Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Profík

Příběh není originální. Ale co už dnes je. Jenže je výborně vybroušený, takže i v televizi ve 2D jde o výborné dílo. A v kině ve 3D, zvláště pak v IMAXu je to dechberoucí. Cameron opravdu technologii používat umí na jedničku. P. S. : Ač nerad sleduji filmy s dabingem, tentokrát musím přiznat slušnou kvalitu českého znění. ()

isindzr

Nádherný, do posledního detailu propracovaný svět Pandory doplněný skvělým soudtrackem – naprostý audiovizuální orgasmus. Co se však děje týče – jedno klišé střídá druhé, u filmu mainstreamového typu avšak těžko hledat opak. Sečteno podrženo – oddychovka, která stojí za shlédnutí. ()

Orbosh

Nebudu se tu příliš rozepisovat, hodně věcí bych tím opakoval po jiných a tak komentář udržím v poctivě Avatarovsky jednoduchém a přehledném stylu. Můj myšlenkový pochod během filmu vypadal asi takhle: Hezká grafika!...hezká grafika....hmm ten zbytek když vynechám grafiku ještě de....sakra to je klišoidní nuda....ještě 30min?, eh....svolávání indiánů je brutal klišé...(radši vyvenčím psa) ...hmm že by to chtělo trochu mozku nebo emocí?....úf to byl ale naivní konec...konec? Supr, je konec! ()

Kucin

Ani nedokážu slovy vyjádřit dokonalost tohohle filmu. Ikdyž každý věděl jak ten film skončí tak nad tím vůbec nepřemýšlel alespon já jsem byl od začátku oblbnut skvělou představivostí vytvořeným novým světem kde je vše propojeno a vůbec pane Cameron jak jste to udelal? Chvi víc ║Rozpočet $230miliónov(produkčné plus reklamné náklady približne $460miliónov)║Tržby USA $749,657,409║Tržby Celosvetovo $2,730,893,721▐ Tržby za predaj DVD v USA $135,271,009 //počet predaných kusov 7,795,072║ Co víc dodat? ()

Jevablo

U tohoto filmu stojí za to rozdělit hodnocení při sledování 3D a normálně. 3D tři hvězdičky, je to originální zážitek (pro některé s nepěknými trávicími důsledky, ale budiž). Bez 3D se na to podle mě koukat nedá - scénář na úrovni Pocahontas (s nádechem ekologie), zjevně dělaný tak, aby bylo možno co nejvíce využít 3D efektů, obrazů krajiny, hořících vtrulníků apod. Smysl filmu žádný, všechny scény jsou prefabrikované z jiných snímků. Řekl bych, že na tenhle film se budeme za pár let dívat jako na takového ošklivého dědečka, kterým to všechno začalo...a Cameron pokračuje v tradici Titaniku, tj. točí filmy tak, aby na ně přišel opravdu každý a každý je pochopil...hrůza:-) ()

Palizer

James Cameron znova posunul hranice filmu dalej. Ozaj pekne urobený snímok, super muzika a efekty. Dejovo troška plitké, ale poukazuje aký človek vie byť deštruktívny. Naša rasa je ako vírus, ktorý napadne, zničí, rozmnoží sa, využije a presunie sa ďalej. Prečo si nevieme ceniť, to čo máme? Som zvedavý, co nám Cameron pripravý nabudúce. Dnes vrchol 3D filmov!!! ()

DrahciiiRe

Jestli tomuhle filmu něco chybí, tak jsem to nenašel. Požitek z filmu zde z velké části závisí i na zařízení, na kterém jej přehráváte :) Sci-fi a fantasy většinou nemusím, ale tohle je jiné. Má to daleko hlubší námět, přesahuje to, co nabízí ostatní "obyčejné" filmy. Přesto všechno film není nijak náročný na přemýšlení, a proto si jej může užít opravdu každý. Emocionálně silný příběh (ani jedno oko nezůstane suché), bezohlednost chamtivého lidstva, nějaké to love story a absolutně bezchybné audiovizuální podání něčeho, co vlastně neexisuje. I když vám to tak nepřijde. Pandoru si každý zamiluje. Trailer s "I see you" v podání Leony Lewis nahání husí kůži sám o sobě. Pro mně to je malá filmová revoluce :) ()

Stereoid

Příběh je v několika důležitejch věcech přejatej z jinejch filmů, taky je to menší ekologická agitka, ale ve chvíli, kdy mi to bralo dech, mi ani jedno z toho vůbec nevadilo. Ke konci filmu, když jsem pomalu chytal druhej dech, tak závěr ho vzal hodně rychle pryč i s kořenama. Zoe Saldana byla nádherná i na šmoulovato přebarvená, hudba sice nebyla moc originální, ale tak prostě se sem hodila, hlavně na tu akci. Nejlepší bylo samozřejmě to grafický zpracování a pak mě to taky hrozně dostalo emocionálně, což jsem sice nečekal, ale to je právě přesně to, co od těch nejlepších filmů chci. Já když vyšel z kina na ulici, tak jsem jenom koukal kolem sebe a furt dokola si řikal: "pane jo, pane jo, pane jo..." ()

mimuzik

James Cameron se po osmi letech vrátil v plné síle ! Po technické stránce je to dokonalost, není nic, k čemu bych měl výhrady. Dávám sice plné hodnocení ale nejlepší film všech dob to není. Proč ? Především kvůli příběhu, který ničím nevybočuje a nepřekvapuje. Ostatní aspekty jsou ale dokonalé, proto ***** zaslouženě. ()

