Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Sky.

Efekty, 3D zpracování, svět Pandora bych ocenil 5ti hvězdami. Naproti tomu příběh, herci a celkový dojem bych ohodnotil odpadem. Nebavilo mě to ani chvilinku. ()

anonyym

Nebýt toho nudného a zbytečně protahovaného konce, dala bych snad i o hvězdu navíc. Závěrečný souboj by se podle mého dal minimálně o polovinu zkrátit. Jinak filmu není co vytknout, vizuálně je dokonalý. Příběh filmu za tím vším ale zaostává až moc a Cameron měl určitě na víc - žádná originalita se nekoná, zápletka, kdy duch byl na jiném místě než tělo tu už byla (Matrix). Koukat se na to ale dalo, něčím mě ten film poutal a bavil a ty dvě a půl hodiny s ním určitě neberu jako ztracený čas. ()

sidthekid

Dobrý, rozepisovat se o tom, že děj byl slabý a lehce předvídatelný by nemělo smysl. To všichni ví. Ale když si kdykoliv vzpomenu na 3 hodiny strávené v kině, mráz mě stále úžasem běhá po zádech. Tak krásně vykreslenou přírodu jsem nikdy neviděl. Technologie 3D je přelomová a tento film jsi bez ní nedokážu představit. ()

Wildchild8

Komerční uspěchy a všudepřítomná reklama zapůsobila i na mne a tak jsem se vydal sám do kina. Režie pana Camerona už určitou kvalitku zaručovala tak jsem se pohodlně usadil a těhle 162 minut shlédl . Výsledek : Byl jsem nadšen, svět, postavy, animace to bylo něco pro mě :-) Opravdu jsem si užívál každou minutu a jednodušší příběh nebyl vůbec překážkou . Avatar hodnotím plným hodnocením a doporučuji všem, klidně i celým rodinám kterých v kině bylo habaděj :-) ()

Radim98

Ukázkový příklad filmu, kdy trailer je 10x lepší než samotný film. Bohužel nedokážu Cameronovi odpustit, že vyplýtval tak dokonalou techniku a precizní 3D zpracování na film s tak laciným příběhem. Avatar je jako procházka těmi obrovskými akvárii v mořském světě. Od živého žraloka vás dělí jenom několik centimetrů skla a na vlastní oči vidíte to, co jinak leží nedosažitelné někde na dně oceánu. A je to úchvatná podívaná až na to, že krom vší té krásy se kolem dohromady nic neděje. Mnohem raději bych dal přednost tomu, být vtažen do zajímavého, gradujícího děje tak neokoukaného jako samotné prostředí kolem něj. To mi však v tomto snímku ani na chvíli nebylo umožněno. Příběh je prakticky nachlup srovnatelný s příběhem Johna Smithe a indiánky Pocahontas(vážně-jen srovnejte!). Mnohem raději si však poslechnu vcelku hezké písničky než prožívat znovu přes 2 hodiny nudy. Co mě ve filmu vyloženě rušilo, byl hodně nepovedený pan generál se svými proslovy z divokého západu. Sečteno podtrženo – grafická stránka nezpochybnitelně nejdokonalejší co jsme zatím měli možnost vidět, primitivní děj s absencí jakéhokoli nápadu za ní ale hodně zaostává a tahle nerovnováha mi nedovoluje dát více než 2 a kousek. ()

Spike86

Technická stránka Avataru je dechberoucí. Ve 3D v IMAXu (téměř s křížkem po funusu, ale přece :)) je to opravdu famózní zážitek. Konečně film, kde jsou dnešní 3D technologie plně využity. Vizuální stránka je opravdu úžasná, člověk se opravdu mnohdy neubrání při některých monumentálních scénách "civění" s otevřenou hu|pusou. Je neuvěřitelné jak něco tak fantaskního a propracovaného, jako je Pandora, mohl někdo vymyslet a tak nádherně komplexně a do detailů zanimovat. Pozadu nezůstává ani audio stránka filmu. Hudební doprovod je výborný a velmi vhodně doplňuje atmosféru. A dál? To bohatě stačí. Příběh sám osobě není bůh ví co. Pokud by byl tento film ztvárněn jako prostý kreslený film, s ne tak dokonalou formou, tak by nad tím nikdo pusu neotvíral a nejásal. Jenže tak to není, audio-vizuální forma je strhující a nedostatky v obsahu plně nahrazuje. A zase se nedá říct, že by příběh úplně absentoval, příběh zde je a je celkem dobrý až na nějaké slabší chvilky, ale vzhledem k dlouhé stopáži... Můžu říct, že to uběhlo rychle. Pokus o předání nějakého poselství zde trochu v pozadí cítit je, ale nikterak výrazně nebo až rušivě. 95% ()

