Gympl

Predloha:

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl, Eva Holubová, Tomáš Matonoha, Martina Procházková, Lenka Haluzová, Zuzana Bydžovská, Max Kušiak, Tomáš Hanák, Jan Kraus (viac)

Pedantný fyzikár Milan (Milan Šteindler), strnulý češtinár Karel (Jiří Schmitzer), jalový telocvikár Jaroslav (Martin Zbrožek), ekologický učiteľ výtvarnej a triedny učiteľ Tomáš (Tomáš Matonoha), mondénna riaditeľka školy Mirka (Eva Holubová) a ďalší podľa svojich predstáv formujú úbohých študentov na rozpadajúcom sa gymnáziu. A tak málokoho štúdium naozaj baví a zaujíma. Petr Kocourek (Tomáš Vorel ml.) a Michal Kolman (Jiří Mádl) do školy radšej nechodia a keď tam náhodou zavítajú, tak celé hodiny prespia, lebo po nociach kreslia graffiti. To je to jediné, čo ich okrem dievčat skutočne baví. Nebezpečné výpravy na strechy domov, ilegálne prenikanie do útrob metra, dramatické lezenie na komín... Napätie, riziko dolapenia a naháňačky s políciou sú naozajstné, zábavné aj kruté. A tak niet divu, že sa ich bezradní rodičia (Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Ivana Chýlková) večne stresujú a občas sa v záujme doštudovania svojich nezvedených potomkov spoja s profesormi. (TV JOJ)

Murrro

Komediálna zložka krívala, dramatická celkom nefungovala, rozporuplné herecké výkony - na jednej strane výborná Holubová, Bydžovská, Schmitzer, Mádl, na druhej strane Vorel ml. a jeho filmová partnerka s ich zúfalými pokusmi rovnakým výrazom vyjadriť čo najviac emócií... Badať, že scenáristi si o fenoméne grafiti čosi naštudovali a zrejme aj vďaka tomu sa atmosfére podarilo sem-tam ma vtiahnuť. Nepodarilo sa ale udržať tempo v jednotlivých dejových líniách, z ktorých viaceré vyšumeli do prázdna (línia matky-alkoholičky, motív Pavlinho sebapoškodzovania). Film ako celok je síce vizuálne atraktívny, no nedotiahnutý príbeh ho u mňa degraduje pod hladinu priemeru ()

Toshiro

Navzdory stereotypním postavám a předvidatelnému ději jsem dokázal udržet pozornost celý film. Výchova dětí prostě není sranda a jak jsem kdesi četl, tak "škola je jedno z nejzásadnějších krimogeních prostředí". Navíc, učitelé nemají motivaci, rodiče čas a všechno to de do háje. ()

kajas

Docela pěkný film zobrazující českou střední školu. "Ty vole, přesně takový akvárko máme doma taky." "Ty vole, vždyť jsme u vás doma." Nejlepší postavou je bezpochyby "hulič", který sází jednu hlášku za druhou. I učitelský sbor nemá chybu. Mít ale takový fakany doma... ()

CageDepp

Tedka koukám, že už to je 9 let co to natočily. A to jsem myslel, že ten film odkládám tak 3-4 roky to ale, ten čas letí. Musim říct, že asi po tomhle do tedka nenatočily u nás slušnej film, když neberu válečný. Tak jsem se podíval a natočily 2 filmy co by šli Ženy v pokušení a Občanský průkaz. ()

dom156

Jeden z mála českých filmů hlavně (od roku 2000), na které se dá vcelku dívat,aniž byste měli pocit méněcennosti či dokonce traumatu. Chvílemi jsem se dobře bavil, ale také jsou zde hluchá místa. Docela jsem se divil kolik známých herců tam narvali, ale docela jsou u jednotlivců utlumena jejich ega a celkem jim spolupráce jde. Přibližně střední pasáž mě docela nudila, ale zas to vykompenzuje začátek a slušný i konec. Po delší době zas mohu doporučit nějaký český film. ()

