Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiálny text distribútora)

barajda

Mám z toho divný pocit. Chvílemi to pro mě bylo jako "křesťanská Fontána", chvílemi nesmírná (vesmírná?) nuda... Vůbec nemám ponětí, co si o tomhle filmu myslet... ()

Highwayking

Výborně natočené šeptání hlubokých slov v zajímavé atmosféře doprovázené skvělou hudbou, které je ale totálně prázdné. Ten obsah mi uniknul… nebo uniknul tomu kdo to natočil..? Nebo těch několik klišé, účelových metafor, zdokumentování vzniku života a pár citových scének mělo divákovi otevřít oči, popř. duši, do nových zákoutí..? Každopdáně se to nepovedlo. Že bych u filmu začal uvažovat o jeho vypnutí - to se mi opravdu často nestává. A to se jinak v podobných "artistických" a "hloubavých" filmech dokážu vyžívat. ()

billinus

tak tohle bylo vedle....sice nádherný 2,5 hodinový steadycamový videoklip, ale furt dokola poslouchat ty řeči o tom kde kdo a koho s kým (a se záběry oken a dveří) bylo celkem frustrující. Zlatý Tarkovský, kde má vše svůj význam, který ale musí divák odhalit - rozkódovat - přemýšlet. Tady je to tak okaté, že to nudí. A zlatá (doslova) Fontána, která je mnohem dynamičtější (a zábavně nesmyslnější) a nejsou v ní zpěvy (mám rád vážnou hudbu pouze, když se v ní nezpívá) a hraje tam Rachel Weisz. ()

koljan

Čistá filmová lyrika, nemá cenu v ní hledat jiné roviny než metaforické obrazy archetypů otec - matka - dítě - domov - Bůh. Klíčové dialogy jsou vlastně modlitbami, lidé toho spolu moc nenamluví, ale ten průlet nad životy hlavních hrdinů v jejich nejintenzivnějších momentech je prostě magický /člověku to připomene jeden výrok V. Kornera: Život je docela pěkný, ale jinak je to obrovská ztráta času./ Alternativní slogan pro plakát k filmu: Balada, ve které hraje B. Pitt s plesiosaurem /oba docela obstojně/. ()

tančísvlky

Je to podobný film ako Fontana, sú tu nepriehliadnuteľné spojnice.Mne vadí ak sa dosť riedky scenár zahltí zbytočnosťami v obraze a herecké obsadenie mi tiež vlastne nevonia. Hrozne ma nahnevalo aj obsadenie B.Pitta, ako chladný kalkul ... Určite však bude tento film kontraverzne prijatý, pre mňa je až príliš načančaný . ()

Gardenboy

Neviem o čom to bolo, ako (ne)fungoval vzťah otca a detí bolo celkom fajn zobrazené, súvislosť so stvorením (a vlastne históriou) sveta som nepochopil, záver na pláži bol príjemne odzbrojujúci. Po traileri na film som čakal niečo kompaktnejšie a údernejšie. Mr. Nobody sa mi páčil viac. Áno a fenomenálna hudba z traileru vo filme nezazneje. A vôbec trailer aspoň za 8*, film len za 4* ()

dodona

Vizuálne krásne, hudobne úžasné, dejovo dobré. Problémom však sú tie silno filozoficko-psychologické kecy, kde na pozadí ide asi dokument z National geographics. Asi som zlý kresťan, že ma to vytáčalo do biela a keby sme nesedeli v strede plného radu, tak by sme sa asi ani nezdržali kým normálny dej vôbec začal. A inak Sean Penn si teda bohvieako nezahral, ale zato jeho mladšia verzia (Hunter McCracken) bola fakt skvelá. ()

shakein

Nejlepší věc (nikoli film!), kterou jsem kdy viděl. Filozofická esej, která by mohla nést nadpis ŽIVOT z pohledu člověka. Nejde o příběh, o postavy, děj ani o, to čí je to pohled. Je to vnímání světa anonymní osobou. Suma názorů, postojů, zážitků, otázek osoby, nikoli určité (anglicky bych řekl "a human being"). A tu osobu mám rád. ()

