Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Wovo

Nejlepší film za poslední léta! Příroda Pandory je Cameronem dovedena k naprosté dokonalosti. Úplně jiné 3D, než na který jsem byl do teď zvyklej. Nemusí na vás padat skála a nemusí vám před očima lítat motýli, aby jste se skvěle bavili u něčeho tak vizuálně, hudebně, filozoficky i příběhově úžasnýho. Slovo film Avatarem dostává nový rozměr. Jsem rád, že žiju v týhle době a budu moct jednou svým dětem, až se vrátí z kina a budou říkat, jakej viděli dobrej film, říct, že když jsem byl v jejich věku, tak jsem byl na Avatarovi. A Avatarem to všechno začalo!...Modrá je odteď mojí nejoblíbenější barvou. ()

fordhont

Poslední dobou vznikají filmy, které ukazují na chybné jednání lidstva. Že by tohle byla cesta, jak konečne zaujmout masy? Filmu se musí naslouchat, ne jen konzumně hledět na množství efektů a fantasy svět. Jsou tu hlubší myšlenky týkající se záchrany krásné přírody, a to nejen na Pandoře. "Zničili přírodu na své planetě a teď se chystají zničit tuhle." O kompak se tu asi mluví? Každý vidí v tomto filmu lidi jako ty zlé, což je umění, které zde vytvořil Cameron; konečně se na některé problémy alespoň na chvíli podívat i z jiného úhlu než jen z toho ziskuchtivého lidského. Kromě myšlenky se samozřejmě musí ocenit i fakt, že z velmi očekávaného filmu vyšlo opravdu povedené dílo. Cameron je hold pan režisér. ()

SamFisher

Nevím co přesně napsat. Nic nového to nebylo, příběh už jsme jindy někde viděli, ale zpracováním to bylo prostě někde jinde než všechny ostatní filmy. Fotorealita ale Transformers nebo 2012 to není, ale myslím si že to vůbec nebyl záměr a barevná grafická stylizace se povedla na jedničku. Jestliže ty scény byly dělané celé přes počítač tak klobouk dolů před pány programátory. Vyhráli si s tím fakt důkladně a do nejmenších detailů. Nádherné scenerie, skvěle zpracované postavy, všechno má takový svůj styl. 3D efekt byl v pohodě, ale rozhodně tam nebyl muset být, vyniklo by to i ve 2D. Co se tedy týče kvality efektů nemám co vytknout a hlavně o tom to bylo ne? 4* ()

pride

Tak tuna nieje čo riešiť, tématika ktorá mi je sdrcu najbližšia podaná v obrovskom rozpočte a na 3D plátne. Čo viac si človek môže priať. Vec na ktorú som čakal dlhé roky. ()

Sutiman

Dokonalý vizuál (u mňa vedú svetielkujúce "Billie Jean" chodníčky), ktorý by si zaslúžil aj rovnako dokonalý scenár. Nič viac, nič menej. ()

Malcek

Pro mě jednoznačně nejlepší filmový zážitek roku. Ačkoliv příběh nepřináš nic, co bychom už neviděli, po vizuání stránce se jedná o naprostou špičku. Běžte do kina a sami se budete kochat nádherným zpracováním. Klobouk dolů pane Camerone. ()

Sparky

Už je to nějakej čas, co jsem to viděl a čím víc nad tím přemýšlím, tím víc chyb v tom nacházím. Avatar útočí na dojem z momentu, a ten je neskutečně silnej. Z kina jsem odcházel naprosto unešenej Pandorou a tohle rozpoložení ve mě zůstalo ještě pár hodin po filmu. Ale díky všem tě m chybám ve scénáři a hollywoodským hláškám mi po čase došlo, že tohle je jen nafouknutá bublina..... nafouknutá moc hezky ale jen bublina. ()

Renie42

Pro mě byl Avatar něco tak neskutečného, neuvěřitelného. Poprvé jsem viděla film ve 3D. Jakobyste tam patřili a prožívali ten příběh. Lidé Na´vi byli tak mistrovsky provedení, že by mě to ani nepřekvapilo, kdybych je někde potkala. Celá příroda a zvířata na Pandoře byli neskuteční, jakoby některé druhy vycházeli z těch, co žijí na Zemi. Sem tam proběhla i nějaká vtipná hláška. Taky ta hudba byla okouzlující. I přes pár smutných momentů jsem měla celou dobu pusu otevřenou. Vřele doporučuju. ()

