hrudi snad pukne srdce. Velmi realistické a s obrovskou dávkou napětí. Velkou zásluhu má i výborně zasazená hudba, ambientní, podkreslující. Tenhle film se nesleduje ale prožívá, a to s takovou intenzitou a hrůzou, že jsem po naskočení titulků nezmohl na jedinou myšlenku, jen zůstal sedět s otevřenou pusou. Strašné... a přitom strašně dobře natočené. ()

Goumen

Postupně gradující příběh dle skutečných událostí mě dokázal hlavně v závěru dost vtáhnout do děje a vše bylo velmi realisticky a autenticky zpracované. Beru to spíše ale jako věrohodné zpracování reálné události než běžný film a to hlavně proto, že tu nejsou žádné hlavní postavy, na které by se film od začátku zaměřoval. ()

Lukys

Nudná, ukecaná a hypnotická konverzačka, která své tempo drží až do finále. Většinu scén se díváte na rozhovory mezi úředníky a vojáky a ani náznak napětí nebo nějakého zajímavého prvku se tu prostě neukáže. Většinu filmu sledujete dění řešení celé situace v kancelářích a do toho proběhne pár scének z letadla. Spasení přijde v podobě našlapaného finále, kdy se i dostavují i hlubší a výraznější emoce. Zdálo by se, že právě finále filmu přidává nějaký ten bod navíc, ale na mém hodnocení to nic nemění. Většinu času se totiž díváte na scény bez napětí, bez hudby (až do finále, kdy se konečně jaký ten dlouhý tón ozve) a s nic moc kamerou. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (viac)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (viac)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)