Zachránené siroty

• Česko Útěk z Huang Shi (viac)

Strhující příběh o odvaze, osobní odpovědnosti a lásce se odehrává ve válečené Číně na sklonku 30. let minulého století. Britský novinář George Hogg (Jihnatan Rhys Meyers-Tudorovci, Match Point) se snaží dopravit šedesát čínských sirotků do bezpečí na pomezí mongolských hranic. Osudová cesta má stovky mil a vede sve hrdiny zasněženými horami i nemilosrdnou pouští. Oporou na nebezpečné pouti je mu americká zdravotní sestra Lee (Radha Mitchell-Černočerná tma) a velitel čínských partizánů Chen (Chow Yun Fat-Tygr a drak). (oficiálny text distribútora)

_DAVE_

Další z řady "Schindlerovských" příběhů o tom, jak jistá statečná osoba zachraní před téměř jistou smrtí v dobách války hromadu, tentokráte dětí. Příběh to byl i přes svou startovní "rozvláčnost" velmi pěkný, ale co velmi pokulhávalo bylo samotné zpracování filmu. Režie nemastná neslaná, hlavní herecký představitel nevýrazný. Takhle je to šedý průměr co neurazí. ()

Ant

Už od traileru jsem měla strach, že tohle nebude nic jiného než hra na city o tom jak nějaký novinář zcivilizuje hromadu dětí. A první půlka taky o ničem jiném není. Na začátku jsme vhozeni do zuřících bojů v Číně, ale z té se bohužel rychle přesouváme do sirotčince, kde si má jeden Angličan poradit se skupinkou ne zrovna přátelských sirotků. Plus si k tomu připočtete nějakou tu milostnou zápletku a je z toho další film plný klišé. Druhá polovina je sice znatelně lepší než ta první, pořád je to ale průměr. Po týdnu se mi hodnocení rozleželo v hlavě a zakotvilo na 3*, což proti očekávání není zas tak špatný výsledek. ()

Arsenal83

Od začiatku mi bolo jasné, že to nedá. Inak by predsa nenatočili o ňom film. Film je emočne lemovaný, čo má v správnych chvíľach podkresliť hudba, ale nie sú to pravé emócie. Divák môže cítiť, že tu nie je žiadna chémia. No a genocída na Číňanoch? Smutné a zároveň veľmi neúspešné. Pozrite sa koľko ich dnes je! ()

Big Bear

Od přečtení Ballardovi Říše slunce mne velmi baví knihy a snímky odehrávající se v prostředí Japonci okupované Číny. Ačkoliv námět měl slušný potenciál a Rhys Meyerse mám jako herce rád, moc mne to celé nebavilo. V půlce se to neskutečně vleče a prakticky nic se neděje. Samotný přechod velehor ke kterému to vše směřovalo byl také bez nějakých vypjatějších scén... Pokud se toto skutečně stalo, je dobře, že film vznikl pro připomenutí statečnosti dotyčných osob. Ale hodnotíme film. - Nechci se koukat na Japonce brutálně vraždící děti, ale od válečného filmu z tohoto prostředí s tak atraktivním námětem bych čekal trochu akčnější zpracování a vypjatější finále... * * ()

Adrian

Hoci film ide predpovedatelne podla x-krat prevarenej a nicim neprekvapujucej mustry "podla skutocnych udalosti" v honbe za oceneniami (to povacsinou znamena, ze si tvorcovia do filmu zoberu hlavne co ich zaujima a zvysok vynechaju - v pripade tohto filmu a predobrazu v skutocnej osobe George Hogga boli vynechane z filmu jeho ucasti aj na gerilovych akciach s cinskou armadou voci Japoncom pocas ich invazie do Ciny) aj napriek tomu ma dokazal miestami citovo zaangazovat. ()

• Film predstavuje prvú oficiálnu koprodukciu medzi producentmi z Austrálie a Číny. (MikaelSVK)
  • Pre potreby filmu bolo najatých asi 10 000 komparzistov. (MikaelSVK)