Strážcovia

• Česko Strážci - Watchmen (viac)
Akčný / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (viac)

Je nájdená mŕtvola istého Edwarda Blakea, ktorý bol medzi superhrdinami známy pod prezývkou Komediant. Evidentne násilná smrť nikoho neznepokojuje, svet má totiž úplné iné starosti. V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna, ktorá veľmi reálne hrozí prerásť v nukleárny stret svetových veľmoci. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach, ktorý za Komediantovou vidí smrťou rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov, a tým otvoriť cestu ďaleko ambicióznejšiemu a nechutnejšiemu projektu. V snahe zabrániť najhoršiemu sa Rorschach pokúsi zmobilizovať všetkých bývalých kolegov, z ktorých naozaj nadprirodzené schopnosti má v skutočnosti len jeden. Ich cieľom bude strážiť ľudstvo. Kto ale bude strážiť ich? (TV Markíza)

BuryGol

Nemůžu si pomoct, ale jak na to každej pěje ódy, nepřidám se k nim. Asi je to tim, že neznám předlohu a všechny hrdiny jsem poprvý viděl až tady. Uznávám, že tohle natočit určitě nebyla žádná sranda. Ale člověk by asi musel znát původní komiks. Po tomhle filmu u mě pořád vede X-Men. Tam aspoň měli hrdinové superschopnosti, který tady má jen Dr. Manhattan a při vší úctě k tý postavě, mluví jako teplouš. Jinak Malin Akerman je kus, a hodně se mi líbil Jakcie Haley alias Rorschach. V tom filmu jsem i přes svou neznalost hodně věcí odhad dopředu a u pár věcí se jen usmál. No, nebejt těch kladů co jsem napsal a vynikající muziky (ten člověk co jí tam dál má fakt vkus!), bylo by to ještě o hvězdu míň. Někdy filmy nemusej trvat tři hodiny a stát miliony...jako Living in Oblivion, co jsem hodnotil včera. ()

sellsakul

Presne ako to napísal POMO: "20% stopáže je aktuálne dianie, 80% sú flashbacky, oboznamujúce nás s postavami, ku ktorým som si za celý ten čas nenašiel cestičku a z ktorých iba jedna - Rorschach - je dobre napísaná a zahraná (rozumej zaujímavá). Akcie tu prakticky niet, ale všetko je zabalené do krásneho vizuálu, plného nápaditých montáží, spomalených záberov a fantasy feelingu, kde nič nie je nemožné a kde neónovo modrý superhero neustále filozofuje o niečom nesmierne duchaplnom mimo chápanie nás pozemšťanov." Potiaľto úplne súhlasím, ale žeby som bol ohúrený z prvej polovice? A o druhej polovici ani nehovorím. 2,5hodiny nuda, ktorú čiastočne zachránili efekty a postava Rorschacha. Ostatné stojí za ... 2* ()

zolo23

Už len úvodné titulky so spomalenými zábermi a fantastickou hudbou ma očarovali. Perfektné postavy, vizuálne efekty a hudba urobili z tohoto filmu dokonalý komiksový film. Škoda, že väčšia časť filmu sa zaoberala postavami na úkor príbehu. Možno sa ho dočkáme v druhom pokračovaní:-) (ak nejaké bude). ()

Kangaxx

Špičková atmosféra, rating 18+, herecké obsadenie a skvelý český dabing sú hlavné domény tejto nečakane dobrej adaptácie. Nechýbalo veľa a šlo by dokonca o dokonalý počin. To by si však musel režisér odpustiť vyložene trápne hrdinské klišé momenty, typu obligatórnej prezentácie hrdinových schopností proti 20tim pankáčom v tmavej uličke, čakajúcim celý deň v kanáli na vhodnú obeť...Takýchto slabých momentov je tu bohužiaľ viac (aj keď nižšej intenzity), čo je trocha zarážajúce, pretože dielo takýchto kvalít ich rozhodne nepotrebuje. Trocha mi vadila i miestami "mierne" zvrátená morálka (poznáme sa síce celý život, ale nechce sa mi ťa 5 minút prehovárať aby si nikomu nič nepovedal, tak ťa radšej rozložím na atómy a pôjdem si dať pizzu...). Nedostatkov je síce málo, ale o to viac bijú do očí, preto nemôžem hodnotiť plným počtom. ()

