Strážcovia

• Česko Strážci - Watchmen (viac)
Akčný / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (viac)

Je nájdená mŕtvola istého Edwarda Blakea, ktorý bol medzi superhrdinami známy pod prezývkou Komediant. Evidentne násilná smrť nikoho neznepokojuje, svet má totiž úplné iné starosti. V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna, ktorá veľmi reálne hrozí prerásť v nukleárny stret svetových veľmoci. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach, ktorý za Komediantovou vidí smrťou rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov, a tým otvoriť cestu ďaleko ambicióznejšiemu a nechutnejšiemu projektu. V snahe zabrániť najhoršiemu sa Rorschach pokúsi zmobilizovať všetkých bývalých kolegov, z ktorých naozaj nadprirodzené schopnosti má v skutočnosti len jeden. Ich cieľom bude strážiť ľudstvo. Kto ale bude strážiť ich? (TV Markíza)

higuain

What happened to the american dream? It came true. Měl jsem obavy, především kvůli délce a rozporuplným ohlasům, ale Snyder je všechny zakopal hluboko pod zem a vysolil mi prvotřídní komiksovku, kde těch 162 minut uteče jako voda, hluchá místa neexistují a klidně bych snesl i prodlouženou verzi. _____ Druhá a třetí projekce (prodloužené verze) mi jen potvrdily výjimečnost tohoto filmu. Nejlepší Snyder. ()

Efik_CZme

Co si budeme povídat... Watchmeni jsou velmi zajímavý film. 5* je odpovídající hodnocení... k dokonalosti mnoho nechybí. A co se k němu dalo říct v komentech již bylo řečeno. Jediná věc mi v tomto filmu nesedla, a to Wilsonovo "přirážení". Bavil jsem se u něj přibližně, jako při mé nešťastné návštěvě promítání filmu Líbáš jako bůh... Určitě by šla celá erotická scéna udělat lépe, snad trochu decentněji. Řežisér patrně toužil nechat dohrát svou oblíbenou písničku, která zmíněnou kopulaci podbarvuje. Tedy Zacku! Příště uber pánevních pohybů;-). NEZAPOMENUTELNÉ SCÉNY: Wilsonův sen, Crudup ve Vietnamu, úvodní titulky... ()

Fanucci

Snyder toto nezvládl. V obří stopáži toho divákovi sděluje příliš mnoho, nepřehledně prolíná retrospektivu a současnost. Odbočky od hlavní linie příběhu mimořádně ruší a obrovské množství postav tomu vůbec nepřidává. Za velké klady příběhu považuji noirovou postavu Rorschacha, část filmu představující Dr. Manhattana a také pointu. Ta vlastně vyzdvihuje amorální chování a klasický rozdíl mezi zloduchem a "klaďasem" se smazává. ()

Huntelaar

Tak pro začátek nemám v plánu tady omílat porovnávání Komiks vs. Film, jen snad mi přijde velice úsměvné tolik proklamované tvrzení "otrocký přepis", ale to snad musí napadnout každého tam kde text doprovazí obraz v takovém měřítku (Pokud by tomu bylo naopak, tak by se zas tvrdilo, že nedodržuje předlohu.....pche). Nebo to snad Jackson zobrazil Roklinku uplně jinak než jak píše J.R.R.T.? No ale teď k tomu hlavnímu. Snad nejvíc co mě zaujalo je, jak se Snyderovi podařilo udržet u tak drahého filmu čistou R-kovost (= kurvy, chlast a chlebíčky) a ten fantastickej soundtrack. Vybrakovaní "blockbusterů" posledních 40 let a napasování je do scén, kde mi to rozum přestává brát. U téměř každé písničky jsem se pozastavil...."Sakra kde jsem ji už slyšel?!"...nebo..."To snad ani není možný jakou nadsázku to tomu záběru dává?!"...Bob Dylan, Simon a ten druhej, Janis Joplin, Leonard Cohen, Jimbo Hendrix, K.C. & The Sunshine Band ad.....PS: Už jsem sfoukl i předlohu a musím uznat, že co se týká pojetí, se obě díla značně rozchází. Film je víc o akci, což je v určitých částech (emocích) jenom na podporu věci viz. přerod Rorschacha. ()