sehe

Filozof Terrence Malick nám vo filme Strom života podáva svoj pohľad na vznik života a fungovanie,či skôr nefungovanie vzťahov v rodine.Je to veľký filmár, a tak sa nepotrebuje zapáčiť každému,takto si vysvetľujem tie rozdielne názory na toto dielo.Získať do filmu, tak veľkých hercov,ako Sean Penn a Brad Pitt a pre mňa i objav, anjelsky krásnej Jessicy Chastain,hovorí za všetko.Nádherné obrazy podfarbené výbornou hudbou,dodávajú jedinečnosť tomuto filmu,ale Tenká červená línia a Nebeské dni ma ohromili viac.Iste, dinosaury zarazili i mňa a nemuseli byť,no viem to tomuto fantastickému režisérovi odpustiť.Hľadanie a možno i nachádzanie na tak zložité otázky o živote a vôbec bytí človeka na tejto Zemi,vyžaduje ťažké a vôbec nie jednoduché odpovede. ()

sanikope

Kubrick versus Tarkovskij ??? Prvá polovovica tlieskam nadšením- dávam 5plus. Druhá polovica- odpad (už nikdy viac). Prvá epická bola nádherná takmer bez dialógov. V štýle Vesmírnej odysey som sa nechal unášať a vôbec mi neprekážala podobnosť čisto náhodná s 2001. Keď však evolúcia skončila svoje razenie, nastala veľmi hluchá realita všedného života. Áno, je to fajn ukázať svetu že otec môže byť despotický, taktiež by mohol byť však i milý a priateľský. Alebo mohli byť deti sirotami alebo, alebo.... Proste po tom evolučnom dokumente mohlo nastať čokoľvek. A mne ten onanistický príbeh ktorý odrazu nastal po "zrode" nesadol. Počas filmu som premýšlal čo vlastne vo filme robil Sean Penn, no doteraz som na to neprišiel. Ak mi jeho rolu niekto vie vyložiť, nech sa páči... Inak bol to môj prvý Malick, palicu nad nim nelámem ale taktiež sa nejdem vrhnuť s obrovským nadšením na jeho ďalšie "eposy". ()

stratocasta

Když KeyserSoze1993 po šestadvacáté neprošel testem všeobecných filmových znalostí, přísahal na hrob svých stále živých nevlastních otců, že si to někdo vypije. A když to pak konečně přišlo, vyžral si to chudák Terrence. "Kde je ten žilnatý, upocený a údajně 4% Achilles a jeho odhalené p...aty?", mlátil do klávesnice pan V. "Jen počkejte, vy bastardi. Já se na tu střední jednou dostanu a to teprve uvidíte." No abych tu jen tak neplácal... Mně se to líbilo. ()

Puerdraco

Kontradikcia despotického pána domu vychovávajúceho potomstvo k tvrdému boju na poli sebarealizácie v budúcom živote a metafyzických otázok odkiaľ a kam človek kráča a prečo zabalená do roztrieštenej mozaiky obrazov tvoriacej kaleidoskop nespočetných životných situácií formujúcich charakter jedinca, aby raz všetko stratil... Majstrovský film, ťažko stráviteľný, avšak zanechávajúci v mysli stopu, ktorá núti sa vracať a premýšľať. Snímok, ktorý dokazuje, že sa ešte stále točia diela, ktoré s chrúmaním popcornu a pitím coly nemajú nič spoločného. Ďakujem. ()

Lenart

Nedocenený film. Lyrickosť deja a takmer jeho absencia je však prítomná od prvých záberov, film popiera princípy chronológie a pripomína tak báseň, ktorú musíte prijať, alebo odhodiť. Príkladom sú scény, kde sa na niekoľko minút preruší dej a my môžeme sledovať stvorenie vesmíru a života za sprievodu vážnej hudby. Snímanie kamery (E.Lubezki) umocňuje lyrickosť, keď sníma tiene postáv alebo pozadie namiesto hercov, mení uhly a pláva priestorom ako vietor. Strih, vizualita a hudba, mimo iného aj Smetanova Vltava, to všetko nadradené deju. Celým filmom sa prepletajú otázky pravdy, večnosti, straty blízkeho človeka (postavy sa pýtajú Boha -Kde si bol?-Vedel si to?-Kto sme my pre Teba?-Odpovedz mi!-), zároveň je to pocta životu a prírode, ktorá sa nám odhaľuje ako symfónia. Malick tak predkladá spirituálne dielo o náboženskom prežívaní postáv ale nezaujíma chladný odstup,práve naopak ponecháva na divákovi, či takýto prístup dokáže prijať.Film sa musel v USA premietať s upozornením, že to nie je tipické dielo s Bradom Pittom, keďže väčšina divákov čakala niečo, pri čom netreba uvažovať. Lepšie odporúčanie snáď ani neexistuje. Pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec. 10/10 ()

