Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

• Slovensko Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street (viac)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiálny text distribútora)

Lucasion

"No, not Barker. It's Sweeney Todd now... and he will have his revenge..." Ďábelskému holiči z Fleet Street se vyhne mnoho diváků a to kvůli morbidnímu příběhu a litrům krve. Ovšem vynechat tento film je pekelná škoda. Sweeney Todd (Johnny Depp) se vrací do Londýna po 15ti letech, aby se pomstil na muži, který mu vzal rodinu. Hned v úvodní sekvenci si můžeme dobře všimnout, jakým směrem se bude příběh odvíjet. Jakmile se ocitáme v Londýně je zde velmi patrná temná atmosféra s šedivým prostředím definujícím režiséra. Burton ovšem zachází ještě dál, a jakmile se Sweeney shledá se svými „přáteli“, stříbrnými břitvami, tak rozpoutá doslova pekelný podnik. Plán pomsty se točí okolo podříznutí Soudce (Alan Rickman), jenže jakmile mu nedopatřením uteče ze smrtelného křesla, je pomstychtivý holič natolik rozezlen, že si začne vztek vylévat na náhodných kolemjdoucích, kteří zavítají do jeho podniku. Morbidní atmosféra, na kterou poukazuji v úvodu, je jedním z nejlepších na celém filmu a proto je taková škoda vyhnout se tomuto snímku. Vůbec by mě nenapadlo, že Depp umí tak bravurně zpívat. Hudebně je na tom Sweeney Todd opravdu výborně. Vizuál je typický pro Burtona, který ničím nepřekvapí. Ovšem explicitní scény podřezávání obětí je něčím, co v Burtonově podání je i druh umění. Ďábelský holič z Fleet Street je výborný snímek. Krvavý muzikál Tima Burtona se vším všudy, od hudby přes obsazení, vizuál, příběh, je prostě skvělým kouskem. (92 %) ()

Sawy

Kdybych měl hodnotit hned po východu z kina,dal bych jasných a čistých pět.Byl jsem z toho naprosto nadšený.Ty písničky jsem si pobrukoval celou cestu domů.Jenže...druhém zhlédnutí na DVD to už nebylo vůbec tak jasné.Stylizace pořád perfektní,Johnny Depp správně démonický,Helena Bonham Carter dokonalá,Alan Rickman excelentní,Sacha Baron Cohen...škoda mluvit.Jednotlivé muzikálové výstupy taky výborné,konec patřičně brutální a dojemný.Ale tak nějak jsem si uvědomil,že Tim se nám už začíná lehce opakovat.Pořád stejná temnota,pořád Johnny,pořád morbidní,zkrátka pořád stejná omáčka kolem jeho filmů.Mezi nimi působí krásně odlišná a proto úžasná Velká ryba jako nějaký omyl.Jako kdyby ji natočil jiný režisér.Navíc mi taky došlo,že ve filmu se toho stane sakra málo a že by příběh šlo osekat o takové půl hodiny a nic moc by se nestalo.Škoda že ve filmu není víc tak skvostných momentů jako scénka u moře,která je naprosto dokonalá.I po druhém zhlédnutí jsem ochotný uznat,že Sweeney je skvělý film.Ale Tim by měl konečně natočit něco trochu jiného,protože další takový film už mu prostě nesežeru.85 % ()

Morholt

Stává se, že se z mýtických postav stávají postavy skutečné a řada lidí pak obhajuje jejich existenci na základě "vědeckých" poznatků. Málokdy se ovšem stane, že z postavy skutečné se stane postava mýtická, o níž i anglická Wikipedie udává, že jde o fikci. Takovým případem je Sweeney Todd. A Tim Burton tento jeho status jenom podpořil. Za normálních okolností by mi to vadilo, ale Burton to udělal tak mistrně, že jsem nad tím ani nemávl rukou a užíval si reálie Londýna 18.století (ten je pro Burtona jako stvořený), v kterých ožily postavy psychopata Sweeneyho Todda a jeho neméně psychopatické milenky Margery Lovettové. Skvělému hereckému obsazení dominovala Helen Bonham Carter a bavil mě i úlisný dráb v podání Timothy Spalla. Jakkoliv muzikálový žánr nemám rád, tak tohle mě nadchlo. 90% ()

ScarPoul

Sweeney Todd nie je zlý film. A rozhodne to nie je zlý muzikál. Dokonca si trúfam povedať, že hudobné pasáže zachraňujú inak veľmi prostoduchý príbeh. Burton zvýraznil atmosféru upršaného, temného Londýna. Depp si úžasne zahral psychopatického holiča a Carterová asi najokúzľujúcejšiu postavu celého filmu. Za normálnych okolností by som nemal ani jednu výtku, pretože film mieša presne to čo mám na Burtonových filmoch, ale všeobecne aj na muzikáloch veľmi rád. Lenže - film je hlavne v strednej časti neskutočne pomalý a hlavne nudný. Nič výraznejšieho sa tam nedeje aj keď sa nás na seba nadväzujúce scény snažia presvedčiť o opaku. Pravdou je že prvá hodinka a posledných 20 minút je geniálnych. A tá pol hodinka uprostred mi jednoducho neučarovala tak ako by mala. A bolo to rovnaké aj po tretí krát. Ale aj keď sa nejedná o Burtonov vrchol, je to film, ktorého piesne budú znieť v pamäti ešte dlho po dopozeraní. ()