Philoun1

Nevim jestli jsem to nepochopil nebo to prostě bylo na mě dlouhé, ale Watchmen mě nijak více nezaujali, nechám si však hvězdičku nebo dvě pro další projekce. ()

manonfire

Nenašel jsem důvod pro jednu hvězdu. Intelektuální hovory se vedou přeci jenom v trochu jiném duchu,než se o to pokouší toto filmové pseudoindividuum. 10% ...ale jenom kvůli Márovi. Ať má radost, kluk ušatá. ()

Sir-Filip

Vzhledem k faktu, že nemám rád komixy a už vůbec ne dle jejich předlohy natočené filmy, je to vlastně nejlepší hodnocení, které mohu dát! "Watchmen" není kusový komixový film, jako třeba Batman, či Spiderman, má toho v sobě víc i pro nefanouška tohoto žánru. Čím mě ale film zcela okouzlil, tak to bylo úvodní intro s titulky. Nikdy ve svém životě jsem neviděl takový BÁJEČNĚ SKVĚLÝ úvod, jako právě tady! Skvělé filmy si většinou takovou věc nechávají na konec, "Watchmen" to ale do Vás napálí hned na začátku. The Times They Are A-Changin'" Bob Dylan - v kombinaci s úžasně esteticky upravené, pozměněné americké historii 20. století, to se prostě ani nedá popsat slovy. To je opravdová Fantazie!!! Po skončení titulků jsem měl pocit, že snímek skončil, ale on teprve začíná. Zbytek samotného Snyderova díla už pro mne nebyl tak oslnivým počinem (opravdu nemám komixy moc rád), ale pocit z úvodu ve mně přetrval až do samotného konce. Pro mne osobně je "Watchmen" z komixového žánru tím suveréně nejlepším, co jsem doposud viděl!!! "ENJOY IT !!!" ()

European

Nejlepší úvodní titulky všech dob. Muzika několikrát seděla k filmu naprosto dokonale (např. Jimi Hendrix, Bob Dylan). Velmi podařený film. ()

toropro

Když jsem se na film poprvé díval, tak to bylo bez titulků, moc jsem tomu nerozuměl. Ale i přes jazykovou bariéru bylo v tomto filmu něco, co jsem obdivoval. Když jsem se na něj o pár měsíců později podíval s titulky...oněměl jsem úžasem ()

Krasus

Nerad bych ze sebe dělal hlupáka, ale ani rádoby chytrolína. Co nejdříve zajdu pro knihu a poté se vrátím s hodnocením. Zatím však podotýkám, že jsem shlédl přes tři hodiny velice zvláštního a neortodoxně pojatého mixu meziliských vibrací zabalených do celospolečenkého nevyváženého spektáklu. Watchmeny by však měl vidět každý. Pak už se nebude o filmu mluvit jako o polotovaru, za který by se nemělo platit. ()

Molir

Doporučuji konzumovat pouze ve chvílích zmaru za temných nehostinných večerů, tak budete na tuhle skvělou adaptaci dokonale připraveni, protože jestli se něco povedlo převést, tak je to ponurá depresivní atmosféra předlohy. ()

Jello Biafra

Adaptácia komiksu Alana Moora (Z Pekla, V jako Vendeta), ktorá bola dlhé roky považovaná za nezfilmovateľnú. Sme v alternatívnej realite v roku 1985. U moci je stále Richard Nixon a USA vojnu vo Vietname vďaka Watchmenom vyhrala. Na dvere však klepe hrozba nukleárnej vojny so ZSSR. V úvodnej scéne je jeden z Watchmenov zabitý a zvyšok sa snaží vypátrať prečo musel zomrieť. A pravda bude veľmi krutá. Prvé čo ma pri sledovaní tohto filmu napadlo je, že temnou noirovou atmosférou a neónovou štylizáciou pripomína klasiku Blade Runner. Monológy hrdinov či jednotlivé flashbacky vás dokonalo pohltia a napriek tomu že je film dosť dlhý, tak sa tu ani na chvíľu nenudíte. Film mňa dosť prekvapil nečakaným množstvom násilných scén, kde sa lámu ruky a krv strieka všade naokolo. Musím povedať že to sa v komiksovej adaptácii hneď tak nevidí. Režisér Zack Snyder (Dawn of the Dead, 300) filmu dodal úžasný vizuálny štýl, ktorý spoločne s inteligentnými dialógmi a sympatickými postavami vytvára z filmu dokonalý zážitok, ktorý vo mne ostane nadlho. Videl som 3,5 hodinový ultimate cut a je to skutočne filozofická lahôdka s množstvom pridaných scén vrátane animovaných sekvencií "Príbehy čiernej lode". S Blade Runnerom má tento film ešte jedno spoločné, a síce že film sa nedočkal v kinách tak veľkého úspechu aký asi tvorcovia očakávali a že mnoho divákov "konzumentov" tento film dokonca zatracuje ako nudný a ukecaný. Ale ja si myslím že za takých 10-15 rokov bude tento film považovaný za neodmysliteľný kult - presne ako Blade Runner. ()