Moiraine

Upřímně doufám, že tam nějaká myšlenka byla a já jí jenom nezachytila. Jinak by se totiž jednalo jen o rodinné drama bez pointy zkombinované s pěkným spořičem obrazovky, přírodopisným dokumentem a náboženským zamyšlením. Každé zvlášť - proč ne? Ale dohromady mi to přišlo neskonale dlouhé už po dvaceti minutách. Nakonec jsem to s mírným sebezapřením dokoukala, ale nejsem si jistá, jestli to za to stálo. ()

Sykon

Tento film je tak nesmírně hluboký, že jsem místy nedohlédl na dno, a tím pádem mi utekl smysl toho všeho. Neodpírám mu zajímavou kameru, jejíž záběry by se ale hodily spíše do přírodovědného filmu, ne do rodinného dramatu, kterým Strom života, ačkoliv se ze všech sil snaží tvářit jako něco víc, je. A rodinné drama by to mohlo být dobré, pokud by se někdo obtěžoval přidat trochu nápaditější děj a někdo jiný by ho nezazdil střihem, který skáče z místa na místo a z postavy na postavu, aniž by to mělo nějaký hlubší smysl. Takhle je to jen zajímavý vizuální experiment, ale ne pro někoho, kdo si nepotrpí na (samoúčelně) artové filmy. ()

Dovlatovka

Až příliš troufalé? Ano, přímé psychologické drama o tom, jak rodina a výchova ovlivňují naše životy by bylo schůdnější, pochopitelnější a hodnotitelnější. Tenhle film se asi nedá známkovat. Nicméně Stanley Kubrick by z něj možná měl radost. ()

bono22vox

Strom života je filmařská záhada i sen... Označovat Strom života za ,,filosofické dílo" či naopak ,,ideologický paskvil" znamená proto nepřipustit si možnost, že nedostatek mantinelů a nezakrývaně naivní kontrastnost myšlenek, vyprávěcích komponent a v konečném důsledku i pocitů je prostě jakousi ,,znovuvynalezenou" sensualističtější kinematografií. Regulérní paralelou k ,,přechytralým sebehajitelským postmoderním eposům" typu Aronofského Fontány (2006)či Kellyho Apokalypsy, ale třeba i k hypnóze ,,transcendentálních apokalyptiků,, jakým je ve svých posledních filmech např. Béla Tarr. A stejně jako u Tarrova Muže z Londýna (a možná ještě důrazněji) musím upozornit, že tenhle zážitek vyžaduje pro opravdového filmového fandu velké plátno. Protože nad tím, co předvádí celý štáb, zůstává - v logice nastavení celého filmu - „rozum stát". Po dlouhých úvahách mi není zcela jasné, jak je možné takový film natočit a posléze sestříhat do tvaru, který jsem měl možnost několikrat s odstupem zhlédnout. A samozřejmě také nechápu, jak může něco takového vzniknout v realitě současných produkčních podmínek. Je pro mě opravdovou záhadou, jak je možné takto zharmonizovat neovlivnitelné okolnosti natáčení, jakými jsou přirozená světelná atmosféra prostředí či počasí, s dokonale sladěnou rámcovou improvizací herců i neherců (často dětí), která ale vytváří naprosto kompaktní výkony. Jak tohle všechno propojit s unikavými trajektoriemi plavně dokumentaristické, a přesto „prokomponovaně" působící kamery Emmanuela Lubezkiho. A jak potom ve střižně pracovat s materiálem tak, aby se v té permanentní asociativní změti neztratila srozumitelná příběhová i emocionální nit (na výsledné podobě se podílelo pět špičkových hollywoodských střihačů). Je opravdu těžké si to představit teoreticky, natožpak „technologicky" s vědomím, že každá minuta natáčecího dne i zúčastněných stojí majlant a výsledný film navíc (pravděpodobně již od námětu) nepůsobí jako kasaštyk. Musím na závěr uvést, že i já jsem v tomhle rozpory budícím filmu zaznamenal všechny ty skutečně „dědkovsky mudrlantské" a „upřímně sebedojímavé" momenty. A vlastně mě ohromně bavilo je tam nacházet. Považuji je za přirozenou součást takto otevřeného filmu a udivuje mě, že i takové věci je Strom života schopen pojmout, aniž by sám sebe zdiskreditoval a divácky to otravovalo. Třeba když si Pennova postava v duchu zamumlá: „Svět stojí za starou belu, lidé jsou stále chamtivější." Jsou? Nejsou? ... smíření je možné už v tomto světě: pravda není ani na straně podvedených, ani uchvácených! 100% ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary

46. ročník MFF Karlovy Vary

19.06.2011

Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít… (viac)