Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

viperDavid

Ani nevim co mi vadilo, asi spis to, ze to nema na klasicke batmenovky, ve kterych jsem vyrustal, proste je toho uz moc. Bohuzel, kdybych tenkrat vedel, ze je to posledni role Heatha Ledgera, asi bych to hltal mnohem vice ()

danco123

Ďalší brilantný film od režiséra Christophera Nolana! Som nesmierne rád, že som tento film mohol vidieť. Herecké obsadenie je skvelé, len mi je ľúto že Heath Ledger nedohral v tomto filme svoju hereckú rolu a bol to jeho posledný film v ktorom hral. Prostredie filmu, hudba a dej sú vynikajúcimi článkami filmu. Môžem len dodať že tento film skutočne stojí za pozretie a nielen za pozretie, ale takmer s určitosťou medzi najlepších Batmanov, aký bol kedy natočený. ()

Yesqward

Neskutočný film! Kvôli tomuto filmu som sa prihlásil na ČSFD a tým som spoznal svet filmov! Čo dodať! Po štvrtom pozretí stále zimomriavky a neskutočne dobrý pocit z videného filmu. Snáď len toľko dodám, že Heath to zahral perfektne, ako naozajstný psychopat, pre túto rolu sa narodil. Film má všetko, príbeh, akciu, atmosféru, no proste treba to vidieť, aj keď nie ste fanúšikom netopierieho muža. Úplne niečo iné než Burtonova farebná fantázmagorina. Klobúk dole Mr. Nolan! Plus ešte aby som nezabudol, neskutočne epický, a najlepší soundtrack ku filmu! 110% ()

Mirokukii

CHAOS Jen naprostý magor se vám bude vysmívat do obličeje, když ho budete mlátit. Ano Ledger tento film svým výkonem pozvedl, ale pouze o něm to není. Skvělý Eckhart, Caine, Gyllenhaal (dobrá to výměna) i tihle všichni jsou šrouby skvělého scénáře a režie, kdy každá kostka dříve, či později, zapadne přesně tam kam má, a naservíruje se tak epický, dech beroucí příběh se skvělým gradujícím finále. Spousty akce, napětí, odlehčujících hlášek, paniky, chaosu a bezmoci. Po skončení podobné pocity jako při sledování Sedm (neschopnost dýchat, sklíčenost, smutek). Ale přece jen je to film o boháčovi, co si večer natáhne gumáky, skáče ze střech, a mlátí gaunery. ()

karlik4801

Epické drama. Ledger je monem lepší Joker než Nicholson a ten Oscar je plně vyslužený. Zajímavý děj se zajímavými herci. To posunulo laťku opravdu vysoko. Jonathan Nolan a Christopher Nolan jsou páni. Hans Zimmer opět přispěl skvělými skladbami. Nadchlo to diváky, je to skvělá podívaná s pěknými zvraty a občas nečekaným a příjemným dějem. ()

Blacks

Jednoznačně nejlepší díl celé serie, skvělý scénář, skvělí herci a korunu všemu dává postava nejlepšího záporáka celé serie a jednoho z nejlepších vůbec. ()

hallelluja

Pozerám opakovane, hľadám úprimne.... Kde dopekla sa skrýva tá nadzemská kvalita??? Z môjho pohľadu prudko preceňovaný film. Vlastne dva... z toho druhého celý čas vyskakuje Joker. DOPLNENÉ 24.03.14: Asi som mala zatmenia alebo čo... Je to temné, epické a celkovo boží. Len nechápem, čím si tá nezaujímavá čupka Maggie získala priazeň dvoch najmocnejších chlapov Gothamu. ()

Ryuuhei

Tak teď už mám jasno - Nolan mi prostě nesedne. A vlastně ani DC. Příliš temný podtón, přiliš velký důraz na hravost už tak komplikovanějšího děje. Líbilo se mi celkové vyvrcholení, zejména dilema s lidmi na dvou lodích a nevybíravost, která hlavní postava zemře, či se kompletně změní. Ale vesměs jsem se pořád koukal na čas a říkal si, kdy tato až příliš dlouhá jízda skončí. Je mi líto - mně se Temný rytíř rozhodně nezavděčil. Mimochodem, pronesená věta kapitána lodi „Pořád žijem. To znamená, že oni nás taky nezabili.“ se může hrdě řadit po boku podobných hlášek typu „Lidi umírají, když jsou zabiti.“ ()

uhlajz

Nejlepší film pro mě nadále zůstává Matrix, ale Temný rytíř mě absolutně v ničem nezklamal, a to jsem měl očekávání obrovský. To co předvedl Ledger bylo neskutečný. Naprosto komplexní film, který se nedá zaškatulkovat jako akční, nabitý od začátku do konce. Těším se na další Nolanovy filmy ()

BS

Batman zneužívající svoji moc (a ta motorka!!!), Harvey Dent jako bdělý ochránce města, šílený anarchista Joker, neúplatný Gordon a anarchie v ulicích Gothamu. K tomu epilog jako taková malá třešnička na dortu. Geniální pane Nolan, vskutku geniální! ()

youtoo18

Christopher Nolan prekonal sám seba. V celom filme som si najviac vychutnával absolútne geniálnu hudbu od Hansa Zimmera a J. N. Howarda. Cítil som sa ako na koncerte. Odporúčam ostať v kine do úplného konca. Môj najväčší „kino-zážitok“. Je to doposiaľ najlepší sfilmovaný komiks aký som kedy videl. No a čo sa týka Heatha Ledgera alias Joker, jeho výkon je brilantný a to akým štýlom hovorí a chodí je pozoruhodne (ach škoda, že Ledger zomrel). ()