Richie666

Je to skvělé, ale přece jen jsem něco takového od Burtona čekal. Ačkoli je to opět nadprůměrně stylové, nepřekvapil. Navíc nevím čím to je, ale Depp jako by tady měl o něco menší charisma, než bývá zvykem. Dal bych si ten masový koláč. ()

N.Strauber

Musím si dát záležet, je to můj první komentář, který sem píšu. Pro začátek uvedu, že se jedná o naprosto strhující film a že Tim Burton rozhodně nešlápl vedle a opět nám předvádí, že je zároveň génius a zároveň trochu blázen. :) Já nemám rád muzikály, ale přesto se mi to moc líbilo (možná právě proto) a nedovedu si představit, že by mělo být toto dílo zpracováno jinak - nebo dokonce nadabováno (tím by se vše zničilo). Do kina jsem se vydal především díky skvělému hereckému obsazení (3 hlavní role = 3 moji oblíbení herci) a byl jsem velmi zvědavý. Když se Depp ohání břitvou a krev stříká na všechny strany, není nutné zavírat oči - točí to přece Tim Burton, u kterého přece nelze nic brát smrtelně vážně. Svůj komentář zakončím hodnocením toho nejdůležitějšího - herců. Byť Burton opět obsadil svého kamaráda a svou manželku, nemohl si vybrat lépe. Johnny Depp je skvělý jako vždy (dokonce i zpívat umí), ale podle mě celému filmu dominuje především úchvatný výkon Heleny Bonham Carter. A vynikající záporák Alan Rickman je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Zkrátka, jedná se o velký zážitek a tento film právem získal Oscara za nejlepší výpravu. ()

Coleator

Muzikál, u kterého jsem byl rád, když se zrovna nezpívalo. Tom Hooper udělal určitě dobře, když se rozhodl, že se v jeho Bídnících bude zpívat živě - u Sweeney Todda bije do očí, jak herci jedou na playback. V porovnání s Bídníky je to navíc hodně chabý muzikál - na povedenou píseň tady člověk skoro nenarazí a všechny postavy v podstatě stále opakují jejich ukvílenou melodii. Příběhově to také žádná sláva není - neprávem odsouzený holič při cestě za odplatou pozabíjí půlku Londýna a aby toho nebylo málo, jeho oběti slouží jako náplň do masových bochánků, na kterých si pochutnává ta druhá půlka britské metropole. Mluvené pasáže nejsou zase tak špatné - jenže po nich znovu přichází další kvílení - a vy si přejete, aby už byl konec... ()

Iggy

Jen tak na okraj: škoda, že si Burton nezahrál cameo v té scéně s písničkou, kde Sweeney podřezává jednoho pána na holení za druhým, to by byla fakt parádička! ()

Jansen

Burtonův muzikál s pohádkovou atmosférou a hororovým dějem. Děj je jednoduchý a přímočarý a vytváří tak ideální prostor pro Burtonův audiovizuální styl. Muzikály moc nemusím, ale u Burtuna vždy rád udělám výjimku. Jednoduché a svým způsobem uchvacující texty jeho písniček navozují pocit jakéhosi zdánlivého bezpečí a uvolněnosti, který je cítit v celém filmu. Obzvláště dobře to působí v kontrastu s bizardním a do značné míry i morbidním dějem. Sweeney Todd připomíná pohádku i počátečním rozvrstvením charakterů, ale vítězství dobra rozhodně nečekejte. Spíše tak něco napůl. Měkký barevný obraz přímo vtahuje do děje a pod neustálým burtonovským přívalem bizarností jsem se rozhodně nenudil (zvláště dokonalá je symbióza holičského salónu a pekárny masových koláčů pod jednou střechou:). Svou rafinovanou jednoduchostí a zábavností prostě výborný film. ()

6thSun

Úžasný herecko-pěvecký výkony, výborná stylizace (takže klasicky Burtonovská), celý to ale ve mně zanechalo nepříjemnej vocas, a oproti obrovskýmu očekávání to bylo stejně tak velký zklamání. Při podřezávání krků jsem odvracel oči ne proto, že bych na to neměl žaludek, ale protože mně to přišlo samoúčelný (i přes všechny uvedené důvody), což je něco, co u filmového násilí nemůžu akceptovat. 70%. ()

rawen

Tim Burton mě nikdy nezklamal, vizuální stránka je "vymazlená" do dokonalosti a nápad vše pojmout jako muzikál dotváří skvěle výsledný kontrast s brutálním dějem. Laskominky bokem jako jsou koláče paní Lovettové, výkon H.B.Carterové či zpěv všech zůčastněných jsou příjemným bonusem - mírněji hodnotím jen proto, že je Sweeney Todd podán s nutnou nadsázkou a nedotkne se proto člověka stejně jako například Střihoruký Edward nebo Velká ryba. Stejně ale - bravo Time, těším se co příjde dál - 8/10 ()