Luteka

Kam bych tento film zařadila? Drama? Romantický? Komedie? Krimi? Thriller? Utopie? Válečný? Katastrofický? Těžko říct. Jedno vím ale jistě, jeden z nejlepších, ne-li přímo nejlepší "Superhero" film, který kdy spatřil světlo světa. A to jsem velký fanoušek Marveláckých filmů, ale klobouk dolů před Watchmen. A málem bych zapomněla, neuvěřitelné padnoucí soundtrack. ()

giovanni3

Velké zklamání, kde jsem dal na poprvé jen 2*, ale nakonec jsem dal alespoň ty 3*. Za 162 minut je tu a tam zajímavá akce, tu a tam láska.. Ale dějově to není něco extra plytké rozhovory, hrozící jaderná válka. Herecké výkony obstojné (Rorshak byl super). Nejlepší jsou asi vizuální efekty, ale za ty nelze uměle zvedat samotné hodnocení. Celkově slabé a nezachránila to ani pohledná Malin Åkerman. Na 3* to vytáhl až závěr s Rorshakovým deníkem. 3z5 ()

Darth_AK

Film, který bych normálně odsoudil jako nudný a příšerně natočený, ale v tomto případě se stala výjimka. Může za to hlavně mnoho flashbacků nabízejících alternativní historii, v čemž se já vyžívám, skvělý charakter Rorsacha a hodně zajímavý plán záporáka, které ve své podstatě i dává smysl a morální dilema filmu je tak to, co mě u něj tak udrželo, byť se mi některé aspekty nelíbily (Patrick Wilson jako Night Owl je hodně špatný, části s doktorem Manhattanem jsou občas až příliš artové). Každopádně jsem se přistihl že už od první scény jsem byl docela upnutý k obrazovce, a obzvláště flashbacky z rozhánění demonstrantů a války ve Vietnamu byly něco pro mě. Finále považuju za velmi zdařilé. Každý charakter měl svá pozitiva i negativa, ke každé událostí k filmu se dá zaujmout morální stanovisko - ano, líbí se mi to. Líbí se mi to moc. 4*, poprvé a naposledy, Zacku Snydere.."What happened to us? What happened to the american dream?" "What happened to the american dream?! You are looking at it." ()

Luksa

Pro mně osobně zřejmě nejzásadnější filmový zážitek roku a adaptace, která s přehledem zadupává všechny filmy na motivy komiksu za poslední roky do země. Poprvé jsem to viděl jako neznalec předlohy a byl jsem překvapen, jak mě Strážci dokážou neustále něčím překvapovat. Třeba postavy jsou vesměs magoři - každý tam má trauma nebo úchylku, charakterové vlastnosti a minulost, na kterou je brán zřetel, ale člověk je rychle přijme a fandí jim. Ono hlavně linie okolo Dr Manhattana byla pro mě takřka opojná, asi proto že mám rád sci-fi. Atmosféra je zde hustá, tísnivá, pocit že se svět hroutí do zkázy... Od tvůrce Třístovky bych tak feelingový film nečekal. Zack Snyder si toto dílo skutečně vymazlil, jak vidno z různých detailů a drobností. Děj je zajímavě podaný (flashbacky o postavách) a podnětný(!), hudba netypická, ale padnoucí (Philip Glass potěšil). Jako jiný pohled na téma superlidí je tento kousek originální, chytrý a neskutečně zábavný, i přes skutečnost, že akce je pomálu. Rozporuplné reakce docela chápu (z mého okolí se to nelíbilo skoro nikomu), ale pro mě jsou Watchmeni po dlouhé době něco, co mě doslova přikovalo do sedačky. 100% ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (viac)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)