L_O_U_S

Podle mého názoru poměrně slušný Vorlův snímek, u kterého se přímo nabízí srovnání s jeho starším veledílem KOUŘ. Stejně jako ten, i GYMPL je spíše než komedií jakousi kritikou současného společenského dění - v tomto případě úplatnosti, neúcty k autoritám a k cizímu majetku, psychického teroru, byrokracie (nesmyslné přepisování třídních knih), zkostnatělosti... Líbí se mi, že se film nesnaží o obhajobu čmárání po zdech jakožto "spravedlivé revolty" a že zde nikdo není ušetřen. Humor je tu jen jakýmsi kořením a z velké části se o něj stará bezejmenný smažka a jeho zelený list, který sklízí u mostu na Berounce. Jak zde kdosi poznamenal - i mně přijdou tak trošku podivné vztahy ve třídě, kdy jsou "šprti" jedna ruka s místní galérkou. Z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak obvykle nebývá. Po herecké stránce mi film přijde spíš průměrný, ale ústřední duo Mádl-Vorel jej dokáže utáhnout, hostinský Radomil Uhlíř hraje zhruba totéž co v KOUŘI a děvčata když už nic, tak se na ně aspoň dá dívat... :-) Kamera zajímavá no a hudba... Nejsem příznivcem hip-hopu, ale k tomuto filmu by se jiný styl hodil asi těžko. A když jsem zaslechl "School Theme" (zní při Tomášově výkladu o jeskynních malbách), tak mě napadlo, že už jsem jej někde slyšel... Ale asi se mi jen něco zdálo. Nejlepší scéna: opraváky. "To je vůl..." (301.) ()

hygienik

Slušná paródia, ktorá sa na nič nehrá. Divákovi je po 5 minútach jasné, že film nebude hlbokomyseľný ani seriózne sa tváriaci. Z hľadiska hereckých výkonov a scenára sa možno jedná o film, nad ktorým bude nejeden fajnšmeker ohŕňať nos. Deň pred Gymplom som videl film Spoločnosť mŕtvych básnikov, ktorý je skvelo hodnotený. Herecké výkony réžia, všetko. Po 45 min som to vypol lebo som sa nudil a s filmom - predovšetkým so snahou mladých gymnazistov hľadať zmysel života - som sa nestotožnil. Gympl ma naopak zaujal, uveril som mu naplno lebo hovoril o všednosti študentského života a evidentnú hyperbolickosť a parodickosť jednotlivých príhod som bral ako plus. Skrátka je mi jedno, že kamera, herci alebo scenár sa niekomu zdá byť stupídny. Mne sa to páčilo. ()

grogodil

Jediné pozitívum filmu bolo, že som si ešte pripomenul, že preplnená kinosála ešte v dnešnej dobe nie je ťažkým sci-fi a že som sa mal počas najslabších momentov (a že ich tam bolo dosť) možnosť oprieť o frajerku (ktorá moje "nadšenie" spriaznene zdieľala), privrieť oči a snažiť sa podriemať.... zápletka filmu nulová, postavy nadnesené a strašne šuštiace papierom (ak to má niečo spoločné s realitou, tak učiteľov úprimne ľutujem), herecké výkony až na Mádla a Vorela, ktorí občas utrúsia nejaký vtipný šplech, hóoóódne žalostné a záver vyznievajúci zúfalo do stratena.... ()

Skip

Sem tam dobrý fórek, to se musí nechat, ale celkově na mě film působil spíš jako nějaká ne zrovna podařená komedie začínajícího režiséra. Problém je, že Tomáš Vorel začínajícím režisérem vůbec není. Nevím, jaký byl záměr v tom, aby herci hráli tak podivně rádoby amatérsky, často s přímým pohledem do kamery, což působilo vyloženě idiotsky. Tak nějak se mi zdá, že se tady promrhala příležitost natočit docela dobrý film. ()

higuain

Ani pár velmi dobrých gagů (např. ohýbací most) nezachrání jinak značně nudnou komedii, která se asi snaží o něčem vypovědět, ale realitě neodpovídá ani zdaleka. Gympl tak zůstává někde na půli cesty mezi komedií a dramatem, přičemž nefunguje ani z jedné strany. ()

Lennnnna

Vorel se stále drží na poli toho, co mu jde nejlépe a sice mírné grotesky, či karikatury, s čímž souvisí i nemalé přehrávání všech přítomných, ale světe div se...ono to funguje a Vorel překvapivě trefil hřebík na hlavičku. Nesnaží se nic řešit, či moralizovat, přináší jen určitou načrtnutou výpověď, která s tou porcí nadsázky překvapivě vyčnívá nad ostatními pokusy natočit film o mladých z posledních pár let, snad jen s vyjímkou výtečných Pusinek, kterým dosáhnout na kotníky bohužel nemůže ani zdaleka. Sklepácké pojetí mě nesmírně bavilo, civilní projev Tomáše Vorla mladšího naprosto dostal, ten kluk je vážně neuvěřitelnej a Jirka Mádl se taky umí vytáhnout, když mu k tomu dá někdo příležitost. Vorlovi se podařilo nevídané a sice skloubit drama s teen komedií, která ale nesklouzává k trapnosti a jedná se tak o velice příjemný počin - pro všechny generace. ()