Shaqualyck

Pomstu si nejlépe vychutnáte zpoza holičského křesla. S písní v srdci, břitvou v ruce a extravagantním účesem... Zasmušilý filmový čaroděj Tim Burton hlásí návrat k temné straně síly a mj. radí, jak zásobovat svůj fast food čerstvými surovinami i v době obchodní stagnace. Pryč jsou doby pestrobarevné Velké Ryby či úleťacké čokládovny pana Wonky. Mistr tentokrát maluje "pouze" v odstínech šedi, přičemž zatuchlé londýnské obrázky pravidelně oživuje krvavými chrstanci a la Jackson Pollock. A já mu to baštím od prvního dechberoucího průletu kamery. Jistě, není to kdovíjak úžasný muzikál (Danny Elfman prostě chybí), zcela jistě to není ani nejlepší film Tima Burtona, přesto mě příběh pekelně ostrého holiče okouzlil natolik, že už se nemůžu dočkat, až si ho dám znovu. 90% ()

Tommassi3

"Kdo chce zdarma oholit ??" ;) Pravděpodobně ten vůbec nejkrvavější muzikál filmového plátna se skvostným Johnnym Deppem v patrně životní roli, rozuměj herecky jednoznačně nejlepší a zcela bezvýhradný Depp, ačkoli celý nadmíru parádně obsazený Sweeney Todd se o bez výjimky báječné herectví opírá, snad ani nemohl stvořit nikdo povolanější než Tim Burton, mistr bizarních báchorek.. Těžko říct, zda si Johnny upgradem ze samozvaného kadeřníka na šíleného holiče polepšil, nicméně podívaná je to úchvatná, jistě i dík famóznímu Sondheimovu soundtracku.. Těžký kontrast při střetu formy s obsahem jen násobí jedinečnost snímku, snímku intimně velikého, až mrazí.. ()

bouncer

Tomu říkám überparádní film! Duo Burton/Depp mě ještě nikdy nezklamalo a ve svých excelsior výkonech dále pokračuje. Krvavý muzikál z úžasně temného prostředí a s dokonalými postavami se mi vryl pod kůži. ()

BigDeal

Sweeneyho som si musel pozrieť dva krát kým som si utvoril aký taký názor. Pri prvom pozeraní to bol pre mňa šok, pretože pri burtonovských morbídnostiach bolo vždy niečo láskavé, no v Sweeneym zostala len pomsta. Preto som so zatajeným dychom pozoroval charaktery postáv a hľadal v hlavnom hrdinovi kúsok dobra. Pri druhom pozeraní som sa sústredil na zvyšok a usúdil som že film si vďaka vtieravým piesňam (čo je kompliment), štýlovému pochmúrnemu prostrediu, mladému páru ktorý priniesol aspoň trochu optimizmu, hláškam mrs. Lovett, poletujúcej kamere a hektolitrom krvi zaslúži tých 5 hviezdičiek...a k úplnému rozhodnutiu ma presvedčil fakt že nad filmom nedokážem prestať premýšľať. ()

draculca

Výborný film s výbornými herci (pro mě plejáda těch mých nej). Jednu hvězdičku musím ale strhnout za muzikálové zpracování - muzikály celkově nemám v lásce a sem mi to vůbec nesedělo (i když film samotný z muzikálu vychází). ()

Mononoke.

Téměř dokonalá vizuální stránka, skvělý signore Pirelli, ani báječná trojka herců z Harryho Pottera (Alan Rickman-Snape, Helena Carter-Belatrix a Timothy Spall-Červíček) bohužel nestačily na poměrně jednoduchou zápletku, kterou z ní Tim Burton udělal. Jelikož každý film o Sw.T. je jiný a základní je jen holič, který podřezává své zákazníky a maso nosí paní Lowettové mohl Burton ještě více povolit uzdu své fantazii. Ale i tak dávám 4*. Doporučuji shlédnout Sweeneyho Todda od Davea Moorea v televizní verzi z předešlého roku. Mimochodem, hudba se mi moc nelíbila, nechápu proč si Burton nepřizval osvědčeného Dannyho Elfmana. ()

Johny_fork

Dokonalá temná stylizace Tima Burtona v opravdu morbidním příběhu. I když byl Sweeney masový vrah, tak jsem s nim tak nějak cítil, Johny Depp to zahrál parádně, jeho oči vypadají zlověstně a ta vášeň a zapálení pro věc z něj přímo srší, dostane se vám pod kůži a možná se jáko já přistihnete, jak si broukáte ty morbidní songy. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Svět hudby přišel o jeden z velkých talentů. Ve svém domě v americkém Roxbury včera zemřel oceňovaný textař a hudební skladatel Stephen Sondheim. Médiím zprávu předal umělcův právní zástupce.… (viac)

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (viac)