skunkos

Myslím si, že James Cameron opět rozvířil vlny globální kinematografie a to tak, že vlastně Avatarem vytvořil dva tábory lidí, jedni jej milují a druzí nesnáší. Musím, říct, že díky skvělému ozvučení kina Cinestar jsem si na první pohled tento kousek zamiloval. Ve velmi pěkně dlouhé stopáži nám Avatart namíchá chutný pokrm, v němž nechybí akce, láska a sice čitelná a předpokladatelná story (což není vždy na škodu), ale i tak pěkná. Velké plus má u mě Cameron za silné ekologické poselství, jenž z tohoto filmu přimo tryská. Na druhou stranu astronomické náklady nejsou asi to pravé ořechové, ale i tak bych dal poctivých 85%. Třeba jednou James natočí film zcela bez převratných scifi efektů. ()

akneleH

Je mi jedno, že je to podobné příběhu Pocahontas, je mi fuk, že je to mainstream, je mi jedno, že jdu s davem... pro jednou se svět nezblázní a mně se to vážně vážně moc líbilo. :-) ()

27p16and41p6

Souhlasím s technickou krásou, hereckými výkony apod. Slyšela jsem výtky, že se film hodně podobá Tanci s vlky, já jsem ten film ale neviděla, tak jsem se na něj musela pro srovnání podívat. Podobnost nevidím ani zdaleka tak velikou, ani v běhu děje (jen místy) ani v pojetí kamery a emocí. Příběh Avatar mě obecně velmi bavil a Navi plačící u poraženého stromu vesnice mě i dohnali k slzám, bylo jim věnováno jen pár záběrů, ale ty výkony byly výjimečné. Avatar mě nejvíc oslovil filosofií podporující ekologii a pochopení přírody jako našeho spojence a naší matky. Po shlédnutí jsem měla chuť ještě lépe třídit odpad a co nejúsporněji žít, chodit častěji na procházky do luk a lesů, které mám za domem, pozorovat krásu přírody. V životě nepochopím, proč se po tomto filmu někteří vykukové chtěli zasebevraždit v domnění, že naše příroda není dost hezká. Teda asi to byli lidi z velkoměst, co strom ještě neviděli a kdyby ho viděli, neuměli by ho ocenit. Měli by se podívat na dokument Earth. Jinak výkon Sama Worthingtona byl pro mě obdivuhodný, nijak nepřehrával, musela jsem vnímat jeho jemné pohyby obličejových svalů, ale roli toho vojáka jsem mu dokonale sežrala. ()

cocaine

Tenhle film má prostě všechno...ale i přes moje hodnocení 5* bych našel lepší filmy s 5*...Ale rozhodně kdo neviděl, tak by měl...aspoň kůli tomu poslání. ()

VanThomass

Tenhle film dokazuje jasně to, že je to jen a jen o jménu režiséra. Natočit něco podobného nějaký méně známý tvůrce, tak by dávno film zapadl do propadliště dějin, ale jelikož se toho chopil sám velký James Cameron je tenhle snímek vynášen do nebes. Přitom, když se nad filmem člověk zamyslí, zjistí, že je to dávno omleté klišé, ale zahalené do trochu neotřelého kabátu. A to je pro mě osobně hodně málo. Možná kdyby film měl kratší stopáž, ale ty dvě a půl (režíserský sestřih si netroufám ani pustit) jsou opravdu moc, na takovou stopáž by musel být scénář opravdu jiné kvality. Co naplat, pár zajímavých akčních scén je málo a 3D? Film jsem viděl na DVD, takže nemůžu hodnotit, ale stavět film jen na 3D a občasné akci je opravdu hodně málo, zvlášť u jména Cameron je to neodpustitelné... Kdyby aspoň ty akční scény byly častější a více uvěřitelné, ale to že nějací kloni ptakoještěrů dokáží sundat megamoderní fantaskní vrtulníky bylo i na mě opravdu už moc... ()