M4h0n3

Poprvé jsem tento snímek spatřil v traileru v kině CineStar a popravdě jsem z toho moc nadšený nebyl a těch modrých potvor jsem se i tak trochu bál. Ale po premiéře se ke mě dostali samé dobré odezvy, tak jsem se tedy rozhodl na tento snímek vydat do kina ve 3D. Byl jsem ohromen a nadmíru spokojen jak po stránce příběhové, tak hudby a počítačové animace. Příběh je plný emocí, člověka dojme a je názornou ukázkou jak lidé ničí přírodu pro peníze. S výkony herců a exotickou hudbou jsem byl také spokojen a o počítačových animací ani nemluvě! Myslím, že se panu Cameronovi se zase něco povedlo a tento film si určitě zaslouží vstoupit do síně slávy! ()

Katte

01:17 Pokud by se mě někdo před pěti hodinami zeptal, zda bych a jestli vůbec bych šla na Avatar, nevěděla bych co odpovědět, tedy rozhodně by mě nenapadlo, že na to půjdu ani ne za dvě hodiny. Napadlo to segru, hned šla hledat lístky na večer, vyprodáno. Skoukla všechny vysílací časy a nenašla jediný volný místo, zkoušela to a nakonec dvě volný našla. Vlak nám jel za 20 minut. Stihli jsme ho jen tak tak. V Ostravě jsme z něj vyběhli ale i tak nám tramvaj ujela asi o minutu. Myslela jsem že segru zabiju, rozloučila jsem se s lístkama. Přijela další, když dojela k Futuru vyrazili jsme co nám nohy stačily. Vysílalo se v 21:00 a lístky se musely vyzvednout půl hodiny před představením. Přiběhli jsme v 20:29. U Avatara blikal nápis vyprodáno, opět jsem se loučila s lístky. Prodrali jsme se k pultu a zaplatili. Teprve až když jsem je držela v ruce tak jsem uvěřila že je mám. Hned od začátku filmu jsem seděla zařezaná v křesle, stejně jako týpci vedle mě, ostatně jako celé kino. Přestal šustět popcorn a všichni jen čučeli na plátno. Nápad, děj, efekty, postavy navíc všechno zabaleno do 3D a dokreslené hudbou. Žádné křečovitě umělé scény, přehršel lásky nebo trapný happyend. Namísto toho úžasný film s dokonalým otevřeným koncem. Nikdo ani nedýchal když naskočili titulky. Nevím co bych k tomu řekla, jen asi že celou cestu domů ve vlaku jsem prodiskutovali na téma Avatar. Jsou typy filmů na který se člověk těší a pak jej zklamou, potom na který se moc netěší a pak jej nadchnou, na který se těší a pak je nadchnou a nebo nejvzácnější úkaz na který se člověk těší a pak ještě předčí jejich očekávání. Takových je málo, aspoň který znám a Avatar do nich ode dneška patří. Pokud váháte, zda do kina (snad to stihnete) jít nebo ne, jděte, fakt to stojí za to! ()

xxlch

Cameron je mistr ve svém oboru.Se spadlou čelistí jsem sledovala tuto pastvu pro oči a duši a přemýšlela jsem nad nebetyčnou arogancí a domýšlivostí lidské rasy.Ano, jistá empirická podobnost z mnoha již existujících filmů,seriálů a PC her by mohla kazit dojem,leč opak je pravdou.Nepřekonatelný vizuální zážitek a dokonalá technologie, to vše posunuje filmařinu o pěkný kus dál a bude jistě nějakou dobu trvat,než se najde někdo,kdo todle superperfektní megadílo překoná.Jakékoliv další hodnocení je zbytečné,neb kdo neviděl,nepochopí.Díky Pane Camerone bylo mi ctí podívat se na Avatara a Vaši Pandoru ,tentokrát jste nasadil hodně vysokou laťku! ()

nmarca

Váhám mezi hodnocením jako "příšerná-ekologická-matka-Země-agitka" a "strhující dobrodružství ze světa za hranicí naší fantazie". Pravda bude asi někde uprostřed. Přes vražednou délku filmu jsem se povětšinou nenudila, všichni humanoidi i další tvorové a všechny ta krajiny vypadají opravdu přesvědčivě, boj slabších "indiánů" proti "zlým bílým mužům" i milostná zápletka jsou poutavé; je mi líto Sama Worthingtona, který má rozhodně na víc než se stát podkladem pro digitální úpravy. Ale ta zvířátka, která se nakonec obrátí proti těm zlým... to už bylo fakt hodně. Ráda bych v tomhle hávu viděla opravdový vrstevnatý příběh, který by mi dal nejen momentální zážitek, ale i hlubší zamyšlení, a tak se mohl opravdu stát mezníkem v dějinách filmu. Avatár je fajn, ale přelomem rozhodně není. . ()