JSSVLVKMK

Modré zebry? No co to, sakra, je?! Chápu, že je film dělaný pro efekty, ale nemůže alespoň děj za něco stát? Blbost! A ještě protažená na nesmírně nekonečně dlouhou dobu (konec by klidně mohl být po hodině a půl, dokonce to na konec i vypadalo)! ()

Kubasino

Nakonec jsem se rozhodl alespoň pro dvě hvězdičky. Původne jsem chtěl být přísnější, ale nějak mi to svědomí nedovolilo. Stejně jako by mi nedovolilo dát více. Nechci se příliš opakovat, většinu již zmínily kolegové Bieseger, esmoke, Runetek...prostě komentáře s dvěmi hvězdičkami a níže. Mě vážně moc moc moc vadil naprosto plitký, nezáživný a neoriginální příběh. Nemůžu hodnotit film podle vizuálních kvalit, to prostě nejde. Za ty má vlastně ty mé dvě hvězdičky. Za nic jiného si je film nezaslouží. ()

Kabiz

Díky tomuto filmu vím, co to znamenají emoce u filmu. Samozřejmě film tak nějak nemá zajímavou zápletku, ale to zpracování + skvělé příběhy .) ()

Pharao20

Jedna hviezdička za naozaj úžasnú vizuálnu stránku filmu ale to je asi tak všetko..Celý čas v kine som čakal kedy to začne byť zaujímavé ale nič také sa nestalo a ja som zistil že sa nudím..Po technickej stránke veľkolepé ale niekedy je menej viac a po tom čo som sa napočúval chvál na tento film som bol sklamaný ()

Pointed

Na tento film se těšil, vjíma mě, nejspíš každý sebemenší filmový nadšenec. Nicméně tak velké očekávaní, jenž ve mě vzbudil trailer, se rozplynulo zhruba v půlce filmu. Do té doby jsem koukal doslova s otevřenou hub*u na propracované pláně, veškerou grafiku a takřka celou faunu a flóru. Po této stránce byl film geniální, pak přišla na řadu klasická story, která mě téměř nezaujala. Možná to bude tím, že jsem tento film neviděl ve 3D, ale v pulce Avataru mi oči zalezly zpět do důlku a čelisti sklaply. ()

Cecilia Ann

Vedle Gran Torina druhý nejpřeceňovanější film poslední doby. Klišé střídá klišé, scénář zcela bez nápadu - takový Armageddon s modrýma příšerkama,no. A bez Willise. ()

Tonyluk

za svět na Pandoře se Cameronovi klaním, ale děj podpořený enviromentalistickou ideologii mi znepříjemněval požitek z filmu. To všechno plus předpokládatelný děj mi nedává jinou možnost než dát 3 hvězdy. ()

Glowlady

Po prvním shlédnutí filmu v 3D jsem všem tvrdila, že je to fakt pecka - a taky byla!.... odcházela jsem z kina úplně nadšená a viděla chvíli svět v krásných barvách. Když se mě pak zeptali, o čem že to vlastně je, tak jsem tak přemýšlela, jak odpovědět... Je to taková pohádka a hodných avatarech a zlých lidech, kteří touží jenom po bohatství (nerostném a jiném) a o pár hodných lidech, kteří chtějí avatarum pomáhat... takže vlastně děj o ničem. Nazvala bych to klasickou americkou zápletkou a dopadne to samozřejmě dobře (i když jak se to vezme). Jelikož ale neoceňuji pouze samotný děj, ale i to, jak na mě film působil, dávám mu 95% (možná v 2D by to bylo méně), protože ten zážitek po vyjití z kina byl úžasný. Doplňuji o zážitek v 2D - stále nechávám 95%, protože zážitek obdobný, jako z kina. ()

petrastrela

Nádhera! Dokonalé, neotřelé a průlomové dílo. Po vizuální stránce naprosto fascinující. Dle mého, neprávem vyšel jako poražený v oscarovém klání v konfrontaci s filmem Smrt číhá všude. ()

GIANNIS

Vidět to ve 3D super,ale ještě víc se mi líbilo Directors cut.Ta prodloužená verze fakt nemá chybu.A vůbec nevadí,že mi to ten příběh trochu připomínalo Tanec s vlky.James Cameron je prostě borec,který když něco natočí tak to stojí za to. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)