Cocacolix

Možná je ten film u oblíbenejch skoro u každýho uživatele, ale mě ten film přesvědčil o tom, že Christopher Nolan natočí dobrej film se spoustou prachů tak, aby to nedopadlo jako u Michaela Baye. Vkusně akční, zápletka vynikající, hudba na výbornou (že jí vyškrtli z nominací na Oscara, to mě teda naštvali) , herecký obsazení a ztvárnění postav na výbornou. Ale hlavně, ten film nebyl přeplácanej, a měl hlavu a patu ()

Cushing

Možná i za tři hvězdy, ale zklamání prostě příliš hluboké.Musel jsem to rozpít lahvičkou skvělého bordeaux. Festival chladu a nepřehlednosti, tak zní neoficiální podtitul tohoto filmu. Bale byl matnej a neměl příležitost, Maggie byla miscast, vypadala jako učitelka nebo spíš Jokerova maminka,a já furt čekal na nějakou hezkou holku. Nekonala se. Zato ta fůra nelogičností a nedotažeností, občas zmatenej střih, a taky hromada smradlavýho patosu a usámovskejch paralel, děkujeme, to by nás nenapadlo. Na imdb to nějaký týpci onanisticky vzývaj jako nejlepší film všech dob. WTF? Todle? Jsem znechucen. Do kina dlouho nepůjdu. Vrátím se k románům. A ke komiksům, proč ne. Tohle má s nimi málo společného. ()

Beky

Wow, Wow, Wow....Temný rytíř je negeniální dílo....neřadim ho mezi nejlepší filmy všech dob....díky celé jeho komplikovanosti na konci filmu ztrácí výrazně dech....poznáte to přesunem na jedno místo, kde už jsme jednou byli....nechci nic prozradit, Batman začíná má výrazně lepší zakončení, stylovější!! Jsem velkým fanouškem Batmana začíná, pro mě to byl naprostý šok, nečekaně vynikající restart jedné z postav comicsového světa. Proto co se srovnání týče, je Batman začíná lepším filmem po stránce komplexnosti, lépe drží pohromadě a já v něm nenašel slabé místo. Temný rytíř je mnohonásobně komplikovanější, mnohonásobně vrstevnatější, mnohonásobně monstróznější a to s sebou nese velké břímě, film Nolan ukočíroval na 90%! Maggie Gyllenhaal neni lepší než její předchůdkyně, celou dobu na mě působí jak vrásčitá bába, pro Batmana příliš stará a nezajímavá, pro mě změna jednoznačně k horšímu. Filmu chybí lepší zakončení, to už jsem ale psal! Vypadá to jako kritika, ale neni, je to pouze muj výčet osobních pocitů z filmu který posunuje comicsové hrdiny do sféry postav, kde jim budeme chtít věřit nos mezi očima, kde příběh a herecké výkony hrajou nejvýznamnější roli, kde akce bude realističtější a uveřitelnejší...skládám poklonu všem co se na filmu podíleli a už se těšim až se na něj podívám znova a znova!! Jednou větou: Heath Ledger je Joker, Joker je Heath Ledger. ()

Micro41CZ

Joker!!! Muhehhaaaahaaaa!!! /// A i když si odmyslím tuhle pro mě nej postavu všech dob, rozhodně povedené svým způsobem natočení, kdy jste jako by posazeni do příběhu, který je vyprávěn poněkud odlišným způsobem, než jsme zvyklí. Tenhle film je až moc opravdový (až na závěrečnou proměnu Dvojí tváře). Šíleně opravdový. A jiný. Nejde rozvádět, zkrátka -- to se musí vidět. ()

neoBlast

"Tonight you are all going to be part of a "social experiment." Tento citát by se měl objevit na plátně ještě před začátkem promítání. Nolan zkouší, kdo vydrží dvou a půl hodinový intenzivní sprint za jeho rozjetým rychlíkem a přitom se nám směje z posledního vagónu, že je o krok (stejně jak tvrdí o sobě Joker ve filmu) před námi. [btw: Dokonalý trik zůstává pro mě osobně nepřekonán; Zimmer s Howardem vybrousili svůj hudební diamant k dokonalosti] 90 % ()

Zdeňka

Původně jsem chtěla dát pět hvězdiček, dokonce jsem je měla už i nachystané, ale po dlouhých úvahách jsem zjistila, že dokonalost Jokera nebo spíše Heatha nedokázala zaplnit moji spokojenost z celého snímku. ()

T-pack

Konečně ten správný (a naprosto dokonale obsazený) hlavní batmanovský padouch. Konečně ta správná atmosféra. Konečně je tu nový Batman. Neokoukanější, komiksovější, prostě nadupaný! Lepší pokračování Batman Begins jsme si nemohli přát... Možná jen škoda Batmanova hlasu. Je to tak, Batman má znít drsnějš než Bruce, ale řešit to počítačem... ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)