BaHa

Tak půjdu trochu proti proudu, ale asi jako mnozí, na film jsem šla s neuvěřitelným očekáváním něčeho ohromného, strhujícího, překvapivého a ještě k tomu technicky dokonalého. Možná i právě proto mě s konečnými titulky svíral pocit, že mi něco chybělo. Něco ohromného, něco překvapivého, něco... Ano, co se týče nově vytvořeného světa a celkového nápadu, film zaslouží celých pět. Ale vše ostatní jako by už tu někde někdy bylo. Zraněný voják nemůže chodit, duo na první pohled vygumovaný svalovec a žena vědátorka už je také celkem osvědčený způsob, zápletka předvídatelná a nádhera vytvořeného světa a jeho tvorů by mě osobně vystačila na 80 minut, těch zbylých 82 jsem tak měla čas vymýšlet, co vše tam není tak dokonalé, jak se všude proslýchalo. ()

chosan

Musím říci toto tenhle film už mám doma dlouho a dlouho jsem otálel než se na něj podívám a musím uznat je to hodně dobrý a povedený film po Smrti čeká všude asi nejlepší film tohoto roku, ale třeba Batman se mě líbí víc no nic naplat dávám 85%. A těším se na pokračování! ()

sashator

Tento film musím zhodnotit ze dvou stránek- Pokud se na Avatar dívám čistě z kinematografickýho hlediska, jedná se o další hollywoodskou pohádku (podobnou Titaniku)- dvě postavy z rozdílných světů (zde doslovně) se do sebe zamilují a po určité zápletce všichni víme, jak to vždy skončí. Ano, příběh samotný nás ničím nepřekvapí, ničím neprovokuje. A to nesmím opomenout ani viditelnou ekologickou propagandu (se kterou ovšem souhlasím). Ale přeci jenom zde jde úplně o jiné hledisko- a to o vizuální orgie vygradované 3D technologií. To co jsem v kině zažíval se opravdu ani jinak než orgiemi nazvat nedá. Cameron do posledního detailu vystavěl svět tak fascinující a nádherný, že bych se tam hned z fleku vydal. Opravdu! Všechny ty exotické rostliny, zvířata, vznášející se skály, symbióza domorodců s krajinou. Vše na člověka působí úžasným dojmem a když se pak po promítnutí filmu vydá zpět do našeho světa, nastane i okamžik zklamání. Když o tom pak člověk přemýšlí a obě tyto hlediska spojí v jedno, vyjde z toho nakonec vlastně ideální film- jednoduchý příběh, který alespoň neodvádí pozornost od dokonalé vizuální stránky a člověk si tak jenom může užívat dvě a půl hodinky v jiném, dokonalém světě. Jen tak dál Jamesi, už se těším co nám přineseš příště. ()

d4

Medzi kolegami som veľmi často počúval, ako ich Avatar sklamal a ako sa na to nedalo pozerať, pretože pointa bola príliš jednoduchá a chýbal im tam vývoj psychologie postáv a .... a .... a čo!? Ja osobne som Avatara videl 4x. Netvrdím, že Avatar by podľa mňa mal byť snímok histórie. Netvrdím, že to je najlepší film, aký som v živote videl. Ale priznajme si, James Cameron je majster strieborného plátna a dokazuje to aj po 12tich rokoch. Postavám síce chýba psychologický vývoj, tak isto ústredný motív lásky a jej prekážky je naivný, záporak Stephen Lang (so šálkou kávy) je ako vystrihnutý z manuálu, ... ale keď ono to tak krásne všetko svieti. Prvoplánové, jednoduché rodinné cliché zaobalené do prekrásneho svetielkujúceho sveta Pandory. Mojich 5* ide štúdiu ILM. ()

romanz123

Avatar má podle mě dost hloupý děj a je to zbytečně dlouhý film. Ano, vizuálně je to samozřejmě působivé, ale ani to u mě filmu nepomůže k více než 2 hvězdičkám, možná max. 2 a půl :-) ()

DJether

Avatar mě stejně jako většina Cameronových filmů příliš neoslovil. Podařená vizuální stránka v žádném případě nemohla zachránit prostý příběh vhodný maximálně na pohodové nedělní odpoledne. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)