Rafik

zisk v čr : $? návštěvnost : 464,769 / líbilo: Jan Kraus, protože ten je skvělej snad v jakékoliv roli, Vorlův nápad natočit film s graffiti tématikou a chuť spolupracovat s opravdovými writery, zajímavá hudba od Wiche, dobře zahrané role Holubovou a Schmitzerem, Šteindler jako fyzikář a v noci jako taxikář, pár dobrých hlášek ()

kinderman

Údajně to má být komedie. Škoda, že mi někdo neřekl, čemu přesně se mám smát, zda učitelům (obludárium naprostých zoufalců), rodičům (ani jeden není zcela duševně v pořádku) nebo hajzlíkům, kterým film "leze do zadku" (prvoplánová postava zkouřeného mimoně je pro teenagery jistě vděčná). Dovedu si přesně představit, jaká cílová skupina se popadala za břicho a udělala snímku tržbu. Setkávám se s ní totiž v práci denně. ()

fallangell

Vorel ml. ukazal ze hrat opravdu umi a Madlovi tahle role opravdu sedla. Scena s elektrikou me skoro shodila ze zidle a takovych bylo vic. Prijemny film, jen skoda mnoha karikatur ucitelu. Filmu by sedelo spis vaznejsi pojeti. ()

Petroff

Tohle je fakticky hrůza. Když jsou na celym filmu nejlepší kozičky mláďátka lezoucího ze sprchy, tak je něco fakt špatně. V případě gymplu prakticky úplně všechno. Jak to, proboha, může mít přes 50%? O mladym Vorlovi se nedá říct, že hraje... prostě blbě čumí... já bych k tomu řekl už jen jedno: NEČUMTE NA TO! Budete mít zkaženej tejden. Nicméně, i lidé, které mám za celkem soudné, se o Gymplu vyjádřili ve smyslu, že jde o docela dobrej film. Asi těm lidem srazim pár hvězdiček. ()

dee-key

Slabší než čaj ze školní jídelny. Jako bych takových debilů neměl plné chodby ve vlastní škole, musí o nich ještě točit filmy. Jeden nevychovanej spratek co nechápe, že nedělá umění, ale nasírá lidi tou barvou na zdech, druhej nevychovej zbohatlík, který nepochopil, že za peníze si nekoupí všechno a pak zbytek stereotypy: nafintěný barbíny, třídní oudsider, vyhulená palice, citově deprimovaná chudinka atd... ()

GILLWANDER

Mne to zas tak vtipne nepripadalo. Hlavný herci neboli veľmi svojimi výkonmi presvedčiví. Ale musím brať do úvahy, že je to film pôvodu českého takže nemôžem byť až tak prísny. Takže 2*... 50% ()

maverick10

Vcelku slusna teenagerovska podivana z dilny Tomase Vorla. Bojim se jen ze tento film je takova motivace pro mlade nasledovat sve filmove hrdiny. Je to mozna tim ze pan reziser to pojednal spise jako teenagerovskou zabavu. Chyby mi tam nejake to moralni pouceni a snaha vysvetlit divakovi ze poskozovani ciziho majetku neni normalni. Zuzany Bydzovske mi bylo fakt lito, ale nez jsem stihnul cokoliv pocitit, hned to pan reziser utnul. Nektere dobre dramaticke momenty filmu jsou nedotazene. Jakoby pan reziser nevedel jestli je to dorostenecka komedie ci drama. Tape mezi obema zanry a bohuzel to drama je tu hodne osizene. A je to skoda, naopak by to melo vetsi hloubku a noakonec i pouceni. Hudba byla ovsem skvela a Madl hral vyborne, mozna je to tim, ze mu role nebyla tolik cizi :-))) ()

Katarine

Na Gympl jsem slyšela velmi rozporuplné reakce, proto jsem nevěděla, jestli se na film těšit, nebo ne, aby mě náhodou nezklamal. Nakonec se mi líbil víc, než jsem sama čekala. Není to ten typický český film, jaké se v poslední době natáčejí. Je sice taky plný sprostých slov, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo, právě naopak. A herecké obsazení bylo víc než dobré. Film ukazuje v některých případech docela běžnou realitu, i když tykání s třídním by v dnešní době ještě jen tak neprošlo, možná za 10-20 let. Hudba je tady zvolená trefně. Není to však nějaké veledílo české kinematografie, proto trochu slabší 4*. ()