kinderman

Že dojde k vypuštění vyprávěcí linie "comicsu v comicsu" a redukci některých postav, bylo jasné. Že pro znalce předlohy bude první půlka (představení hrdinů a vztahů mezi nimi) trochu "nudná", taky. Ale s každým dalším okamžikem se to zlepšuje, byť mnohé odkazy (Nostalgie, Nový hraničář) a motivy (vztah trafikanta a mladého comicsového fandy) zůstávají kvůli finálnímu sestřihu neukotveny, což by ovšem mohla napravit prodloužená DVD verze. Snyder příjemně překvapil a po millerovské řežbě si s mnohem sofistikovanějším Moorem poradil se ctí. ()

dee-key

Jo, líbilo se mi to. Já jsem komixový fanda, takže tenhle film byl pro mě jasná volba. A nezklamal. Většou se nesl film v tom duchu, kdy jsou jednotlivé záběry okénko od okénka stejná jako v komixu, ale bylo tady pár okamžiků, kdy se film od původního komixu odchýlil. Ale většinou to nebylo na škodu. Například bylo mnohem víc bitek, které v komixu nebyly, nebo stopáž scény kdy se Sůva miluje s tou holkou byla taky na víc okýnek než měla předloha. Hodně výrazně pozměnili konec, ale to neberu jako vážný nedostatek. Původní myšlenka zůastala zachována. Navíc do Rorschacha se docela dobře trefili, takže pět hvězdiček! ()

Dubro

Filmová kataklizma. Hlavne v tom, že som ako nejaká vypatlaná lopata nezachytil dĺžku a bezhlavo, bez jedla a bez piva sa pustil žmúriť na skoro trojhodinové dielo. Našťastie nie som žiadny diétny divák a komiksu prajem. Rorschach a vynikajúci vizuál mi tých 162 minút pomohli prežiť bez ujmy na psychickom zdraví ()

Gereth

Tak takto by zřejmě vypadali maskovaní "hrdinové", kdyby opravdu existovali. Cesta k tomu stát se superhrdinou se až překvapivě hodně podobá té, která z vás udělá obyčejného vraždícího psychopata. Ono to dává perfektní smysl. Život vás odmaličká mlátí o zem. Rodiče nestojí za nic, ostatní lidé nestojí za nic, svět nestojí za níc. Pak se můžete rozhodnout pro dvě věcí. Buď se světu rozhodnete způsobit stejné utrpení, jaké on způsobil vám nebo se zařeknete a rozhodnete se zajistit, aby ti "zlí" lidé už nikomu neublížili. Watchmen jsou unikátní vizuální podívanou, ale naštěstí nezůstali jen u toho, přidali opravdu zajímavé herecké výkony a nakousli i spoustu témat, které tíží svět reálný. U sledování jsem si často říkal, že by Watchmenům více sedl nějaký kratší serial. Všechny ty flashbacky, narážky na vztahy v minulosti a nutné dějové zkratky ve filmu by si zasloužily více rozvinout. 85% ()

Sheldra

Watchmen jsou částečně ten nejtypičtější komiks, zároveň v nich ale najdete dost málo z toho, co do klasického komiksu neodmyslitelně patří - superkladné hrdiny a superprohnilé záporáky. Nic tu není černobílé - rádoby hrdinové jsou vyžilí sociopati, násilníci a looseři, kteří se snaží proboxovat životem, jak to jen jde. Byť by se mohlo zdát, že to nepůjde zkousnout, je to největší plus celého filmu. Nadšení ve mě vzbudil hlavně Rorschach, geniálně ztvárněný Jackie Earle Haleym - je patřičně vyšinutý, zahořklý, nenávistný, ale i smutný a zásadový. Jeho úvahy, proplétající se celým příběhem, perfektně vystihují, oč tu běží. Kéž by byly tak dobře obsazené i ostatní role - Dr. Manhattan v podání Billyho Crudupa byl skvělý a nic nemám ani proti Patricku Wilsonovi a Jeffrey Dean Morganovi, jenže Malin Ackerman a Matthew Goodeovi jsem nevěřila, ani jak se jmenují. Zack Snyder podle mě odvedl dobrou práci. Nemůžu posoudit věrnost předloze, kterou jsem nečetla, ale zpracování bylo originální a líbila se mi neobvyklá struktura příběhu, kde hrají hlavní úlohu flashbacky. Závěr je ale trochu přitažený za vlasy a rozhodně nepůsobí jako vyvrcholení filmu. Přesto je to výjimečný film, na který se určitě podívám znovu. ()

