Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiálny text distribútora)

Weider

Celý film je natočen opravdu originálně a umělecky, bohužel kvůli délce filmu je i místy nudný. Film provázela nádherná hudba, dokonce tam bylo možné zaslechnout Smetanovu Vltavu. Samotný příběh, který se tam odehrává, ale už tak zajímavý není. Sekvence uměleckých záběrů přírody, života a fyzikálních jevů, střídající se s příběhem jedné rodiny. Po dokoukání filmů, zůstává hodně věci neobjasněných a člověk si to musí domyslet. ()

Tomu.Ver

Som si myslel, že film Melanchólia neprekoná už žiaden film. Hups, prekonal. Keby to bolo o hodinu kratšie, pričom by sa zmazali iba hluché scény ala vesmír a bludy, tak to hodnotím úplne inak. Ale samozrejme spomínané scény mali svoj zmysel. Herci to dali na maximum, ale čo z toho keď pán vedúci nevie čo vlastne chce... ()

Kenji179

Ať jsem se snažil sebe víc, smysl, který tam má být a možná i je, jsem prostě nenašel. Značná část filmu jsou jen nic neříkající záběry. Poměrně pěkná hudba. Vltava určitě potěší. Jedna část mě na chvíli zaujala, ale jinak dvě promrhané hodiny. ()

sona123

Vydržela jsem až do konce! Nenechala jsem se odradit začátkem, které byl tedy lyrický, jak jsem snad nikdy neviděla. Když jsem zjistila, že je to od autora Nového světa, tak mi svitlo, protože to tehdy na mě bylo silné kafe. Ovšem Strom života má také velmi silný příběh a bravo Bradovi, teda sehrál do úžasně. A když se k tomu příběhu dopracujete, přimhouříte oko nad krásnými, leč rozvleklými a exhibicionistickými audiovizuálními vsuvkami. A celé to pak vyzní tak nějak - s plno otazníky, s klidem i rozpumpovaným srdcem zároveň a dá se to přijmout. Víc než to. ()

lareinna

Veľmi zvláštny a neštandardný film, ktorý pracne a puntičkársky zachytáva ľudské pocity, trápenia a postoje. Keď sa do filmu vžijete, pri pohľade na každú tvár (ktorá sa mihne pred očami) zistíte, že z vás ťahá tie najhlbšie pocity, akoby zo samotného bytia človeka, čo myslím v konečnom dôsledku chcel Malick dosiahnuť – aby tie dojmy a emócie nejaký čas ostali a doznievali. Ďalej musím rozhodne vyzdvihnúť herecké výkony najmä chlapcov (Jimmy Donaldson, Bryce Boudoin, Kameron Vaughn...) boli úžasní a ja sa pred nimi skláňam, Jessica Chastain ma tiež veľmi milo prekvapila. A Strom života v sebe skrýva ešte množstvo krásnych obrazov, ktoré sú pastva pre oči a je naozaj poetický, takže ak nemáte chuť na poéziu, tak ho nepozerajte. ()

Cong

Terrence Malicka mám rád, ale tohle je na mě už zkrátka moc. Kdybych chodil každou neděli do kostela, poslouchal kázání a přitom zadumaně hleděl do sluncem prozářených vitráží, asi bych byl ze stromu života nadšený, ale bohužel. Vizuálně je to poezie, pokud je člověk v té správné náladě a nechutný kýč, pokud v té správné náladě není :). Obsahově bída s nouzí, protože kromě té obrazové poezie/kýče, načrtnuté rodinné drama se postupem času rozmělní a ta symbolika přísný otec, hodná matka, bůh, příroda, cesta krve a cesta odpuštění, to je tu všechno podáváno zoufale polopatě. ()

simply

Vizuálně neskutečně působivý film, samozřejmě Vltava zahřála u srdce...moje jediná výtka je přepálená stopáž. Stačilo by o půl hodiny ubrat a jednalo by se o dokonalý film. ()

misik95

Nějaký komentář ze sebe dostávám až po týdnu, kdy se mi zážitky tak nějak ustálily. Jenže i po týdnu si říkám co to vlastně mělo znamenat. Samozřejmě chápu, že film znázorňuje vznik života, ale je provázen příběhem, který působí sice velice ačkoliv není a ve skutečnosti opravdu není v porovnání s celým vesmírem. Navíc grafická vyobrazení jsou také zcela mimo vzhledem k tomu co vidíme po většinu času. Také mi samotný děj v některých scénách přišel nesrozumitelný a značně natahovaný. Nepopírám, že Tree of Life není kvalitně natočen, kde nejen exceluje Brad Pitt, ale také děti, které mohou v 90% případů kazit dojem z celého filmu. Ovšem to je jen část z chaotického celku. 60% ()

laepus

Nic podobného jsem ještě neviděl... Rozhodně stojí za to vidět a popřemýšlet nad tím... Třebas s tím nebudete souhlasit v ničem, třebas v něčem, třebas ve všem, ale za tu námahu přemýšlet to rozhodně stojí! ;) ()

kuboj

Boží perspektiva, respektive pokus o ní, je primárně formálním experimentem - princip vševědoucího vypravěče dovedenej do důsledků. (Jestli to pak má mít něco společnýho s Bohem, což ve ve filmu nikde explicitně není, je až vedlejší.) ()