J.McClane

Tentokrát to POMO vystihl naprosto přesně....Abych řekl, nechápu proč je to nyní 11. nejlepší film, snad proto, že jsem to neviděl v 3D? ()

kabul

Po istom zvážení pridávam k hodnoteniu aj komentár. Na začiatok sa priznám k dvom veciam... Do kina som išiel s tým, nakoniec tu dám 5* a že mi ide hlavne o efekty ako o príbeh, ktorý ma po prečítaní recenzie moc nezaujal. S týmito pocitmi som teda sadol napäto čakal čo bude. Ale prejdime k podstate: do takej polovice som napriek uchváteniu grafickými detajlami zvažoval, či skutocne dám všetkých 5*. Potom ma pomaly zaujal aj ten príbeh, takže som začínal pociťovať isté uspokojenie. Uznávam, že by sa z toho dalo vyťažiť viac, ale o to mi predsa nešlo. Bol som tam kvôly obrazu a ten bol dokonalý. Ale tie záverečné bitky, tak tie ma dostali. Preto som odchádzal plný spokojnosti s týmto výtvorom. Ešte doplním, že som sa trochu obával dubbingu, ale aj tu musím prejaviť spokojnosť. Nemôžem porovnať s originálnym znením ,kedže som ho nevidel/nepočul, ale slovenský dubbing bol viac než uspokojivý. Preto som so skokojným svedomím tých 100 % dal. ()

Plastík

Dal bych 15 hvězdiček. Je to maximálně výbornej film. Trval tři hodiny. Ani jsem si nevšiml. Mělo to spád, bylo to famózní. Co dodat. ()

LaMadame

Je to něco naprosto nového...alespoň pro mě....možná trochu jako Matrix 3, ale s mnohem krásnější přírodou.....líbí se mi myšlenka souznění..... zřím tě Avatare... ()

HarlanWade

Hrozně moc jsem se těšil. O to větším rozčarováním pro mě byla první půlhodinka, ve které se kromě seznámení s 3D efekty, nudných, oposlouchaných keců a ještě k tomu s přiblblých dabingem (viděl jsem nadabovanou 3D verzi) neděje vlastně vůbec nic. To natažení na 160 minut bylo zkrátka úplná zbytečnost a zároveň asi jediná vada na celém filmu, protože v celém zbytku je Cameronova úchylná touha po absolutní dokonalosti dotažena až... k absolutní dokonalosti. Nechci se tu nijak dlouze rozepisovat o technické stránce filmu, protože ať si říká kdo chce co chce, tohle zkrátka JE úplně nový level filmové tvorby a tou nejúžasnější pastvou pro oči. Musím jít ještě jednou s tím, že už vím co jak bude, abych se mohl daleko koncentrovaněji soustředit na to precizní vizuální zpracování, na ty stovky a stovky dosud neviděných vymožeností a hračiček a ještě o něco více si to užil. Nevím, jak se tohle takřka už úplně počítačové zpracování projeví v budoucnu a vlastně ani nemám důvod si to domýšlet, protože jsem si to prostě vychutnal. S těmi předvídatelnostmi a s těmi jistým způsobem okoukanými dějovými prvky i převraty se prostě počítat musí, jelikož je to zároveň nezbytná součást výpravy. Fantastické finále si navíc s nimi se všemi jen zkušeně pohrává a dokonale jimi dotvořuje originální svět Avataru. Jsem rád, že James natáčení tohohle klenotu tak natahoval, oddaloval, dal si záležet na každičkém nejmenším detailu a připravil tuto, konečnou verzi. Shrnutím - už dlouho tu nebyl snímek, který by se tak nádherným a veskrze zcela nevtíravým způsobem dokázal zavděčit profesionálním filmovým divákům a kritikům, laikům, dětem toužící po oslnivém světě fantazie, fanatickým počítačovým hráčům a třeba i zarputilým filmovým odpůrcům. Film roku - a nejen toho letošního. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)