fmash

Pro mne veliké zklamání, protože navzdory skvělým trailerům se jednalo o sterilně pojatý sterilní příběh. Naprosto nesourodá sbírka situací, nuda, šeď. Amerika se sice mohla zbláznit, že Dr. Manhattanovi byl chvílemi vidět pinďour, ale že to celé bylo úplná sračka, to nechalo puritány zcela chladnými. Protože jsem nečetl komiks a vím, že často jsou předělávky tohoto druhu stavěny na míru čtenářům předloh, zdržím se a nehodnotím Strážce jako velice drahý, naleštěný a nahypovaný odpad. Po úvaze přidávám jednu hvězdičku za Rorschacha, který jediný na cestě filmem skýtal bludičku rozumu, za kterou se dalo klopýtat až do konce. ()

GILLWANDER

Sklamaný som. Od Snyderových Watchmenov som čakal viac než len nekonečnú zoznamovačku s postavami. Stále a stále nič. To bolo to, čo robilo tento film tak bohatým. Nuda, ktorá ma opantávala už v štvrtine dejstva ma v polovici uzamkla a v závere doslova zničila. Načo pre Boha! toľko času venovať podrobnejšiemu rozboru postáv? Prečo sa im venovať natoľko, aby to celý film len zbytočne zbrzdilo a pokazilo? V konečnom dôsledku sme aj tak s nimi potrebne nezoznámili. Celé to bolo tak zdĺhavé, že sa divákovi ani raz nedostavilo niečo, čo by ho pri najhoršiom prekvapilo. A k tomu ešte primiešané politické myšlienky. Ach... Komiks ako komiks. Ale toto. Neviem... Vizualizácia, hudba, masky, kostýmy, Rorschach a sem tam slušné akcie ako tak tento prenudený komiksák oživili. Ostatné a ostatný tu boli takpovediac nazvyš. Pre mňa jeden z najslabších sfilmovaných komiksov vôbec. ()

JOHN.NY

Do kina jsem šel s obavami, že se, jakožto nedotčen literální předlohou, budu v ději ztrácet. Myslím, že jsem neměl problém, ale rozhodně se ještě s radostí podívám na director's cut. Watchmen jsou dokonale natočeni, užíval jsem si každý záběr již od úvodních titulek (naprosto úžasné) a sladění s hudbou je umocňuje. Snyder mě velmi překvapil již třístovkou a ani ve snu by mě nenapadlo, že natočí ještě lepší kousek. Kdyby se kino nezavíralo, tak tam sedím do teďka.. ()

iHyik

60% z toho tvoří většinu Rorschachova postava, pak soundtrack a epochální konec. Podle toho hypu jsem ale čekal mnohem víc. Možná zkusím ten comics někdy, ale nejsem si moc jistej. Většina filmu se táhne, usíná, troskotá na flashbacích a když je fakt nejhůř a filmu něco/někdo podrazí nohy, přiběhne Rorschach, aby to napravil a vždycky se mu to naštěstí povede. Nebýt něj, jakožto "lepidla" (neber si to vulgárně), unudil bych se a fakt otevřel to čilichili co se mi kvůlivá klouzavé obálce snažilo spadnout z klína. Další část ze 60% tvoří krásný(á) Hedvábný přízrak (ten(ta) mladší) a fakt, že se mi v těch skoro třech hodinách nechělo na záchod. ()

maverick10

Jak jsme si mohli vsimnout a co jsme take urcite ocekavali, tak vizualni stranka filmu opet prijemne prekvapila, stejne jako retro soundtrack, byly prijemnym ozivenim. Retrospektivni styl nedelal divakovi nikterak tezkou hlavu a drzel si cely film prehled. Co mi tu trosku chybelo, tak je to opet prace s charaktery jednotlivych strazcu i padouchu. Nedokazal jsem s nikym sympatizovat. Ba ne, jedna postava tu preci jenom za zminku stoji. Rorschach v podani Jackie Earle Haleyho. Ostatni figurky mi prisly chladnejsi nez dobre vychlazena desitka. A je to i trochu zmena, kdy Snyder dava prednost fylosofickemu blabolu, pred akci, nez je tomu u podobnych snimku tohoto typu. A mozna proto si to u me ziskalo vetsi obdiv nez Ironman nebo uplne pripitomely americky Spiderman. ()

