Okná vesmíru dokorán

(relácia)
  • Československo Okna vesmíru dokořán
všetky plagáty

Štúdiová relácia s dokrútkami, grafmi, fotografiami v dialógu moderátorky - herečky Jany Plichtovej s českým astronómom Jiřím Grygarom, ved. pracovníkom Astronomického ústavu ČSAV. Prvá časť prvej série publicisticko-dokumentárneho cyklu o tajomstvách a zaujímavostiach vesmíru. Relácia je venovaná Zemi, katastrofám prichádzajúcim z vesmíru - možným príčinám vyhynutia dinosaurov. (oficiálny text distribútora)

Nick Tow

Aj za socíku našťastie vznikali vďaka hŕstke "pozitívnych deviantov" dobré veci, dokonca aj na televíznych obrazovkách. Tejto relácii pomohol k celkovému "jedlému" dojmu aj civilno-sympatický prejav J. Grygara. Ten si ma nedávno naprosto získal jednou replikou - tá ale nepadla v tejto, ale inej relácii - ktorou reagoval na dotieravé otázky moderátora, ktorý vo svojej naivite dúfal, že Grygar má patent na rozum a zodpovie úplne každú otázku. Po jednej takejto brisknej otázočke na pôvod vesmíru sa Grygar zamyslel a odpovedal: "Sem už věda nesahá, tady je už jenom Bůh". Toľko pokory sa medzi vedátormi tak často nevidí - a to nehovorím ako pánbičkár, ale agnostik... ()

gudaulin

Vrchol populárně naučné tvorby Československé televize, na svoji dobu moderně pojatý, dovedně režírovaný a s nadhledem moderovaný pořad, který stavěl na schopnosti našeho předního astronoma a popularizátora vědy Jiřího Grygara zprostředkovat nejnovější vědecké poznatky způsobem přijatelným i pro naprosté laiky, aniž by se podbízel povrchní senzachtivostí. Velmi zajímavá hudební znělka a kresby výtvarníka Káji Saudka napomohly vytvořit zvláštní tajemnou atmosféru. Celkový dojem 90 %. ()

xxlch

Děti mají svoje pořady typu "Byl jednou jeden-vynálezce-život ap".Předchůdce těchto pořadů by byl určitě tento cyklus,který perfektně,hlavně úplným laikům,dokázal přiblížit vesmír tak,jak si jej neumíme vůbec představit.Pravda je,že po tolika letech ,jsou už mnohé věci jinak a jsme určitě ve vědění o vesmíru o hodně dál.Nicméně, tehdy to byl skutečně jedinečný počin.Kresby pana Saudka vše perfektně dolňovaly-jeho stvárnění třesku je jedinečné.Ó jak jsem zavzpomínala na jeho kresleného "Lips Tuliana" a mnoho dalších. ()

John Dunbar

Pana Grygara jsem si vždy velmi vážil až do doby, kdy se on a jeho Sisyfovská parta namočila do skoncování s pořadem Detektor. Nicméně jsem jako dítě sledoval jeho pořady vždy jedním dechem. I když jsou již "Okná" po vědecké stránce překonané, měly v jeho pojetí vždy nezapomenutelnou atmosféru, pomocí které Vás dokázal pan Jiří těmito svými otevřenými okny bez odmlouvání vytáhnout na své vesmírné výlety. ()

• Problém vznikol, keď si niekto všimol, že scenáristom relácie je Vladimír Železný, ktorý sa v roku 1968 zúčastnil na ilegálnom vysielaní proti sovietskej okupácii. Jeho meno museli okamžite stiahnuť z titulkov. (krasomama)
  • O výtvarnou stránku pořadu se postaral ve své době stále zakazovaný výtvarník Kája Saudek. (sator)