Oralfabet

Letos jsem strávil Silvestra sám a pochopitelně jsem se rozhodl, že se podívám na nějakej film. Dlouho jsem hledal ideálního kandidáta a nakonec jsem zvolil tenhle oceňovaný snímek, který už jsem měl na svém watchlistu celou věčnost. Nejsem momentálně úplně schopný se nějak smysluplně vyjádřit k filmu samotnému, tak jen napíšu, že jsem fakt rád, že jsem nešel na párty na kterou jsem jít nechtěl, jen abych měl pocit, že dělám to, co se poslední den v roce dělat má. Strávil jsem celkem podstatnou část tohohle roku sám a učím se hledat v samotě potěšení. Učím se milovat svůj život, i když mám pořád spoustu důvodů, proč ho nesnášet. A pořád miluju filmy a pořád objevuju takové, co se nepodobají žádným jiným, i přesto že jsou postaveny na těch nejzákladnější otázkách, co si může člověk pokládat. Byl to docela cool rok. A tohle je docela cool film. 10/10 ()

Fajla

Při sledování tohoto filmu jsem si vzpomněl na Aronofského Fontánu. Ta ale na rozdíl od Stromu života nijak neirituje, ale baví a nutí k zamyšlení. Momentů, které mě v Tree of Life přinutily k zamyšlení moc nebylo, pokud nepočítám ty, kdy jsem zamýšlel z kina radši odejít. Možná by si pořadatelé měli vzít příklad z filmů v 3D. K těm se rozdávají 3D brýle, aby divák film mohl sledovat. K Tree of Life by podobným způsobem mohl posloužit minimálně jeden vydatný joint, nebo eine kleine piko leine. Jakožto můj první film na letošním karlovarském festivalu to po prokalené noci bylo fakt utrpení. Nevermore! ()

msn

Každý i ten "nejméně důležitý" záběr je zde promyšlen do posledního kvarku. Co víc, není záběru (sekvence záběrů) na kterém by film nestál a nepadal zároveň. Herci zde předvádějí neuvěřitelný výkon - ano, umocněno to je tím, že se na plátně vzhledem ke stopáži filmu vyskytnou minimálně (Brad Pitt, Jessica Chastain) nebo dokonce neřeknou (skoro) ani slovo (Sean Penn) ! Zvuková stopa, která je zcela unikátní, vše skvěle dokresluje do jednoho z nejlepších audiovisuálů vůbec. Toto je minimum a maximum, které nemůže nikdo zpochybnit. Zda si odnesete ještě něco navíc je pouze na vás. **** Těžko nový Malickův počin přirovnat k jinému filmu (což mu mimo jiné u mne přidává na hodnocení). Srovnávání Stromu života s Fontánou od Aronofskyho, stejně jako Tenké červené linie a Zachraňtě vojína Ryana, má společného jmenovatele - a sice hluboké nepochopení. Tyto metody nám v popsání (uchopení) nepomůžou. Podobně bezcenná by byla klišoidní klasická mainstreamovsky pojatá dějová linka k tomu, co chtěl básník řici v tomto případě.. ať už to bylo cokoliv (btw: o žádný náboženský fanatismus se zde rozhodně nejedná). **** Skvěle odpozorovaný a hlavně brilantně vyobrazený vývoj lidského jedince, dechberoucí záběry prostoru a času (Vesmírná odyssea hadr !), naťuknutí dvou základních a zcela opačných životních filosofických postojů (ukázaných do jisté míry v podobě spojených nádob) a k tomu všemu trocha 'Smetany'. Vskutku mistrovské dílo, ale hlavně něco, co tu ještě nikdy nebylo. ()

ipapuchalk

Úskalí dospívání v jedné průměrné americké středostavovské rodině na pozadí celoplanetární fylogeneze. Niternost se střídá s velkolepostí, dlouhý čas je najednou jen mžikem (a to nakonec včetně délky filmu). Nechápu však, proč si řada lidí nepřečte o čem film je nebo si nezjistí něco o režisérovi, vyhnuli by se tak velkému trápení. Vypravit se totiž na film jen kvůli Seanu Pennovi musí vyústit ve velké zklamání. Aspoň si nyní už dokážu představit, jaké rozčarování muselo čekat na diváky Tenké červené linie, kteří šli natěšení na plejádu hollywoodských herců. Copak už dneska nejsou diváci schopni si užít film, který se otrocky nedrží běžných vyprávěcích schémat? To musí mít všechno nějaký jasně čitelný, a pokud možno veselý či ironický, příběh? Nelze vyprávět jen s pomocí kamery a hudby? A je nutné, když mě něco mine, uchylovat se k (navíc nespravedlivému) osočování z náboženského fanatismu? ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary

46. ročník MFF Karlovy Vary

19.06.2011

Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít… (viac)