zipexx

Nikdy jsem o tomhle komiksu neslyšel. K filmu jsem přistupoval s nepříliš velkým očekáváním, neboť jsem vlastně ani nevěděl, o co jde. O to více jsem byl po těch 160ti minutách překvapen, protože Snyderův velkofilm se mi nesmazatelně vryl do paměti. První, co mě dostalo, byla hudba, perfektní písně. Trikovou stránku oceníte hned ze startu filmu a v jeho průběhu rozhodně nepoleví. Neokoukaní, ale zato skvělí herci Vás nepřestanou ani na vteřinu bavit. A na konci už víte, že Zack Snyder krutě zabodoval na komiksovém poli, kde pro mě doposud hral prim Nolan a jeho opeřený netopejr:-). Na druhou stranu, nechci srovnávat Watchmeny s Temným rytířem, to prostě nelze. Oba filmy jsou pro mě malými vrcholy komiksového světa. Ale jistou podobnost bych tam viděl ... mnohovrstevnost, tu mají oba společnou. Co se týká poselství filmu, nechám to na každém z Vás, já si tam to svoje našel. Možná je na čase se poohlednout po tomhle komiksu:-). ()

M.i.k.e

jakožto komiksový fanda sem opravdu nadšen...právě sem dokoukal 3 hodinový directors cut a byť jsou Watchmen velmi komplikovaným komiksem a tudíž i filmové zpracování neosloví každého,já se nenudil ani minutu.Snyder ve 300 ukázal,že akcí nabitou řezničinu zvládne,tady ukázal,že zvládne o moc víc. ()

SonG

Watchmen....co o tomto snímečku říci?Snad to, že se vymyká všem dosud známým pravidlům ,,Jak natočit dobrý komics". Netradiční pojetí, scény jsou doslova ,,vymazlené,, do nejmenších detailů, scénář výborný, herci taktéž, příběh netradiční a originální. Co tedy vytknout? V prvé řadě stopáž...162 minut, z nichž dobré 3/4 jsou flashbavky, v nichž se převážně seznamujeme s postavami, jsou sice fajn, ale příběh se pak nějak dostává na druhou kolej právě oním zpomalovaním děje. Děj bez flashbacků by se dal shrnout tak do slabé hodinky. Dalším skoro mínusem filmu jsou podle mého až příliš zbytečné dialogy mezi postavami, některé z nich se dá na první zkouknutí dost těžko pochopit a na některé otázky řečené na začátku fimu dostanete odpověd až na konci, a to za 164 minut nějak ztrácí na půvabu. Což o to, Watchmen jsou výborným oldschoolových trhákem, který udává nový směr v točení comicsů. I přes všechny výhrady jsem se bavil a vřele doporučuju. ()

BoredSeal

Když jsem dočetl před pár lety komiksovou předlohu, okamžitě jsem jí bez váhání zařadil mezi své nejoblíbenější literární díla. Složitá depresivní studie lidstva, pozadí odrážející atmosféru strachu z jaderného konfliktu v 80. letech, složitý propletenec minulostí postav, který se nakonec spojí s pointou zdánlivě zbytečného komiksu (který Snyder vykopl do samostatného filmečku) mě ohromila a věděl jsem, že pokud se někdo pokusí o zfilmování, bude to příšerný výsledek, ať už to nic nechápající hollywoodský kafemlejnek přeprzní do optimistického slaďáku nebo sestříhá a ochudí na 90 minutovou stopáž. Takže? Tvůrcové se snažili a nápad s neokoukanými herci, dlouhou stopáž i vizuální podobu chválím. Akční scény jsou celkem podvod, protože komiks akční moc nebyl. Konec je změněný docela pitomě, protože když už se to odehrává v 80. letech, který dnešní teenager nepochopí, nevím proč měnit způsob záporákova "řešení", nemluvě o trapné rvačce. Protože se mi komiks líbil a tím pádem mi film nemusel nic vysvětlovat, přežil jsem to a ani jsem se moc nerozčiloval, i když atmosféra a duch komiksu není tak úplně přítomen. Ale podle mě člověk, který Watchmen nečetl, bude unuděný k smrti a nebude tak úplně chápat, je to prostě monotónní a tak nějak. 3,5 hvězdičky za odvahu. ()

kagemush

Doufám ,že o Rorschachovi někdo jednou natočí samostatný příběh.Ty ostatní figurky,včetně té jejich ubreptané story,zabít! ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (viac)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)